• Tidak ada hasil yang ditemukan

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Membagikan "RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)"

Copied!
6
0
0

Teks penuh

(1)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Satuan Pendidikan : SMK Negeri 3 Pacitan Kelas / Semester : XI Tata Boga 1 / Ganjil Tema : 3.18 Procedure Text Pembelajaran ke : 1

Alokasi Waktu : 2 X 30 menit

A. TUJUAN PEMBELAJARAN

Melalui proses pembelajaran Procedure Text dengan menggunakan Model Problem Based Learning, peserta didik diharapkan mampu jujur dan teliti dalam menganalisis fungsi sosial, struktur teks, dan unsur kebahasaan beberapa teks prosedur lisan dan tulis dengan memberi dan meminta informasi terkait manual, langkah-langkah mengerjakan sesuatu dan kiat-kiat (tips), pendek dan sederhana, sesuai dengan bidang keahlian dan konteks penggunaannya

Peserta didik juga diharapkan mampu bekerjasama, serta terampil dalam menyusun teks prosedur, lisan dan tulis, dalam bentuk manual, langkah-langkah mengerjakan sesuaatu dan kiat-kiat (tips), dengan memperhatikan fungsi sosial, struktur teks, dan unsur kebahasaan, secara benar dan sesuai konteks (misalnya: Langkah-langkah membersihkan udang dengan benar, Tips melipat dumpling/dimsum/pangsit dengan lebih kreatif)

B. KEGIATAN PEMBELAJARAN

Pendahuluan Berdoa, menyiapkan peseta didik dan motivasi untuk mempersiapkan kingkungan belajar dalam kondisi bersih, apersepsi, menyampaikan tujuan dan menjelaskan garis besar kegiatan.

Kegiatan Inti Model Problem Based Learning

Fase 1: Orientasi siswa terhadap masalah Fase 2: Mengorganisasi siswa untuk belajar

Fase 3: Membimbing penyelidikan individual dan kelompok Fase 4: Mengembangkan dan menyajikan hasil karya

Fase 5: Menganalisa dan mengevaluasi proses pemecahan masalah Penutup Menyusun kesimpulan, refleksi, mendiskusikan tugas, menjelaskan

rencana pertemuan berikutnya, dan juga mengingatkan peserta didik untuk selalu rajin dalam belajar dan melanjutkan pola hidup sehat.

Media : Power Point, Video, Buku Siswa Bahasa Inggris kelas XI Alat dan Bahan : Laptop, LCD Proyektor, Papan tulis, Spidol

Sumber Belajar : Shyla K. Lande. 2016.Forward An English XI.Jakarta.Erlangga

C. PENILAIAN HASIL BELAJAR

1. Penilaian Sikap : Observasi dan hasilnya dicatat dalam Jurnal Sikap 2. Penilaian Pengetahuaan : Tes Tulis dan Penugasan

3. Penilaian Ketrampilan : Kinerja (menyusun dan mempraktikkan dialog, Portofolio Mandiri (menyusun teks prosedur berdasarkan situasi di lingkungan peserta didik)

D. LAMPIRAN-LAMPIRAN

Pacitan, 1 Juli 2022 Mengetahui

Kepala SMK Negeri 3 Pacitan Guru Mata Pelajaran

ARIS SUNARNO, S.Pd, MM ASTUTI, S.S.

Pembina Tk.I

NIP. 19681001 199103 1 010

(2)

LAMPIRAN 1:

LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN

Kegiatan Deskripsi Kegiatan Waktu

Pendahuluan 1. Guru mempersiapkan kelas agar lebih kondusif untuk proses pembelajaran, meliputi kerapian dan kebersihan ruang kelas, presensi siswa, menyiapkan media serta alat yang diperlukan

2. Berdoa bersama untuk mengawali pembelajaran, dipimpin oleh ketua kelas

3. Guru memberikan penguatan tentang aspek motivasi belajar dan sikap spiritual siswa berkaitan dengan rasa syukur siswa masih dapat mengikuti kegiatan pembelajaran sampai pada hari ini

4. Guru mengemukakan pertanyaan pembuka (terkait materi sebelumnya dan beberapa pertanyaan terkait materi yang akan disampaikan):

- Can you tell us about our last material?

- Can you describe the function of manual?

5. Guru memperkenalkan kompetensi dasar yang akan dipelajari dan menjelaskan indikator dan tujuan pembelajaran terkait materi tersebut, serta manfaat dari materi yang akan dipelajari terhadap aspek kehidupan sehari-hari

10 menit

Inti Fase 1 : Orientasi Siswa Terhadap Masalah

1. Siswa mengamati tayangan video pendek (“How To Clean and Devein Prawns” / Bagaimana Membersihkan Udang Dengan Benar ) pada layar LCD

2. Guru menanyakan beberapa pertanyaan terkait dengan video pendek tersebut:

• What do you see from the video?

• What was the tips shown by the video?

• Have you ever had the same experience as the video earlier?

• Have you done the same with the tips displayed by the video?

• What might happen if you don’t do the steps?

3. Siswa secara bergantian menjawab pertanyaan guru

4. Guru memberikan informasi bahwa materi yang dipelajari juga terdapat pada Buku Siswa, siswa diminta untuk juga memperhatikan materi yang terdapat pada Buku Siswa

Fase 2 : Mengorganisasi Siswa Untuk Belajar

1. Guru meminta siswa untuk belajar secara berpasangan (dengan teman sebangku) dan melakukan pengamatan terhadap materi di power point yang ditayangkan oleh guru.

2. Melalui power point, guru menayangkan gambar langkah-langkah dalam membersihkan udang (sesuai video sebelumnya), namun secara acak.

3. Siswa melakukan pengamatan terhadap tayangan pada power point, dan secara berpasangan menyusun langkah-langkah dalam membersihkan udang secara berurutan

4. Secara berpasangan siswa menuliskan hasil pengamatan, berupa langkah-langkah membersihkan udang, termasuk juga alat dan bahannya sesuai dengan tayangan pada power point sebelumnya

Fase 3: Membimbing Penyelidikan Individual dan Kelompok

1. Guru memberikan penjelasan terkait elemen-elemen yang terdapat dalan teks prosedur

2. Siswa diminta menganalisis hasil tulisan mereka, yaitu teks prosedur yang sudah dikerjakan dengan teman sebangkunya

40 menit

(3)

3. Dengan bimbingan guru siswa menggali lebih dalam pemahamannya terkait penyusunan teks prosedur

Fase 4: Mengembangkan dan Menyajikan Hasil Karya

1. Secara berpasangan siswa diminta untuk menyusun dialog tentang langkah-langkah membersihkan udang dengan benar

2. Dengan memperhatikan unsur kebahasaan, siswa menyusun dialog dan melakukan uji coba/praktek berbicara dengan teman sebangkunya 3. Secara bergantian siswa mempresentasikan dialognya di depan kelas

Fase 5: Menganalisa dan Mengevaluasi Proses Pemecahan Masalah 1. Guru mempersilahkan siswa lain untuk memberikan komentar terhadap

presentasi kelompok lain

2. Guru memberikan penjelasan dan umpan balik terhadap presentasi/dialog siswa

3. Guru membuka sesi tanya jawab, sekiranya masih ada siswa yang belum sepenuhnya memahami materi yang sedang dipelajari

4. Guru memberikan penguatan kepada siswa terkait materi teks prosedur dengan memberikan writing task atau tugas menulis tentang teks prosedur yang terdapat di lingkungan siswa masing-masing dalam jangka waktu satu minggu (misalnya: How to operate stand mixer, How to clean refrigerator, dan sebagainya)

5. Siswa yang merasa kesulitan dalam memahami materi atau tugas yang diberikan dipersilahkan untuk menghubungi guru untuk mendapatkan penjelasan

Penutup 1. Dengan bimbingan guru, siswa menyusun kesimpulan terkait pembelajaran hari ini

2. Siswa membuat refleksi diri terkait kegiatan pembelajaran hari ini, guru mengawali dengan pertanyaan:

“OK everyone, we are almost at the end of our class, now please tell me what have you learned today?”

3. Guru memberikan motivasi agar siswa tetap rajin dan bersemangat dalam belajar

4. Siswa diingatkan untuk selalu bersyukur atas segala keadaan, rajin dalam belajar dan tetap menjaga pola hidup sehat. Serta menutup kegiatan pembelajaran dengan berdoa bersama

10 menit

LAMPIRAN 2:

MATERI PEMBELAJARAN “PROCEDURE TEXT”

I. INTRODUCTION

Every day we do a lot of activities. Many terms are used in these activities, for example relating to tips, steps in doing something, etc. In order for us to carry out these activities properly, we need a series of instruction called procedures. The procedure can be spoken or written, and if we put the procedure into writing it becomes a procedure text.

The importance of understanding a procedure will clearly determine the success of an activity. Conversely, if we do not understand the procedure, the possibility of failure will occur. Likewise, when we are trying to operate a microwave we must know the steps of the instruction to operate it.

(4)

II. DEFINITION OF PROCEDURE TEXT

Procedure text is a text that contains objectives, method or steps to carry out something sequentially in accordance with the desired goal.

THE SOCIAL FUNCTION OR THE PURPOSE OF PROCEDURE TEXT:

1. To describe how something is done in sequenced steps 2. To explain how to do something

3. To tell the steps of making or doing something

GENERIC STRUCTURE:

1. Goal / aim

• It is a part of the text that contains a general explanation of the activities to be described in the procedure text, it is called as general statement.

• It states the goal or aim of the procedure text

It consists of the purpose of doing or operating something. It is an introduction to the topic to be explained in the text. Suppose it will discuss how to operate a microwave, we can provide a description of microwave, the function, the type and has benefit to help us in preparing food, etc.

2. Materials

• It is a part that contains steps to carry out an appropriate activity orderly.

• Describes the tools we need to do, make or operate something 3. Steps or methods

• Describes the set of instructions. It is a part of detailed instructions suggested to readers regarding the topic to be determined.

• For example, related to the topic of operating a microwave, what are the steps a reader should take in order to follow the explanation we write in the text of procedure.

• Sometimes it has a reaffirmation of opinion (This is optional, the writer can give his opinion or not is depends on him)

It is a part that is in the form of hope or benefit if the instructions are carried out properly.

III. THE LANGUANGE FEATURES OF PROCEDURE TEXT 1. The language features of procedure text:

a. Using simple present tense

The use of verb 1; plug, open, clean, etc.

In the simple present, most regular verbs use the roof form, except in the third-person singular (which ends in –s). Depending on the person, the simple present tense is formed by using the roof form or by adding –s or

-es to the end, for example:

- I clean the kitchen after cooking.

- Martha loves pie with strawberry jam on it.

b. Using adverbial of sequence or using temporal adjectives To show the order of the steps; first, second, third, finally, etc.

(5)

c. Using imperative sentences or command

The sentences are sometimes referred to as directives because they provide direction to whoever is being addressed. This type of sentence always takes the second person (you) for the subject but most of the time the subject remains hidden.

- Warm a medium frying pan over a high heat and a dash of oil - Place bowl and lift handle in down position.

d. Using action verbs

To show physical activity; open, turn on, cut, etc.

e. Using conjunctions to link a process to another process

Used to describe a sequence of instructions or part of a process; then, and then, next, after that, finally, etc.

2. Steps to compile procedure text

a. Sort out the kinds of activities that have been done or can be done b. Determine the theme of the activity

c. Make an outline of the activity topics

d. Arrange the text outline in the right order, easy to understand e. Gather materials

f. Develop the outline into a clear and complete guide

IV. READING A PROCEDURE TEXT AND ANSWERING THE QUESTIONS

Answer the following questions!

1. What is the purpose of the text above?

2. How many steps are there according to the text?

3. How do you feel after reading the tips above?

4. Do you have any tips for enjoying food in a different way?

5. Can you share the steps or methods to describe the instructions of your tips above?

Serving Tips from Coconut

Do you like eating fruits? If you do, how do you consume them? By eating them directly or processing them before? Well, you can combine both of them, such as coconut and melon tosses.

Just follow the steps.

First of all, prepare the ingredients. You need two large egg whites, one hundred grams or a half cup of caster sugar, two hundred and fifty grams or one and quarter cups of unsweetened coconut and one orange-fleshed melon.

Now, let’s make it. First, shred the coconut. Then, preheat the oven to one hundred and seventy degrees Celsius. Next, whisk the egg whites to stiff peaks in a clean bowl. Then, fold in the sugar and coconut carefully. After that, spoon the mixture into a twenty-four-hole silicone mini cupcake mold and bake the cupcakes for ten to fifteen minutes or until they start to turn golden on top. Then, remove to a wire rack and leave to cool completely. Last, use a melon-baller to spoon half sphere out of the melon, the skewer a piece of melon onto each coconut cake. Do it to all melon balls and coconut cake.

That’s quite easy, right? So, have a try!

Taken from: igloobooks, Igloo Books Ltd, 2015

(6)

V. THE ANALYSIS OF THE PROCEDURE TEXT:

VI. STUDENTS’ TASK

Arrange your own procedure text, which is related to your major!

(Susunlah sebuah teks prosedur, yang berkaitan dengan jurusan kalian!)

Pacitan, 1 Juli 2022 Mengetahui

Kepala SMK Negeri 3 Pacitan Guru Mata Pelajaran

ARIS SUNARNO, S.Pd, MM ASTUTI, S.S.

Pembina Tk.I

NIP. 19681001 199103 1 010

HOW TO CLEAN A REFRIGERATOR

1. Remove all frozen foods and ice cube trays. If you have a second refrigerator, use it to temporary store these items. If not, put the food in a cardboard box and cover it with newspaper. Dump the ice cubes.

2. Removes all other food stuff and place on your counter or in cardboard boxes

3. Either turn the temperature control “defrost” or unplug the electricity to the refrigerator (or both)

4. Never scrape or jab the ice with a sharp instrument. You may cause serious damage to the freezing unit. Allow it to melt

5. Either put a flat pan under the freezer to catch the drips or put a large towel in the bottom of the refrigerator

Goal

Steps

The use of imperatives

Numbers to show sequences 1, 2, 3, 4 ..

Referensi
