J
AWATANKUASA PERKHEMAHAN
PERINGKAT SEKOLAH KEBANGSAAN SERI GELIGA
2006
Penaung :
En.Omor b Deraman
( Guru Besar )
Penasihat :
Tn.Hj.Idris b Muda
( GPK Kurikulum )
En.Harun b.Che Ngah
( GPK Hem )
Pengerusi :
En.Yeap Lai Huat
( GPK KoKo )
Penyelaras :
En.Mohd Anuar b Ibrahim
( Kem Komandan )
Pen.Penyelaras :
En.Norhisham Abdul Rahman ( Pen.Kem Komandan )
Setiausaha :
Cik.Rosmawati bt Othman
Bendahari :
Pn.Aishah bt Kasim
AHLI JAWATANKUASA KECIL
JAWATAN BIDANG TUGAS
Pengurus Peserta :
Semua Ketua Unit Beruniform
PENGAKAP TUNAS KEDET PBSM
PUTRI ISLAM TUNAS PUTRI
1. Menyediakan murid untuk menyertai perkhemahan 2. Menyediakan boring kebenaran ibu bapa bagi setiap
peserta unit masing-masing
3. Menyediakan segala peralatan yang diperlukan semasa perkhemahan.
4. Menyediakan jadual guru bertugas unit masing-masing
5. Memastikan penyediaan senarai semak peralatan lebih awal
6. Memastikan disiplin peserta sebelum dan selepas perkhemahan
Khemah
Pengerusi : En Roslan b Ismail AJK :
2. En.Fariq b Abdullah 3. En. Muhd Norakmal Nizam 4. En.Hasal Masri b Muda 5. Pn.Norasmah bt Mahamad 6. Pn.Azurawati bt Abdul Latif 7. Pn.Zilaina bt Abdul Razak
1. .Menyediakan pelan pembahagian tempat tapak perkhemahan mengikut unit
2. Menyediakan Khemah yang mencukupi bagi keperluan peserta dan guru
3. Memastikan komponen khemah dan segala peralatan yang berkaitan mencukupi
4. Memastikan setiap khemah dibuka dan dibersihkan selepas perkhemahan
5. Menyediakan senarai nama guru mengikut khemah masing-masing
6. Menyediakan segala dokumen perlu sekiranya terdapat pinjaman khemah dari luar
Persiapan Tempat Aktiviti / Alatan Pertandingan
Pengerusi : En Wan Zulkifli b Wan Jusoh
AJK :
1. En.Jamil b Mat Ali 2. En.Johan b Sidek
3. En.Muhamad Rizuan b Musa 4. En.Zaharuddin b Ibrahim 5. Pn.Hasiah bt Mohd Kasim 6. Pn.Rogayah bt Mohd Hasbi 7. Pn.Siti Azura bt Hamzah 8. Cik Wan Fafhani bt Wan Jali
1. Menyediakan, memasang dan menyiapkan semua jenis peralatan dan halangan bagi aktiviti lasak yang akan diadakan
2. Mengemas dan menyimpan semula peralatan yang telah digunakan ditempat yang sesuai
3. Menyediakan kayu / buluh untuk pertandingan gajet 4. Menyediakan daun kelapa bagi tujuan kraftangan 5. Mendapatkan buluh lemang bagi aktiviti masakan
Hadiah / Cenderamata
Pengerusi : Pn.Noratikah bt Salleh
AJK : 1. Pn.Rahani bt Awang 2. Pn.Roslina bt Aziz 3. Pn.Julia bt Lan 4. Pn. Roshima bt Harun 5. Pn.Hasliza bt Hassan
1. Menyediakan hadiah kepada peserta berdasarkan pertandingan yang dijalankan
2. Menyediakan lain-lain hadiah dan cenderamata sekiranya ada
3. Mengurus majlis penyampaian hadiah
Sijil Penyertaan :
Pengerusi : Cik Rosmawati bt Othman
AJK :
1. Pn.Siti Rafidah bt Latif 2. Pn.Zakiah bt Ismail 3. Pn.Zuraihan bt Naim 4. Cik Hani Adilah bt Haris 5. Cik Yenny Yuslinda bt Yusoff
1. Menyediakan Sijil Penyertaan kepada semua peserta
Kerohanian :
Pengerusi : En. Amri b. Adam
AJK :
1.Tn.Hj.Md.Fauzi b Osman 2. En.Mohd Zulkifli b Mohd Nor 3. Pn.Suria bt Zakaria
4. Pn.Munirah bt Adam
1. Menyediakan jadual bertugas iman mengikut waktu solat
2. Pastikan ada bacaan yasin dan doa selamat pada malam jumaat.
3. Mengendali kuliah maghrib 4. Mengendalikan Kuliah Subuh
Elektrik dan Siaraya :
Pengerusi : En.Che Basri b Hashim
AJK:
1. En.Abd.Aziz b.Mohd Zin 2. En.Mustafa b Ab.Majid 3. En.Khairol Talmizi b Mohamad
1. Menyediakan kemudahan elektrik dan peralatan siaraya yang sempurna di seluruh tapak perkhemahan sepanjang tempoh kem diadakan 2. Mengemaskini peralatan yang telah digunakan dan
disimpan pada tempat yang sesuai
3. Mengurus dan menyediakan peralatan bagi Malam Kebudayaan
Makan / Minum :
Pengerusi : Pn.Norsiah bt Awang AJK :
1. Pn.Zaipah bt Awang 2. Cik .Norsyarina bt Sambak 3. Pn Siti Esah bt Sulaiman 4. Pn.Zaiton bt Abdullah 5. Pn.Norkiah bt Mohamad 6. Pn.Naziran bt Shalaluddin 7. Pn.Munirah bt Ramley 8. Pn.Mazura bt Kamaruddin 9. Pn.Norizaibunnisa bt Mahmud 10. Pn.Razenah bt Jusoh 11. Pn.Rohani bt Jusoh 12. Pn.Kamariah bt Khamis
1. Menyediakan makanan dan minuman yang
mencukupi bagi semua guru yang terlibat dan murid-murid
2. Menyediakan jadual serta menu masakan setiap hari perkhemahan
3. Menyediakan anggaran perbelanjaan makanan yang mencukupi
4. Mengurus dan menyediakan semua peralatan memasak
5. Mengemas dan membersihkan semua peralatan masakan selepas perkhemahan
Keselamatan / Kecemasan :
Pengerusi : En.Mohamed Fuzi b Omar
AJK:
1. En. Kheiruddin b Abdullah 2. En. Hong Ching Teck 3. En. Choo Tung Seen 4. Pn.Saodah bt Abdurahim 5. Pn.Suhailina bt Salleh 6. Pn.Wan Azian bt Wan Ismail
1. Memastikan tahap keselamatan peserta dan segala peralatan berada dalam keadaaan yang amat baik 2. Menyediakan bekalan ubat-ubatan serta peti
rawatan yang sempurna dan mencukupi 3. Menyediakan jadual pengawasan dan kawalan
keselamatan kawasan perkhemahan
4. Membuat makluman kepada pihat polis berhubung perkhemahan
5. Membuat makluman kepada klinik kesihatan berdekatan berhubung bantuan kecemasan semasa perkhemahan
6. Memberi taklimat keselamatan kepada semua peserta dari masa kesemasa
7. Menyediakan Peti Kecemasan yang lengkap dan diletakkan di urusetia
Urusetia :
Pengerusi : Cik Rosmawati bt Othman
AJK :
1. En. Fakrul Ariffin b Che Hassan 2. Mohd Asmanizam b Sulaiman 3. Jaminah bt Md Tomari 4. Nur Eliana bt Abdul Razak 5. Syaharliza bt Mohamad @
Shaffee
1. Menyediakan jadual aktiviti perkhemahan 2. Menyelaras perjalanan aktiviti dan pertandingan 3. Sentiasa menghebahkan segala maklumat terkini. 4. Mengambil pendaftaran peserta dan juga mencatat
kehadiran guru bertugas
5. Melantik Hakim-Hakim pertandingan
6. Membuat laporan setiap aktiviti yang dijalankan 7. Mengendalikan acara majlis penutup
8. Menyediakan kain rentang perkhemahan
Apresiasi Seni :
Pengerusi : Pn.Roziah bt Omar
AJK:
1. En. Muhammad Fahmi b Hashim 2. En.Roslan b Ismail
3. Pn.Sokme bt Salleh
4. YM Tg.Jasmiyah bt YM Tg.Langgi 5. Pn.Noor Anita bt Nawi
1. Menentukan jenis persembahan dan syarat-syaratnya.
2. Menyedikan borang penghakiman 3. Mengurus perjalanan Malam kebudayaan 4. Memastikan tempat aktiviti Malam Kebudayaan
bersih selepas digunakan
5. Memberi taklimat kepada peserta persembahan 3 hari sebelum pertandingan
Senaman Pagi :
Pengerusi : En.Mohd Sharffiza b Hashim
AJK :
1. Tn.Hj Md.Fauzi b Osman 2. Pn. Rohani bt Abdullah 3. Pn.Maimon bt Abdullah
1. Menyediakan jadual bertugas pengendali senaman pagi
2. Mengendalikan perjalanan senaman pagi selama tempoh kem berlangsung.
SENARAI AKTIVITI TANPA PERTANDINGAN
AKTIVITI PENGENDALI
5 Jenis Ikatan
Pengakap
4 Jenis Balutan
PBSM
4 Jenis Anyaman Daun Kelapa
Puteri Islam
Istana Pasir
Urusetia
Latihan Kawad
Tunas Kadet
Kembara Malam
Pengakap dan Tunas Kadet
Membaca Kompas
Urusetia
Larian Berhalangan
Urusetia dan PBSM
Senaman Pagi
J/K Senaman Pagi
Kuliah Maghrib / Subuh
J/K Kerohanian
Istiadat Pagi
Kem Komander
SENARAI AKTIVITI PERTANDINGAN
AKTIVITI PENGENDALI
Kawad Kaki Sebaris
Tunas Kedet
Pertolongan Cemas
PBSM
Masakan Rimba
Tunas Putri
Kraftangan / Anyaman 5 jenis
Puteri Islam
Gajet Tri Pot
Pengakap
Ikatan / Simpulan ( 5 Jenis )
Pengakap
Apresasi Seni
J/K Apresasi Seni
Memasang Khemah
Tunas Kadet
Taraf Perkhemahan
Urusetia
Larian Berhalangan
Urusetia dan PBSM
Gubahan Buah-buahan Tempatan
Puteri Islam
Bilangan Peserta Perkhemahan :
Unit
Tahun 5
Tahun 6
Jumlah
Pengakap 25
25
50
PBSM 25
25
50
Tunas Puteri
25
25
50
Puteri Islam
25
25
50
TKRS 25
25
50
Jumlah 125
125
250
MASA / HARI
14 SEPTEMBER 2006
KHAMIS
15 SEPTEMBER 2006
JUMAAT
16 SEPTEMBER 2006
SABTU
5.30 AM Bangun , Siap Diri, Solat, Bersenam
7.30 AM Sarapan Pagi, Pemeriksaan Pagi
8.30 AM
Mendirikan Khemah
• Istana Pasir • Pertandingan
Pertolongan Cemas
• Raptai majlis penutupan dan penyampian hadiah ( Demo ) 10.30 AM Mendirikan Khemah • Membaca Kompas ( Semua Peserta )
·
Pertandingan Larian berhalangan• Gotong Royong membersihkan Kws Khemah serta menurunkan khemah
12.30 T/ HARI Rehat, Makan Solat
Zohur
Berehat, Makan, Solat Jumaat di Masjid
• Majliis Perasmian Penutup dan penyampaian hadiah • Jamuan Penutup 2.30 PM • Latihan Kawad • Taklimat Umum ( Demo ) ( Semua Peserta ) • Pertandingan Memasak
• Pertandingan Gajet Tri Pot
• Pertandingan Gubahan 4.00 PM
Solat Asar , Minum Petang
Solat Asar , Minum Petang 5.00 PM • Larian Halangan ( Semua Peserta ) • Pertandingan Ikatan / Simpulan • Pertandingan Memasang Khemah • Pertandingan 5 Jenis Anyaman Daun Kelapa
7.00 PM Mandi, Solat Maghrib,
Ceramah / Bacaan Yasin
Mandi , Solat Maghrib / Ceramah Motivasi 9.00 PM • 5 Jenis Ikatan / Simpulan • 4 Jenis Balutan • Pertandingan Apresiasi Seni 11.00 PM • Kembara Malam ( Semua Peserta ) • Masuk Tidur Padam Lampu 1.00 AM • Masuk Tidur Padam Lampu
JENIS AKTIVITI
BIL PESERTA
TEMPOH MASA
CATATAN
Kawad Kaki
• Semua Unit Terlibat • Setiap unit perlumenyediakan 2 Pasukan
• Setiap pasukan 10 orang lengkap beruniform
10 minit
• Rujuk Panduan Kawad Perkhemahan• Pertandingan akan dijalankan di Kws Perhimpunan.
• Disiplin , Kekuatan suara dan keseragaman merupakan perkara yang dinilai
Pertolongan Cemas
• Semua unit Terlibat • 10 Peserta setiap unit10 Minit
- Melakukan Simulasi Kemalangan- Menunjukkan 4 Jenis Balutan i. Balutan Kepala
ii. Balutan Kaki iii. Balutan Tangan iv. Balutan Dada
Larian Berhalangan
• Semua Unit Terlibat• 20 PesertaSetiap Unit
10 Minit
• Perlu melepasi 10 Jenis Halangan yang telah disediakan.• Pakaian ketika larian halangan adalah pakaian sukan
Masakan Rimba
• 2 Pasukan A dan B• Setiap pasukan 5 Orang
• Semua unit terlibat
60 Minit
• Peralatan memasak disediakan sendiri oleh peserta• Bahan-bahan masakan disediakan sendiri oleh peserta
• Bahan hiasan juga dibenarkan • Nasi hendaklah dimasak dalam
buluh
• Ikan / udang / sotong / ketam boleh dijadikan lauk dengan cara membakar
• Kreativiti / Rasa / Kebersihan adalah dinilai.
Gubahan
Berasaskan
Buah-buahan Tempatan
• 2 Pasukan A dan B • Setiap pasukan 5 Orang• Semua unit terlibat • Peserta perempuan
sahaja
60 Minit
• Peralatan Gubahan dibawa sendiri oleh peserta• Kos pembelian ditanggung sendiri oleh peserta
• Bahan hiasan boleh digunakan
Taraf Perkhemahan
Semua UnitSepanjang
Perkhemahan
• Kebersihan Kws.Khemah • Adanya Gajet Kasut
• Adanya Gajet Pingan Mangkuk • Kebersihan Dalam Khemah • Kebersihan Dapur
• Gajet Ampaian • Seanarai Bertugas • Senarai nama ahli
• Nama Pasukan dan bendera • Kekemasan Diri
• Ketepatan waktu aktiviti • Tong Sampah
Gajet Tripot
• Unit Pengakap / PBSM dan T.Kadet sahaja • 2 Pasukan A dan B • 6 Orang setiap pasukan• Peserta lelaki sahaja
60 minit
• Tinggi Tripot 5 Kaki ( 1.525 m ) • Lebar Tapak Kaki 2.5 Kaki( 0.762 m )
• Tinggi Planta dari Tapak Kaki 2.5 Kaki ( 0.762 m )
• Tunjukkan jenis ikatan dan cara ikatan yang betul.
• Buluh boleh dipotong siap sebelum pertandingan.
Ikatan / Simpulan
• Semua unit terlibat • Setiap unit perlumenyediakan 2 pasukan . • Setiap pasukan 5
Orang
Paling Awal siap dan
betul ikatannya.
• 5 jenis ikatan i. Manuk ii. Buku sila iii. Bunga keti iv. Nelayan v. Tindih kasih
• Tali disedikan sendiri oleh peserta • Panjang setiap tali lebih kurang 1 m
• Kelima-lima ikatan tersebut hendaklah disambungkan antara satu sama lain dan ikatan Tindih Kasih hendaklah diikat pada pinggang peserta yang terakhir.
Apresiasi Seni
• Semua unit terlibat • Setiap Unit perlumenyediakan 2 Pasukan • Setiap Pasukan
Maksimun 20 orang
10 minit
• Jenis Persembahan adalah bebas • Setiap persembahan boleh
menggunakan alat sokongan • Kreativiti persembahan dan daya
tarikan persembahan diutamakan • Persembahan yang melebihi masa
yang ditetapkan akan ditolak 10 markah.
• Persembahan dibuat di Pentas Dewan sekolah
Memasang Khemah
Dan
Melipat Khemah
• Semua unit terlibat • Setiap unit perlu
menyediakan dua pasukan sahaja • Setiap pasukan hanya
5 orang peserta sahaja.
30 minit
• Khemah Iglu digunakan . • Khemah disediakan oleh pihak
JENIS BIL
PESERTA
TEMPOH
MASA CATATAN
Latihan Kawad
Semua Peserta
60 Minit
•
Latihan Kawad Asas wajib
kepada semua peserta.
•
Berpakaian Kemas Unit
Uniform masing-masing
Larian Halangan
•
Semua peserta
30 Minit
•
Pakaian sukan dan
berkasut
6 Jenis Ikatan
i.
Simpul Manuk
ii.
Bunga Geti
iii.
Buku Sila
iv.
Nelayan
v.
Tindih Kasih
vi.
Simpul Pembedah
•
Semua peserta
30 Minit
•
Bawa Tali sendiri
•
Bawa Buku Log
4 Jenis Balutan
•
Semua peserta
30 Minit
•
Bawa Kain Anduh atau
Skaf sendiri
Kembara Malam
•
Semua peserta
•
Dibahagikan
kepada 25
kumpulan
•
Setiap
kumpulan 10
orang
120 Minit
•
Bawa Maggie 4 bungkus
•
Bawa periuk
•
Bawa pinggang
•
Bawa sudu
•
Bawa 1 biji telur
•
Bawa mancis dan getah
tiub
•
Bawa wisel
•
Bawa air minuman
•
Peserta akan memasak dan
makan di tempat yang
ditetapkan
Istana Pasir
•
Semua peserta
yang tidak
terlibat dalam
pertandingan
•
10 orang satu
kumpulan
60 Minit
•
Bawa alatan sendiri untuk
membina istana pasir
•
Lukiskan bentuk istana
pasir dalam Buku Log
Membaca Kompas
•
Semua peserta
yang tidak
terlibat dalam
pertandingan
60 Minit
•
Bawa Buku Log
•
Bawa Alatan menulis
•
Kompas disediakan oleh
urusetia
5 Jenis Anyaman Daun
Kelapa
•
Semua peserta
yang tidak
terlibat dalam
pertandingan
60 Minit
•
Daun kelapa dibekkalkan
oleh urusetia
•
Bawa pisau kecil
•
Bawa Buku Log
•
Gotong-Royong
•
Semua Unit
60 Minit
•
Mengemas Kws. Khemah
•
Mengemas Kws Sekolah
BIL
PERKARA
BUTIRAN
JUMLAH
1
Makan Murid
RM 5.00 x 3 hari x 250 murid
RM 3750.00
2
Makan Guru
RM 4.00 x 3 hari x 80 guru
RM 960.00
3 Hadiah
Pertandingan
a) 11 hadiah Pertama ( RM 30.00 x 11 )
b) 11 hadiah Kedua ( RM 20.00 x 11 )
c) 11 hadiah Ketiga ( RM 10.00 x 11 )
d) 3 hadiah peserta lelaki terbaik setiap unit
uniform ( RM 20.000 x 3 )
e) 5 hadiah peserta perempuan terbaik setiap
unit uniform ( RM 20.00 x 5 )
f) 1 hadiah Terbaik keseluruhan ( RM 30.00 )
RM 330.00
RM 220.00
RM 110.00
RM 60.00
RM 100.00
RM 30.00
4
Sijil Penyertaan
RM 100.00
5 Peralatan
RM
300.00
6 Cenderahati
RM
200.00
7
Kos Luar Jangka
RM 200.00
JUMLAH
RM 6360.00
ANGGARAN PENDAPATAN :
1. Yuran pendaftaran peserta ( RM 5.00 x 250 )
RM 1250.00
SENARRAI GURU MENGIIKUT UNIT UNIFORM
UNIT UNIFORM GURU
PENGAKAP 1. MOHD ANUAR B IBRAHIM
2. NORHISYAM B ABD RAHMAN 3. SHAHALIZA BT MOHAMAD 4. NORIZAIBUNNISA BT MAHMUD 5. ZAHARUDDIN B HASHIM 6. HASAL MASRI B MUDA 7. NOOR ANITA BT NAWI 8. MUHD NORAKMAL NIZAM 9. MOHD SHARFFIZA B HASHIM 10. NUR ELIANA BT ABDUL RAZAK
TUNAS PUTERI 1. ZALIZA BT MAMAT
2. KAMARIAH BT KHAMIS 3. HASLIZA BT HASSAN
4. YM.TG.JASMIAYAH BT YM TG LANGGGI 5. MARIANI BT MOHD @ SARAS
6. RAZENAH BT JUSOH 7. SITI RAFIDAH BT LATIF 8. NAZIRAN BT SHALALUDDIN 9. RAHANI BT AWANG 10. ZAITON BT ABDULLAH
PUTERI ISLAM 1. SURIA BT ZAKARIA
2. ROGAYAH BT HASBI 3. JULIA BT LAN
4. HASIAH BT MOHD KASSIM 5. JAMINAH BT TOMARI 6. MUNIRAH BT ADAM 7. WAN AZIAN BT WAN ISMAIL 8. SITI AZURA BT HAMZAH 9. WAN FARAHANI BT WAN JALI 10. HALIZA BT ALI
PBSM 1. WAN ZULKIFLI B WAN JUSOH
2. KHEIRUDDIN B ABDULLAH 3. AZURAWANI BT ABD LATIF 4. ZURAIHAN BT NAIM 5. SAODAH BT ABDURAHIM 6. MOHD FAREQ B ABDULLAH 7. JAMIL B MAT ALI
8. KAIROL TALMIZI B MOHAMAD 9. ROSHIMA BT HARUN 10. ZAIPAH BT ISMAIL
TUNAS KADET 1. MOHD ASMANIZAM B SULAIMAN
2. KHAIRUL ANUAR B ZAKARIA 3. MOHD ZULKIFLI B MOHD NOR 4. HJ.MD FAUZI B OSMAN 5. NORASMAH BT MAHAMAD ZIN 6. ZAKIAH BT ISMAIL
7. CHOO TUNG SEEN 8. SURIA BT ZAKARIA 9. JOHAN B SIDEK