RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL
KOMPONEN SATUMata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Tarikh : 10 Ogos 2015
Masa : 8.00-9.00 pagi (60 Minit)
Kelas : 5 Merah
Bilangan Murid : 20
Modul : Menggambar
Aktiviti : Stensilan
Tema : Alam Buatan Manusia
Tajuk : Kartun
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
i. Menghasilkan gambar kartun dengan teknik stensilan mengikut kreativiti. (psikomotor)
ii. Menyemai sikap ketekunan dan sabar tidak kira melakukan apa-apa perkara. (efektif)
iii. Menguasai kemahiran menebuk corak stensilan dan dapat mewarnakan corak tersebut. (kognitif)
Media : Alat- Gunting, kad manila dan berus lukisan. Bahan - Kertas lukisan, oil pastel atau cat poster. Bahan Bantu Mengajar : LCD Projector, slaid Powerpoint, komputer riba,
pembesar suara, presenter, contoh karya stensilan, Dokumen Standard Kurikulum KSSR Tahun 5. Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :
` Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi, TMK
KOMPONEN DUA
STANDARD KANDUNGAN
1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu rupa, jalinan, warna, kepelbagaian dan kesatuan yang terdapat pada alam semula jadi, objek buatan manusia dan karya seni dalam penghasilan gambar teknik stensil. 2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi
penentuan media dan teknik dalam penghasilan gambar teknik stensil. 3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan
gambar teknik stensil.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.
STANDARD PEMBELAJARAN
1.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
visual yang ada pada gambar teknik stensilan. 1.1.1 Unsur seni
1.1.1.1 Rupa -geometri dan organik (Murid dapat menyatakan perbezaan antara rupa geometri dan rupa organik)
1.1.1.2 Jalinan -tampak (Murid dapat menghasilkan jalinan tampak dengan menggunakan alat bahan seperti cat air atau krayon)
1.1.1.3 Warna - sekunder dan tertier (Murid dapat membezakan warna sekunder dan tertier serta menggunakannya untuk mewarna kartun mereka dengan kreatif)
1.1.2 Prinsip rekaan
1.1.2.1 Kepelbagaian -warna (Murid dapat mewarnakan kartun tersebut dengan warna asas, warna sekunder dan warna tertier)
1.1.2.2 Kesatuan - komposisi (Campuran warna murid sesuai, tidak
1.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan gambar teknik stensilan.
1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
1.2.1.1 Alat - Pisau, gunting, kad manila dan berus catan. 1.2.1.2 Bahan - Kertas lukisan, krayon, span dan cat poster.
1.2.2 Mengetahui penggunaan media, serta proses dan teknik dalam penghasilan karya
1.2.2.1 Teknik - stensilan (murid dapat menghasilkan stensilan dengan mengunakan gunting.
1.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat menzahirkan idea melalui pelbagai sumber kajian dan teknologi dengan mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya yang kreatif.
1.3.1 Memilih dan memanipulasi media secara kreatif (Murid bebas untuk memilih alat bahan yang ingin digunakan untuk menghasilkan karyanya)
1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya (Murid dapat memperkenalkan hasil karya mereka kepada guru dengan menggunakan bahasa visual seperti ‘warna’, ‘jalinan’, dan ‘kepelbagaian’)
1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan gambar teknik stensilan. (Guru menunjukkan proses menghasilkan karya melalui
Powerpoint)
1.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual serta menghubung kait seni dengan disiplin ilmu yang lain, kehidupan, sejarah seni dan budaya.
1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
1.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya (Masalah yang ditemui semasa menghasilkan karya)
1.4.3 Memberikan ulasan karya sendiri dan rakan secara lisan. (Murid dapat
membuat penilaian dari segi kekuatan dan kelemahan yang ada pada karya dengan menggunakan bahasa visual seperti ‘warna’, ‘jalinan’, dan
KOMPONEN TIGA Langkah/
masa Pelaksanaan PnP Ilustrasi Bahan/Catatan
Set Induksi (±5 Minit)
1. Guru memasang lagu “Terima Kasih Cikgu” untuk bernyanyi bersama-sama. 2. Murid diminta untuk menepuk tangan sambil menyanyi lagu.
3. Murid mengatakan watak yang paling digemari oleh mereka.
4. Guru memperkenalkan kartun hasil buatan Malaysia. 5. Guru memperkenalkan tajuk pada hari ini iaitu menghasilkan kartun menggunakan teknik stensilan.
BBM: Lagu “Terima kasih Cikgu”, LCD
Projector, pembesar suara, komputer riba
Teknik Mengajar: Menyanyi
Persepsi Estetik (Pengenalan)
1. Guru menunjukkan slaid
Powerpoint untuk mengajar teknik stensilan.
2. Guru menunjukkan contoh karya stensilan.
3. Guru menunjukkan rupa yang boleh dihasilkan semasa menggunakan teknik stensilan.
4. Guru menunjukkan karya-karya yang dihasilkan melalui stensilan.
BBM: Powerpoint, LCD Projector,
komputer riba.
Teknik Mengajar: Kuliah, Soal Jawab
KBKK: Mengenal pasti maklumat
Tahap Kognitif: Kefahaman
(±10 Minit) (Tunjukcara)
1. Murid disuruh untuk menyatakan alat bahan yang boleh digunakan untuk membuat stensilan.
2. Guru berinteraksi tentang bahasa seni visual: rupa, jalinan dan warna.
3. Guru mendemonstrasikan langkah-langkah membuat stensilan kartun.
i) Menggunting atau memotong bahagian yang tidak diperlukan atas corak manila kad..
ii) Meletakkan stensilan atas kertas lukisan.
iii) Menghasilkan corak stensilan dengan
menggunakan sekurang-kurangnya dua jenis media. 4. Beberapa orang murid diminta untuk menampil ke hadapan untuk membuat demonstrasi tentang cara-cara membuat stensilan.
yang dihasilkan oleh guru secara langkah demi langkah, LCD
Projector,
komputer riba
Teknik Mengajar: Membuat
demonstrasi
Tahap Kognitif: Kefahaman, Penumpuan
KBKK: Menjana Idea
Langkah 3 (±30 Minit)
Ekspresi Kreatif (Gerakerja)
1. Murid dipisahkan
BBM: Slaid
Strategi Mengajar: Pembelajaran koperatif
Nilai: Bekerjasama, Berdikari
EMK: ICT, Kreatif dan Inovasi, Keusahawanan
KBKK: Menjana Idea
Kemuncak (±7 Minit)
Apresiasi Seni
(Refleksi & Pentaksiran) Pengayaan
1. Guru menayangkan satu kartun video kepada murid dan memberi mereka satu minit untuk memikirkan cara untuk melakonkannya. 2. Beberapa orang murid menjadi suka rela untuk membuat lakonan tentang cerita tersebut
3. Murid-murid yang lain menyaksikan lakonan tersebut.
4. Selepas persembahan, murid memberi penilaian tentang persembahan tersebut.
5. Guru memberi kesedaran supaya murid menyokong hasil buatan tanah air kita .
Tayangan video
Video membuat stensilan
BBM: Stensilan hail karya guru/video dan bahan stensilan
Nilai:
-Bekerjasama
-Mendengar arahan guru
-Keyakinan -Patriotisme
Pemulihan
1. Guru menunjukkan video tentang cara membuat stensilan yang mudah. 2. Guru membahagikan kit stensilan kepada murid-murid untuk membuat bingkai di sekeliling gambar. Penutup
(±3 Minit)
1. Murid mempamerkan karya mereka di depan kelas.
2. Beberapa orang murid menceritakan karya rakan mereka dengan
menggunakan bahasa visual seperti ‘rupa’, ‘warna’ dan ‘kesatuan’.
3. Guru menerapkan nilai menghargai karya orang lain kerana mereka telah
menghasilkan dengan bersungguh-sungguh.
Teknik Mengajar: Sumbang Saran
KBKK: Menilai
Tahap Kognitif: Kefahaman
Nilai: -Hormat-menghormati -Keyakinan EMK:
Keusahawanan
REFLEKSI GURU PELATIH KEKUATAN
___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________
KELEMAHAN
___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________
CARA PENYELESAIAN
___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ ULASAN GURU PEMBIMBING/ PENSYARAH PEMBIMBING