• Tidak ada hasil yang ditemukan

UNIT 10 Penterjemahan & Pentafsiran Kurikulum

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Membagikan "UNIT 10 Penterjemahan & Pentafsiran Kurikulum"

Copied!
17
0
0

Teks penuh

(1)

UNIT

10

PENTERJEMAHAN DAN PENTAFSIRAN KURIKULUM

KEBANGSAAN

Hasil Pembelajaran:

Pada akhir pembelajaran unit ini, anda dapat: i. Menerangkan 3 domain objektif kurikulum.

ii. Menghubungkait Dokumen Standard Kandungan dan Dokumen Standard Pentaksiran iii. Menuliskan rancangan pengajaran (RPT & RPH) secara yang betul.

10.0 Pemetaan Ringkasan Kandungan

TUGASAN: Huraikan bagaimanakah guru-guru dapat melaksanakan proses penterjemahan hasrat FPK tersebut berasaskan objektif kurikulum yang spesifik.

(2)

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

10.1 Hubungankait Matlamat/Objektif Pendidikan, FPK, Kurikulum

Kebangsaan dan Pengajaran & Pembelajaran.

K P F 3 0 1 2 : Pe rk e m b a n g a n P e n d id ik a n d i M a la y si a : Fa ls a fa h d a n D a sa r

FALSAFAH PENDIDIKAN KEBANGSAAN

Matlamat Pendidikan Objektif Pendidikan a) Kurikulum Kebangsaan

b) Sukatan Pelajaran

c) Huraian Sukatan Pelajaran

d) Rancangan Pelajaran Tahunan

(3)

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

10.2

Domain objektif kognitif, afektif dan psikomotor dalam penetapan matlamat &

objektif kurikulum/pengajaran

http://www.edpsycinteractive.org/topics/cognition/bloom.pdf

DOMAIN OBJEKTIF KOGNITIF (Taksonomi Bloom)

Aras Penjelasan Contoh Kata Kerja

1. Pengetahuan Ingatan semula - definisikan - labelkan

- nyatakan - kenalpasti - susunkan

2. kefahaman Kebolehan faham prinsip - jelaskan

- huraikan - terjemahkan

3. aplikasi Kebolehan mengguna prinsip - demonstrasikan

- tunujukkan - kembangkan - binakan 4. analisis Memisah dan senaraikan elemen - pisahkan

- tentukan - analisiskan

5. sistesis Mencantum elemen - gabungkan

- ringkaskan - susunkan - kelaskan 6. penilaian Menghakim alat dan kaedah untuk

dicapai tujuan

- nilaikan - cadangkan - ulaskan - menentukan

DOMAIN OBJEKTIF AFEKTIF

Aras Penjelasan Contoh Kata Kerja

A1. Menerima Menyedari adanya sesuatu perkara yg berlaku di persekitarannya.

Cth: murid hadir atau mendengar syarahan - ambil tahu - terima - sedar - dengar - perasan A2. Bertindak balas Murid menunjukkan tingkahlaku yg

baru hasil dari pengalaman mereka. Mereka gembira dengan pengetahuan yg mereka peroleh - setuju - bantu - bebas menjawab - ambil berat - patuh A3. Menilai Murid menunjukkan kesediaan untuk

terlibat dan memberikan komitmen, menilai apa perkara yg mereka terlibat

- amalkan - pilih - komitment K P F 3 0 1 2 : Pe rk e m b a n g a n P e n d id ik a n d i M a la y si a : Fa ls a fa h d a n D a sa r 3

(4)

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

- keinginan A4. Mengorganisasi Murid mensepadukan nilai baru yg

diterima ke dalam set nilai-nilai, sikap atau kepercayaan y membentuk ranking bg keseluruhan set y dipegang

- sesuaikan - ubahsuai - aturkan - imbangkan A5. Perwatakan Bertindak secara konsisten terhadap

nilai baru. Secara dalaman, murid dapat menyusun nilai ke dalam sistem dan bolehmengaplikasikan nilai tersebut

- ambil tindakan - kekalkan - pengaruhi

- justifikasi perlakuan

DOMAIN OBJEKTIF PSIKOMOTOR

Aras Penjelasan Contoh Kata Kerja

Naturalisasi Menyebatikan apa yg telah dipelajari - kekalkan - beri sokongan Artikulasi Melaksanakan tugas dengan cekap - ubah suai

- sesuaikan Ketelitian Melakukan sesuatu dengan teliti - imbnagkan

- klasifikasikan Memanipulasi Mengaplikasikan apa yg dipelajari - melibatkan diri Meniru Memerhati dan meniru tinglah laku - memerhati

- terima - ambil tahu

10.3 Prosedur Menyatakan Objektif/Hasil Pembelajaran yang Eksplisit

Menurut Mager (1984)?

http://www2.gsu.edu/~mstmbs/CrsTools/Magerobj.html

Perkara Penjelasan Contoh

i. A - Audience Siapakah audiens anda? Pelajar

ii. B – Behaviour Apa yang mahu mereka lakukan? Tingkah laku iii. C – Condition Apakah perubahan tingkah laku pelajar

yang anda mahukan?

Berubah ke arah lebih positif

iv. D – Degree Sejauh mana pengetahuan dan kemahiran yg dipelajari telah dikuasai?

Tahap pengetahuan dan kemahiran tersebut K P F 3 0 1 2 : Pe rk e m b a n g a n P e n d id ik a n d i M a la y si a : Fa ls a fa h d a n D a sa r

(5)

10.4 Membina Rancangan Pelajaran Tahunan (RPT) Mengikut Opsyen

RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN 2016

SEKOLAH:______________________________________________________________________

MATAPELAJARAN: _________________________________________________ KELAS: _______________

TARIKH: MULA _____________________ HINGGA _________________________ MINGGU & TARIKH TAJUK & SUBTAJUK HASIL PEMBELAJARAN PENTAKSIRAN PBS KONSEP CATATAN

(BBM, nilai, kaedah, EMK)

1 1.0 Rangkaian Komputer 1.1 Menerangkan konsep rangkaian 1.2 Menerangkan medium

rangkaian: wayar dan tanpa wayar 1.3 Menyatakan kegunaan rangkaian 1.4 Membuat ilustrasi model

rangkaian Perkakasan: -Komputer -LCD Projektor -Kertas bersaiz A4 Perisian: -Ms Word -Ms PowerPoint PdP Abad 21:

- Literasi Teknologi, Maklumat dan Komunikasi Rujukan: -modul SRDI 1 -komputer -buku teks 2 2.0 Memahami Fungsi Peranti Rangkaian Komputer

2.1 Menamakan peranti rangkaian: • kabel rangkaian

• kad antaramuka rangkaian (NIC) • wireless card/adapter • hab • suis (switch) • modem • penghala (router) Perkakasan: -Komputer -LCD Projektor -Kertas bersaiz A4 Perisian: -Ms Word -Ms PowerPoint -Internet Explorer

(6)

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

• Titik Capaian Tanpa Wayar (Wireless Access

Point)

2.2 Menerangkan fungsi peranti rangkaian

2.3 Menilai dan membanding keupayaan peranti rangkaian

PdP Abad 21:

- Pemikiran kritis dan Penyelesaian

Rujukan: -modul SRDI 2 -komputer -buku teks 3 3.0 Mengenal Internet 3.1 Menyatakan maksud Internet

3.2 Menyenaraikan perkhidmatan Internet Perkakasan: -Komputer -LCD Perisian: -Ms Word -Ms PowerPoint -Internet Explorer -Mozila Firefox -Google Chrome -Hotmail PdP Abad 21:

-Pembelajaran Berasaskan Projek -Kepimpinan dan tanggungjawab -Literasi maklumat Rujukan: -modul SRDI 3 -modul SRDI 4 -modul SRDI 5 -komputer 4 3.0 Mengenal Internet 3.3Mencari maklumat menggunakan

pencarian Boolean (AND,OR), berfrasa (“ “) atau simbol (X)

K P F 3 0 1 2 : Pe rk e m b a n g a n P e n d id ik a n d i M a la y si a : Fa ls a fa h d a n D a sa r

(7)

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

5 3.0 Mengenal Internet 3.4 Menyebarkan maklumat menggunakan mailing list dalam buku alamat e-mel

6 3.0 Mengenal Internet 3.5 Mengelas jenis laman web: komersial, peribadi, organisasi, hiburan, berita dan sosial

3.6 Menyenaraikan kebaikan dan keburukan Internet Perkakasan: -Komputer -Kemudahan internet -LCD Projector -LCD Screen -sambungan internet Perisian: -Ms Office -Fail Laman Web -Internet Explorer -Web brosur -Blogspot PdP Abad 21:

-Pembelajaran Berasaskan Projek -Kepimpinan dan tanggungjawab -Literasi maklumat

Rujukan: -modul SRDI 7 -komputer -buku teks

7 3.7 Menghasilkan laman blog

persatuan atau kelab secara berkumpulan.

8 3.7 Menghasilkan laman blog

persatuan atau kelab secara berkumpulan K P F 3 0 1 2 : Pe rk e m b a n g a n P e n d id ik a n d i M a la y si a : Fa ls a fa h d a n D a sa r 7

(8)

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

9

ULANG KAJI

10

UJIAN PERTENGAHAN TAHUN 2016

11 DUNIA PANGKALAN

DATA

1.0 Memahami ukuran data

1.1 Mengenal pasti jenis data 1.2 Menghasilkan maklumat dari data yang dikumpul

Perkakasan: -Komputer Perisian: -Ms Word 2007 PdP Abad 21: - Cooperative learning - Komunikasi dan Kolaborasi Rujukan: -modul DPD 1 -komputer -buku teks 12 2.0 Mengkaji Sistem Pangkalan Data

2.1 Menerangkan maksud dan ciri-ciri pangkalan data.

2.2Menyatakan contoh pangkalan data Perkakasan: -Komputer -LCD projector -Lembaran kerja Perisian: -Ms Word 2007 -Ms PowerPoint 2007 PdP Abad 21:

- Literasi Teknologi, Maklumat Dan Komunikasi

- Pemikiran kritis dan Penyelesaian Masalah K P F 3 0 1 2 : Pe rk e m b a n g a n P e n d id ik a n d i M a la y si a : Fa ls a fa h d a n D a sa r

(9)

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

Rujukan: -modul DPD 2 -modul DPD 3 -komputer -buku teks 13 2.0 Mengkaji Sistem Pangkalan Data

2.3 Menentukan jadual, rekod dan medan

14 2.0 Mengkaji Sistem Pangkalan Data

2.4 Menentukan jenis medan dalam pangkalan data (Teks, Tarikh dan Nombor)

2.5 Menghasilkan pangkalan data secara lakaran di atas kertas

15 3.0 Membangunkan Sistem Pangkalan Data

3.1 Membina jadual menggunakan jenis data teks, tarikh dan nombor

Perkakasan: -Komputer -LCD projector -Lembaran kerja Perisian: -Ms Access PdP Abad 21: - Literasi maklumat - Pemikiran kritis dan Penyelesaian Masalah Rujukan: -modul DPD 4 -modul DPD 5 -komputer -buku tek K P F 3 0 1 2 : Pe rk e m b a n g a n P e n d id ik a n d i M a la y si a : Fa ls a fa h d a n D a sa r 9

(10)

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

16 3.0 Membangunkan Sistem

Pangkalan Data 3.2 Memasukkan data menggunakanjadual 17 3.0 Membangunkan Sistem

Pangkalan Data

3.3 Membina borang

18 3.0 Membangunkan Sistem Pangkalan Data

3.4 Menambah rekod menggunakan borang

3.5 Menyunting rekod menggunakan borang Perkakasan: -Komputer -LCD projector -Lembaran kerja Perisian: -Ms Access PdP Abad 21: - Literasi maklumat - Pemikiran kritis dan Penyelesaian Masalah Rujukan: -modul DPD 5 -modul DPD 6 -komputer -buku teks 19 3.0 Membangunkan Sistem

Pangkalan Data 3.6 Membuat carian

20 3.0 Membangunkan Sistem Pangkalan Data

3.7 Menjana Laporan

21

ULANGKAJI UJIAN AKHIR TAHUN 2015

K P F 3 0 1 2 : Pe rk e m b a n g a n P e n d id ik a n d i M a la y si a : Fa ls a fa h d a n D a sa r 1

(11)

10.5

Membina Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Berdasarkan RPT

i, Model Pilihan 1: Pembelajaran Masteri.

Tarikh/ Hari : 9 Januari 2015 (Jumaat) Masa : 9.00 pg - 11.00 pg

Kelas : 5 SAINS 1 Bil. Murid : 20 orang

Pelajaran : TEKNOLOGI MAKLUMAT KOMUNIKASI Tema/ Tajuk : Perkakasan

Sub tajuk : Peranti output

Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat: 1. Domain Kognitif

i. Menyatakan secara lisan peranti output yang digunakan untuk teks, grafik, audio dan video.

ii. Menjelaskan secara bertulis fungsi setiap peranti output yang digunakan untuk teks, grafik, audio dan video

2. Domain Afektif

i. Pelajar - pelajar amnya telah mengetahui dan memahami :

- Konsep sistem komputer dimana ia terdiri daripada perkakasan, perisian dan pengguna untuk berfungsi dengan sepenuhnya

3. Domain Psikomotor

i. Memadankan peranti input teks, grafik, audio dan video dengan output input teks, grafik, audio dan video dengan betul

Kaedah : penerangan dan kerja berkumpulan

Aktiviti : meneka gambar peranti output

Bahan : slaid, gambar, borang pengurusan grafik

Nilai : bekerjasama, hormat guru dan rakan

Kemahiran : Kemahiran berfikir, mengecam perhubungan

EMK :

i. Teknologi :

ii. Kreatif & inovasi : iii. Keusahawanan : Pengetahuan Sedia Ada:

Langkah & Masa Objektif/ Hasil Pemb. Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Guru & Pembelajaran Murid Catatan Set induksi (5 minit) Perkakasan Peranti input: Perkakasan yang digunakan untuk menghantar data ke komputer

1. Pelajar di paparkan gambar peranti input

2. Pelajar ditanya beberapa soalan berdasarkan pembelajaran lepas. i. Apakah yang anda perhatikan melalui paparan tersebut?

ii. Namakan komponen-komponen yang anda lihat.

iii. Apakah fungsi

komponen-SPP: Gambar (peranti output) Kemahiran Generik: (i) Mengecam perhubungan (ii)Kemahiran Berfikir

(12)

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

komponen tersebut?

3. Pelajar memberi pandangan dan pendapat mereka.

4. Guru memurnikan pendapat pelajar dan mengaitkannya dengan tajuk pembelajaran dan

menyatakan hasil pembelajaran yang diharapkan. Nilai Murni: (i) Rasional Langkah 1 (20 minit) Objektif/ Hasil Pemb. Domain Kognitif (i) Definisi (i) Output : Hasil daripada manipulasi data ke atas data yang dimasukkan oleh pengguna

menerusi peranti input

(ii) Peranti output: Perkakasan yang digunakan untuk memaparkan maklumat yang telah diproses untuk dilihat, didengar atau digunakan oleh pengguna.

1. Guru menerangkan definisi output dan peranti output dengan mengnakan slaid

2. Pelajar mendengar penerangan guru dan membuat catatan ringkas mengenai definisi output dan peranti output.

3. Pelajar diberi masa 5 minit untuk memikirkan contoh peranti output.

4. Guru memilih pelajar secara rawak dan meminta pelajar

memberikan contoh peranti output. 5. Guru mengaitkan contoh yang diberikan oleh pelajar dengan peranti output

6. Pelajar mendengar penerangan guru dan membuat catatan ringkas.

SPP: Slaid Teknik: Perbincangan Kemahiran Generik: • Mengecam perhubungan • Menyusun atur Nilai-nilai murni: •Bekerjasama •Hormat kepada guru dan rakan Langkah 2 (20 minit) Objektif/ Hasil Pemb. Domain Kognitif (ii) Jenis-jenis peranti output :

(i) Teks (mesin pencetak, monitor, projector LCD) (ii) Audio (Speaker, headphone) (iii) Grafik (mesin pencetak, monitor, projector LCD) (iv) Video

(monitor, projector LCD)

1. Pelajar diminta membentuk 4 kumpulan yang terdiri daripada 5-6 orang ahli.

2. Setiap kumpulan diberi tempoh 10 minit untuk meneroka dan mencari

maksud dan contoh dan fungsi peranti berkenaan:

Kumpulan 1 : Peranti output teks Kumpulan 2 : Peranti output audio Kumpulan 3 : Peranti output grafik Kumpulan 4 : Peranti output video 3. Setiap kumpulan akan

membentangkan hasil penerokaan mereka di hadapan kelas dengan menggunakan slaid.

4. Guru memurnikan setiap pembentangan pelajar dan

menerangkan peranti output untuk teks, grafik, audio dan video. 5. Pelajar mendengar dan

SPP: (i) Slaid (PowerPoint) (ii) Enjin carian google Teknik: (i) Meneroka (ii) Pembelajaran Kooperatif Kemahiran Generik: (i) Kemahiran berfikir (ii) Menyusun atur (iii) Mengaplikasi Nilai-nilai K P F 3 0 1 2 : Pe rk e m b a n g a n P e n d id ik a n d i M a la y si a : Fa ls a fa h d a n D a sa r 1

(13)

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

membuat catatan ke dalam buku

nota murni:(i)

Bekerjasama (ii) Berani Langkah 3 (___minit) Objektif/ Hasil Pemb. Domain Kognitif (iii)

Peranti input dan peranti output (i) Teks: Papan kekunci -monitor, mesin pencetak, projektor LCD) (ii) Grafik : Pengimbas -monitor, mesin pencetak, projector LCD (iii) Audio : Mikrofon -Speaker, Headphone (iv) Video : kamera video -monitor, projektor LCD

1. Pelajar masih berada di dalam kumpulan masing-masing. 2. Guru memaparkan gambar peranti input dihadapan kelas. 3. Wakil setiap kumpulan akan memadankan peranti output kumpulan mereka dengan peranti input yang dipaparkan di papan putih.

4. Pelajar memberi perhatian dan membuat catatan ringkas

SPP: Gambar (peranti input dan output) Kemahiran Generik: (i) Kemahiran berfikir (ii) Menyusun atur Nilai Murni: (i) Bekerjasama (ii) Berani Penilaian (10 minit) Pengukuhan Banding beza peranti output

1. Guru mengedarkan boring pengurusan grafik untuk

membanding beza peranti output. 2. Jawapan pelajar dibincangkan bersama di dalam kelas.

3. Guru memurnikan hasil perbincangan kelas. SPP: Borang Pengurusan grafik (banding beza) Penutup (5 minit)

Rumusan 1. Guru merumuskan tajuk yang telah dipelajari.

2. Pelajar diminta untuk membuat pembacaan bagi tajuk papan induk. Nilai-nilai murni: (i) Menghormati guru (ii) Keadilan Refleksi (Pencapai an murid & tindakan susulan guru)

_____ murid dapat/tidak dapat mencapai hasil pembelajaran 1 (i). _____ murid dapat/tidak dapat mencapai hasil pembelajaran 1 (ii). _____ murid dapat/tidak dapat mencapai hasil pembelajaran 1 (iii). Tindakan susulan guru:

a) Aktiviti pemulihan. (Sila nyatakan perincian aktiviti yang dilaksana). b) Bimbingan di luar waktu. (Sila nyatakan perincian bimbingan).

c) Ulang hasil pembelajaran 1 (i)/(ii)/(iii) pada sesi pengajaran akan datang. d) Tindakan susulan lain:

___________________________________________________ K P F 3 0 1 2 : Pe rk e m b a n g a n P e n d id ik a n d i M a la y si a : Fa ls a fa h d a n D a sa r 1 3

(14)

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

ii. Model Pilihan 2: Pembelajaran Konstruktivisme/ Inkuiri/ Penyelesian

Masalah

Tarikh/ Hari : 9 Januari 2015 (Jumaat) Masa : 9.00 pg - 11.00 pg

Kelas : 5 SAINS 1 Bil. Murid : 20 orang

Pelajaran : TEKNOLOGI MAKLUMAT KOMUNIKASI Tema/ Tajuk : Perkakasan

Sub tajuk : Peranti output

Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat: 1. Domain Kognitif

i. Menyatakan secara lisan peranti output yang digunakan untuk teks, grafik, audio dan video.

ii. Menjelaskan secara bertulis fungsi setiap peranti output yang digunakan untuk teks, grafik, audio dan video

2. Domain Afektif

i. Pelajar - pelajar amnya telah mengetahui dan memahami :

- Konsep sistem komputer dimana ia terdiri daripada perkakasan, perisian dan pengguna untuk berfungsi dengan sepenuhnya

3. Domain Psikomotor

i. Memadankan peranti input teks, grafik, audio dan video dengan output input teks, grafik, audio dan video dengan betul

Kaedah : penerangan dan kerja berkumpulan

Aktiviti : meneka gambar peranti output

Bahan : slaid, gambar, borang pengurusan grafik

Nilai : bekerjasama, hormat guru dan rakan

Kemahiran : Kemahiran berfikir, mengecam perhubungan

EMK :

i. Teknologi :

ii. Kreatif & inovasi : iii. Keusahawanan : Pengetahuan Sedia Ada:

Fasa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Guru & Pembelajaran Murid Catatan Persediaan (Orientasi idea berasas pengetahuan sedia ada) Mengenalpasti setiap perkakasan komputer

Guru mempamerkan model/gambar pelbagai jenis perkakasan komputer Murid membuat pemerhatian

Imaginasi

(Cetusan &

penstrukturan idea/ konstruk idea baru

Guru menunjukkan satu model perkakasan. Guru bertanyakan soalan dan guru

membahagikan murid kepada 5 kumpulan

K P F 3 0 1 2 : Pe rk e m b a n g a n P e n d id ik a n d i M a la y si a : Fa ls a fa h d a n D a sa r 1

(15)

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

Perkembangan

(Penjelasan lanjut & aplikasi idea)

Guru mengedarkan 5 jenis model/gambar yang berlainan kepada setiap kumpulan Guru mengedarkan papan putih kecil dan maker pen

Murid perlu memberi nama kepada setiap perkakasan itu

Tindakan

(Penilaian, kaji semua perubahan idea & Siasatan lanjutan

Setiap kumpulan membentangkan jawapan masing-masing dengan menceritakan fungsi perkakasan tersebut.

Guru membuat penilaian untuk setiap pembentangan dan memperbetulakn setiap penerangan yang kurang jelas.

Refleksi

(Pencapaian murid & tindakan susulan guru)

_____ murid dapat/tidak dapat mencapai hasil pembelajaran 1 (i). _____ murid dapat/tidak dapat mencapai hasil pembelajaran 1 (ii). _____ murid dapat/tidak dapat mencapai hasil pembelajaran 1 (iii) Tindakan susulan guru:

a) Aktiviti pemulihan. (Sila nyatakan perincian aktiviti yang dilaksana). b) Bimbingan di luar waktu. (Sila nyatakan perincian bimbingan).

c) Ulang hasil pembelajaran 1 (i)/(ii)/(iii) pada sesi pengajaran akan datang. d) Tindakan susulan lain:

___________________________________________________ ___________________________________________________ K P F 3 0 1 2 : Pe rk e m b a n g a n P e n d id ik a n d i M a la y si a : Fa ls a fa h d a n D a sa r 1 5

(16)

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

10.6 Pengertian Refleksi, Prosedur Menulis Refleksi dan Kepentingan

Menulis Refleksi Pengajaran & Pembelajaran.

http://cw.routledge.com/textbooks/9780415537902/data/learning/8_Reflection%20in%20Practice.pdf

i. Pengertian refleksi

Tokoh Pengertian

Donald Sebon (1983) Amalan refleksi menerangkan pengalaman dalam minda apabila menggunakan teori yg berubah menjadi praktikal. Secara amnya, refleksi adalah pengalaman hidup peribadi seseorang itu

Rumusan anda tentang refleksi

Pada pandangan saya, refleksi mampu mengesan keberkesanan sesuatu kaedah atau cara pelaksnaan sesuatu perkara. Sebagai contoh : melalui pelbagai penglibatan dalam aktiviti guru dapat mempelajari apa yang bergaya dan apa yg tidak bergaya dalam bilik darjah

ii. Prosedur menulis refleksi pengajaran dan pembelajaran yang betul

Langkah-langkah menulis refleksi 1. Gunakan agenda

- Jelaskan konteks msalah yg timbul

- Apakah maklumat tmbahan y boleh digunakan? - Apakah kaitan dengan isu-isu yg lain?

- Apakah dan siapakah yg boeh membantu? - Apakah kemungkinan hasilnya?

2. Fokus kepada pengalaman dan fikirkan apa yang perlu ditulis.

- Renungkan tentang pembacaan yg pernah dibuat berkaitan pengajaran dan pembelajaran dan gunakan soalan2 ini sebagai panduan.

- Apakah prinsip pengajaran dan pembelajaran yg boleh dikaitkan dengan peristiwa yg berlaku. - Apakah yg boleh saya ubah berkaitan dengannya?

- Apa akan terjadi sekirannya saya mengubahnya?

3. Fokuskan peristiwa kritikal yang terjadi di dalam bilik darjah - Jelaskan peristiwa berkenaan dengan sejelas mungkin

- Apakah andaian - andaian yg telah saya gunakan - Adakah cara lain untuk melihat peristiwa ini? - Bagaimana murid menjelaskan peristiwa ini? - Apa yang boleh saya lakukan?

4. Ambil kira apa yang anda pelajari

- Apakah perkara paling penting yang telah saya pelajari tentang pembelajaran murid - Apakah perkara paling penting yg telah saya pelajari tentang murid saya.

- Bagaimanakah pengajaran yg saya aplikasikan dapat membantu pembelajaran murid saya.

K P F 3 0 1 2 : Pe rk e m b a n g a n P e n d id ik a n d i M a la y si a : Fa ls a fa h d a n D a sa r 1

(17)

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

iii. Kepentingan guru menulis refleksi

Kepentingan Keterangan Contoh

1. membuat penilaian kendiri 2. mengubah tingkah laku

3. berfikir secara anlitik, kritis dan kreatif 4. mencari jalan penyelesaian berasaskan ciri2 spritual, moral, nilai2 dan estetika, 5. menganalisis kekurangan atau kelemahan

pembelajaran sebelumnya agar dapat memperbaiki menjadi lebih baik 6. melihat alternatif 2 dalam membuat

keputusan K P F 3 0 1 2 : Pe rk e m b a n g a n P e n d id ik a n d i M a la y si a : Fa ls a fa h d a n D a sa r 1 7

Referensi
