• Tidak ada hasil yang ditemukan

Сабақ барысыСабақкезеңдеріЖоспарланған іс-әрекетРесурстар

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2024

Membagikan "Сабақ барысыСабақкезеңдеріЖоспарланған іс-әрекетРесурстар"

Copied!
1
0
0

Teks penuh

(1)

Автор: Карабалина Гулжанат Бурабаевна Пән: Физика

Сынып: 8-сынып

Бөлім: Термодинамика негіздері

Тақырып: Жылу процестерінің қайтымсыздығы. Термодинамиканың екінші заңы

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

 Барлық оқушылар: Жылу процестерінің қайтымсыздығы. Термодинамиканың екінші заңы жайлы мағлұмат алады. Оқушылардың көпшілігі : кластер құрады,формуланы есеп шығаруда қолданады.

Кейбір оқушылар: проблемалық сұрақтарға жауап іздейді,бағалайды,барлайды.   

Сабақтың мақсаты:  8.3.2.18 – термодинамиканың екінші заңының мағынасын түсіндіру

Тілдік мақсаттар:  Негізгг терминдерді 3 тілде айтады: Термодинамика, жылу, ішкі энергия, жұмыс, изобаралық, изохоралық, изотермиялық, адиабаталық процессттер, көлем,температура, қысым.

Күтілетін нәтиже: практикада қолдану

Бағалау критерийлері: формуланы тиімді қолданада,есептер шығарады Құндылықтарды

дарыту:

рухани адамгершілік 

АКТ-ны қолдану дағдылары:

 https://bilimland.kz/ ресурстары

Пәнаралық байланыс: математика 

Бастапқы білім:  Термодинамиканың бiрiншi заңы, газдың және будың жұмысы

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы  Сыныппен сәлемдесу, Сынып оқушыларын түгендеу, изобара изотермия изохора 3 топқа бөліну «Сөздер банкасы» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау 1. Изотермалық процесс дегеніміз не? Формуласы? 2. Изохоралық процесс дегеніміз не? Формуласы? 3. Изобаралық процесс дегеніміз не?

Формуласы? 4. Адиабаталық процесс дегеніміз не? Формуласы? 5.

Термодинамиканың I заңы дегеніміз не?  

Сабақтың ортасы  Есеп шығару 1. Газ ұлғайғанда 600Дж жұмыс жасалған. Процесс

барысында тұрақты қысым 4•105Па-ға тең және өзгермеген болса, газдың көлемі қанша шамаға өзгерген? 2. Көлемі 20л, қысымы 80кПа-ға тең газ ұлғайғанда, 496Дж жұмыс жасалған. Газдың соңғы көлемін анықтаңдар. 3.

Тұрақты 100кПа қысымда көлемі 3л-ден 10л-ге дейін ұлғайған газдың жасаған жұмысын график арқылы көрсетіңдер.  

Деңгейлік топтардың белгіленуі А – тобы Б – тобы С – тобы Аталуы Белгіленуі Өлшем бірлігі Формуласы Жылу мөлшері Q Дж Дененің массасы m кг Бастапқы температура t1 ° С Ақырғы температура t2 ° С Меншікті жылу сыйымдылығы c Дж/кг*° С Температура өзгерісі t ° С Абсолют температура T К   

Сабақтың соңы   Тест сұрақтары «BilimLand.kz» cайты  Рефлексия БББ кестесі

Referensi
