• Tidak ada hasil yang ditemukan

Times of my day

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2024

Membagikan "Times of my day"

Copied!
2
0
0

Teks penuh

(1)

Автор: Kydyrbayeva Kamar Nyrkhankyzy Предмет: Английский язык

Класс: 3 класс Раздел: Time Тема: Times of my day

Цели обучения (ссылка на учебную программу):

Цели урока: 3.2.2.1ask questions to find out about present experiences on a limited range of general and some curricular topics; 3.4.1.1plan, write and check short sentences with considerable support on a limited range of personal, general and some curricular topics; 3.5.14.1 use prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times and no preposition last week  

Языковые цели:

Ожидаемый результат: • Make a dialogue about daily routine by asking questions • Introduce own plan for one day • Complete sentences and answer the question using prepositions of location  

Критерии успеха:

Привитие ценностей:

Навыки использования ИКТ:

Межпредметная связь:

Предыдущие знания:

Ход урока

Этапы урока Запланированная деятельность на уроке Ресурсы

Начало урока Greeting: Teacher greets learner learners respond to greeting Dividing into subgroups: Teacher divides learners into day and night group. Teacher suggested to watch a video daily routines to recall information about morning routines. Teacher gives the instructions. According to the video about morning routines learners watch and repeat active verbs such as (wake, brush, wash, etc.) Teacher asks learners to look at the pictures and say what they see?

Explaining the structure “What time is it?” T. gives some examples and asks individual pupils what they do during the day.   

Середина урока      A.Look, read and write Yes or no  The butcher’s is between school and bank____  The bakery shop is in front of school____  The sweet house is next greengrocer’s_____  The bank is behind school ______ Assessment: Teacher shows right answers\assess and gives oral or written feedback. B. Look, read and complete the sentences  The bank is ____ butcher’s  The bakery shop is _____ school  The butcher’s is ____ greengrocer’s  School is _____ the bank and the sweet house Descriptor a learner • - look • - read • - complete the sentences Assessment: Learners assess themselves by key answers and teacher gives oral or written feedback. C.Look and answer the questions with your friend using words from the box  Where is the bank?  It’s next to the butcher’s.  Where is...  It’s... Descriptor -Look at the picture -Ask the questions using topical vocabulary - Answer the questions using prepositions about your one day plan. Assessment:

Teacher assess learners by giving fireworks and gives oral or written feedback.  

(2)

Этапы урока Запланированная деятельность на уроке Ресурсы Конец урока Feedback Teacher will identify which group and which pupil was more active and

achieve them. Teacher gives oral or written feedback. Homework: Read anddraw the times It’s five o’clock It’s seven o’clock It’s eleven o’clock It’s threeo’clock   Рефлексия Reflection: Learners provide feedback and what they have learned at the lesson.

Now I can -tell the time -say what I do every day -say where things are -write my daily routine   

Referensi
