• Tidak ada hasil yang ditemukan

Operation breakdown: Top Grown

CHAPTER 3: Methodology/ Experimental Details

3.2 Operation Breakdown

3.2.9 Operation breakdown: Top Grown

Description: Grown Color- Solid

Fabric: 2x2 Rib fabric, 100% cotton,

Table 3.9: Operation breakdown: Top Grown

Operation description Machine Name

1 Front and Back serging 3T O/L

2 Front and Back armhole serging 3T O/L

3 Front neck busting SND-LS

4 Front armhole busting SND-LS

5 Back armhole busting SND-LS

6 Top stitch back neck SND-CS

7 Top stitch front neck SND-CS

8 Top stitch back armhole SND-CS

9 Top stitch front armhole SND-CS

10 Front neck and armhole serging 3T O/L

11 Back neck and armhole serging 3T O/L

12 Front armhole join 4T O/L

13 Front Neck join 4T O/L

14 Top stitch front armhole SND-LS

15 Front neck central part join and tack SND-LS

16 Front yoke part elastic attach 4T O/L

17 Front upper part tack to front lower part SND-LS

18 Top stitch front yoke panel SND-LS

19 Front yoke panel join 4T O/L

20 Back neck join 4T O/L

21 Back armhole join 4T O/L

22 Pre-tack before shoulder join with match SND-LS

23 Join both shoulders 4T O/L

24 Shoulder security tack*4 SND-LS

25 Side vent lace attach 4T O/L

26 Side vent topstitch SND-LS

27 Bottom hem 3T F/L-HM

28 Side vent area measure and tack SND-LS

29 Join side seam with label 4T O/L

30 Hanger loop attach*2 SND-LS

31 Side vent security tack*2 SND-LS

32 Armhole security tack*4 SND-LS

33 Bottom hem security tack*2 SND-LS

34 Mark and patch label attach SND-LS

35 Thread cut MANUAL

© Daffodil International University Page 41

SMV calculation: With Allowance 10%+ 100% Operator Rating (No of Cycle – 5)

1) Front and Back serging:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle = 156 / 5 = 31.2 Basic Time: Observe Time X Operator Rating = 31.2 x 100% = 31.2 SMV: Basie Time + Allowance / 60 = 31.2 / 60 = 0.52

2) Front and Back armhole serging:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle = 174 / 5 = 34.8 Basic Time: Observe Time x Operator Rating = 34.8 x 100% = 34.8 SMV: Basie Time + Allowance / 60 = 34.8 / 60 = 0.58

3) Front neck busting:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle = 105 / 5 = 21

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 21 X 100% = 21 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 21 /60 = 0.35

4) Front armhole busting:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 105 /5 = 21

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 21 X 100% = 21 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 21 /60 = 0.35

5) Back armhole busting:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 105 /5 = 21 Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 21 X 100% = 21 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 21 /60 = 0.35

6) Top stitch back neck:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 114 /5 = 22.8

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 22.8 X 100% = 22.8 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 22.8 /60 = 0.38

© Daffodil International University Page 42 7) Top stitch front neck:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 198 /5 = 39.6 Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 39.6 X 100% = 39.6 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 39.6 /60 = 0.66

8) Top stitch back armhole:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle = 198 /5 = 39.6

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 39.6 X 100% = 39.6 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 39.6 /60 = 0.66

9) Top stitch front armhole:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle = 168 /5 = 33.6

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 33.6 X 100% = 33.6 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 33.6 /60 = 0.56

10) Front neck and armhole serging:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 198 /5 = 39.6

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 39.6 X 100% = 39.6 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 39.6 /60 = 0.66

11) Back neck and armhole serging :

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 135 /5 = 27 Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 27 X 100% = 27 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 27 /60 = 0.45

12) Front armhole join:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 144 /5 = 28.8 Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 28.8 X 100% = 28.8 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 28.8 /60 = 0.48

13) Front Neck join:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle –156 /5 = 31.2 Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 31.2 X 100% = 31.2 SMV – Basie Time + Allowance/60 =31.2 /60 = 0.52

© Daffodil International University Page 43 14) Top stitch front armhole:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 105 /5 =21

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 21 X 100% =21 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 21 /60 =0.35

15) Front neck central part join and tack:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 123 /5 =24.6

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 24.6 X 100% =24.6 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 24.6 /60 =0.41

16) Front yoke part elastic attach:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle = 105 /5 =21 Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 21 X 100% =21 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 21 /60 =0.35

17) Front upper part tack to front lower part:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 108 /5 =21.6

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 21.6 X 100% =21.6 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 21.6 /60 =0.36

18) Top stitch front yoke panel:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 168 /5 =33.6

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 33.6 X 100% =33.6 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 33.6 /60 =0.56

19) Front yoke panel join:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 123 /5 =24.6 Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 24.6 X 100% =24.6 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 24.6 /60 =0.41

20) Back neck join:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 123 /5 =24.6

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 24.6 X 100% =24.6 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 24.6 /60 =0.41

© Daffodil International University Page 44 21) Back armhole join:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle –168 /5 =33.6

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 33.6 X 100% =33.6 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 33.6 /60 =0.56

22) Pre-tack before shoulder join with match:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 126 /5 =25.2 Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 25.2 X 100% =25.2 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 25.2 /60 =0.42

23) Join both shoulders:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 99 /5 =19.8

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 19.8 X 100% =19.8 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 19.8 /60 =0.33

24) Shoulder security tack*4:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 123 /5 =24.6

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 24.6 X 100% =24.6 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 24.6 /60 =0.41

25) Side vent lace attach:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 225 /5 =45

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 45 X 100% =45 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 45 /60 =0.75

26) Side vent topstitch:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 225 /5 =45

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 45 X 100% =45 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 45 /60 =0.75

27) Bottom hem:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 135 /5 =27

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 27 X 100% =27 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 27 /60 =0.45

© Daffodil International University Page 45 28) Side vent area measure and tack:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 156 /5 =31.2

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 31.2 X 100% =31.2 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 31.2 /60 =0.52

29) Join side seam with label:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 258 /5 =51.6

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 51.6 X 100% =51.6 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 51.6 /60 =0.86

30) Hanger loop attach*2:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 156 /5 =31.2

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 31.2 X 100% =31.2 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 31.2 /60 =0.52

31) Side vent security tack*2:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle –93 /5 =18.6

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 18.6 X 100% =18.6 SMV – Basie Time + Allowance/60 = 18.6 /60 =0.31

32) Armhole security tack*4:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 123 /5 =24.6

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 24.6 X 100% =24.6 SMV – Basie Time + Allowance / 60 = 24.6 / 60 = 0.41

33) Bottom hem security tack*2:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle – 93 /5 =18.6

Basic Time – Observe Time X Operator Rating = 18.6 X 100% =18.6 SMV – Basie Time + Allowance/60 =18.6 /60 =0.31

34) Mark and patch label attach:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle = 168 / 5 = 33.6 Basic Time: Observe Time X Operator Rating = 33.6 x 100% = 33.6 SMV: Basie Time + Allowance/60 = 33.6 / 60 = 0.56

© Daffodil International University Page 46 35) Thread cut:

Observe Time: Total Cycle Time/No of Cycle = 123 / 5 = 24.6 Basic Time = Observe Time X Operator Rating = 24.6 x 100% = 24.6 SMV = Basie Time + Allowance/60 = 24.6 / 60 = 0.41

Total S.M.V.:

0.52 + 0.58 + 0.35 + 0.35 + 0.35 + 0.38 + 0.66 + 0.66 + 0.56 + 0.66 + 0.45 + 0.48 + 0.52 + 0.35 + 0.41 + 0.35 + 0.36 + 0.56 + 0.41 + 0.41 + 0.56 + 0.42 + 0.33 + 0.41 + 0.75 + 0.75 + 0.45 + 0.52 + 0.86 + 0.52 + 0.31 + 0.41 + 0.31 + 0.56+ 0.41 + 10% (Allowance)

= 17.04

Dokumen terkait