• Tidak ada hasil yang ditemukan

bab 3 dalam PPGB @ dasar dan pelaksanaan PBS 2014

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2017

Membagikan "bab 3 dalam PPGB @ dasar dan pelaksanaan PBS 2014"

Copied!
25
0
0

Teks penuh

(1)

PROSES KERJA DAN CARTA ALIR SEBAGAI GURU MATA melaksanakan semua program kurikulum di sekolah.

2. Mereka bertanggungjawab merealisasikan kaedah PdP untuk tujuan kefahaman dan penghayatan seterusnya mempertingkatkan prestasi pelajar di sekolah. Mereka menyediakan khidmat bantu yang secukupnya bagi

1. Meningkatkan kecekapan pengurusan akademik guru mata pelajaran. 2. Membangun kemahiran penyelidikan di kalangan guru mata pelajaran.

OBJEKTIF KHUSUS

1. Guru mata pelajaran mendapat paduan tentang tugas masing-masing dengan berpandu.

2. Melahirkan guru mata pelajaran yang cekap, dedikasi dan bertanggungjawab bagi meningkatkan prestasi akademi yang tinggi.

3. Merealisasikan hala tuju Semua Panitia Mata Pelajaran di Sekolah Kebangsaan

Taming Jaya.

FUNGSI UTAMA

(2)

2. Menyediakan rancangan mengajar tahunan / harian. 3. Mengajar mengikut jadual yang ditetapkan.

4. Menyediakan bahan-bahan bantu mengajar. 5. Mengadakan kelas pengayaan dan pemulihan.

6. Menyediakan kertas soalan peperiksaan dalaman dan menandanya. PROSES KERJA

i- Mendapatkan Sukatan Pelajaran Terkini

Bil Proses Kerja Pegawai YangMeluluskan

1. Menghubungi GPK/KP untuk mendapatkan sukatan pelajaran terkini. Guru Penolong Kanan / Guru Kanan Mata Pelajaran

2. Memastikan sukatan yang didapati adalah yangterkini. Ketua Panitia

3. Memahami dan boleh mentafsir serta menghuraikan sukatan pelajaran. Guru Penolong Kanan / Ketua Panitia

4. Memasukkan sukatan dalam buku rekod atau fail yang ditetapkan. Guru Penolong Kanan / Ketua Panitia

5. Melaksanakan PdP dalam kelas Guru Mata Pelajaran

ii- Menyediakan Rancangan Pengajaran Tahunan

Bil Proses Kerja Pegawai YangMeluluskan

1. Mendapatkan buku rekod mengajar dari GPK Guru Penolong Kanan

2. Menyediakan Rancangan Tahunan / Harian Guru Penolong Kanan

3. Menyerahkan kepada ketua panatia untuk disemak Ketua Panitia

(3)

5. Menyerahkan kepada Guru Besar untuk pengesahan Guru Besar

6. Melaksanakan dalam PdP Guru Mata Pelajaran

iii- Mengajar menikut jadual waktu yang ditetapkan

Bil Proses Kerja Pegawai YangMeluluskan

1. Menulis rancangan pelajaran harian Guru Besar

2. Masuk kelas mengikut jadual Guru Besar

3. Ucap salam dan doa Guru Mata Pelajaran

4. Memastikan kebersihan kelas Guru Mata Pelajaran

5. Menyemak kehadiran pelajar Guru Mata Pelajaran

6. Set induksi Guru Mata Pelajaran

7. Memaklumkan tajuk dan objektif pengajaran dan pembelajaran Guru Mata Pelajaran

8. Pengajaran dan pembelajaran berlangsung Guru Mata Pelajaran

9. Memberi nota dan kerja-kerja latihan dan memeriksanya Guru Mata Pelajaran

10. Mengesan kelebihan dan kelemahan pelajar untuk tindakan selanjutnya Guru Mata Pelajaran

11. Memberi latihan tambahan dan kerja rumah Guru Mata Pelajaran

(4)

iv- Menyediakan Bahan Bantu Mengajar

Bil Proses Kerja Pegawai YangMeluluskan

1. Menghadiri Mesyuarat Panitia Ketua Panitia

2. Menerima arahan daripada ketua panitia Ketua Panitia

3. Memilih tajuk-tajuk yang memerlukan BBM GPK 1 / Ketua Panitia

4. Memilih bahan-bahan untuk BBM GPK 1 / Ketua Panitia

5. Membuat bahan-bahan untuk BBM GPK 1 / Ketua Panitia

6. Menyerahkan kepada KP untuk disemak GPK 1 / Ketua Panitia

7. Menggunakannya dalam PdP GPK 1 / Ketua Panitia

v- Mengadakan Kelas Pengayaan Dan Pemulihan

Bil Proses Kerja Pegawai YangMeluluskan

1. Dapatkan senarai nama pelajar yang memerlukan kelas pengayaan dan pemulihan

2. Melaksanakan kelas berdasarkan program yangditetapkan oleh sekolah / panitia

3. Membuat penilaian

4. Post moterm dari masa ke masa untuk melihat keberkesanan program

5. Mengadakan penambahbaikan jika perlu

(5)

Bil Proses Kerja Pegawai YangMeluluskan

1. Menerima takwim peperiksaan daripada setiausaha peperiksaan Guru Penolong Kanan

2. Mengubal soalan menggunakan susun atur mengikut kaedah JSU (jadual spesifikasi ujian)

3. Menaip dan menyerahkannya kepada PK 1 untuk disahkan

4. Menyerahkan kepada pejabat untuk dicetak dan diperbanyakkan

5. Menyusun mengikut bilangan pelajar dalam kelas dan menyerahkannya kepada setiusaha peperiksaan (bagi peperiksaan penggal sahaja)

6. Menjalankan ujian berdasarkan jadual yang ditentukan

7. Memeriksa kertas jawapan dan membuat analisa

8. Menghadiri mesyuarat post moterm untuk mengenal pasti kelemahan dan kekuatan pelajar

9. Tindakan susulan jika berkaitan

CARTA ALIR

i- Mendapatkan Sukatan Pelajaran Terkini

(6)

ii- Menyediakan Rancangan Pengajaran Tahunan

Memastikan sukatan pelajaran yang diperolehi adalah yang

terkini

Memahami serta mentafsirkan sukatan dan huraian Sukatan

pelajaran

Memasukkan ke dalam buku

rekod

Menjalankan pengajaran dan pembelajaran

Melaksanakan PdP dalam Kelas

(7)

iii- Proses Pengajaran dan Pembelajaran

Menyediakan rancangan pelajaran tahunan dan harian

Menyerahkan kepada ketua panatia untuk disemak

Tidak

Betulkan

Ya

Serahkan kepada PK 1

Menyerahkan kepada Guru Besar untuk disahkan

Melaksanakannya dalam PdP

Menulis rancangan pelajaran

(8)

iv- Menyediakan Bahan Bantu Mengajar

Pelajar bagi salam dan doa

Guru memastikan kebersihan

kelas

Guru menyemak kedatangan

pelajar Set induksi

Memaklumkan tajuk dan objektif

pengajaran

Pengajaran dan pembelajaran

berlangsung

Tidak

Penilaian Bimbingan

Ya

Beri nota, latihan dan

pengukuhan Membuat rumusan

Tindak ikut seterusnya

Salam dan surah al-Asr

(9)

Menerima arahan daripada ketua

panitia

Memilih tajuk-tajuk yang memerlukan BBM

Memilih bahan-bahan untuk BBM

Membuat BBM

Menyerah kepada KP untuk

disemak

(10)

v- Mengadakan Kelas Pengayaan Dan Pemulihan

vi- Meyediakan Soalan Peperiksaan Dalaman Dan Menandanya Dapatkan senarai nama pelajar yang memerlukan kelas

pengayaan dan pemulihan

Melaksanakan kelas berdasarkan program yang ditetapkan oleh sekolah / panitia

Menilai keberkesanan program

-membuat penilaian untuk melihat keberkesanan

TIDAK

Berkesan? Ubah suai

YA

Nilai semula

(11)

Mengubal soalan menggunakan susun atur mengikut kaedah JSU (jadual spesifikasi ujian)

Mengubal soalan menggunakan susun atur mengikut kaedah JSU (jadual spesifikasi ujian)

Menerima takwim peperiksaan daripada setiausaha

peperiksaan

Menerima takwim peperiksaan daripada setiausaha

peperiksaan

3.2 SENARAI SEMAK GURU MATA PELAJARAN

Menghadiri mesyuarat post moterm untuk mengenal pasti kelemahan dan kekuatan pelajar

Menghadiri mesyuarat post moterm untuk mengenal pasti kelemahan dan kekuatan pelajar

Memeriksa kertas jawapan dan membuat analisa Memeriksa kertas jawapan dan membuat analisa Menjalankan ujian berdasarkan jadual yang ditentukan Menjalankan ujian berdasarkan jadual yang ditentukan Menyusun mengikut bilangan pelajar dalam kelas dan menyerahkannya kepada setiusaha peperiksaan (bagi

peperiksaan penggal sahaja)

Menyusun mengikut bilangan pelajar dalam kelas dan menyerahkannya kepada setiusaha peperiksaan (bagi

peperiksaan penggal sahaja)

Menyerahkan kepada pejabat untuk dicetak dan diperbanyakkan

Menyerahkan kepada pejabat untuk dicetak dan diperbanyakkan

Guru Besar meluluskan Guru Besar meluluskan

Menaip soalan dan menyerahkannya kepada PK 1 untuk disahkan

Menaip soalan dan menyerahkannya kepada PK 1 untuk disahkan

(12)

i- Mendapatkan Sukatan Pelajaran Terkini

Bil Tindakan Tandakan Catatan

1. Menghubungi GPK untuk mendapatkan sukatanpelajaran.

2. Pastikan sukatan yang diterima adalah yang terkini.

3. Faham dan tafsirkan sukatan dan huraian sukatan pelajaran.

4. Memasukkan dalam buku rekod

5. Melaksanakan PdP dalam kelas

ii- Menyediakan Rancangan Pengajaran Tahunan

Bil Tindakan Tandakan Catatan

1. Mendapatkan buku rekod mengajar dari GPK

2. Menyediakan Rancangan Tahunan

3. Menyediakan Rancangan Harian

4. Menyerahkan kepada ketua panatia untuk disemak

5. Menyerahkan kepada PK 1 untuk semakan semula

6. Menyerahkan kepada Guru Besar untuk pengesahan

7. Melaksanakan dalam PdP

iii- Mengajar menikut jadual waktu yang ditetapkan

(13)

1. Menulis rancangan pelajaran harian

2. Masuk kelas mengikut jadual

3. Ucap salam dan doa

4. Memastikan kebersihan kelas

5. Menyemak kehadiran pelajar

6. Set induksi

7. Memaklumkan tajuk dan objektif pengajaran dan pembelajaran

8. Pengajaran dan pembelajaran berlangsung

9. Memberi nota dan kerja-kerja latihan dan memeriksanya

10. Mengesan kelebihan dan kelemahan pelajar untuk tindakan selanjutnya

11. Memberi latihan tambahan dan kerja rumah

12. Ucapan salam dan bacaan Surah al-Asr

iv- Menyediakan Bahan Bantu Mengajar

Bil Tindakan Tandakan Catatan

1. Menghadiri Mesyuarat Panitia

2. Menerima arahan daripada ketua panitia

(14)

4. Memilih bahan-bahan untuk BBM

5. Membuat bahan-bahan untuk BBM

6. Menyerahkan kepada KP untuk disemak

7. Menggunakannya dalam PdP

v- Mengadakan Kelas Pengayaan Dan Pemulihan

Bil Tindakan Tandakan Catatan

1. Dapatkan senarai nama pelajar yang memerlukan kelas pengayaan dan pemulihan

2. Melaksanakan kelas berdasarkan program yangditetapkan oleh sekolah / panitia

3. Membuat penilaian

4. Post moterm dari masa ke masa untuk melihat keberkesanan program

5. Mengadakan penambahbaikan jika perlu

vi- Menyediakan Soalan Peperiksaan Dalaman Dan Menandanya

Bil Tindakan Tandakan Catatan

1. Menerima takwim peperiksaan daripada setiausaha peperiksaan

2. Mengubal soalan menggunakan susun atur mengikut kaedah JSU (jadual spesifikasi ujian)

3. Menaip dan menyerahkannya kepada PK 1 untuk disahkan

(15)

5. Menyusun mengikut bilangan pelajar dalam kelas dan menyerahkannya kepada setiusaha peperiksaan (bagi peperiksaan penggal sahaja)

6. Menjalankan ujian berdasarkan jadual yang ditentukan

7. Memeriksa kertas jawapan dan membuat analisa

8. Menghadiri mesyuarat post moterm untuk mengenal pasti kelemahan dan kekuatan pelajar

9. Tindakan susulan jika berkaitan

SENARAI UNDANG-UNDANG SEBAGAI GURU MATA

PELAJARAN

1. Memiliki , memahami dan boleh mentafsirkan serta menghuraikan kandungan sukatan pelajaran dan huraian sukatan mata pelajaran yang berkenaan.

2. Memahami dan mematuhi pekeliling dan arahan yang berkaitan dengan mata pelajaran yang diajar serta menentukan dan menetapkan matlamat yang harus dicapai, iaitu dari segi pengetahuan, kebolehan dan kemahiran di akhir penggal bagi setiap tingkatan.

3. Mempunyai sebuah Buku Rekod Mengajar yang kemaskini dan menyerahkan kepada Guru Besar pada masa yang ditetapkan.

(16)

4. Menyediakan dengan lengkap Rancangan Pelajaran bagi mata pelajaran yang diajar untuk tempoh setahun/sepenggal/harian dan melaksanakan pengajarannya mengikut Rancangan Pelajaran yang disediakan.

5. Menyedia dan memberikan kerja-kerja latihan yang cukup, memeriksa buku latihan pelajar dan memulangkan secepat mungkin. Menyerahkan / menunjukkan buku latihan kepada Guru Besar atau wakilnya pada masa yang dikehendaki.

6. Menjalankan Ujian Bulanan dan penilaian kepada pelajar. Merekodkan soalan-soalan dan keputusan ujian dalam Buku Rekod Mengajar.

7. Mengesan kelemahan pelajar dan menjalankan kelas pemulihan atau bimbingan. 8. Menjadi ahli dalam panitia mata pelajaran , menghadiri mesyuarat panitia dan

melaksanakan keputusan mesyuarat panitia.

9. Guru mata pelajaran harus menyedari dan menggunakan buku panduan yang dikeluarkan oleh Kementerian Pelajaran / Jabatan Pelajaran / Pejabat Pelajaran Daerah.

10. Memastikan keselamatan pelajar di makmal, bengkel kemahiran hidup, serta

mengawasi penggunaan peralatan.

11. Menghadiri mesyuarat atau taklimat mengenai mata pelajaran yang

berkenaan sama ada yang dikelolakan oleh Kementerian Pelajaran/ Jabatan Pelajaran Negeri / Pejabat Pelajaran Daerah.

12. Menyampaikan semula maklumat kepada guru lain yang mengajar mata

pelajaran yang sama.

13. Sentiasa mengikuti perkembangan dan pembaharuan tentang teknik

mengajar bagi mata pelajaran berkenaan bagi meninggikan lagi prestasi dalam pengajaran dan pembelajaran.

14. Melaporkan kepada Ketua panitia Mata Pelajaran tentang masalah

pengajaran dan pembelajaran untuk tindakan selanjutnya.

15. Menjaga keselamatan dan kebersihan alat-alat bantuan mengajar yang

digunakan. Memastikan bahawa balat-alat bantuan mengajar digunakan secara meluas. Bertanggungjawab dalam menambahkan alat bantuan mengajar bagi memperkayakan Pusat Sumber Sekolah.

16. Mengadakan sudut-sudut mata pelajaran berkenaan dalam kelas-kelas yang

diajar.

17. Membantu menguruskan Bank Soalan.

18. Mematuhi arahan Guru Besar.

Tugas Pegawai Tugas Dan Tanggungjawab Kuasa yangdiberi Guru mata

pelajaran

1. Memiliki, memahami dan menghurai sukatan dan huraian sukatan pelajaran 2. Mematuhi pekeliling dan arahan

Arahan Guru

(17)

berkaitan serta menetapkan matlamat yang harus dicapai

3. Mempunyai dan mengemaskini buku rekod mengajar

4. Menyediakan rancangan pelajaran tahunan dan harian serta

melaksanakannya dalam PdP

5. Memberi kerja dan latihan kepada pelajar dan memeriksanya

6. Menjalankan ujian, penilaian pentaksiran kepada pelajar dan merekodkannya

7. Mengesan kelemahan pelajar dan berusaha memulihkannya

8. Menjadi ahli dalam panitia mata pelajaran

9. menghadiri mesyuarat panitia serta mematuhi dan melaksanakannya

10. Guru mata pelajaran harus menyedari dan menggunakan buku panduan yang dikeluarkan oleh KP/JPN/PPD

11. Memastikan keselamatan pelajar di makmal atau bengkel KH serta

pengurusan penggunaan peralatan

12. Menghadiri mesyuarat/taklimat kelolaan Kementerian Pelajaran/Jabatan Pelajaran Negeri

13. Mengguna dan bertanggungjawab terhadap BBM

14. Mengadakan sudut mata pelajaran berkenaan di dalam kelas

15. Membantu mengurus bank soalan 16. Bertindak sebagai konselor dan guru

disiplin

17. Bekerja sebagai “team work”

(18)

TAHUN 2013

Rumah Sukan Bendahara

Badan Beruniform Puteri Islam

Kelab Persatuan Agama Islam

Sukan Permainan Hoki

TAHUN 2014

Jawatankuasa Pengurusan Dan Pentadbiran

Sekolah

Jawatankuasa Unit

Kurikulum

Jawatankuasa Unit Hal Ehwal Murid

Jawatankuasa Unit Kokurikulum

Jawatankuasa Pengurusan Dan Pentadbiran

Sekolah

Unit Jawatan

Kelab Guru Dan Kakitangan Sekolah Kebangsaan

Taming Jaya. Naib bendahari

Unit Jawatan

Panitia Pendidikan Seni & Visual Ahli Jawatankuasa

Unit Jawatan

Kantin Setiausaha

(19)

NORMA KERJA GURU MATA PELAJARAN

i- Mendapatkan Sukatan Pelajaran Terkini

Bil Jenis Kerja Masa yang diambil

1. Menghubungi GPK untuk mendapatkan sukatan dan huraian sukatan pelajaran. 30 minit

3.5

Jawatankuasa Unit

Kurikulum

Jawatankuasa Unit Hal Ehwal Murid

Jawatankuasa Unit Kokurikulum

Unit Jawatan

Jawatankuasa Pentaksiran Berasaskan Sekolah

(PBS)/(SPPBS) Ahli Jawatankuasa

Unit Jawatan

Disiplin dan Pengawas Penolong Penyelaras

Majlis Pemuafakatan Sekolah PBSS/ 3K/ Program Sekolah Selamat (PSS)

Ahli Jawatankuasa Penolong Penyelaras

Disiplin Petang

Unit Jawatan

Jawatankuasa Penilaian Dan Data Kokurikulum Penyelaras UnitBeruniform

(20)

2. Pastikan sukatan terkini. 60 minit

3. Faham dan dapat tafsirkan sukatan dan huraian sukatan pelajaran. 120 minit

4. Memasukkan dalam buku rekod 20 minit

5. Melaksanakan dalam PdP 40 minit

ii- Penyediaan Rancangan Pengajaran Tahunan

Bil Jenis Kerja Masa yang diambil

1. Mendapatkan buku rekod mengajar dari GPK 10 minit

2. Menyediakan Rancangan Tahunan 2 minggu

3. Menyediakan Rancangan Harian 60 minit

4. Menyerahkan kepada ketua panatia untuk disemak 10 minit

5. Menyerahkan kepada PK 1 untuk semakan semula

6. Menyerahkan kepada Guru Besar untuk pengesahan

7. Melaksanakan dalam PdP

iii- Mengajar Mengikut Jadual Waktu Yang Ditetapkan

Bil Jenis Kerja Masa yang diambil

1. Menulis rancangan pelajaran harian 30 minit

2. Masuk kelas mengikut jadual 90 minit

3. Ucap salam dan doa 1 minit

4. Memastikan kebersihan kelas 2 minit

5. Menyemak kehadiran pelajar 2 minit

(21)

7. Memaklumkan tajuk dan objektif pengajaran dan pembelajaran 2 minit

8. Pengajaran dan pembelajaran berlangsung 30 minit

9. Memberi nota dan kerja-kerja latihan dan memeriksanya 5 minit

10. Mengesan kelebihan dan kelemahan pelajar untuktindakan selanjutnya 10 minit

11. Memberi latihan tambahan dan kerja rumah 5 minit

12. Ucapan salam dan bacaan Surah al-Asr 1 minit

iv- Menyediakan Bahan Bantu Mengajar

Bil Jenis Kerja Masa yang diambil

1. Menghadiri Mesyuarat Panitia 60 minit

2. Menerima arahan daripada ketua panitia 20 minit

3. Memilih tajuk-tajuk yang memerlukan BBM 60 minit

4. Memilih bahan-bahan untuk BBM 60 minit

5. Menggunakan dalam PdP 40 minit

v- Mengadakan Kelas Pengayaan Dan Pemulihan

(22)

1. Dapatkan senarai nama pelajar yang memerlukankelas pengayaan dan pemulihan 40 minit

2. Melaksanakan kelas berdasarkan program yang ditetapkan oleh sekolah / panitia 80 minit

3. Membuat penilaian 30 minit

4. Post moterm dari masa ke masa untuk melihat keberkesanan program 60 minit

5. Mengadakan penambahbaikan jika perlu 60 minit

vi- Menyediakan Soalan Peperiksaan Dalaman Dan Menandanya

Bil Jenis Kerja Masa yang diambil

1. Menerima takwim peperiksaan daripada setiausaha peperiksaan 10 minit

2. Mengubal soalan menggunakan susun atur mengikut kaedah JSU (jadual spesifikasi ujian) 2 hari

3. Menaip dan menyerahkannya kepada PK 1 untuk disahkan 80 minit

4. Menyerahkan kepada pejabat untuk dicetak dan diperbanyakkan 10 minit

5. Menyusun mengikut bilangan pelajar dalam kelas dan menyerahkannya kepada setiusaha

peperiksaan (bagi peperiksaan penggal sahaja) 60 minit

6. Menjalankan ujian berdasarkan jadual yang ditentukan 40 minit

7. Memeriksa kertas jawapan dan membuat analisa Seminggu

(23)

mengenal pasti kelemahan dan kekuatan pelajar

9. Tindakan susulan jika berkaitan 40 minit

TUGAS-TUGAS LAIN

Bil Aktiviti Tugas

1. Menanda buku kerjamurid

Perlu menanda bagi mengenalpasti kebolehan dan kemahiran murid-murid tentang setiap tajuk yang diajar

2. Mesyuarat

i. Menghadiri / mengendalikan pelbagai jenis mesyuarat.

ii. Menyediakan minit mesyuarat.

iii. Mengedarkan surat jemputan mesyuarat. iv. Membuat memo / notis mesyuarat

v. Menentukan bilik kosong yang boleh digunakan untuk mesyuarat berlangsung

3. Aktiviti kokurikulum

i. Perjumpaan unit uniform ii. Perjumpaan permainan

iii. Perjumpaan persatuan / kelab iv. Melatih pasukan nasyid sekolah

4. Kursus Menghadiri pelbagai jenis kursus dalaman / luaran

(24)

5. Mengisi borang / maklumat

Antara maklumat yang perlu diisi:

i. Buku kawalan murid di dalam kelas ii. Borang keluar masuk

iii. Melengkapkan borang Sasaran Kerja Tahunan (SKT)

iv. Buku rekod disiplin murid

v. Buku MMI – melindungi masa instruksional vi. Borang pemantauan unit Kokurikulum

6. Mengisimaklumat secaradata online dan offline

Antara data maklumat yang perlu diisi: i. Mengisi markah ujian/ peperiksaan ii. Sistem Salahlaku Disiplin murid (SSDM) iii. i-think online

iv. vle frog v. e-profile vi. e-pangkat vii. e-SPLG

7. Pengurusan fail

i. Menyiapkan fail PPGB ii. Melengkapkan fail meja

iii. Melengkapkan fail mata pelajaran

iv. Menyediakan data lengkap bagi ahli-ahli KGKS 2013/2014

8. Disiplin

i. Menangani masalah disiplin murid-murid

ii. Bertugas mengikut jadual bertugas yang ditetapkan

iii. Menjalankan aktiviti guru penyayang iv. Melayani kerenah ibu bapa / penjaga

v. Menjaga kebajikan murid vi. Mengendalikan perhimpunan

9. Membawa murid-murid keluar sekolah ii. Menghantar murid ke pertandingan ataui. Menghantar murid ke Klinik kejohanan

10. Keceriaan sekolah

i. Gotong-royong

ii. Mengecat sekolah, bilik-bilik khas iii. Membersihkan bilik / stor / bilik khas iv. Menceriakan bilik j-QAF

11. Program sekolah

(25)

Referensi
