Contoh Rancangan Pengajaran Harian
Contoh Rancangan Pengajaran Harian KonstruktivismeKonstruktivisme:: Tarikh/
Tarikh/ Hari Hari : : 8 8 Mei Mei 2012/ 2012/ Rabu Rabu Masa Masa : 12.00pm: 12.00pm – –1.00 pm (60minit)1.00 pm (60minit) Tahun
Tahun : : 4 4 Bijaksana Bijaksana Bil. Bil. Pelajar Pelajar : : 25 25 OrangOrang Mata Pelajaran: Matematik
Mata Pelajaran: Matematik Tajuk
Tajuk : : PanjangPanjang Objektif
Objektif : : murid murid akan akan bolehboleh i.
i. mengukur mengukur panjang panjang dengan dengan menggunakan menggunakan unit unit piawai.piawai. Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;
Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat; i.
i. mengukur mengukur dan dan merekod merekod panjang panjang objek objek menggunamenggunakan kan unitunit a) mm
a) mm b) cm b) cm Aktiviti
Aktiviti : 1. Soal jawab : 1. Soal jawab 2. 2. 3. Perbincanga3. Perbincangan n 4. Peneroka4. Penerokaan an 5. Penilaian5. Penilaian Bahan
Bahan : : kayu, kayu, getah, getah, tali, tali, pita pita pengukur, pengukur, lembaran lembaran kerja.kerja. Nilai
Nilai : : Berhati-haBerhati-hati, ti, menghargmenghargai, ai, kerjasamakerjasama Kemahiran
Kemahiran : : berfikir, berfikir, komunikasi, komunikasi, mencari mencari maklumatmaklumat Langkah &
Langkah & Masa Masa
Kandungan
Kandungan Aktiviti Aktiviti Pengajaran Pengajaran && Pembelajaran Pembelajaran
Catatan Catatan Aktiviti
Aktiviti Guru Guru Aktiviti Aktiviti MuridMurid Set induksi Set induksi (5 minit) (5 minit) Membuat Membuat perkaitan perkaitan
Menunjukkan beberapa alat Menunjukkan beberapa alat dan bertanya alat tersebut dan bertanya alat tersebut seperti
seperti kayu, pita
kayu, pita pengukur,talpengukur,tali,i, getah
getah
Menyoal tentang alatan Menyoal tentang alatan yang mana lebih sesuai yang mana lebih sesuai untuk mengukur. untuk mengukur. Memerhatikan Memerhatikan alatan dan alatan dan memberikan respon memberikan respon tentang alatan, tentang alatan, Memberikan Memberikan jawapan ya
jawapan yang betulng betul bagi mengukur. bagi mengukur.
ABM:
ABM: kayu,kayu, pita pita pengukur, pengukur, tali, getah tali, getah Langkah 1 Langkah 1 (15 minit) (15 minit) konsep dan konsep dan cara cara mengukur mengukur
Mem Meminta murid inta murid membuat 5membuat 5 kumpulan dengan ahli kumpulan dengan ahli seramai 5 orang
seramai 5 orang
Setiap kumpulan mendapat Setiap kumpulan mendapat 5 pita
5 pita pengukurpengukur..
Bertanya murid tentang cara Bertanya murid tentang cara mengukur yang betul.
mengukur yang betul.
Membe Memberi rri respon caraespon cara mengukur yang betul. mengukur yang betul.
Murid Murid membuatmembuat kumpulan kumpulan Memberikan Memberikan jawapan cara jawapan cara mengukur yang mengukur yang betul. betul. ABM:
ABM: pitapita pengukur pengukur Langkah 2 Langkah 2 (30 minit) (30 minit) Aktiviti murid Aktiviti murid penerokaan penerokaan dan mencari dan mencari
Mengedarkan Mengedarkan lembaranlembaran kerja yang mempunyai kerja yang mempunyai
Mengukur Mengukur garisangarisan yang telah diberi yang telah diberi
ABM:
ABM: pitapita pengukur, pengukur, lembaran lembaran
maklumat beberapa objek yang perlu murid ukur dalam unit cm dan mm. Cth: Objek unit Buku latihan cm Tingkap mm Tinggi kerusi cm Lebar meja mm Buku teks matematik cm Meminta murid
merekodkan ukuran yang dibuat didalam jadual yang diberi dalam unit cm & mm
Memantau kerja murid
dalam lembaran kerja dan menulis jawapan.
Merekod hasil ukuran yang dibuat didalam jadual yang diberi. Bertanya seandainya terdapat masalah kerja. Langkah 4 (10 minit)
Penilaian Berbincang jawapan murid Memberitahu jawapan dan membuat perbandingan jawapan antara rakan Langkah 5 (5 minit)
Rumusan Bertanya kembali cara mengukur yang betul dan membuat rumusan
Menerangkan cara mengukur
Refleksi : Ditulis setelah proses pengajaran dan pembelajaran berakhir dengan mengenalpasti isu, permasalahan, cabaran, kekangan atau kekuatan serta kepuasan yang telah muncul ketika proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung dan apakah tindakan yang efektif yang perlu diambil untuk menjadikan proses pengajaran dan pembelajaran pada masa hadapan menjadi bertambah baik.
Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme:
Tarikh/ Hari : 9 Mei 2012/ Khamis Masa : 9.00am –10.30 am (90minit) Tahun : 4 Bijaksana Bil. Pelajar : 25 Orang
Tajuk : Panjang
Objektif : murid akan boleh
i. Memahami hubungan antara unit ukuran panjang Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;
i. Menyatakan hubungan antara cm dan mm ii. Menukar unit ukuran panjang dari
a) cm ke mm b) mm ke cm
Aktiviti : 1. Soal jawab 2. Penerangan 3. Perbincangan 4. Persembahan 5. Penilaian Bahan : Komputer, Projektor, Skrin, Poster, buku teks.
Nilai : Bersyukur, menghargai, menghormati, kerjasama Kemahiran : berfikir, komunikasi, mencari maklumat
Langkah & Masa
Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Catatan Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set induksi (5 minit) Melihat unit piawai meminta murid mengeluarkan pembaris dan menyatakan unit ukuran dan makna yang terdapat pada pembaris.
Meminta murid
menyatakan unit skala bagi cm dan mm pada pembaris
Mengeluarkan pembaris dan menyatakan unit ukuran iaitu cm & mm cm = sentimeter
mm=milimeter
Murid melihat pembaris dan menyebut unit ukuran. cm &mm 1cm, 2cm, 3cm 10mm, 20mm, 30mm BBM: pembaris Langkah 1 (20 minit)
Penerokaan Meminta murid
membuat 5 kumpulan dengan ahli seramai 5 orang
Setiap kumpulan
dibekalkan dengan kad yang pelbagai saiz dan kertas lembaran Contoh: Kad A= 10cm Kad B= 12 cm Kad C= 4 cm Kad D= 7 cm Kad E= 9cm Meminta murid
mengukur setiap kad
Murid membuat kumpulan
Mengukur kad dan
ABM: kad pelbagai saiz, kertas lembaran
dalam cm & mm
serta menulis hasil ukuran pada kertas lembaran.
menulis hasil ukuran dalam kertas lembaran
Langkah 2 (25 minit)
Membuat perkaitan
Meminta murid menulis hasil ukuran didalam jadual pada papan tulis.
Bertanya murid tentang hasil dapatan
pengukuran. Contoh soalan:
a) Apakah yang kamu jelas tentang hasil
ukuran ini?
b) Adakah perbezaan nilai unit cm &mm? c) Apakah kesimpulan
yang dapat dari ukuran ini?
Membimbing murid membuat perkaitan tentang cara penukaran unit panjang
x10
cm mm
÷ 10
Murid menulis jawapan pada jadual.
Memberi respon bagi setiap soalan guru
Membuat perkaitan dengan menyatakan bahawa 1cm = 10 mm Kad cm mm A 10 100 B 12 120 C 4 40 D 7 70 E 9 90 ABM: Langkah 3 ( 25 minit)
Pengukuhan Memberikan lembaran kerja kepada murid Contoh:
2cm=____mm 50mm= ____cm
Menyiapkan latihan yang diberi dalam masa yang ditetapkan Contoh: 2cm = ___ mm 10 x 2= 20mm 50 mm = ___cm 50 ÷ 10 = 5cm ABM: lembaran kerja Langkah 4 (10 minit)
Penilaian Berbincang jawapan bagi latihan dalam lembaran kerja Meminta murid
membuat kerja rumah dari buku teks muka surat
Menyemak jawapan yang telah dibuat. Menanda latihan yang
perlu dibuat untuk kerja rumah.
Langkah 5 ( 5 minit)
Rumusan Bertanya kembali cara penukaran unit Serta meminta murid menyebut dengan kuat.
Menyatakan cara penukaran unit.
x10
cm mm
Refleksi : Ditulis setelah proses pengajaran dan pembelajaran berakhir dengan mengenalpasti isu, permasalahan, cabaran, kekangan atau kekuatan serta kepuasan yang telah muncul ketika proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung dan apakah tindakan yang efektif yang perlu diambil untuk menjadikan proses pengajaran dan pembelajaran pada masa hadapan menjadi bertambah baik.
Contoh Rancangan Pengajaran Harian Konstruktivisme:
Tarikh/ Hari : 9 Mei 2012/ Khamis Masa : 9.00 –10.30 pm (90minit) Tahun : 4 Bijaksana Bil. Pelajar : 25 Orang
Mata Pelajaran: Matematik Tajuk : Panjang
Objektif : murid akan boleh
i. Menambah dan menolak ukuran panjang Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;
a) Menambah dan menolak unit ukuran panjang melibatkan penukaran unit dalam
c) mm
d) m dan cm e) cm dan mm
Aktiviti : 1. Soal jawab 2. Penerangan 3. Perbincangan 4. Persembahan 5. Penilaian Bahan : Komputer, Projektor, Skrin, Poster, buku teks.
Nilai : Bersyukur, menghargai, menghormati, kerjasama Kemahiran : berfikir, komunikasi, mencari maklumat
Langkah & Masa
Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Catatan Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set induksi (5 minit)
Set induksi menunjukkan gambar jalan raya
bersoal jawab tentang jarak pada papan
tanda
Melihat gambar Memberikan
jawapan berhubung dengan unit ukuran seperti meter,
kilometer . Langkah 1
(6 minit)
Cara mengukur Menunjukkan cara mengukur panjang objek menggunakan pita pengukur dalam unit meter & sentimeter
Murid melihat cara mengukur dan bersoal jawab tentang cara mengukur Langkah 2 (34 minit) Aktiviti mengukur Meminta murid membuat 5 kumpulan untuk melakukan aktiviti mengukur Mengedarkan lembaran kerja dan pita pengukur kepada semua murid
Memantau cara murid mengukur
Membuat kumpulan dengan ahli seramai 5 orang satu kumpulan Mengukur objek seperti a) kasut, b) buku latihan, c) tingkap
d) buku teks mate e) meja
f) tinggi kerusi Langkah 3
(10 minit)
Penilaian menyuruh murid menyatakan hasil ukuran mereka
bersoal jawab dan berbincang tentang jawapan yang diberi
oleh murid
Memberikan hasil ukuran untuk dibuat perbandingan dengan kumpulan lain. Menilai jawapan mereka Penutup (5 minit)
Rumusan Membuat rumusan tentang cara
Menyatakan cara mengukur dan unit
melakukan ukuran yang digunakan
Refleksi : Ditulis setelah proses pengajaran dan pembelajaran berakhir dengan mengenalpasti isu, permasalahan, cabaran, kekangan atau kekuatan serta kepuasan yang telah muncul ketika proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung dan apakah tindakan yang efektif yang perlu diambil untuk menjadikan proses pengajaran dan pembelajaran pada masa hadapan menjadi bertambah baik.
Contoh Rancangan Pengajaran Harian Objektivisme:
Tarikh/ Hari : 8 Mei 2012/ Rabu Masa : 12.00pm –1.00 pm (60minit) Tahun : 4 Bijaksana Bil. Pelajar : 25 Orang
Mata Pelajaran: Matematik Tajuk : Panjang
Objektif : murid akan boleh
ii. mengukur panjang dengan menggunakan unit piawai. Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;
ii. mengukur dan merekod panjang objek menggunakan unit c) mm
d) cm
Aktiviti : 1. Soal jawab 2. Penerangan 3. Perbincangan 4. Tunjuk cara 5. Penilaian Bahan : Komputer, Projektor, Skrin, kertas lukisan, pembaris, lembaran kerja. Nilai : Berhati-hati, menghargai, menghormati, kerjasama
Kemahiran : berfikir, komunikasi, mencari maklumat
Langkah & Masa
Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Catatan Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set induksi (5 minit)
Tayang klip video berkaitan topik.
Menunjukkan video bangunan –bangunan pencakar langit
Menyoal tentang bangunan yang tinggi dan rendah
Melihat video
Memberikan jawapan tentang
bangunan yang tinggi dan rendah.
ABM: komputer, LCD Langkah 1 (15 minit) Penerangan konsep dan cara mengukur Meminta murid mengeluarkan pembaris dan menyebut unit panjang yang terdapat pada pembaris Menerangkan maksud cm =sentimeter mm = milimeter Menunjukkan cara mengukur yang betul menggunakan pembaris Meminta 3 orang wakil murid mengukur garisan yang telah terdapat pada kertas lukisan di papan tulis. Menyemak jawapan
murid dan
menekankan cara mengukur yang betul
Murid melihat pembaris dan menyebut unit ukuran. cm &mm Melihat dan memerhati cara guru mengukur. Mengukur garisan dikertas lukisan dengan bantuan guru. ABM: pembaris, kertas lukisan Langkah 2 (25 minit) Pengukuhan Mengedarkan
lembaran kerja yang mempunyai beberapa garisan untuk murid mengukur Meminta murid merekodkan ukuran yang dibuat didalam jadual yang diberi
dalam unit cm & mm
Memantau kerja
Mengukur garisan yang telah diberi dalam lembaran kerja dan menulis jawapan. Bertanya seandainya terdapat masalah ABM: lembaran kerja
murid Langkah 4
(10 minit)
Penilaian Berbincang jawapan murid Memberitahu jawapan dan membuat pembetulan bagi yang salah. Langkah 5 (5 minit)
Rumusan Bertanya kembali cara mengukur yang betul dan membuat rumusan
Menerangkan cara mengukur yang betul
Refleksi : Ditulis setelah proses pengajaran dan pembelajaran berakhir dengan mengenalpasti isu, permasalahan, cabaran, kekangan atau kekuatan serta kepuasan yang telah muncul ketika proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung dan apakah tindakan yang efektif yang perlu diambil untuk menjadikan proses pengajaran dan pembelajaran pada masa hadapan menjadi bertambah baik.
Contoh Rancangan Pengajaran Harian Objektivisme:
Tarikh/ Hari : 9 Mei 2012/ Khamis Masa : 9.30am –10.30 am (60minit) Tahun : 4 Bijaksana Bil. Pelajar : 25 Orang
Mata Pelajaran: Matematik Tajuk : Panjang
Objektif : murid akan boleh
ii. Memahami hubungan antara unit ukuran panjang Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;
iii. Menyatakan hubungan antara cm dan mm iv. Menukar unit ukuran panjang dari
f) cm ke mm g) mm ke cm
Aktiviti : 1. Soal jawab 2. Penerangan 3. Perbincangan 4. Persembahan 5. Penilaian Bahan : pembaris, lembaran kerja , buku teks.
Nilai : Bersyukur, menghargai, menghormati, kerjasama Kemahiran : berfikir, komunikasi, mencari maklumat
Langkah & Masa
Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Catatan Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set induksi (5 minit) Melihat unit piawai meminta murid mengeluarkan pembaris dan menyatakan unit ukuran dan makna yang terdapat pada pembaris.
Mengeluarkan pembaris dan menyatakan unit ukuran iaitu cm & mm cm = sentimeter mm=milimeter Langkah 1 (10 minit) Penerangan Tentang topik Meminta murid
menyatakan unit skala bagi cm dan mm pada pembaris
Murid melihat pembaris dan menyebut unit ukuran.
Menerangkan
hubungan antara unit Contoh: X10 cm mm ÷ 10 1cm, 2cm, 3cm 10mm, 20mm, 30mm Langkah 2 (15 minit) Aktiviti kelas Meminta beberapa orang murid menjawab soalan di papan tulis Contoh:
2cm=____mm 50mm= ____cm
Menyemak jawapan murid
Murid menjawab soalan yang diberi Contoh: 2cm = ___ mm 10 x 2= 20mm 50 mm = ___cm 50 ÷ 10 = 5cm Memerhatikan hasil semakan guru Langkah 3 ( 15 minit) Pengukuhan Mengedarkan
lembaran kerja kepada murid dan memantau hasil latihan murid Meminta murid
menyiapkan latihan dalam masa yang ditetapkan
Menyiapkan latihan yang diberi dalam masa yang ditetapkan
Langkah 4 (10 minit)
Penilaian Berbincang jawapan bagi latihan dalam lembaran kerja Meminta murid
membuat kerja rumah dari buku teks muka surat
Menyemak jawapan yang telah dibuat. Menanda latihan yang
perlu dibuat untuk kerja rumah.
Langkah 5 ( 5 minit)
Rumusan Menerangkan kembali unit panjang m,cm, mm dan cara penukaran unit
x10
cm mm
÷ 10
Serta meminta murid menyebut dengan kuat.
Menyebut dengan kuat unit bagi ukuran panjang dan cara penukaran unit.
Refleksi : Ditulis setelah proses pengajaran dan pembelajaran berakhir dengan mengenalpasti isu, permasalahan, cabaran, kekangan atau kekuatan serta kepuasan yang telah muncul ketika proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung dan apakah tindakan
yang efektif yang perlu diambil untuk menjadikan proses pengajaran dan pembelajaran pada masa hadapan menjadi bertambah baik.
Contoh Rancangan Pengajaran Harian Objektivisme:
Tarikh/ Hari : 9 Mei 2012/ Khamis Masa : 9.00 –10.00 pm (60minit) Tahun : 4 Bijaksana Bil. Pelajar : 25 Orang
Mata Pelajaran: Matematik Tajuk : Panjang
Objektif : murid akan boleh
ii. Menambah dan menolak ukuran panjang Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat;
b) Menambah dan menolak unit ukuran panjang melibatkan penukaran unit dalam
h) mm
i) m dan cm j) cm dan mm
Aktiviti : 1. Soal jawab 2. Penerangan 3. Perbincangan 4.Penilaian Bahan : Kad bergambar, lembaran kerja, buku teks.
Nilai : sistematik, berhati-hati, Kemahiran : berfikir, komunikasi, Langkah &
Masa
Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
Catatan Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set induksi (5 minit)
Set induksi menunjukkan dua keping gambar bangunan yang mempunyai perbezaan ketinggian
cth:
Klcc 452m
Kingdom Tower 1600m
bersoal jawab tentang perbezaan dan gabungan ketinggian kedua-dua bangunan
Melihat gambar Memberikan
jawapan dari segi perbezaan dan gabungan ketinggian kedua-dua bangunan dalam meter, ABM : kad bergambar
(10 minit) konsep menambah dan menolak unit ukuran panjang dalam bentuk lazim Cth: 678 mm - 62 mm = 2 m 8 cm + 1 m 13 cm. bersoal jawab tentang cara melakukan pengiraan. Langkah 2 (10 minit)
Aktiviti murid Menyediakan soalan dipapan tulis dan
memanggil murid secara rawak untuk menjawab soalan yang diberi Cth:
23 mm + 43 mm = 5cm - 34cm = 100 cm – 33cm = 2m 34cm +1m 3cm =
Menyemak jawapan dan berbincang jawapan
Menjawab soalan yang diberi dalam bentuk lazim
Memberi respon bagi setiap jawapan yang disemak sama ada betul atau salah Langkah 3
(20 minit)
pengukuhan Mengedarkan lembaran kerja kepada semua murid.
Meminta murid
menjawab soalan yang diberi dalam masa yang ditetapkan
Memantau kerja murid
membuat pengiraan dan bertanya kepada guru sekiranya terdapat persoalan. ABM: lembaran kerja Langkah 4 (10 minit)
Penilaian berbincang jawapan murid menyemak jawapan dan membuat pembetulan bagi yang salah Penutup (5 minit)
Rumusan Membuat rumusan
tentang cara melakukan pengiraan
Memberikan kerja rumah dari buku teks.
Menyatakan cara mengukur dan unit yang digunakan
Refleksi : Ditulis setelah proses pengajaran dan pembelajaran berakhir dengan mengenalpasti isu, permasalahan, cabaran, kekangan atau kekuatan serta kepuasan yang telah muncul ketika proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung dan apakah tindakan
yang efektif yang perlu diambil untuk menjadikan proses pengajaran dan pembelajaran pada masa hadapan menjadi bertambah baik.