• Tidak ada hasil yang ditemukan

CONTOH FORMAT RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

N/A
N/A
MUHAMMAD AFIQ IQMAL BIN MAT RAHIM IPG-Pelajar

Academic year: 2023

Membagikan "CONTOH FORMAT RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)"

Copied!
3
0
0

Teks penuh

(1)

CONTOH FORMAT RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1.Mata Pelajaran BAHASA MELAYU

2.Kelas 4 BIJAK

3.Tarikh/ Hari 14 SAPTEMBER 2023

4.Masa 8:15 pagi – 8.45 pagi

5.Bilangan Murid 22 ORANG

6.Tajuk BERIADAH MENJAMIN KESIHATAN

7.Pengetahuan Sedia Ada 1) Pelajar mengetahui jenis-jenis kata

2) pelajar boleh membuat ayat dengan lengkap

8.Standard Kandungan 5.2) Memahami dan menggunakan bentuk kata mengikut konteks.

9.Standard Pembelajaran 5.2.1) memahami dan menggunakan kata berimbuhan mengikut konteks;

I. Kata berimbuhan awalan II. Kata berimbuhan akhiran III. Kata berimbuhan apitan

10.Objektif Pembelajaran/ Hasil pembelajaran

Selepas pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;

Menggunakan kata berimbuhan awalan dengan betul Menggunakan kata berimbuhan akhiran dengan betul Menggunakan kata berimbuhan apitan dengan betul

11. Kriteria Kejayaan Murid Berjaya menggunakan kata berimbuhan awalan, akhiran dan apitan mengikut konteks dengan betul

(2)

12.Strategi Pembelajaran Pendekatan tematik 13.Amalan Pedagogi Masa Kini Komunikasi

Kolaboratif Kontekstual

14.KBAT Pelajar membuat hubung kait dengan isu harian

15.EMK Bahasa

Nilai murni

16.Kemahiran Insaniah Kemahiran komunikasi Kemahiran kolaboratif

17.Gabung Jalin Bahasa Melayu dan Pendidikan jasmani

18.Penyerapan Nilai Kreativiti, sikap berani mencuba dan prihatin terhadap kesihatan dan kecergasan diri

19.Penilaian PdP Lisan-Soal jawab berkaitan pengetahuan asas Penulisan-Pembinaan struktur ayat

20.Bahan Bantu Mengajar 1. LCD, 2.Bahan media 3. Pembesar suara, 4. teks

(3)

Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Set Induksi

(Masa:5m) “SENAM PAGI”

1) Guru menayangkan sebuah video pendek bertajuk “SENAM PAGI”- https://youtu.be/0a2f4g7ug3U?feature=shared

2) Guru bersoal jawab dengan murid mengenai maklumat yang terdapat dalam video tersebut

3) Guru akan menyatakan isi pembelajaran yang akan dipelajari murid pada waktu tersebut

Kaedah:

Soal jawab

Bahan bantu mengajar:

LCD, pembesar suara

Langkah 1

(Masa: 8 minit ) KATA BERIMBUHAN

1) Guru menerangkan mengenai cara penggunaan kata berimbuhan.

2) Guru menerangkan dengan menggunakan slide canva

https://www.google.com/url?q=https%3A%2F%2Fwww.canva.com%2Fdesign

%2FDAFvrI94lRU%2FTx8J1aTXGfabiqCIvbxTKA%2Fedit%3Futm_content

%3DDAFvrI94lRU%26utm_campaign%3Ddesignshare%26utm_medium

%3Dlink2%26utm_source%3Dsharebutton&sa=D

3) Guru bersoal jawab untuk melihat tahap kemampuan pelajar

Kaedah:

Soal jawab

Bahan bantu mengajar :

LCD

Langkah 2

(Masa: 7 minit) Aktiviti menggunakan

“quizizz

1. Guru memberikan Latihan pengukuhan

2. Pelajar di minta menyiapkannya secara serentak didalam kelas

Kaedah:

- Perbincanga n

- Penyelesaian

(4)

3. Latihan pengukuhan mengenai kata berimbuhan diberikan daam quizizz https://quizizz.com/admin/quiz/6016eaac1fbfbc001c5ecf9f?

source=quiz_share

4. Guru akan berbincang dengan pelajar selepas pelajar menyiapkan tugasan

Masalah

Bahan bantu mengajar:

LCD,komputer

Langkah 3 (Masa:7 minit)

Membina ayat berdasarkan

perkataan

1. Berdasarkan perkataan diberi, pelajar diminta untuk membina ayat 2. Pelajar akan membina ayat berdasarkan perkataan yang berimbuhan 3. Belajar diminta untuk menulis ayat di dalam jamboard yang disediakan:

https://jamboard.google.com/d/1cAv4h3BJIzeRKO9ng_vcToapkGLRPBgQ hmxYpf1N1s4/edit?usp=sharing

Kaedah:

Penyelesaian Masalah

Bahan bantu mengajar:

LCD, komputer

(5)

Penutup (Masa: 3 minit )

KOGNITIF SOSIAL

1. Murid menyatakan apa yang telah dipelajari/ murid membuat rumusan 2. Guru mengucapkan terima kasih/beri penghargaan/ beri motivasi

Referensi
