• Tidak ada hasil yang ditemukan

PPT Ch. 10d: Reinforcement Learning

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2023

Membagikan "PPT Ch. 10d: Reinforcement Learning"

Copied!
42
0
0

Teks penuh

(1)

Machine Learning: Symbol-based

10d

10.0 Introduction

10.1 A Framework for

Symbol-based Learning 10.2 Version Space Search 10.3 The ID3 Decision Tree

Induction Algorithm 10.4 Inductive Bias and

Learnability

10.5 Knowledge and Learning 10.6 Unsupervised Learning 10.7 Reinforcement Learning 10.8 Epilogue and

References 10.9 Exercises

Additional references for the slides:

Thomas Dean, James Allen, and Yiannis Aloimonos,

(2)

Reinforcement Learning

A form of learning where the agent can

explore and learn through interaction with the environment

The agent learns a policy which is a mapping from states to actions. The policy tells what the best move is in a particular state.

It is a general methodology: planning,

decision making, search can all be viewed as some form of the reinforcement learning.

(3)

Tic-tac-toe: a different approach

Recall the minimax approach:

The agent knows its current state. Generates a two layer search tree taking into account all the possible moves for itself and the opponent. Backs up values from the leaf nodes and takes the best move assuming that the opponent will also do so.

An alternative is to directly start playing with an opponent (does not have to be perfect,

but could as well be). Assume no prior knowledge or lookahead. Assign “values” to states: 1 is win 0 is loss or draw

0.5 is anything else

(4)

Notice that 0.5 is arbitrary, it cannot differentiate

between good moves and bad moves. So, the learner has no guidance initially.

It engages in playing. When the game ends, if it is a win, the value 1 will be

propagated backwards. If it is a draw or a loss, the

value 0 is propagated backwards. Eventually,

earlier states will be labeled to reflect their “true” value.

After several plays, the learner will learn the best

(5)

Issues in generalizing this approach

How will the state values be initialized or propagated backwards?

What if there is no end to the game (infinite horizon)?

This is an optimization problem which

suggests that it is hard. How can an optimal policy be learned?

(6)

A simple robot domain

0 1

3 2

The robot is in one of the states: 0, 1, 2, 3. Each one represents an office, the offices are connected in a ring.

Three actions are available:

+ moves to the “next”

state

- moves to the “previous”

state

@ remains at the same state

+ +

+ +

@ @

@

@

-

-

- -

(7)

The robot domain (cont’d)

The robot can observe the label of the state it is in and perform any action corresponding to an arc leading out of its current state.

We assume that there is a clock governing the passage of time, and that at each tick of the

clock the robot has to perform an action.

The environment is deterministic, there is a unique state resulting from any initial state and action.

Each state has a reward:

10 for state 3, 0 for the others.

(8)

The reinforcement learning problem

Given information about the environment

States

Actions

State-transition function (or diagram)

Output a policy p: states → actions, i.e., find the best action to execute at each state

Assumes that the state is completely

observable (the agent always knows which state it is in)

(9)

Compare three policies

a. Every state is mapped to @

The value of this policy is 0, because the robot will never get to office 3.

b. Every state is mapped to + policy 0

The value of this policy is , because the robot will end up in office 3 infinitely often.

c. Every state is except 3 is mapped to +, 3 is mapped to @ policy 1

The value of this policy is also , because the robot will end up (stay) in office 3 infinitely often.

(10)

Compare three policies

So, it is easy to rule case a out, but how can we show that policy 1 is better than policy 0?

One way would be to compute the average reward per tick:

POLICY 1

The average reward per tick for state 0 is 10.

POLICY 0

The average reward per tick for state 0 is 10/4.

Another way would be to assign higher values for immediate rewards and apply a discount to future rewards.

(11)

Discounted cumulative reward

Assume that the robot associates a higher value with more immediate rewards and therefore discounts future rewards.

The discount rate () is a number between 0 and 1 used to discount future rewards.

The discounted cumulative reward for a

particular state with respect to a given policy is the sum for n from 0 to infinity of n times the reward associated with the state reached after the n-th tick of the clock.

POLICY 1

The discounted cumulative POLICY 0

The discounted cumulative

(12)

Discounted cumulative reward (cont’d)

Take = 0.5

For state 0 with respect to policy 0:

0.50 x 0 + 0.51 x 0 + 0.52 x 0 + 0.53 x 10 + 0.54 x 0 + 0.55 x 0 + 0.56 x 0 + 0.57 x 10 + …

= 1.25 + 0.078 + … = 1.33 in the limit For state 0 with respect to policy 1:

0.50 x 0 + 0.51 x 0 + 0.52 x 0 + 0.53 x 10 +

0.54 x 10 + 0.55 x 10 + 0.56 x 10 + 0.57 x 10 + …

= 2.5 in the limit

(13)

Discounted cumulative reward (cont’d)

Let j be a state,

R(j) be the reward for ending up in state j,

be a fixed policy,

(j) be the action dictated by in state j,

f(j,a) be the next state given the robot starts in state j and performs action a,

Vi(j) be the estimated value of state j with

respect to the policy after the i-th iteration of the algorithm

Using a dynamic programming algorithm, one can obtain a good estimate of V, the value function for policy as i .

(14)

A dynamic programming algorithm to compute values for states for a policy

1. For each j, set V0(j) to 0.

2. Set i to 0.

3. For each j, set Vi+1 (j) to R(j) + Vi( f(j,) ) ).

4. Set i to i + 1.

5. If i is equal to the maximum number of iterations,

then return Vi otherwise, return to step 3.

(15)

Values of states for policy 0

initialize

V(0) = 0

V(1) = 0

V(2) = 0

V(3) = 0

iteration 0

For office 0: R(0) + V(1) = 0 + 0.5 x 0 = 0

For office 1: R(1) + V(2) = 0 + 0.5 x 0 = 0

For office 2: R(2) + V(3) = 0 + 0.5 x 0 = 0

For office 3: R(3) + V(1) = 10 + 0.5 x 0 = 10

(iteration 0 essentially initializes values of states to their immediate rewards)

(16)

Values of states for policy 0 (cont’d)

iteration 0 V(0) = V(1) = V(2) = 0 V(3)=10

iteration 1

For office 0: R(0) + V(1) = 0 + 0.5 x 0 = 0

For office 1: R(1) + V(2) = 0 + 0.5 x 0 = 0

For office 2: R(2) + V(3) = 0 + 0.5 x 10 = 5

For office 3: R(3) + V(0) = 10 + 0.5 x 0 = 10

iteration 2

For office 0: R(0) + V(1) = 0 + 0.5 x 0 = 0

For office 1: R(1) + V(2) = 0 + 0.5 x 5 = 2.5

For office 2: R(2) + V(3) = 0 + 0.5 x 10 = 5

(17)

Values of states for policy 0 (cont’d)

iteration 2 V(0) = 0 V(1) = 2.5 V(2) = 5 V(3) = 10

iteration 3

For office 0: R(0) + V(1) = 0 + 0.5 x 2.5 = 1.25

For office 1: R(1) + V(2) = 0 + 0.5 x 5 = 2.5

For office 2: R(2) + V(3) = 0 + 0.5 x 10 = 5

For office 3: R(3) + V(0) = 10 + 0.5 x 0 = 10

iteration 4

For office 0: R(0) + V(1) = 0 + 0.5 x 2.5 = 1.25

For office 1: R(1) + V(2) = 0 + 0.5 x 5 = 2.5

For office 2: R(2) + V(3) = 0 + 0.5 x 10 = 5

For office 3: R(3) + V(1) = 10 + 0.5 x 1.25 = 10.625

(18)

Values of states for policy 1

initialize

V(0) = 0

V(1) = 0

V(2) = 0

V(3) = 0

iteration 0

For office 0: R(0) + V(1) = 0 + 0.5 x 0 = 0

For office 1: R(1) + V(2) = 0 + 0.5 x 0 = 0

For office 2: R(2) + V(3) = 0 + 0.5 x 0 = 0

For office 3: R(3) + V(3) = 10 + 0.5 x 0 = 10

(19)

Values of states for policy 1 (cont’d)

iteration 0 V(0) = V(1) = V(2) = 0 V(3)=15

iteration 1

For office 0: R(0) + V(1) = 0 + 0.5 x 0 = 0

For office 1: R(1) + V(2) = 0 + 0.5 x 0 = 0

For office 2: R(2) + V(3) = 0 + 0.5 x 10 = 5

For office 3: R(3) + V(3) = 10 + 0.5 x 10 = 15

iteration 2

For office 0: R(0) + V(1) = 0 + 0.5 x 0 = 0

For office 1: R(1) + V(2) = 0 + 0.5 x 5 = 2.5

For office 2: R(2) + V(3) = 0 + 0.5 x 15 = 7.5

For office 3: R(3) + V(3) = 10 + 0.5 x 15 = 17.5

(20)

Values of states for policy 1 (cont’d)

iteration 2 V(0) = 0 V(1) = 2.5 V(2) = 7.5 V(3) = 17.5

iteration 3

For office 0: R(0) + V(1) = 0 + 0.5 x 2.5 = 1.25

For office 1: R(1) + V(2) = 0 + 0.5 x 7.5 = 3.75

For office 2: R(2) + V(3) = 0 + 0.5 x 17.5 = 8.75

For office 3: R(3) + V(3) = 10 + 0.5 x 17.5 = 18.75

iteration 4

For office 0: R(0) + V(1) = 0 + 0.5 x 3.75 = 1.875

For office 1: R(1) + V(2) = 0 + 0.5 x 8.75 = 4.375

For office 2: R(2) + V(3) = 0 + 0.5 x 18.75 = 9.375

For office 3: R(3) + V(3) = 10 + 0.5 x 18.75 = 19.375

(21)

Compare policies

Policy 0 after iteration 4

For office 0: R(0) + V(1) = 0 + 0.5 x 2.5 = 1.25

For office 1: R(1) + V(2) = 0 + 0.5 x 5 = 2.5

For office 2: R(2) + V(3) = 0 + 0.5 x 10 = 5

For office 3: R(3) + V(1) = 10 + 0.5 x 1.25 = 10.625

Policy 1 after iteration 4

For office 0: R(0) + V(1) = 0 + 0.5 x 3.75 = 1.875

For office 1: R(1) + V(2) = 0 + 0.5 x 8.75 = 4.375

For office 2: R(2) + V(3) = 0 + 0.5 x 18.75 = 9.375

For office 3: R(3) + V(3) = 10 + 0.5 x 18.75 = 19.375

Policy 1 is better because each state has

(22)

Temporal credit assignment problem

It is the problem of assigning credit or blame to the actions in a sequence of actions where

feedback is available only at the end of the sequence.

When you lose a game of chess or checkers, the blame for your loss cannot necessarily be

attributed to the last move you made, or even the next-to-the-last move.

Dynamic programming solves the temporal credit assignment problem by propagating rewards

backwards to earlier states and hence to actions earlier in the sequence of actions determined by a

(23)

Computing an optimal policy

Given a method for estimating the value of states with respect to a fixed policy, it is

possible to find an optimal policy. We would like to maximize the discounted cumulative reward.

Policy iteration [Howard, 1960] is an algorithm that uses the algorithm for computing the value of a state as a subroutine.

(24)

Policy iteration algorithm

1. Let 0 be an arbitrary policy.

2. Set i to 0.

3. Compute V0 (j) for each j.

4. Compute a new policy i+1 so that i+1 (j) is the action a maximizing R(j) + Vi( f(j,) ) .

5. If i+1 = i , then return i; otherwise, set i to i + 1, and go to step 3.

(25)

Policy iteration algorithm (cont’d)

A policy is said to be the optimal policy if there is no other policy ’ and state j such that V (j) > V (j) and for all k j V (j) > V (j) .

The policy iteration algorithm is guaranteed to terminate in a finite number of steps with an optimal policy.

(26)

Comments on reinforcement learning

A general model where an agent can learn to function in dynamic environments

The agent can learn while interacting with the environment

No prior knowledge except the (probabilistic) transitions is assumed

Can be generalized to stochastic domains (an action might have several different probabilistic consequences, i.e., the state-transition function is not deterministic)

Can also be generalized to domains where the

(27)

Famous example: TD-Gammon

(Tosauro, 1995)

Learns to play Backgammon

Immediate reward:

+100 if win -100 if lose

0 for all other states

Trained by playing 1.5 million games against itself (several weeks)

Now approximately equal to best human player (won World Cup of Backgammon in 1992; among top 3 since 1995)

Predecessor: NeuroGammon [Tesauro and Sejnowski, 1989] learned from examples of labeled moves (very tedious for human expert)

(28)

Other examples

Robot learning to dock on battery charger

Pole balancing

Elevator dispatching [Crites and Barto, 1995]: better than industry standard

Inventory management [Van Roy et. Al]:

10-15% improvement over industry standards

Job-shop scheduling for NASA space missions [Zhang and Dietterich, 1997]

Dynamic channel assignment in cellular phones [Singh and Bertsekas, 1994]

(29)

Common characteristics

delayed reward

opportunity for active exploration

possibility that state only partially observable

possible need to learn multiple tasks with same sensors/effectors

there may not be an adequate teacher

Referensi

Dokumen terkait

Knowledge of farmers about the flow of coffee commodities from plant seeds to being able to form good quality coffee beans.. With good quality will be able to generate optimal

Mass can be analogous to the inertia willingness of a person to change his state, which is later also influenced by the quantity of the action force that a person will perform, and the