• Tidak ada hasil yang ditemukan

жау тылындағы бала - BilimLand

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2024

Membagikan "жау тылындағы бала - BilimLand"

Copied!
2
0
0

Teks penuh

(1)

Автор: Ізбасар Жасұлан Елубайұлы Пән: Қазақ әдебиеті

Сынып: 7-сынып Бөлім: Ұрпақ тәрбиесі

Тақырып: жау тылындағы бала

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

көркем шығарманың  мазмұны мен пішіні (Т/Ж1); әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау (7.Т/Ж1)

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды.  Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.   Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Қосымша үлестірме ресурстармен  жұмыс жасайды.    Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:   Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.  

Тілдік мақсаттар: Көркем шығарма    

Күтілетін нәтиже: Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды.  Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.   Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Қосымша үлестірме ресурстармен  жұмыс жасайды.    Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:   Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.  

Бағалау критерийлері: Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында  тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Құндылықтарды дарыту:

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс: Музыка, қазақ тілі. 

Бастапқы білім: Көксерек пен Аққасқаның айқасы

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы (3 мин)

  Сәлемдесу.   Топқа бөлемін : «Билеттер арқылы» топқа бөлінеді.

Оқушыларды  кассадан  билеттер алып, 1,2,3 вагондарға бөлініп отрады.  

   Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Қызыл гүлім-ай» би  Сынып реттілігін қадағалау.   Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын байқау.  

Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз!  Ұйымшыл боламыз десек 2 рет   Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! 

Білу және түсіну  Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.     «Жариялау»

әдісі  (Әрбір топ берілген сұрақ бойынша  өз позициясын жариялау керек.

Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 мину) басқа қатысушылар  алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.)    

(2)

Сабақкезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Сабақтың ортасы

(30 мин)

Қолдану  Оқулықта берілген тапсырмаларды орындау.  Түсіндіру.  Топтық, жеке жұмыс жүргізу.  Дәптермен жұмыс.  Бұл повесте сұрапыл Ұлы Отан соғысы кезінде Украина жерінде он жасар қазақ баласының партизандар қатарында болған қилы өмір соқпағы суреттеледі.Ол МайорМергенбаевтың ұлы атаcының қолында ауылда оқып, жазғы каникулдақаладағы әке- шешесіне келеді. Көп ұзамай соғыс басталады. Он жасарСерікті Жомарт жетектеп Жамал эшелонмен ауылға кетпек болады. Жаубомбалап,эшелон қирайды. Жамал жау оғынан қаза табады. Серіккомиссар Савченконың әйелі Анна Ивановна мен оның баласы Бористіңқасында қалады. Анна Ивановна екі баланы алып туған жері Винницаоблысы, Сомогородск ауданы, Зазулин селосында тұратын әкесі ИванДементьевичке

қиындықпен әрең жетеді. Сатқын құрбысы Тамаракомендатқа бұларды ұстап бергісі келеді. Астыртын ұйым басшысыОлейниктің байланысшысы Алексей жасырын үй тауып беріп көмеккөрсетеді.Жанкештілікпен Отан үшін алысқан партизандар сәулетті қаламен күл болған селоны, немістер тірідей көмген әке-шеше,іні-қарындастыкөрді.Бостандық үшін, болашақ бақыт үшін аянбай алысты.Жандармдардан ерлікпен қорғанған ауыл тұрғындарына Қызыл Армиякөмекке келеді. Повесть соңында Майор Жомарт Мергенбаев ұлы Серікпенаман-есен кездеседі.  «Қыдырып қайтайық!»   би билеу    

Сабақтың соңы (5 мин)

Шығарма кейіпкерлері  Серік – жас партизан, патриот,тапқыр,қырағы, жасы онда, барлаушы. Өскенде атты әскер командирі не артиллерист болғысы келеді.  Анна Ивановна – Бористің анасы, партизан, комиссар Совченконың жұбайы.  Борис – партизан, жасы Серікпен шамалас  Константин Иванович Спижевский –командир, жасы 24-25те, қара торы, бұйра шаш, денелі, сымбатты жігіт. Ақылды, ұстамды, сабырлы. Партизан соғысын әбден меңгерген адам. Туған ауылы Григорьевка селосы.

Петреяслав, Канев аудандарындағы астыртын ұйымдарды, ірі партизан отрядының бір батальонын басқарады.  Иващенко – Анна Ивановнамен педагогикалық институтта бірге оқыған.   Ой қорытыу     БББ кестесі  Білгенім Білдім Білгім келеді      

Рефлексия (2 мин)

«Білім қоржыны» кері байланыс     

Referensi
