• Tidak ada hasil yang ditemukan

Жүйке жүйесінің типтерін салыстыру

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2024

Membagikan "Жүйке жүйесінің типтерін салыстыру"

Copied!
2
0
0

Teks penuh

(1)

Автор: Сейдахметова Бакыткул Карагуловна Пән: Биология

Сынып: 7-сынып

Бөлім: Координация және реттелу

Тақырып: Жүйке жүйесінің типтерін салыстыру: диффузиялы, сатылы, түйнекті, түтіктәрізді.

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

7.1.7.1 - жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін салыстыру

Сабақтың мақсаты: Жүйке жүйесінің типтерін анықтау Жануарлардың жүйке жүйесінің түрлерін сипаттау және салыстыру  

Тілдік мақсаттар: Оқушылар: Оқушылар жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін анықтайды (оқылым, жазылым, айтылым дағдылары) Пәнге қатысты лексика мен терминология: нейрон, импульс, рефлекторлық әрекет, ерікті жауап психика, ми, диффузды (торлы), сатылы, түйінді, түтікті, жүйкелер. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: 1) Жүйке жүйесі қажет……... 2) Жүйке жүйесі құралады ...  

Құндылықтарды дарыту:

құрмет: топтық және жұптық жұмыс кезінде барлық пікірмен санаса білу; өзгелердің пікірін тыңдай білу; орынды ұсыныстар айта білу. ынтымақтастық: бірігіп іздену; бірге талқылау, талдау; жауап нұсқаларынан дұрысын таңдауда ынтымақтастық таныту. ашықтық: өз ойын ашық әрі тиянақты, түсінікті түрде жеткізе білу; ұсынған жауаптарына нақты дәлелдемелер келтіру; қарам-

қайшылықтың шешімін іздеуде ұстамдылық тану; еңбек және шығармашылық: тақырып көлемінде шектеліп қалмау; қосымша дереккөздерін ерінбей іздеу; өз білімін тереңдетуге күш салу.  

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Сабақта оқушылардың АКТ құзыреттіліктері ноутбуктер арқылы интернет желісінен ақпараттар, графиктер қарау арқылы жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыс: Салауаттану пәнімен байланыс мінез-құлықтағы ерекшеліктерді сипаттау барысында, адамның жас ерекшеліктеріне байланысты

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы (0-5 минут)

І. Ұйымдастыру кезеңі. 1.Бейнеролик Жүйке жүйесінің құрылысы 2.Оқу мақсатымен таныстыру  

https://bilimland.kz/kk#lesson=

12684  Сабақтың ортасы

(6-36 минут)

Нейрон – жүйке жасушасы Аксон – нейронның ұзын өсіндісі Дендрит – нейронның қысқа өсіндісі Рецепторлар – сезімтал аксонның талшықтары Рефлекс – орталық жүйке жүйесімен іске асырылатын және

басқарылатын,сыртқы немесе ішкі тітіркенгіштерге жауап реакциясы.

Жүйке жүйесінің типтері: • Диффузды (торлы)(гидра); • Бағаналы (ақ сұлама, бағаналы); • Түйінді (ұлулар, буылтық құрттар, буынаяқтылар); • Түтікті (омыртқалылар). Торлы ж.ж Сатылы ж.ж Түйінді ж.ж Түтікті ж.ж Сипаты: Өкілдері: Сипаты: Өкілдері: Сипаты: Өкілдері: Сипаты: Өкілдері:

Бағалау: кестені таныстыру барысында оқушылар бір-бірін «2 жұлдыз, 1 тілек» әдісі арқылы бағалайды. Оқушыларға тірі ағзалардың суреттері беріледі. Оқушылар сурет бойынша 2 топқа бөлінеді. Әрбір сурет пікірлермен бірге беріледі (қандай тірі ағзаларға тән және оның

ерекшеліктері). Дидактикалық материал ұсынуға болады. Дескриптор: 1әр топқа берілген тақырып бойынша жүйке типін анықтау. 2: осы тірі

ағзалардың жүйке типін сипаттау 3. осы берілген суреттердің сыртқы бетінде жазылған жүйке жүйесінің типтеріне сипаттама беру. (ол қандай тірі ағзаларға тән, оның ерекшеліктері неде). Бағалау: кестені таныстыру барысында оқушылар бір-бірін «2 жұлдыз, 1 тілек» әдісі арқылы

бағалайды.  

https://www.twig-

bilim.kz/film/glossary/involuntar y-5306/

www.youtube.com/watch?v=90c j4nx87yk&feature=related Оқулық 6 сынып Жунусова К.

және т.б. (Алматы,

«Атамұра», 2011), §49 https://youtu.be/os1dduNJjJk таныстырылымдар

http://www.infourok.com/click.ht ml?x=a62e&lc=ws&mc=B&s=B elT&u=3&y=2&

Видеосабақтар сайты:

[email protected]

Видеосабақтар Биология 7 класс №53  

(2)

Сабақкезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Рефлексия

(36-40 минут)

Рефлексия Жыл мезгілдерін таңдау арқылы, оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөлісті. Үй жұмысын беру  

Referensi
