• Tidak ada hasil yang ditemukan

Сабақ барысы

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2024

Membagikan "Сабақ барысы"

Copied!
2
0
0

Teks penuh

(1)

Автор: Бижанова Мөлдір Нұрдаулетқызы Пән: Қазақ әдебиеті

Сынып: 6-сынып

Бөлім: Туған жерім-аялы алтын бесігім Тақырып: Әл-Фараби

Оқу мақсаттары 6.3.3.1-әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тектұрғысынан сипаттау 6.3.4.1 көркем шығармадан орта көлемді үзінділерді жатқа айту

Сабақтың мақсаттары Орта ғасырдағы ғылым мен әдебиетке шолу.Әл-Фарабидің өмірімен тарихтағы орны,еңбектерінің тариха құндылығын түсіну,орта ғасыр ғалымдарының Әл-Фараби туралы ой-пікірлерімен

танысу,тұлғаның өмір -деректерін оқып-үйрену.

Бағалау критерийлері Аңыз-әңгімелер туралы әңгімені жалғастыру және сұрақ-жауап арқылы жалпы функционалдық сауаттылығын арттыру

Тілдік мақсаттар Тақырыпқа байланысты сөздер мен сөз тіркестері сөз маржан, шешендік өнер,ақыл, нақыл,құндылық т.б

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылар назарын сабаққа аударып,сабақтың тақырыбымен мақсатын таныстыру.

Қызығушылықты ояту Үй тапсырмасын сұрау Топқа бөлу

1-ші топ 2-ші топ

Екі топқа сұрақтар беремін.

1.Күлтегін ескерткіші туралы туралы небілесіз?

2. Руна жазуна сипаттама бер 3. Соғды жазуы дегеніміз не?

Ортасы Ақынның туған жері: Әл-Фараби 870 жылы Арыс өзенінің Сырға құяр тұсындағы Отырар қаласында , отырарлық әскербасында дүниеге келген.950 жылы Дамскіде қайтыс болған.

Толық аты: Әл-Фарабидің толық аты Әбу Насыр Мұхаммед Ибн Мұхаммед Ибн Ізлағ Тархани.

Аристотельден кейін дүниежүзілік білім мен мәдениеттің екінші ұстазы атанған данышпан,ойшыл, ғалым болған.Алғашқы білімді қыпшақ тілінде Отырарда алады.Бағдатта арб тілін үйренеді.Самара мен Харрандарда ірі ғалымдармен кездесіп,білімін ұштайды.Әл-Фараби еңбектері ғылымның барлық саласын қамтиды.

Әл-Фараби меңгерген ғылым салалары : философия,

логика,этика,математика,тіл білімі,музыка,жаратылыстану,медицина , астрономия.

Жаңа сабақты пысықтау.

БҮҮ әдісі арқылы

(2)

Сабақкезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Сабақтың соңы Жаңа тақырыпты бекіту сұрақтары.

1.Ә-Фараби кім?

2.Неліктен біз Әл-Фарабиді екінші ұстаз деп атайды?

3.Қосымша деректерді пайдалана отырып , үйде Отырар кітапханасы туралы шағын әңгіме жазып кел

4.Әл-Фарабимен қатар шығған қандай ғалымдарды білесің?

Кері байланыс

"3-2-1"

Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;

Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспектісі Бүгінгі сабақта үнаған 1 іс-әрекет

Үйге тапсырма Жырды қайталап оқу

Referensi
