• Tidak ada hasil yang ditemukan

Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымы

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2024

Membagikan "Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымы"

Copied!
2
0
0

Teks penuh

(1)

Автор: УАЛИЕВА АЙНУР АЙТКАЗИНОВНА Пән: Қазақстан тарихы

Сынып: 10-сынып

Бөлім: Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттер

Тақырып: Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымы

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

10.3.1.1 -Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін «мемлекет»,

«билік », «саяси ұйым» ұғымдарын пайдалану;

10.3.1.2 -Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;

10.3.1.3 -Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау  

Сабақтың мақсаты:

Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін «мемлекет», «билік »,

«саяси ұйым» ұғымдарын пайдалану; Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру; Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау  

Тілдік мақсаттар:

Тілдік дағдыларын дамыту арқылы -  ғылыми тілдің оқытылуын қалыптастыру. Қатысушылар: ерте мемлекеттердің қалыптасуындағы материалды меңгере отырып, Сақ-тиграхауда, сақ – хаумоварга, сақ – парадария, , тайпалық одақтар, шаньюй, гуньмо,үйсін,әскери кеңес, әскери көсемдер, Ұлы қоныс аудару, ғұндар, сияқты терминологияны естеріне түсіріп меңгереді.

Күтілетін нәтиже: Қазақстандағы этникалық және әлеуметтік-саяси процестердің ерекшеліктерін түсінеді.

Бағалау критерийлері:

Жеке және жұптық  жұмыс арқылы тайпалық одақтардың мемлекеттілігін қалыптастыру кезеңдерін анықтайды Сақтар, Үйсіндер және Ғұндардың саяси жүйесін талдайды. Хронологиялық сызық арқылы мемлекеттіліктің қалыптасу кезеңдерін көрсетеді.  Кесте толтыру арқылы өздік

жұмыс;зерттеулер мен ақпарат алмасу барысында алған білімдерін қолданып үшбұрыш әдісімен қорытынды жасау

Құндылықтарды

дарыту: «Рухани жаңғыру» Туған жердің қадір қасиетін түсіну,Отансүйгіштікке тәрбиелеу,ата баба рухын дәріптеу. Сабақтың элементтері өзін-өзі тәрбиелеуге, өзін-өзі тануға,оқушылар арасында сыни ойлауды дамытуға бағытталған

АКТ-ны қолдану

дағдылары: Ерте көшпелілер мемлекеттерінің қалыптасу тарихына қатысты қосымша ақапарат іздеуде ғаламтор материалдарын қолдануға рұқсат етіледі.

Пәнаралық байланыс: Дүние жүзі тарихы пәні және география пәндерімен байланысты Бастапқы білім:

Тайпалық одақтар, , көшпелі, жартылай көшпелі, отырықшы, мал шаруашылығы,

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы (5мин)

«Миға шабуыл» илюстрациялық көрнекіліктер бойынша:

- - Не көріп тұрсыз?

- Не туралы болуы мүмкін?

- Суреттерді біріктіріп, негізгі идеяны анықтаңыз?

Сабақ тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру.  

https://avatars.mds.yandex.net/i?id=2a0000017a042ba66ca4a17cf7 48cda1a394-4255367-images-thumbs&n=13

https://static.365info.kz/uploads/2019/12/973b42fe0fcd4f779f9f6f0ce ae79bbd.jpg

(2)

Сабақкезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Сабақтың ортасы

(25 мин)

Карта арқылы мұғалім түсіндірмесі

 Зерттеу 1.Қазақстан территориясында сақ тайпалық одақтарының қалыптасуы 2.Қазақстан аумағындағы Үйсін мемлекеті 3.Ғұндар мемлекеті Тапсырма Хронологиялық сызық. Оқушылар белгілі бір кезеңде негізгі тарихи оқиғаларды жазады. Әдіс:«Уақыт сызығы» (қолдану)

Ерте темір дәуірінде өмір сүрген мемлекеттердің хронологиясын уақыт сызығына белгілеңіз

Сақтар -Қаңлылар -Үйсіндер-     Ғұндар

Бағалау критерийі: Қазақстандағы ерте мемлекеттерінің тарихи кезңдерін уақыт сызығына белгілейді

Дескрипторлар:

- Сақтардың хронологиялық шеңберін белгілеңіз - Қаңлылардың хронологиялық шеңберін белгілеңіз

- Үйсіндердің хронологиялық шеңберін белгілеңіз - Ғұндардың хронологиялық шеңберін белгілеңіз Тапсырма: Таблица толтыру.     

https://zheruiyq.kz/wp-content/uploads/2017/01/slide_4- e1484728928331.jpg

https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/00ae/000c4935- c3261089/img6.jpg

 

Image not found or type unknown

Сабақтың соңы (10 мин)

Сабақты қорытындылау бүгінгі зерттеулер мен ақпарат алмасу барысында алған білімдерін қолданып үшбұрыш әдісімен қорытынды жасау  

Үйге тапсырма 1.Тақырыпқа байланысты 10 сұрақ құрастырыңдар;

2.Конспект 3.Мазмұны   

     

Image not found or type unknown

Рефлексия (5 мин)

Жалғастырыңыз:

Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды  

А4, конспект 

Referensi
