• Tidak ada hasil yang ditemukan

Sources of light

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2024

Membagikan "Sources of light"

Copied!
1
0
0

Teks penuh

(1)

Автор: Kydyrbayeva Kamar Nyrkhankyzy Предмет: Английский язык

Класс: 3 класс Раздел: Light and Dark Тема: Sources of light

Цели обучения (ссылка на учебную программу):

Цели урока: 3.S1 make basic statements related to personal information, people and objects on familiar topics and classroom routines • 3.UE3 use common adjectives in descriptions and to talk about simple feelings • • 3.W7 spell some familiar high-frequency words accurately during guided writing activities • 3.R3 read and follow with considerable support simple, words, phrases and sentences on familiar and general topics and familiar instructions for classroom activities  

Языковые цели:

Ожидаемый результат: Learning objectives(s) that this lesson is contributing to To read a story about the characters playing football; to practise talking about clothes; to learn how to distinguish between and pronounce the sounds \tʃ\

and \ʃ\.

Критерии успеха:

Привитие ценностей:

Навыки использования ИКТ:

Межпредметная связь:

Предыдущие знания:

Ход урока

Этапы урока Запланированная деятельность на уроке Ресурсы

Начало урока Organizational moment Teacher greets students; students respond to greeting and take their places. Warming up Teacher asks students “How are you?” to find out their mood at the beginning of the lesson; students choose one of the smiles they have on their handouts, saying “I am happy/sad….etc.”  

Середина урока • Act out the story - For stronger classes: Assign roles to the pupils. Allow them enough time to rehearse their roles in groups. Encourage them to come to the front and act out the story. - For weaker classes: Select a short exchange from the story for the pupils to act out in pairs. Sounds spots (Activities to familiarise the pupils with the pronunciation of the sounds \tʃ \ and \ ʃ \ and to distinguish between   

Конец урока ACTIVITY BOOK (Optional) If you wish, you can assign some or all of the corresponding activities from the Activity Book for homework. If this is the case, make sure you explain them first in class.  

Рефлексия Ask the pupils to work in pairs. One pupil names the clothes/accessories he/she wants to buy, e.g. blue jeans, red gloves, etc and the other draws rough sketches of the items. Then they swap roles.  

Referensi
