• Tidak ada hasil yang ditemukan

Penilaian Hasil Belajar Butir Penilaian:

Dalam dokumen RPP Bahasa Jawa KLS XI 2 KTSP (Halaman 23-39)

Gatekna lan wangsulana pitakon-pitakon ing ngisor iki! 1. Apa isi tembang tembang Gambuh?

2. Apa isi tembang tembang kinanthi?

3. Apa isi tembang tembang Dhandhanggula? 4. Jlentrehna Watege tembang Gambuh ! 5. Jlentrehna Watege tembang Kinanthi !

6. Jlentrehna Watege tembang Dhandhanggula !

7. Sebutna pitutur becik kang ana ing sajroning tembang Gambuh!  Skor Penilaian:

No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan

Benar Setengah Salah 1 Isi tembang Gambuh piwulang kanggo para

siswa supaya sopan santun marang wong tua,

10 5 0

2 Isine tembang Kinanthi 10 5 0

3 Isine tembang Dhandhanggula 20 10 0

4 Rumaket, kulina, wanuh 10 5 0

5 Seneng, asih, tresna 10 5 0

6 Luwes lan ngresepake 10 5 0

7 Pitutur becik: siswa kudu ngerti sopan-santun

30 15 0

Total Nilai 100 50 0

F. Media/ Sumber Pembelajaran  www.harrywidhiarto.com  Pinterbasajawa.co.cc  www.setyawara.tk

 Buku Kabeh Seneng Basa Jawa Kelas XI  LKS TUNTAS

 Rekaman sesorah

Kandangserang, 21 Januari 2016 Mengetahui,

RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016

Nama Sekolah : SMA 1 Kandangserang Mata Pelajaran : Bahasa Jawa

Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ Genap Pertemuan ke- : 7

Alokasi Waktu : 2 X 45 menit Standar Kompetensi : Berbicara

Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan, dan perasaan secara lisan sastra maupun nonsastra dengan menggunakan berbagai ragam dan unggah-ungguh bahasa Jawa.

Kompetensi Dasar : Membahas atau mendiskusikan isi tembang macapat

Indikator :  Memahami isi yang terkandung dalam tembang macapat

 Menyebutkan watak tembang macapat yang dilantunkan  Menyebutkan pitutur yang

terkandung dalam tembang macapat yang dilantunkan

A. Tujuan Pembelajaran

 Peserta didik dapat memahami isi yang terkandung dalam tembang macapat  Peserta didik dapat menyebutkan watak tembang macapat yang dilantunkan  Peserta didik dapat menyebutkan pitutur yang terkandung dalam tembang macapat

yang dilantunkan B. Materi Ajar

Tembang Macapat

Titilaras tembang macapat ana 2 yaiku:

1. Slendro, kanthi notasi: 1 2 3 4 5 6 (diwaca ji, ro, lu, pat, mo, nem) 2. Pelog, kanthi notasi : 1 2 3 4 5 6 7 (diwaca ji, ro, lu, pat, mo, nem, pi)

Sekar Gambuh Laras Pelog Pathet Nem Para siswa sedarum

Away nganti ninggal sopan-santun Marang guru wong tuwa miwah sesame Sinaune aja luntur

RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 Sekar Dhandhanggula Pelog Pathet Nem Yogya nira kang para prajurit

Lamun bisa sira anuladha Kadya nguni caritane Andel lirasan prabu Sasrobau ing Maespati Aran patih Suwanda Lelabuhanipun

Kang ginelung tri prakara

Guna kaya purune kang den antepi Nuhoni trah utama

C. Metode Pembelajaran

Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan D. Kegiatan Pembelajaran No Kegiatan Waktu 1. 2. Kegiatan Awal Motivasi:

 Guru bertanya jawab dengan siswa berkaitan dengan Sekar Dhandhanggula

Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi

 Peserta didik secara mandiri menjawab pertanyaan berkaitan dengan tembang Dhandhanggula yang dilantunkan pertemuan sebelumnya.

2.2 Elaborasi

 Peserta didik melakukan diskusi, menerima pendapat secara terbuka, demokratis dan toleransi membahas isi yang terkandung dalam tembang macapat

 Peserta didik mengemukakan isi yang terkandung dalam tembang macapat secara lisan

 Peserta didik menanggapi isi yang terkandung dalam tembang macapat secara lisan

 Peserta didik menyebutkan watak tembang macapat yang dilantunkan komunikatif

 Peserta didik menanggapi pendapat peserta didik lain tentang watak yang terkandung dalam tembang macapat secara lisan  Peserta didik menyimpulkan isi dan watak tembang macapat  Peserta didik bekerja keras menyebutkan pitutur yang

terkandung dalam tembang macapat yang dilantunkan  Peserta didik mendengarkan penjelasan materi suplemen

10

RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 3.

2.3 Konfirmasi

 Guru memberikan umpan balik positif atas hasil tanggapan peserta didik mengenai membahas tembang macapat

 Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik

 Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu menyampaikan pendapatnya secara baik dan benar

 Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif

Penutup

Guru meminta siswa secara mandiri untuk menjawab pertanyaan dan mengerjakan tugas berkaitan dengan tembang macapat

3.1 Penugasan Terstruktur

 Guru memberikan pertanyaan-pertanyaan berkaiatan dengan tembang macapat berupa uraian dan menjodohkan.

 Peserta didik menyelesaikan pertanyaan-pertanyaan berkkaitan dengan materi suplemen mengenai paramasastra berkaitan dengan hipernim dan jenis-jenis klausa

3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur

 Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi tentang tembang macapat secara berkelompok dengan merekam tembang yang dilantunkan sendiri serta hasil pembahasan isi, watak dan nilai-nilai yang terkandung dalam tembang yang sedang dilantunkan.

20

E. Penilaian Hasil Belajar  Butir Penilaian:

Pilihen tembung ing sisih tengen kang jumbuh karo sisih kiwa! 1. Dedalane…. a. luwih dhuwur 2. Guna…. b. wasana 3. Lawan… c. singkiri

4. Sekti d. lembah manah

5. Andhap-asor e. kadigdayan

6. Luhur f. margi

7. Wekasane g. kapinteran

8. Tumungkula h. pepalang

9. Edi peni i. manuta

RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016  Skor Penilaian:

No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan

Benar Setengah Salah

1 f 10 5 0 2 g 10 5 0 3 j 10 5 0 4 e 10 5 0 5 d 10 5 0 6 a 10 5 0 7 b 10 5 0 8 i 10 5 0 9 h 10 5 0 10 c 10 5 Total Nilai 100 50 0

F. Media/ Sumber Pembelajaran  www.harrywidhiarto.com  Pinterbasajawa.co.cc  www.setyawara.tk

 Buku Kabeh Seneng Basa Jawa Kelas XI  LKS TUNTAS

 Rekaman sesorah

Kandangserang, 21 Januari 2016 Mengetahui,

Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Drs. Daenuri, M.Pd.I Harry Widhiarto, S.Pd NIP 19610115 199412 1 001 NIP 19840425 200902 1 004

RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016

Nama Sekolah : SMA 1 Kandangserang Mata Pelajaran : Bahasa Jawa

Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ Genap Pertemuan ke- : 10-11

Alokasi Waktu : 4 X 45 menit Standar Kompetensi : Membaca

Mampu membaca dan memahami bacaan sastra maupun nonsastra, berhuruf Latin maupun Jawa dengan berbagai keterampilan dan teknik membaca.

Kompetensi Dasar : Nembang campursari

Indikator :  Menyebutkan isi yang terkandung dalam tembang campursari

 Menemukan pitutur atau amanat yang terkandung dalam tembang campursari

A. Tujuan Pembelajaran

 Peserta didik dapat menyebutkan isi yang terkandung dalam tembang campursari  Peserta didik dapat menemukan pitutur atau amanat yang terkandung dalam

tembang campursari B. Materi Ajar

Nembang Campursari

Ngapresiasi lagu campursari iku magepokan karo carane ngrasakake endahe, nuduhake bobot (nilai-nilai), lan bisa nemokake pitutur luhur utawa amanat kang kinandhut ing lagu campursari. Cundhuk karo jinise, lagu-lagu campursari adate luwih lestari tinimbang lagu-lagu popular. Lagu “Nyidam Sari” luwih dhisik kawentar tinimbang lagu “Ada Apa Denganmu”, “Yen ing Tawang Ana Lintang” luwih dhisik metune tinimbang “ Pelangi di Matamu”, lsp.

Lingsir Wengi Lingsir Wengi

Sepi during bisa nendra Kagodha mring wewayang Angreridhu ati

Kawitane

Mung sembrana njur kulina

Ra ngira yen bakal nuwuhke tresna Nanging dhuh tibane

RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 Nandhang branta

Banjur lara

Sambat-sambat sapa

Rina wengi sing tak puji aja lali Janjine muga bisa tak ugemi C. Metode Pembelajaran

Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; dan Penugasan D. Kegiatan Pembelajaran No Kegiatan Waktu 1. 2. Kegiatan Awal Motivasi:

Guru meminta siswa untuk menikmati tembang campursari. Guru mendiskusikan keindahan tembang campursari

Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi

 Peserta didik diajak untuk bermain quiz tebak tembang yang memuat tembang-tembang campursari, dengan melanjutkan syair lagu yang dipenggal, menyebutkan judul dan penyanyinya untuk menarik perhatian.

 Peserta didik menyebutkan tembang-tembang campursari yang didalamnya memuat parikan atau wangsalan

2.2 Elaborasi

 Peserta didik diminta untuk memperhatikan satu tembang yang telah ditentukan

 Peserta didik diminta untuk menyebutkan isi yang terkandung dalam tembang campursari.

 Peserta didik secara mandiri menyebutkan isi yang terkandung dalam tembang campursari.

 Peserta didik melakukan diskusi, menerima pendapat secara terbuka, demokratis dan toleransi dalam menemukan pitutur atau amanat yang terkandung dalam tembang campursari  Peserta didik memberikan tanggapan tentang pendapat yang

dikemukakan peserta didik yang lain secara lisan.

 Peserta didik menyaksikan hasil karya putra bangsa berupa lagu campursari yang diminati di mancanegara.

2.3 Konfirmasi

 Guru memberikan umpan balik positif atas hasil peserta didik mengenai tembang campursari

 Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik  Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu

menikmati keindahan tembang campursari

 Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum 5

RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 3.

berpartisipasi aktif Penutup

Guru meminta peserta didik secara mandiri untuk menjawab pertanyaan dan nembang campursari

3.1 Penugasan Terstruktur

 Guru memberikan pertanyaan-pertanyaan berkaiatan dengan tembang campursari

3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur

 Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi tentang tembang campursari dengan mencari sebanyak-banyaknya contoh tembang campursari yang didalamnya memuat keindahan bahasa seperti gaya bahasa, parikan atau wangsalan.

10

E. Penilaian Hasil Belajar  Butir Penilaian:

Wangsulana pitakon ngisor iki kanthi ringkes! 1. Apa isi tembang “Lingsir Wengi”?

2. Pitutur apa kang bisa dijupuk saka tembang “Lingsir Wengi”! 3. Nilai Apa kang kawengku ing tembang kasebut?

 Skor Penilaian:

No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan

Benar Setengah Salah

1 Isi tembang Lingsir Wengi 30 15 0

2 Pitutur tembang 30 15 0

3 Nilai kang kandhut 40 20 0

Total Nilai 100 50 0

F. Media/ Sumber Pembelajaran  Pinterbasajawa.co.cc

 www.harrywidhiarto.com  www.ki-demang.com  www.setyawara.tk

 Buku Kabeh Seneng Basa Jawa Kelas XI  LKS TUNTAS

 Pepak Basa Jawa

Kandangserang, 21 Januari 2016 Mengetahui,

RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016

Nama Sekolah : SMA 1 Kandangserang Mata Pelajaran : Bahasa Jawa

Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ Genap Pertemuan ke- : 6

Alokasi Waktu : 4 X 45 menit Standar Kompetensi : Membaca

Mampu membaca dan memahami bacaan sastra maupun nonsastra, berhuruf Latin maupun Jawa dengan berbagai keterampilan dan teknik membaca.

Kompetensi Dasar : Nembang campursari

Indikator :  Melantunkan tembang campursari dengan baik

A. Tujuan Pembelajaran

 Peserta didik dapat melantunkan tembang campursari dengan baik B. Materi Ajar

Nembang Campursari Lingsir Wengi

Lingsir Wengi

Sepi during bisa nendra Kagodha mring wewayang Angreridhu ati

Kawitane

Mung sembrana njur kulina

Ra ngira yen bakal nuwuhke tresna Nanging dhuh tibane

Aku dhewe kang nemahi Nandhang branta

Banjur lara

Sambat-sambat sapa

Rina wengi sing tak puji aja lali Janjine muga bisa tak ugemi

Cidra

Wis samesthine ati iki nelangsa

Wong sing tak tresnani mblenjani Janji Apa ora eling nalika semana

RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 Kepriye maneh iki pancen nasibku Kudu nandhang lara kaya mengkene Remuk ati iki yen eling janjine Ora ngira jebul lamis wae Gek apa salah awaku iki

Kowe nganti tega mblenjani janji Apa merga kahanan uripku iki Mlarat bandha seje karo uripmu Aku nelangsa merga kebacut tresna Ora ngira saikine cidra

C. Metode Pembelajaran

Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; dan Penugasan D. Kegiatan Pembelajaran No Kegiatan Waktu 1. 2. Kegiatan Awal Motivasi:

Guru meminta siswa untuk menikmati tembang campursari. Guru mendiskusikan keindahan tembang campursari

Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi

 Peserta didik diajak untuk bermain quiz tebak tembang yang memuat tembang-tembang campursari, dengan melanjutkan syair lagu yang dipenggal, menyebutkan judul dan penyanyinya untuk menarik perhatian.

 Peserta didik menyebutkan tembang-tembang campursari yang didalamnya memuat parikan atau wangsalan

2.2 Elaborasi

 Peserta didik diminta untuk memperhatikan satu tembang yang telah ditentukan

 Peserta didik melantunkan tembang campursari dengan baik secara bergantian

 Peserta didik memberikan penilaian terhadap peserta didik yang melantunkan tembang campursari.

2.3 Konfirmasi

 Guru memberikan umpan balik positif atas hasil peserta didik mengenai tembang campursari

 Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik

 Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu 5

RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 3.

menikmati keindahan tembang campursari

 Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif

Penutup

Guru meminta peserta didik secara mandiri untuk menjawab pertanyaan dan nembang campursari

3.1 Penugasan Terstruktur

 Guru memberikan pertanyaan-pertanyaan berkaiatan dengan tembang campursari

3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur

 Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi tentang tembang campursari dengan mencari sebanyak-banyaknya contoh tembang campursari yang didalamnya memuat keindahan bahasa seperti gaya bahasa, parikan atau wangsalan.

10

E. Penilaian Hasil Belajar  Butir Penilaian:

Wangsulana pitakon ngisor iki kanthi ringkes!

1. Tulisna tembang campursari kang ko mangerteni! 2. Sebutna endahe tetembangan kang ko tulis!

3. Sebutna nilai kang kawengku ing tembang kasebut!

4. Sebutna amanat kang dikarepake pangripta marang kang ngrungokake lumantar cakepan/syair tembang kasebut!

 Skor Penilaian:

No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan

Benar Setengah Salah

1 Tembang campursari 20 10 0

2 Endahe tembang 20 10 0

3 Nilai tembang 30 15 0

4 Amanat 30 15 0

Total Nilai 100 50 0

F. Media/ Sumber Pembelajaran  Pinterbasajawa.co.cc

 www.harrywidhiarto.com  www.ki-demang.com  www.setyawara.tk

 Buku Kabeh Seneng Basa Jawa Kelas X  LKS TUNTAS

RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016

Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Drs. Daenuri, M.Pd.I Harry Widhiarto, S.Pd NIP 19610115 199412 1 001 NIP 19840425 200902 1 004

RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016

Nama Sekolah : SMA 1 Kandangserang Mata Pelajaran : Bahasa Jawa

Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ Genap Pertemuan ke- : 14-15

Alokasi Waktu : 4 X 45 menit

Standar Kompetensi : Menulis mampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan, dan

perasaan dalam berbagai jenis karangan nonsastra maupun sastra mengguna-kan berbagai ragam bahasa Jawa sesuai dengan unggah-ungguh dan menulis dengan huruf Jawa.

Kompetensi Dasar : Menulis parikan dan atau wangsalan Indikator :  Menulis kejadian sehari-hari dalam

bentuk parikan atau wangsalan  Menyusun dialog dengan

menggunakan parikan atau wangsalan

 Menulis naskah pidato yang

mengandung parikan atau wangsalan A. Tujuan Pembelajaran

 Peserta didik dapat menulis kejadian sehari-hari dalam bentuk parikan atau wangsalan

 Peserta didik dapat menyusun dialog dengan menggunakan parikan atau wangsalan  Peserta didik dapat menulis naskah pidato yang mengandung parikan atau wangsalan B. Materi Ajar

Menulis parikan dan atau wangsalan

Parikan yaiku unen-unen kang kedadeyan saka rong ukara, kang dhapukane kanggo purwakanthi swara utawa purwakanthi sastra. Saben saukara kadadeyan saka rong gatra, saben sagatrane isine 4 wanda utawa 8 wanda. Ukara kapisan minangka pambuka, ukara kapindho iku wose utawa isi bakune.

Ing basa Indonesia parikan diarani pantun. Tuladha:

1. Manuk emprit, nucuk pari dadi murid, sing taberi 2. Wajik klethik, gula jawa

RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016

Wangsalan yaiku unen-unen meh kaya cangkriman, dene tebusane utawa batangane (jawaban) srana sinandi tegese ora blaka, ora diceplosake. Ana wangsalan padinan lan tembang.

Tuladha wangsalan padinan

1. Janur gunung esuk-sesuk dolan mrene janur gunung : aren (kadingaren) 2. Sekar aren, sampun dangu-dangu

(sekar/kembang aren : dangu)

3. Roning mlinjo, sampun sayah nyuwun ngaso roning mlinjo : so

Wangsalan kang kanggo ing tembang. Biasane kanggo sing panembrama, arane umpak-umpak. Gerongan, umpak-umpak, wangsalan diterusake tembang Kinanthi Sandhung utawi Kinanthi subakastawa.

Tuladha.

1. Petis manis, sarining kaca benggala (4+8) Aja ngucap yen durung dirasa-rasa (kecap rasa) 2. Jenangsela wader kalen sasonderan (4+8)

Apuranto yen wonten lepat kawula (apu, sepat) 3. Balung geni, kalong lit kang aneng wisma (4+8)

Dhuh pra siswa, yo sinau basa jawa (mawa/wawa, lawa) C. Metode Pembelajaran

Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan D. Kegiatan Pembelajaran No Kegiatan Waktu 1. 2. Kegiatan Awal Motivasi:

Guru membawa beberapa potongan kertas yang berisi parikan dan wangsalan, peserta didik mengelompokkan potongan kertas tersebut. Kegiatan Inti

2.1 Eksplorasi

 Peserta didik mendengarkan tembang-tembang campursari yang memuat parikan dan wangsalan

 Peserta didik secara kesadaran sendiri mengunkapkan parikan dan wangsalan yang terdapat dalam tembang campursari.

2.2 Elaborasi

 Peserta didik membaca naskah percakapan/dialog yang memuat parikan dan wangsalan

 Peserta didik mengunkapkan parikan dan wangsalan yang terdapat dalam naskah percakapan/dialog tersebut.

 Peserta didik mendengarkan penjelasan tentang parikan dan 5

RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 3.

atau wangsalan secara mandiri.

 Peserta didik dengan disiplin dan jujur menyusun dialog dengan menggunakan parikan atau wangsalan.

 Peserta didik dengan disiplin dan jujur menulis naskah pidato yang mengandung parikan atau wangsalan

 Peserta didik mendengarkan penjelasan materi suplemen mengenai purwakanthi meliputi purwakanthi sastra, purwakanthi guru swara, dan purwakanthi lumaksita dan cangkriman.

2.3 Konfirmasi

 Guru memberikan umpan balik positif atas hasil siswa dalam menulis parikan dan wangsalan.

 Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik

 Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu menceritakan pengalaman pribadi yang paling berkesan dalam berbagai ragam bahasa Jawa secara mandiri

 Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif

Penutup

Guru meminta siswa berfikir keras secara mandiri untuk menjawab pertanyaan dan menyelesaikan tugas berkaitan dengan parikan dan wangsalan.

3.1 Penugasan Terstruktur

 Guru meminta siswa untuk mengerjakan soal uraian berkaitan dengan wangsalan dan parikan

 Peserta didik mengerjakan soal berkaitan dengan materi suplemen mengenai purwakanthi meliputi purwakanthi sastra, purwakanthi guru swara, dan purwakanthi lumaksita dan cangkriman.

3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur

Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi tentang menulis parikan dan atau wansalan dengan menulis menulis naskah pidato yang mengandung parikan atau wangsalan .

10

E. Penilaian Hasil Belajar  Butir Penilaian:

Wangsulana pitakon-pitakon ing ngisor iki kanthi patitis!

1. Tembang macapat Sinom ing ngisor iki golekana tembung wangsalane lan apa tegese!

RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 Sun wota sabudineki

Roning kacang wak mami Yen tan panggih sira nglayung, Toya mijil sing wiyat,

Roning pisang ing wit,

Edanira tan waras dening usada

2. Tembang macapat Kinanthi ing ngisor iki golekana tembung wangsalane lan apa tegese!

Kinanthi

Sastra panggadenging kidung Sudarma Basudewaji

Ngestu pada mring kusuma Majanma ping sakethi Pusara pangiket gangsa Tumutur tan sedya kari

 Skor Penilaian:

No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan

Benar Setengah Salah

1 Wangsalan Sinom 50 25 0

2 Wangsalan Kinanthi 50 25 0

Total Nilai 100 50 0

F. Media/ Sumber Pembelajaran  Pinterbasajawa.co.cc

 www.harrywidhiarto.com  www.ki-demang.com  www.setyawara.tk

 Buku Kabeh Seneng Basa Jawa Kelas XI  LKS TUNTAS

 Majalah Panyebar Semangat

Kandangserang, 21 Januari 2016 Mengetahui,

Dalam dokumen RPP Bahasa Jawa KLS XI 2 KTSP (Halaman 23-39)
