RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
Nama Sekolah : SMA 1 Kandangserang Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ Genap Pertemuan ke- : 1 dan 2
Alokasi Waktu : 4 X 45 menit Standar Kompetensi : Mendengarkan
Mampu mendengarkan dan memahani wacana lisan sastra maupun nonsastra dalam berbagai ragam bahasa Jawa. Kompetensi Dasar : Mendengarkan kegiatan musyawarah
yang disampaikan melalui media elektronik
Indikator : Menyebutkan tema/topik musyawarah
Merangkum hasil musyawarah dengan ragam krama
Menganggapi pembicaraan dalam bentuk kritikan atau dukungan.
A. Tujuan Pembelajaran
1. Peserta didik dapat menyebutkan tema/topik musyawarah dengan mendengarkan musyawarah yang disampaikan melalui rekaman/media elektronik
2. Peserta didik dapat merangkum hasil musyawarah dengan ragam krama melalui mendengarkan musyawarah yang disampaikan melalui rekaman/media elektronik 3. Peserta didik dapat menganggapi pembicaraan dalam bentuk kritikan atau dukungan
dengan mendengarkan musyawarah yang disampaikan melalui rekaman/media elektronik
B. Materi Ajar Musyawarah
Musyawarah mujudake dalan kang prayoga kanggo ngrampungake prekara sarana bebarengan. Ora perlu rebut adu bener (rebut pener). Sajroning musyawarah mesthine nduweni tujuwan supeket (mupakat).
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu
1.
2.
Kegiatan Pendahuluan Motivasi:
1. Guru bertanya jawab dengan siswa tentang musyawarah
2. Guru bertanya jawab dengan siswa tentang manfaat mendengarkan musyawarah
Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi
Peserta didik mendengarkan rekaman musyawarah
Guru membimbing peserta didik untuk mengidentifikasi tema musyawarah
2.2 Elaborasi
Peserta didik secara terbuka, demokratis dan toleransi menerima atau menanggapi pendapat peserta didik yang lain Peserta didik menuliskan pokok-pokok musyawarah
Peserta didik secara lisan mengajukan dan menjawab pertanyaan berkaitan dengan isi musyawarah
Peserta didik yang ditunjuk secara acak menyimpulkan hasil musyawarah yang didengar dalam bentuk kritikan atau dukungan.
Peserta didik secara lisan menanggapi hasil simpulan musyawarah yang dikemukakan peserta didik yang lain.
Peserta didik secara terbuka, demokratis dan toleransi menyimpulkan hasil musyawarah.
Peserta didik menyampaikan secara lisan hasil musyawarah Peserta didik mendengarkan penjelasan tentang suplemen materi
mengenai widyamakna berkaitan dengan homonim, homofon dan homograf serta tembung camboran.
Peserta didik menjawab pertanyaan berkaitan dengan homonim, homofon dan homograf serta tembung camboran.
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil diskusi dan tanggapan peserta didik mengenai musyawarah
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik
Guru memberikan penghargaan atas keberhasilan siswa mendengarkan musyawarah dengan baik.
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif
5
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
No Kegiatan Waktu
3.
Kegiatan Penutup
Guru meminta siswa secara mandiri untuk menyampaikan secara lisan hasil musyawarah didengar
3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberi tugas kepada siswa untuk menjawab pertanyaan-pertanyaan berupa soal uraian dan menjodohkan yang berkaitan dengan materi mendengarkan kegiatan musyawarah yang disampaikan melalui media elektronik
Guru memberi tugas kepada siswa untuk menjawab pertanyaan-pertanyaan berupa soal uraian dan menjodohkan yang berkaitan dengan homonim, homofon dan homograf serta tembung camboran.
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas untuk mendengarkan kegiatan musyawarah secara langsung yang diadakan dilingkungan masyarakat masing-masing dengan batas waktu dua minggu.
10
E. Penilaian Hasil Belajar Butir Penilaian:
1. Babagan apa kang dirembug dening ketua OSIS lan para anggotane? 2. Apa tujuwane dianakake pengetan dina Kartini?
3. Sapa bae kang rembugan karo Ketua OSIS?
4. Gaweya ukara nganggo tembung-tembung ing ngisor iki! a. Kalodhangan
b. Pepenggihan c. Dwija d. Gegayutan e. Nyengkuyung
5. Kepriye panemumu saka rembugan ing dhuwur? Skor Penilaian:
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
1 Babagan kang dirembug 10 5 0
2 Tujuan pengetan 20 10 0
3 Paraga kang ngrembug 20 10 0
4 ukara 30 15 0
5 Panemu 20 10 0
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 F. Media/ Sumber Pembelajaran
www.harrywidhiarto.com
Buku Kabeh Seneng Basa Jawa Kelas XI LKS TUNTAS
Majalah Panyebar Semangat Rekaman musyawarah
Kandangserang, 21 Januari 2016
Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
Nama Sekolah : SMA 1 Kandangserang Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ Genap Pertemuan ke- : 8-9
Alokasi Waktu : 4 X 45 menit Standar Kompetensi : Membaca
Mampu membaca dan memahami bacaan sastra maupun nonsastra, berhuruf Latin maupun Jawa dengan berbagai keterampilan dan teknik membaca.
Kompetensi Dasar : Membaca nyaring wacana pidato
Indikator : Menemukan pokok-pokok isi pidato dalam ragam tertentu bahasa Jawa Memahami isi pokok naskah pidato
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat menemukan pokok-pokok isi pidato dalam ragam tertentu bahasa Jawa melalui membaca nyaring wacana pidato
Peserta didik dapat memahami isi pokok naskah pidato melalui membaca nyaring wacana pidato
B. Materi Ajar Sesorah/pidato
Sesorah, pidato utawa medhar sabda yaiku micara utawa nglairaken gagasan, panemu sarana lisan ing sangarepe wong akeh.
Ancase sesorah yaiku minangka (1) atur pambagya, (2) atur kabar utawa informasi, (3)aweh panglipur, (4) pangajak.
Bab wigati supaya anggone sesorah bisa kaleksanan kanthi becik, mula sing sesorah iku kudu nggatekake ing antarane (1) basa, (2) busana, (3) swara, (4) solah bawa/sikap
Basa sing digunakake kudu laras/cocog karo sing diadhepi. Basa ngoko
digunakake menawa sing diadhepi iku bocah luwih enom tinimbang sing sesorah. Basa karma digunakake Manawa ngadhepi wong sing luwih tuwa utawa wong sing kudu dikurmati.
Busana kang digunakake prayogane busana sing becik lan sopan, amerga ajining raga saka busana.
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
kang diwedharake gampang dimangerteni karepe, iramane ora lugu kaya wong kang maca buku.
Solah bawane wong kang sesorah iku kudu manteb lan teteg, madhep marang pamriksa, tangan ngapurancang, aja tumungkul/dingkluk lan aja ndhangak.
Bab liyane sing kudu disingkiri gegayutan karo solah bawa nalika sesorah antarane polate besengut, gugup, ngguyu sing digawe-gawe, kerep ndeleng cathetan, ngobahake tangan/sikil, karo mloka-mlaku, ngadheg kaku kaya wong baris, tangan methentheng, tangan sedhakep lan tangan mlebu ing sak klambi utawa kathok.
Supaya anggone sesorah runtut kudu gatekake urut-urutane sesorah yaiku (1) uluk salam, (2) purwaka, (3) isi wigatining atur, (4) pangarep-arep, (5) panutup.
(Kapethik saking Pinter Sesorah.2005:4)
C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu
Guru bertanya jawab tentang maca naskah sesorah Kegiatan Inti
2.1 Eksplorasi
Peserta didik membaca wacana pidato dalam ragam krama Peserta didik menyebutkan tema pidato secara lisan
menggunakan basa krama 2.2 Elaborasi
Peserta didik menerima pendapat secara terbuka, demokratis dan toleransi tentang tema yang disampaikan peserta didik yang lain.
Peserta didik menemukan pokok-pokok isi pidato dalam ragam basa krama
Peserta didik memahami isi pokok naskah pidato 2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil tanggapan peserta didik mengenai sesorah
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik
Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu mengungkapkan tanggapan sesuai unggah-ungguh basa secara mandiri.
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif
Penutup
Guru menunjuk siswa secara mandiri untuk berbicara sesuai unggah-ungguh bahasa Jawa.
5
75
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
No Kegiatan Waktu
3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberi tugas kepada siswa untuk menjawab pertanyaan-pertanyaan yang berkaitan dengan materi mendengarkan pidato berupa uraian dan menjodohkan
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas pada peserta didik secara individu untuk membaca pidato yang telah ditentukan dan siswa yang lain menilai lafal, intonasi,irama beserta komentarnya kemudian hasilnya dikumpulkan pertemuan berikutnya.
E. Penilaian Hasil Belajar Butir Penilaian:
Wangsulana pitakon ngisor iki miturut Tanggap Wacana ing Pahargyan Warsa Enggal/Tahun Baru ing dhuwur!
a. Apa tema sesorah/tanggap wacana ing dhuwur?
b. Saka teks sesorah ing dhuwur, kang sesorah minangka apa? ( siswa, pemudha ing dhusun, sesepuh dhusun, lsp) Tuduhna tetembungane?
c. Sebutna kang kalebu tumindak ala sing kudu ditinggalake miturut sesorah ing dhuwur!
d. Gawenen ukara saka tembung-tembung ngisor iki kang trep karo unggah-ungguh basa!
Yuswa
tegese……….. Ukara
……… Pawiyatan
tegese……….. Ukara
……… e. Apa pangajabe sesorah ing dhuwur?
Skor Penilaian:
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
1 Pahargyan Warsa Enggal 10 5 0
2 Tetembungan siswa 20 10 0
3 Tumindak ala 20 10 0
4 Ukara 30 15 0
5 Pangajab sesorah 20 10 0
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 F. Media/ Sumber Pembelajaran
www.harrywidhiarto.com, Pinterbasajawa.co.cc, www.setyawara.tk
Buku Kabeh Seneng Basa Jawa Kelas XI LKS TUNTAS
Kamus Basa Jawa
Majalah Panyebar Semangat
Kandangserang, 21 Januari 2016 Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
Nama Sekolah : SMA 1 Kandangserang Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ Genap Pertemuan ke- : 3
Alokasi Waktu : 2 X 45 menit Standar Kompetensi : Membaca
Mampu membaca dan memahami bacaan sastra maupun nonsastra, berhuruf Latin maupun Jawa dengan berbagai keterampilan dan teknik membaca.
Kompetensi Dasar : Membaca nyaring wacana pidato
Indikator : Membacakan naskah pidato dengan lafal, intonasi, dan irama yang sesuai
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat membacakan naskah pidato dengan lafal, intonasi, dan irama yang sesuai
B. Materi Ajar Sesorah/pidato
Sesorah, pidato utawa medhar sabda yaiku micara utawa nglairaken gagasan, panemu sarana lisan ing sangarepe wong akeh.
Ancase sesorah yaiku minangka (1) atur pambagya, (2) atur kabar utawa informasi, (3)aweh panglipur, (4) pangajak.
Bab wigati supaya anggone sesorah bisa kaleksanan kanthi becik, mula sing sesorah iku kudu nggatekake ing antarane (1) basa, (2) busana, (3) swara, (4) solah bawa/sikap
Basa sing digunakake kudu laras/cocog karo sing diadhepi. Basa ngoko
digunakake menawa sing diadhepi iku bocah luwih enom tinimbang sing sesorah. Basa karma digunakake Manawa ngadhepi wong sing luwih tuwa utawa wong sing kudu dikurmati.
Busana kang digunakake prayogane busana sing becik lan sopan, amerga ajining raga saka busana.
Wiramaning swara sing kepenak dirungokake, aja keseron utawa alon banget. Anggone ngucapake tetembungan sing cetha ora groyok, ora kecepeten saengga apa kang diwedharake gampang dimangerteni karepe, iramane ora lugu kaya wong kang maca buku.
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
Bab liyane sing kudu disingkiri gegayutan karo solah bawa nalika sesorah antarane polate besengut, gugup, ngguyu sing digawe-gawe, kerep ndeleng cathetan, ngobahake tangan/sikil, karo mloka-mlaku, ngadheg kaku kaya wong baris, tangan methentheng, tangan sedhakep lan tangan mlebu ing sak klambi utawa kathok.
Supaya anggone sesorah runtut kudu gatekake urut-urutane sesorah yaiku (1) uluk salam, (2) purwaka, (3) isi wigatining atur, (4) pangarep-arep, (5) panutup.
(Kapethik saking Pinter Sesorah.2005:4)
C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu
1.
2.
Kegiatan Awal Motivasi:
Guru bertanya jawab tentang maca naskah sesorah Kegiatan Inti
2.1 Eksplorasi
Peserta didik membaca wacana pidato dalam ragam krama Peserta didik menyebutkan tema pidato secara lisan
menggunakan basa krama 2.2 Elaborasi
Peserta didik menerima pendapat secara terbuka, demokratis dan toleransi tentang tema yang disampaikan peserta didik yang lain.
Peserta didik membaca nyaring naskah pidato
Peserta didik menyimak contoh pembacaan pidato dengan lafal, intonasi, dan irama yang sesuai
Peserta didik membaca kembali naskah pidato dengan lafal, intonasi, dan irama yang sesuai
Peserta didik yang lain memberikan penilaian tentang pembacaan pidato berkaitan dengan lafal, intonasi, dan irama Peserta didik mendengarkan penjelasan materi suplemen
mengenai aksara jawa meliputi aksara rekan dan penulisan tembung andhahan menggunakan aksara Jawa.
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil tanggapan peserta didik mengenai sesorah
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik
Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu mengungkapkan tanggapan sesuai unggah-ungguh basa secara mandiri.
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum 5
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
No Kegiatan Waktu
3.
berpartisipasi aktif Penutup
Guru menunjuk siswa secara mandiri untuk berbicara sesuai unggah-ungguh bahasa Jawa.
2.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberi tugas kepada siswa untuk menjawab pertanyaan-pertanyaan yang berkaitan dengan materi suplemen mengenai aksara jawa meliputi aksara I rekan dan penulisan tembung andhahan menggunakan aksara Jawa.
2.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas pada peserta didik secara individu untuk membaca pidato yang telah ditentukan dan siswa yang lain menilai lafal, intonasi,irama beserta komentarnya kemudian hasilnya dikumpulkan pertemuan berikutnya.
10
E. Penilaian Hasil Belajar Butir Penilaian:
Wangsulana pitakon ngisor iki miturut Tanggap Wacana ing Pahargyan Warsa Enggal/Tahun Baru ing dhuwur!
1. Apa tema sesorah/tanggap wacana ing dhuwur?
2. Saka teks sesorah ing dhuwur, kang sesorah minangka apa? ( siswa, pemudha ing dhusun, sesepuh dhusun, lsp) Tuduhna tetembungane?
3. Sebutna kang kalebu tumindak ala sing kudu ditinggalake miturut sesorah ing 5. Apa pangajabe sesorah ing dhuwur?
Skor Penilaian:
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
Total Nilai 100 50 0
6. Media/ Sumber Pembelajaran
www.harrywidhiarto.com, Pinterbasajawa.co.cc, www.setyawara.tk
Buku Kabeh Seneng Basa Jawa Kelas XI LKS TUNTAS
Majalah Panyebar Semangat Kamus Basa Jawa
Kandangserang, 21 Januari 2016 Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
Nama Sekolah : SMA 1 Kandangserang Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ Genap Pertemuan ke- : 12-13
Alokasi Waktu : 4 X 45 menit
Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan, dan perasaan dalam berbagai jenis karangan nonsastra maupun sastra mengguna-kan berbagai ragam bahasa Jawa sesuai dengan unggah-ungguh dan menulis dengan huruf Jawa.
Kompetensi Dasar : Menulis wacana persuasi dalam bentuk wacana pidato
Indikator : Menentukan tema wacana persuasi Menyusun kerangka karangan
persuasi
Menulis wacana persuasi sesuai dengan tema
Menyusun naskah pidato dengan pemilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat menentukan tema wacana persuasi melalui menulis wacana pidato
Peserta didik dapat menyusun kerangkan karangan melalui menulis wacana pidato Peserta didik dapat menulis wacana persuasi sesuai dengan tema melalui menulis
wacana pidato
Peserta didik dapat menyusun naskah pidato dengan pemilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh
B. Materi Ajar
Nulis Naskah Pidhato
Nulis pidhato iku kawiwitan saka nemtokake tema, banjur digoleki subtemane nuli nemtokake irah-irahan utawa judhule pidhato. Dene cengkorongan naskah pidhato yaiku:
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
3. Panutup, isine dudutan, pangarep-arep, nyuwun pangapura, lan salam panutup. Ancase sesorah salah sijine yaiku pangajak. Sesorah kang asipat pangajak kanthi ancas supaya sing mirengake percaya banjur kapilut/melu.
C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan
D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu
1.
2.
Kegiatan Awal Motivasi:
Guru memberikan informasi tentang manfaat menulis pidato dalam kehidupan bermasyarakat.
Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi
Peserta didik melihat beberapa contoh teks pidato Peserta didik memberikan tanggapan mengenai beberapa
contoh teks pidato
Peserta didik menunjukkan teks pidato yang persuasif 2.2 Elaborasi
Peserta didik diberikan beberapa pertanyaan secara lisan berkaitan dengan wacana persuasi
Peserta didik mendengarkan penjelasan tentang menulis wacana persuasi dalam bentuk wacana pidato.
Peserta didik menentukan tema wacana persuasi secara mandiri.
Peserta didik membuat kerangka pidato sesuai tema Peserta didik menyusun naskah pidato dengan jujur bukan
hasil karya orang lain sesuai tema, pilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh yang benar.
Peserta didik memberikan tanggapan hasil pidato yang disusun peserta didik yang lain sebagai upaya menghargai prestasi temannya.
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil tanggapan peserta didik mengenai pidato yang ditulis
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik
Guru menghargai prestasi peserta didik dengan memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu menulis pidato persuasif dengan pilihan kata yang tepat dan sesuai unggah-ungguh basa
5
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
Guru meminta siswa untuk membacakan hasil karyanya atau kreatifitasnya berupa teks pidato yang dibuat secara individu 3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberikan pertanyaan-pertanyaan berkaiatan dengan tentang menulis wacana persuasi dalam bentuk wacana pidato. 3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tak terstruktur untuk menulis wacana persuasi dalam bentuk wacana pidato dengan tema yang telah ditentukan dalam waktu satu minggu.
10
E. Penilaian Hasil Belajar Butir Penilaian:
Ganepana nagnggo tembung kang trep
Mugi-mugi acara menika dados sarana nglebur dosa antawisipun sesame, ingkang rumaos lepat boten (1)…..malih ing wekdal candhakipun. Awit (2)….., dosa, lepat punika sandhanganipun tiyang gesang, sumangga kita sedaya (3)…..amrih gesang kita tansah (4)…..
Mugi kanthi wontenipun acara punika (5)…..kita sedaya sageda tansah tumindak ingkang sae dhateng sesame, ajen-ingajenan, (6)…..ingkang antawisipun ingkang mudha dhateng tiyang sepuh, utawi dhateng sasaminipun para mudha. Adhedhasar tata karma ingkang sae, ndadosaken sesrawungan saged (7)…..kanthi lancar. Wonten tetembungan manawi sambaing srawung punika saged manjangaken (8)…..Pramila sumangga acara punika saestu nambahi (9)…..tumrap kita saengga kita saged (10)…..ing madyaning bebrayan kanthi sae lan tansah nindakaken sesrawungan kanthi sae dhateng sasami.
Skor Penilaian:
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
6 Tresna-tinresnan 10 5 0
7 lumampah 10 5 0
8 Yuswa 10 5 0
9 Seserepan 10 5
10 Gesang 10 5 0
Total Nilai 100 50 0
F. Media/ Sumber Pembelajaran www.harrywidhiarto.com www.setyawara.tk
Buku Kabeh Seneng Basa Jawa Kelas XI LKS TUNTAS
Buku Sesorah/pidato
Kandangserang, 21 Januari 2016
Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
Nama Sekolah : SMA 1 Kandangserang Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ Genap Pertemuan ke- : 3,4
Alokasi Waktu : 4 X 45 menit Standar Kompetensi : Mendengarkan
Mampu mendengarkan dan memahani wacana lisan sastra maupun nonsastra dalam berbagai ragam bahasa Jawa.
Kompetensi Dasar : Mendengarkan tembang macapat yang disampaikan secara langsung atau rekaman
Indikator : Menyebutkan ciri dari tembang macapat yang didengar.
Menyebutkan jenis tembang macapat yang didengar
Mengungkapkan secara lisan makna yang terkandung dalam tembang macapat
Menyebutkan nilai-nilai moral yang terkandung dalam tembang macapat Memparafrasekan tembang macapat
yang didengar.
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat menyebutkan ciri dari tembang macapat yang didengar. Peserta didik dapat menyebutkan jenis tembang macapat yang didengar
Peserta didik dapat mengungkapkan secara lisan makna yang terkandung dalam tembang macapat
Peserta didik dapat menyebutkan nilai-nilai moral yang terkandung dalam tembang macapat
Peserta didik dapat memparafrasekan tembang macapat yang didengar. B. Materi Ajar
Tembang Macapat Pangkur
Datan supe mring trapsila
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 Datan lali tumraping kabeh sedulur Nora mawas enom tuwa
Kabeh kudu den ajeni Pocung
Ing Semarang iku papan Lawang Sewu Tinggalan Walanda
Pancen nyata edi peni
Wektu iki bisa kanggo rekreasi C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan
D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu
1.
2.
Kegiatan Awal Motivasi:
Guru bertanya jawab tentang tembang macapat
Peserta didik diminta untuk mendengarkan tiga tembang macapat
Peserta didik diminta menyebutkan jenis tembang macapat (Gambuh, Pocung atau Mijil)
Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi
Peserta didik yang disebutkan namanya memberikan pendapatnya secara komunikatif tentang ciri-ciri tembang macapat yang didengar.
2.2 Elaborasi
Peserta didik mendengarkan kembali rekaman tembang macapat yang telah ditentukan.
Peserta didik melakukan diskusi, menerima pendapat secara terbuka, demokratis dan toleransi dalam menentukan jenis tembang macapat Gambuh yang cakepannya telah diganti. Peserta didik melakukan diskusi, menerima pendapat secara
terbuka, demokratis dan toleransi dalam menentukan makna yang terkandung dalam tembang macapat yang didengar Peserta didik secara bergantian tiap-tiap kelompok
mengemukakan hasil diskusi.
Peserta didik mengajukan pertanyaan sebagai wujud rasa ingin tahu berkaitan dengan jenis dan makna tembang macapat yang dikemukakan tiap-tiap kelompok tersebut.
Peserta didik menjawab secara lisan pertanyaan temannya secara komunikatif berkaitan dengan tembang macapat yang
dikemukakan tiap-tiap kelompok tersebut.
5
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
No Kegiatan Waktu
3.
Peserta didik secara individu rmenyampaikan secara lisan nilai-nilai moral yang terkandung dalam tembang macapat
Peserta didik memparafrasekan tembang macapat yang didengar
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil tanggapan peserta didik mengenai tembang macapat
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik secara mandiri
Guru menghargai prestasi peserta didik dengan memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu menyebutkan ciri-ciri, jenis, nilai dan memparafrasekan tembang macapat.
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif
Penutup
Guru meminta siswa untuk menjawab pertanyaan dan tugas berkaitan dengan tembang macapat.
3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberikan pertanyaan-pertanyaan berkaiatan dengan tembang macapat yang didengar mengerjakan soal uraian dan menjodohkan.
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi tentang tembang macapat secara berkelompok dengan mendengarkan tembang macapat dan memparafrasekannya.
10
E. Penilaian Hasil Belajar Butir Penilaian:
Adhedhasar tembang macapat wangsulana pitakon-pitakon ngisor iki!
1. Sebutna guru lagu, guru wilangan, guru gatra tembang macapat Pocung lan Pangkur!
2. Jlentrehna makna kang ana ing sajroning tembang macapat Pocung lan Pangkur! 3. Jlentrehna nilai-nilai moral kang kandhut ing tembang Pocung lan Pangkur! 4. Gawenen paraphrase tembang macapat Pocung lan Pangkur!
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah 1 Pangkur : 8a, 11i, 8u, 7a, 12u, 8a, 8i
Pocung : 12u, 6a, 8i, 12a
20 10 0
2 Aweh pepeling 20 10 0
3 Nilai sopan santun, unggah-ungguh, ngabekti marang wong tua, tresna lan ngajeni
30 15 0
4 Paraphrase tembang Pangkur lan Pocung 30 15 5 Supe=lali, kadang=kanca,
sumrambah=kabeh, nora=ora, edi peni=apik banget
20 10
Total Nilai 100 50 0
F. Media/ Sumber Pembelajaran www.harrywidhiarto.com
Buku Kabeh Seneng Basa Jawa Kelas XI LKS TUNTAS
Kalawarti Panyebar Semangat
Kandangserang, 21 Januari 2016
Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
Nama Sekolah : SMA 1 Kandangserang Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ Genap Pertemuan ke- : 5-6
Alokasi Waktu : 4 X 45 menit Standar Kompetensi : Berbicara
Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan, dan perasaan secara lisan sastra maupun nonsastra dengan menggunakan berbagai ragam dan unggah-ungguh bahasa Jawa.
Kompetensi Dasar : Membahas atau mendiskusikan isi tembang macapat
Indikator : Melantunkan tembang macapat dengan tepat
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat melantunkan tembang macapat dengan tepat B. Materi Ajar
Tembang Macapat
Titilaras tembang macapat ana 2 yaiku:
1. Slendro, kanthi notasi: 1 2 3 4 5 6 (diwaca ji, ro, lu, pat, mo, nem) 2. Pelog, kanthi notasi : 1 2 3 4 5 6 7 (diwaca ji, ro, lu, pat, mo, nem, pi) Sekar Gambuh Laras Pelog Pathet Nem
Para siswa sedarum
Away nganti ninggal sopan-santun Marang guru wong tuwa miwah sesame Sinaune aja luntur
Yen luntur mundhak rekaos
Sekar Dhandhanggula Pelog Pathet Nem Yogya nira kang para prajurit
Lamun bisa sira anuladha Kadya nguni caritane Andel lirasan prabu Sasrobau ing Maespati Aran patih Suwanda Lelabuhanipun
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 Guna kaya purune kang den antepi Nuhoni trah utama
C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu
Guru bertanya jawab dengan siswa berkaitan dengan Sekar Dhandhanggula
Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi
Peserta didik menayakan hal-hal yang berkaitan dengan tembang macapat Dhandhanggula.
2.2 Elaborasi
Peserta didik mempelajari tembang Dhandhanggula dalam bimbingan guru.
Peserta didik secara mandiri melantunkan tembang macapat Sekar Dhandhanggula Pelog Pathet Nem dengan tepat .
Peserta didik memberikan penilaian terhadap peserta didik lain yang melantunkan tembang.
Peserta didik melakukan diskusi, menerima pendapat secara terbuka, demokratis dan toleransi membahas isi yang terkandung dalam tembang macapat
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil tanggapan peserta didik mengenai membahas tembang macapat
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik
Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu menyampaikan pendapatnya secara baik dan benar
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif
Penutup
Guru meminta siswa secara mandiri untuk menjawab pertanyaan dan mengerjakan tugas berkaitan dengan tembang macapat
3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberikan pertanyaan-pertanyaan berkaiatan dengan tembang macapat berupa uraian dan menjodohkan.
Peserta didik menyelesaikan pertanyaan-pertanyaan berkkaitan dengan materi suplemen mengenai paramasastra berkaitan dengan hipernim dan jenis-jenis klausa
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi 5
75
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
No Kegiatan Waktu
tentang tembang macapat secara berkelompok dengan merekam tembang yang dilantunkan sendiri serta hasil pembahasan isi, watak dan nilai-nilai yang terkandung dalam tembang yang sedang dilantunkan.
E. Penilaian Hasil Belajar Butir Penilaian:
Gatekna lan wangsulana pitakon-pitakon ing ngisor iki! 1. Apa isi tembang tembang Gambuh?
2. Apa isi tembang tembang kinanthi?
3. Apa isi tembang tembang Dhandhanggula? 4. Jlentrehna Watege tembang Gambuh ! 5. Jlentrehna Watege tembang Kinanthi !
6. Jlentrehna Watege tembang Dhandhanggula !
7. Sebutna pitutur becik kang ana ing sajroning tembang Gambuh! Skor Penilaian:
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah 1 Isi tembang Gambuh piwulang kanggo para
siswa supaya sopan santun marang wong tua,
7 Pitutur becik: siswa kudu ngerti sopan-santun
30 15 0
Total Nilai 100 50 0
F. Media/ Sumber Pembelajaran www.harrywidhiarto.com Pinterbasajawa.co.cc www.setyawara.tk
Buku Kabeh Seneng Basa Jawa Kelas XI LKS TUNTAS
Rekaman sesorah
Kandangserang, 21 Januari 2016 Mengetahui,
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
Nama Sekolah : SMA 1 Kandangserang Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ Genap Pertemuan ke- : 7
Alokasi Waktu : 2 X 45 menit Standar Kompetensi : Berbicara
Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan, dan perasaan secara lisan sastra maupun nonsastra dengan menggunakan berbagai ragam dan unggah-ungguh bahasa Jawa.
Kompetensi Dasar : Membahas atau mendiskusikan isi tembang macapat
Indikator : Memahami isi yang terkandung dalam tembang macapat
Menyebutkan watak tembang macapat yang dilantunkan Menyebutkan pitutur yang
terkandung dalam tembang macapat yang dilantunkan
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat memahami isi yang terkandung dalam tembang macapat Peserta didik dapat menyebutkan watak tembang macapat yang dilantunkan Peserta didik dapat menyebutkan pitutur yang terkandung dalam tembang macapat
yang dilantunkan B. Materi Ajar
Tembang Macapat
Titilaras tembang macapat ana 2 yaiku:
1. Slendro, kanthi notasi: 1 2 3 4 5 6 (diwaca ji, ro, lu, pat, mo, nem) 2. Pelog, kanthi notasi : 1 2 3 4 5 6 7 (diwaca ji, ro, lu, pat, mo, nem, pi)
Sekar Gambuh Laras Pelog Pathet Nem Para siswa sedarum
Away nganti ninggal sopan-santun Marang guru wong tuwa miwah sesame Sinaune aja luntur
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 Sekar Dhandhanggula Pelog Pathet Nem Yogya nira kang para prajurit
Lamun bisa sira anuladha Kadya nguni caritane Andel lirasan prabu Sasrobau ing Maespati Aran patih Suwanda Lelabuhanipun
Kang ginelung tri prakara
Guna kaya purune kang den antepi Nuhoni trah utama
C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu
1.
2.
Kegiatan Awal Motivasi:
Guru bertanya jawab dengan siswa berkaitan dengan Sekar Dhandhanggula
Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi
Peserta didik secara mandiri menjawab pertanyaan berkaitan dengan tembang Dhandhanggula yang dilantunkan pertemuan sebelumnya.
2.2 Elaborasi
Peserta didik melakukan diskusi, menerima pendapat secara terbuka, demokratis dan toleransi membahas isi yang terkandung dalam tembang macapat
Peserta didik mengemukakan isi yang terkandung dalam tembang macapat secara lisan
Peserta didik menanggapi isi yang terkandung dalam tembang macapat secara lisan
Peserta didik menyebutkan watak tembang macapat yang dilantunkan komunikatif
Peserta didik menanggapi pendapat peserta didik lain tentang watak yang terkandung dalam tembang macapat secara lisan Peserta didik menyimpulkan isi dan watak tembang macapat Peserta didik bekerja keras menyebutkan pitutur yang
terkandung dalam tembang macapat yang dilantunkan Peserta didik mendengarkan penjelasan materi suplemen
10
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 3.
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil tanggapan peserta didik mengenai membahas tembang macapat
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik
Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu menyampaikan pendapatnya secara baik dan benar
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif
Penutup
Guru meminta siswa secara mandiri untuk menjawab pertanyaan dan mengerjakan tugas berkaitan dengan tembang macapat
3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberikan pertanyaan-pertanyaan berkaiatan dengan tembang macapat berupa uraian dan menjodohkan.
Peserta didik menyelesaikan pertanyaan-pertanyaan berkkaitan dengan materi suplemen mengenai paramasastra berkaitan dengan hipernim dan jenis-jenis klausa
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi tentang tembang macapat secara berkelompok dengan merekam tembang yang dilantunkan sendiri serta hasil pembahasan isi, watak dan nilai-nilai yang terkandung dalam tembang yang sedang dilantunkan.
20
E. Penilaian Hasil Belajar Butir Penilaian:
Pilihen tembung ing sisih tengen kang jumbuh karo sisih kiwa! 1. Dedalane…. a. luwih dhuwur 2. Guna…. b. wasana 3. Lawan… c. singkiri
4. Sekti d. lembah manah
5. Andhap-asor e. kadigdayan
6. Luhur f. margi
7. Wekasane g. kapinteran
8. Tumungkula h. pepalang
9. Edi peni i. manuta
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 Skor Penilaian:
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
1 f 10 5 0
2 g 10 5 0
3 j 10 5 0
4 e 10 5 0
5 d 10 5 0
6 a 10 5 0
7 b 10 5 0
8 i 10 5 0
9 h 10 5 0
10 c 10 5
Total Nilai 100 50 0
F. Media/ Sumber Pembelajaran www.harrywidhiarto.com Pinterbasajawa.co.cc www.setyawara.tk
Buku Kabeh Seneng Basa Jawa Kelas XI LKS TUNTAS
Rekaman sesorah
Kandangserang, 21 Januari 2016
Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
Nama Sekolah : SMA 1 Kandangserang Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ Genap Pertemuan ke- : 10-11
Alokasi Waktu : 4 X 45 menit Standar Kompetensi : Membaca
Mampu membaca dan memahami bacaan sastra maupun nonsastra, berhuruf Latin maupun Jawa dengan berbagai keterampilan dan teknik membaca.
Kompetensi Dasar : Nembang campursari
Indikator : Menyebutkan isi yang terkandung dalam tembang campursari
Menemukan pitutur atau amanat yang terkandung dalam tembang campursari
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat menyebutkan isi yang terkandung dalam tembang campursari Peserta didik dapat menemukan pitutur atau amanat yang terkandung dalam
tembang campursari B. Materi Ajar
Nembang Campursari
Ngapresiasi lagu campursari iku magepokan karo carane ngrasakake endahe, nuduhake bobot (nilai-nilai), lan bisa nemokake pitutur luhur utawa amanat kang kinandhut ing lagu campursari. Cundhuk karo jinise, lagu-lagu campursari adate luwih lestari tinimbang lagu-lagu popular. Lagu “Nyidam Sari” luwih dhisik kawentar tinimbang lagu “Ada Apa Denganmu”, “Yen ing Tawang Ana Lintang” luwih dhisik metune tinimbang “ Pelangi di Matamu”, lsp.
Lingsir Wengi Lingsir Wengi
Sepi during bisa nendra Kagodha mring wewayang Angreridhu ati
Kawitane
Mung sembrana njur kulina
Ra ngira yen bakal nuwuhke tresna Nanging dhuh tibane
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 Nandhang branta
Banjur lara
Sambat-sambat sapa
Rina wengi sing tak puji aja lali Janjine muga bisa tak ugemi
C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; dan Penugasan D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu
1.
2.
Kegiatan Awal Motivasi:
Guru meminta siswa untuk menikmati tembang campursari. Guru mendiskusikan keindahan tembang campursari
Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi
Peserta didik diajak untuk bermain quiz tebak tembang yang memuat tembang-tembang campursari, dengan melanjutkan syair lagu yang dipenggal, menyebutkan judul dan penyanyinya untuk menarik perhatian.
Peserta didik menyebutkan tembang-tembang campursari yang didalamnya memuat parikan atau wangsalan
2.2 Elaborasi
Peserta didik diminta untuk memperhatikan satu tembang yang telah ditentukan
Peserta didik diminta untuk menyebutkan isi yang terkandung dalam tembang campursari.
Peserta didik secara mandiri menyebutkan isi yang terkandung dalam tembang campursari.
Peserta didik melakukan diskusi, menerima pendapat secara terbuka, demokratis dan toleransi dalam menemukan pitutur atau amanat yang terkandung dalam tembang campursari Peserta didik memberikan tanggapan tentang pendapat yang
dikemukakan peserta didik yang lain secara lisan.
Peserta didik menyaksikan hasil karya putra bangsa berupa lagu campursari yang diminati di mancanegara.
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil peserta didik mengenai tembang campursari
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu
menikmati keindahan tembang campursari
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum 5
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 3.
berpartisipasi aktif Penutup
Guru meminta peserta didik secara mandiri untuk menjawab pertanyaan dan nembang campursari
3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberikan pertanyaan-pertanyaan berkaiatan dengan tembang campursari
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi tentang tembang campursari dengan mencari sebanyak-banyaknya contoh tembang campursari yang didalamnya memuat keindahan bahasa seperti gaya bahasa, parikan atau wangsalan.
10
E. Penilaian Hasil Belajar Butir Penilaian:
Wangsulana pitakon ngisor iki kanthi ringkes! 1. Apa isi tembang “Lingsir Wengi”?
2. Pitutur apa kang bisa dijupuk saka tembang “Lingsir Wengi”! 3. Nilai Apa kang kawengku ing tembang kasebut?
Skor Penilaian:
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
1 Isi tembang Lingsir Wengi 30 15 0
2 Pitutur tembang 30 15 0
3 Nilai kang kandhut 40 20 0
Total Nilai 100 50 0
F. Media/ Sumber Pembelajaran Pinterbasajawa.co.cc
www.harrywidhiarto.com www.ki-demang.com www.setyawara.tk
Buku Kabeh Seneng Basa Jawa Kelas XI LKS TUNTAS
Pepak Basa Jawa
Kandangserang, 21 Januari 2016
Mengetahui,
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
Nama Sekolah : SMA 1 Kandangserang Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ Genap Pertemuan ke- : 6
Alokasi Waktu : 4 X 45 menit Standar Kompetensi : Membaca
Mampu membaca dan memahami bacaan sastra maupun nonsastra, berhuruf Latin maupun Jawa dengan berbagai keterampilan dan teknik membaca.
Kompetensi Dasar : Nembang campursari
Indikator : Melantunkan tembang campursari dengan baik
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat melantunkan tembang campursari dengan baik B. Materi Ajar
Nembang Campursari Lingsir Wengi
Lingsir Wengi
Sepi during bisa nendra Kagodha mring wewayang Angreridhu ati
Kawitane
Mung sembrana njur kulina
Ra ngira yen bakal nuwuhke tresna Nanging dhuh tibane
Aku dhewe kang nemahi Nandhang branta
Banjur lara
Sambat-sambat sapa
Rina wengi sing tak puji aja lali Janjine muga bisa tak ugemi
Cidra
Wis samesthine ati iki nelangsa
Wong sing tak tresnani mblenjani Janji Apa ora eling nalika semana
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 Kepriye maneh iki pancen nasibku Kudu nandhang lara kaya mengkene Remuk ati iki yen eling janjine Ora ngira jebul lamis wae
Gek apa salah awaku iki
Kowe nganti tega mblenjani janji Apa merga kahanan uripku iki Mlarat bandha seje karo uripmu
Aku nelangsa merga kebacut tresna Ora ngira saikine cidra
C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; dan Penugasan D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu
1.
2.
Kegiatan Awal Motivasi:
Guru meminta siswa untuk menikmati tembang campursari. Guru mendiskusikan keindahan tembang campursari
Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi
Peserta didik diajak untuk bermain quiz tebak tembang yang memuat tembang-tembang campursari, dengan melanjutkan syair lagu yang dipenggal, menyebutkan judul dan penyanyinya untuk menarik perhatian.
Peserta didik menyebutkan tembang-tembang campursari yang didalamnya memuat parikan atau wangsalan
2.2 Elaborasi
Peserta didik diminta untuk memperhatikan satu tembang yang telah ditentukan
Peserta didik melantunkan tembang campursari dengan baik secara bergantian
Peserta didik memberikan penilaian terhadap peserta didik yang melantunkan tembang campursari.
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil peserta didik mengenai tembang campursari
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik
Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu 5
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 3.
menikmati keindahan tembang campursari
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif
Penutup
Guru meminta peserta didik secara mandiri untuk menjawab pertanyaan dan nembang campursari
3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberikan pertanyaan-pertanyaan berkaiatan dengan tembang campursari
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi tentang tembang campursari dengan mencari sebanyak-banyaknya contoh tembang campursari yang didalamnya memuat keindahan bahasa seperti gaya bahasa, parikan atau wangsalan.
10
E. Penilaian Hasil Belajar Butir Penilaian:
Wangsulana pitakon ngisor iki kanthi ringkes!
1. Tulisna tembang campursari kang ko mangerteni! 2. Sebutna endahe tetembangan kang ko tulis!
3. Sebutna nilai kang kawengku ing tembang kasebut!
4. Sebutna amanat kang dikarepake pangripta marang kang ngrungokake lumantar cakepan/syair tembang kasebut!
Skor Penilaian:
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
F. Media/ Sumber Pembelajaran Pinterbasajawa.co.cc
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
Nama Sekolah : SMA 1 Kandangserang Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ Genap Pertemuan ke- : 14-15
Alokasi Waktu : 4 X 45 menit
Standar Kompetensi : Menulis mampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan, dan
perasaan dalam berbagai jenis karangan nonsastra maupun sastra mengguna-kan berbagai ragam bahasa Jawa sesuai dengan unggah-ungguh dan menulis dengan huruf Jawa.
Kompetensi Dasar : Menulis parikan dan atau wangsalan Indikator : Menulis kejadian sehari-hari dalam
bentuk parikan atau wangsalan Menyusun dialog dengan
menggunakan parikan atau wangsalan
Menulis naskah pidato yang
mengandung parikan atau wangsalan
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat menulis kejadian sehari-hari dalam bentuk parikan atau wangsalan
Peserta didik dapat menyusun dialog dengan menggunakan parikan atau wangsalan Peserta didik dapat menulis naskah pidato yang mengandung parikan atau wangsalan B. Materi Ajar
Menulis parikan dan atau wangsalan
Parikan yaiku unen-unen kang kedadeyan saka rong ukara, kang dhapukane kanggo purwakanthi swara utawa purwakanthi sastra. Saben saukara kadadeyan saka rong gatra, saben sagatrane isine 4 wanda utawa 8 wanda. Ukara kapisan minangka pambuka, ukara kapindho iku wose utawa isi bakune.
Ing basa Indonesia parikan diarani pantun. Tuladha:
1. Manuk emprit, nucuk pari dadi murid, sing taberi 2. Wajik klethik, gula jawa
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016
Wangsalan yaiku unen-unen meh kaya cangkriman, dene tebusane utawa batangane (jawaban) srana sinandi tegese ora blaka, ora diceplosake. Ana wangsalan padinan lan tembang.
Tuladha wangsalan padinan
1. Janur gunung esuk-sesuk dolan mrene janur gunung : aren (kadingaren) 2. Sekar aren, sampun dangu-dangu
(sekar/kembang aren : dangu)
3. Roning mlinjo, sampun sayah nyuwun ngaso roning mlinjo : so
Wangsalan kang kanggo ing tembang. Biasane kanggo sing panembrama, arane umpak-umpak. Gerongan, umpak-umpak, wangsalan diterusake tembang Kinanthi Sandhung utawi Kinanthi subakastawa.
Tuladha.
1. Petis manis, sarining kaca benggala (4+8) Aja ngucap yen durung dirasa-rasa (kecap rasa) 2. Jenangsela wader kalen sasonderan (4+8)
Apuranto yen wonten lepat kawula (apu, sepat) 3. Balung geni, kalong lit kang aneng wisma (4+8)
Dhuh pra siswa, yo sinau basa jawa (mawa/wawa, lawa)
C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan D. Kegiatan Pembelajaran
No Kegiatan Waktu
1.
2.
Kegiatan Awal Motivasi:
Guru membawa beberapa potongan kertas yang berisi parikan dan wangsalan, peserta didik mengelompokkan potongan kertas tersebut. Kegiatan Inti
2.1 Eksplorasi
Peserta didik mendengarkan tembang-tembang campursari yang memuat parikan dan wangsalan
Peserta didik secara kesadaran sendiri mengunkapkan parikan dan wangsalan yang terdapat dalam tembang campursari.
2.2 Elaborasi
Peserta didik membaca naskah percakapan/dialog yang memuat parikan dan wangsalan
Peserta didik mengunkapkan parikan dan wangsalan yang terdapat dalam naskah percakapan/dialog tersebut.
Peserta didik mendengarkan penjelasan tentang parikan dan 5
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 3.
atau wangsalan secara mandiri.
Peserta didik dengan disiplin dan jujur menyusun dialog dengan menggunakan parikan atau wangsalan.
Peserta didik dengan disiplin dan jujur menulis naskah pidato yang mengandung parikan atau wangsalan
Peserta didik mendengarkan penjelasan materi suplemen mengenai purwakanthi meliputi purwakanthi sastra, purwakanthi guru swara, dan purwakanthi lumaksita dan cangkriman.
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil siswa dalam menulis parikan dan wangsalan.
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik
Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu menceritakan pengalaman pribadi yang paling berkesan dalam berbagai ragam bahasa Jawa secara mandiri
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif
Penutup
Guru meminta siswa berfikir keras secara mandiri untuk menjawab pertanyaan dan menyelesaikan tugas berkaitan dengan parikan dan wangsalan.
3.1 Penugasan Terstruktur
Guru meminta siswa untuk mengerjakan soal uraian berkaitan dengan wangsalan dan parikan
Peserta didik mengerjakan soal berkaitan dengan materi suplemen mengenai purwakanthi meliputi purwakanthi sastra, purwakanthi guru swara, dan purwakanthi lumaksita dan cangkriman.
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi tentang menulis parikan dan atau wansalan dengan menulis menulis naskah pidato yang mengandung parikan atau wangsalan .
10
E. Penilaian Hasil Belajar Butir Penilaian:
Wangsulana pitakon-pitakon ing ngisor iki kanthi patitis!
1. Tembang macapat Sinom ing ngisor iki golekana tembung wangsalane lan apa tegese!
RPP Bahasa Jawa Kelas XI Semester 2 2015/2016 Sun wota sabudineki
Roning kacang wak mami Yen tan panggih sira nglayung, Toya mijil sing wiyat,
Roning pisang ing wit,
Edanira tan waras dening usada
2. Tembang macapat Kinanthi ing ngisor iki golekana tembung wangsalane lan apa tegese!
Kinanthi
Sastra panggadenging kidung Sudarma Basudewaji
Ngestu pada mring kusuma Majanma ping sakethi Pusara pangiket gangsa Tumutur tan sedya kari
Skor Penilaian:
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
1 Wangsalan Sinom 50 25 0
2 Wangsalan Kinanthi 50 25 0
Total Nilai 100 50 0
F. Media/ Sumber Pembelajaran Pinterbasajawa.co.cc
www.harrywidhiarto.com www.ki-demang.com www.setyawara.tk
Buku Kabeh Seneng Basa Jawa Kelas XI LKS TUNTAS
Majalah Panyebar Semangat
Kandangserang, 21 Januari 2016
Mengetahui,