RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 01
Nama Sekolah : SMA PGRI 2 KAJEN
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester
: XI IPA-IPS/ 1
Pertemuan ke- : 1
Alokasi Waktu : 4 X 45 menit
Standar Kompetensi : Mendengarkan
Mampu mendengarkan dan memahani wacana lisan nonsastra maupun sastra dalam berbagai ragam bahasa Jawa.
Kompetensi Dasar : Mendengarkan sambutan atau khotbah yang disampaikan secara langsung
Indikator : Peserta didik mengidentifikasi pokok-pokok isi sambutan yang didengarkan
Peserta didik menyebutkan isi sambutan yang didengar Peserta didik menyampaikan secara lisan isi sambutan
yang didengarkan
Peserta didik menanggapi secara lisan isi sambutan yang didengarkan
Peserta didik menyusun sambutan dengan topik lain menggunakan ragam bahasa krama
A. Tujuan Pembelajaran
1. Peserta didik dapat mengidentifikasi pokok-pokok isi sambutan yang didengarkan secara langsung
2. Peserta didik dapat menyebutkan isi sambutan yang didengar secara langsung 3. Peserta didik dapat menyampaikan secara lisan isi sambutan yang didengarkan
secara langsung
4. Peserta didik dapat menanggapi secara lisan isi sambutan yang didengarkan secara langsung
5. Peserta didik dapat menyusun sambutan dengan topik lain menggunakan ragam bahasa krama secara langsung
B. Materi Ajar
Sambutan/ khotbah
Wonten kegiatan lingkungan sekolah utawi masyarakat, biasane wonten kata sambutan saking paanitia utawi pejabat. Tulandahnipun wonten acara kegiatan di sekolah, ketua panitia utawi kepala sekolah paring sambutan.
Sambutan kelebu jinising sesorah utawa medharsabda. Tujuane medharake isining adicara kanthi cetha. Sambutan iku nglairake gagasan sarana lisan ana sangarepe pawongan akeh ing salah satunggaling acara kegiatan. Tuladhanipun sambutan pesta ulang tahun, sambutan acara pernikahan, sambutan upacara bendera.
Wonten sekawaan metode sambutan:
1. Metode naskah : anggenipun sambutan kantun maos naskah ingkang sampun dipun damel.
2. Metode menghafal : anggenipun sambutan ngapalke
3. Metode impromptu : anggenipun sambutan langsung mboten mawi persiapan 4. Metode ekstemporan : anggenipun sambutan nyerat pokok-pokok sambutan
1. Uluk salam/ salam pambuka
2. Purwaka basa: atur pakurmatan, puji syukur, atur panuwun 3. Surasane basa/ isi pidhato
4. Wasana basa
5. Salam Panutup Tuladha:
Pamitan Assalamualaikum wr.wb
Bapak kepala sekolah ingkang dhahat kinabekten, bapak ibu guru ingkang kinurmatan, saha adhik-adhik ingkang kula tresnani.
Puji syukur konjuk dhumateng Gusti Allah Ingkang Maha Agung, ingkang sampun ngluberaken rahmat tuwin hidayah satemah kula panjenengan sedaya saged makempal wonten aula SMA PGRI 2 KAJEN kangge ngawontenaken pepisahan.
Bapak ibu guru ingkang dhahat kinurmatan, boten kesupen kula ingkang minangka wakilipun putra-putri kelas tiga ngaturaken agunging panuwun ingkang tanpa pepindhan, awit keikhlasan saha sih katresnan bapak ibu guru anggenipun nggulawentah dhumateng para siswa, satemah saged ngrampungaken kuwajiban sadangunipun tigang taun kanthi tinengeran tampi ijasah.
Bapak ibu guru tuwin adhik-adhik sedaya, sekedhap malih kula sakanca badhe nilar pawiyatan menika ingkang kula tresnani. Awrat anggen kula matur, jalaran badhe nilar guru saha adhik-adhik sedaya. Jalaran kawontenan kedah mekaten, pramila kanthi awrating manah kula sakanca nilaraken bapak ibu guru tuwin adhik-adhik. Sanadyan sampun pepisahan, ateges tebih ing netra, mawantu-wantu kula tansah nyuwun supados tansah celak ing penggalih.
Wonten pepanggihan temtu wonten pepisahan, punika kados sampun kinodrat, boten kenging dipunselaki malih. Ingkang punika sanadyan mataun-taun kempal kaliyan bapak ibu saha adhik-adhik, ing dinten menika kula sakanca kapeksa nyuwun pamit badhe nglajengaken ngangsu kawruh wonten ing pawiyatan luhur. Kula sakanca nyuwun tambahing pangestu. Kosok wangsulipun kula tuwin kanca-kanca tansah memuji dhumateng ngarsanipun Gusti Ingkang Maha Kuwaos, supados bapak Ibu saha adhik-adhik angsal rahmating Pangeran, wilujeng boten wonten alangan satunggal menapa.
Kula kinten boten prayogi menawi atur pamitan menika kula panjang wiyaraken. Kula tansah nyuwun tambahing pangestu supados wilujeng ing sedayanipun. Menawi wonten kirangtrepipun tuwin kirang tata krama anggen kula matur, kula nyuwun agunging samodra pangaksami. Ing wasana kula kantheni sesanti “ali-ali ilang matane, aja lali karo kancane”. Nuwun.
Wassalamualaikum wr. wb. C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Diskusi; dan Penugasan D. Kegiatan Pembelajaran
Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi dan ketenangan).
1.2 Apersepsi
Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah sambutan.
1.3 Motivasi
Sambutan merupakan wujud partisipasi dan peduli seseorang yang dihormati untuk mengucapkan sesuatu, karena itu dalam sambutan perlu diperhatikan bahasanya.
Kegiatan Inti
10
No Kegiatan Waktu /menit
3.
2.1 Eksplorasi
Guru menjelaskan sedikit pengertian tentang sambutan. Guru meminta siswa untuk membentuk kelompok sebagai alat
diskusi.
Guru meminta salah satu peserta didik untuk menyampaikan sepenggal sambutan.
Peserta didik mendengarkan pembacaan sambutan secara mandiri.
Guru membimbing peserta didik untuk mengidentifikasi tema sambutan.
2.2 Elaborasi
Peserta didik menyebutkan tema sambutan
Peserta didik bekerja keras mengidentifikasi pokok-pokok isi sambutan yang didengar.
Peserta didik secara berkelompok melakukan diskusi, menerima pendapat secara terbuka, demokratis dan toleransi dengan kelompok lain
Secara berkelompok, peserta didik menyebutkan isi sambutan Setiap juru bicara dalam kelompok secara komunikatif
menyampaikan lisan isi sambutan yang didengarkan Setiap kelompok secara demokratis memberi tanggapan
kepada kelompok lain yang menyampaikan isi sambutan. Peserta didik bersama-sama mengambil satu kesepakatan
tentang isi sambutan dengan arahan guru.
Peserta didik secara kreatif menyusun sambutan dengan topik lain menggunakan ragam bahasa krama.
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil diskusi dan tanggapan peserta didik mengenai sambutan
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik dalam mendengarkan sambutan
Guru memberikan penghargaan atas keberhasilan siswa mendengarkan sambutan dengan baik.
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif
Kegiatan Penutup
Guru meminta siswa secara mandiri untuk menyampaikan secara lisan hasil musyawarah didengar
3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberi tugas kepada siswa untuk menjawab pertanyaan-pertanyaan yang berkaitan dengan materi mendengarkan sambutan/khotbah.
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas untuk mendengarkan sesorah pada suatu acara yang ada dilingkungan tempat peserta didik tinggal baik secara langsung atau secara mandiri.
10
E. Media/ Sumber Pembelajaran Pinter Basa Jawa 2
Prigel Basa Jawa Kelas XI
LKS Tuntas, LKS Hayati Bahasa Jawa F. Penilaian Hasil Belajar
Non Tes (penugasan) 3. Jenis : Tugas individu dan laporan
4. Instrumen : Soal Essay, kunci jawaban dan Penskoran (Kognitif), terlampir, Lembar Pengamatan (Afektif), terlampir.
Kajen, Juli 2015 Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
Achmad Jaenudin, S.Pd Ibur Ernawati, S.Pd
Butir Penilaian:1. Apa tema tanggap wara ing dhuwur?
2. Tanggap wara mau diandharake ing acara apa? 3. Miturut wacan sapa sing paring sesorah?
4. Kepriye carane nerusake lelabuhane para pahlawan? 5. Apa pangajabe Ketua RW 03 ing dhuwur?
Skor Penilaian:No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
1 Kamardikan RI 10 5 0
2 Dinten proklamasi kamardikan RI 20 10 0
3 Ketua RW 03 desa Sriwulan 20 10 0
4 Carane nerusake lelabuhane pahlawan kanthi ambangun nagari mardika punika makmur.
30 15 0
5 Pangajabe ketua RW supados para warga sageda hanggadahi watak ingkang saged ngrembakakaen semangat nasionalisme kagem bangsa lan nagara
20 10 0
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 02
Nama Sekolah : SMA PGRI 2 KAJEN
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ 1
Pertemuan ke- : 2 dan 3
Alokasi Waktu : 4 X 45 menit
Standar Kompetensi : Berbicara
Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan, dan perasaan secara lisan sastra maupun nonsastra dengan menggunakan berbagai ragam dan unggah-ungguh bahasa Jawa. Kompetensi Dasar : Menyampaikan sambutan dalam bentuk
pambagyaharja
Indikator : Menentukan pokok-pokok isi sambutan dalam bentuk pambagyaharja
Menyusun kerangka sambutan dalam bentuk pambagyaharja
Mengembangkan kerangka sambutan yang berbentuk pambagyaharja sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa
Menyampaikan secara lisan sambutan berbentuk pambagyaharja sesuai dengan lafal, intonasi dan irama yang tepat.
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat menentukan pokok isi sambutan dalam bentuk pambagyaharja melalui penyampaian pambagyaharja dalam bentuk lisan
Peserta didik dapat menyusun kerangka sambutan dalam bentuk pambagyaharja melalui penyampaian pambagyaharja dalam bentuk lisan
Peserta didik dapat mengembangkan kerangka sambutan yang berbentuk pambagyaharja sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa
Peserta didik dapat menyampaikan secara lisan sambutan berbentuk pambagyaharja sesuai dengan lafal, intonasi dan irama yang tepat.
B. Materi Ajar
PAMITAN SISWA KELAS XII Assalamu’alaikum Wr Wb.
Bapak Kepala Sekolah ingkang pantes sinudarsana, tamu undangan, bapak ibu guru saha karyawan ingkang kinurmatan, adhik-adhik kelas X, XI, lan kanca-kanca ingkang kula tresnani.
Muji syukur konjuk wonten ngarsanipun Gusti Ingkang Maha Agung, dene ing wekdal menika kita sedaya taksih pinaringan rahmat, saengga ing wekdal punika kita saged makempal kanthi pinayungan karaharjan.
sakanca ugi nyuwun pangapunten, awit kula sakanca asring ndamel bapak ibu duka lan kuciwa awit saking atur saha solah bawa kula sakanca ingkang boten mranani penggalih panjenengan.
Dhumateng adhik-adhik kelas XI lan X ingkang satuhu kula tresnani, mugi-mugi tansah sregep anggenipun ngangsu kawruh ing pawiyatan punika. Dadosa siswa ingkang tansah setya tuhu dhateng dhawuhipun guru, tansah ngurmati lan ngajeni dhateng tiyang sepuh.
Bapak ibu guru, karyawan saha adhik-adhik ingkang kula tresnani, kula sakanca ngraosaken awrat sanget badhe nilaraken panjenengan sedaya ing pawiyatan punika, amargi raos sih katresnan saking panjenengan sami sampun rumasuk wonten ing manah kula sakanca, nanging kula sakanca mangertos bilih menawi wonten pepanggihan temtu kemawon wonten pepisahan. Mila wekdal punika kula badhe nyuwun pamit lan nyuwun donga pangestu, mugi-mugi sasampunipun medal saking pawiyatan punika, kula sakanca saged nglajengaken anggenipun ngangsu kawruh wonten ing pawiyatan ingkang langkung inggil.
Dhumateng bapak ibu lan adhk-adhik sedaya sepisan malih kula ndedonga mugi tansah pinaringan rahmat saha barokahing Gusti Allah. Amin.
Wasana cekap semanten atur kula, menawi kathah kalepatan atur saha solah bawa ingkang boten mranani penggalih, kula nyuwun pangapunten.
Wassalamu’alaikum Wr Wb.
Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi, ketenangan).
1.2 Apersepsi
Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah sambutan.
1.3 Motivasi
Sambutan bisa merupakan wujud komunikasi yang baik terhadap orang banyak, bahkan bisa dijadikan suatu profesi dalam bahasa Jawa, maka berpidato perlu dipelajari.
Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi
Guru bertanya jawab tentang pambagyaharja.
Peserta didik membaca sepenggal naskah pambagyaharja. Peserta didik memperoleh informasi tentang pambagyaharja. 2.2 Elaborasi
Peserta didik menentukan tema naskah pambagyaharja. Peserta didik secara mandiri menentukan pokok-pokok isi
sambutan pambagyaharja.
Peserta didik secara mandiri menyusun kerangka sambutan dalam bentuk pambagyaharja.
Peserta didik secara kreatif mengembangkan kerangka sambutan yang berbentuk pambagyaharja sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa
2.3 Konfirmasi
Peserta didik secara komunikatif menyampaikan secara lisan sambutan berbentuk pambagyaharja sesuai dengan lafal, intonasi dan irama yang tepat.
5
No Kegiatan Waktu /menit
3.
Guru memberikan kejelasan tentang penyampaian pambagyaharja yang baik.
Penutup
Guru menunjuk siswa secara mandiri untuk menanggapi secara komunikatif penyampaian pambagyaharja yang disampaikan temannya.
3.1. Penugasan Terstruktur
Guru memberikan pertanyaan-pertanyaan berkaiatan dengan sambutan dalam bentuk pambagyaharja.
Guru memberikan tugas terstruktur pada peserta didik untuk mengembangkan teks pambagyaharja.
3.2. Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi dengan menuliskan arti kata-kata melalui Bausastra dalam sambutan pambagyaharja yang belum diketahui.
10
Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi, ketenangan).
1.2 Apersepsi
Guru menyuruh siswa untuk membuka buku tulis pekerjaan rumah.
1.3 Motivasi
Dalam penyampaian sambutan yang terpenting adalah tenang, sopan, tidak tergesa-gesa dan dapat didengar semua orang yang menyaksikan.
Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi
Peserta didik maju kedepan satu persatu menunjukan hasil pekerjaan rumahnya kepada guru.
2.2 Elaborasi
Peserta didik secara komunikatif menyampaikan secara lisan sambutan berbentuk pambagyaharja sesuai dengan lafal, intonasi dan irama yang tepat.
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan nilai tentang penyampaian pambagyaharja yang baik.
Penutup
Guru menyampaikan hasil terbaik dalam menyampaikan sambutan pambagyaharja.
Guru membuat kesimpulan
5
75
10
E. Media / Sumber Pembelajaran Pinter Basa Jawa 2
Prigel Basa Jawa Kelas XI
LKS Tuntas, LKS Hayati Bahasa Jawa F. Penilaian Hasil Belajar
3. Jenis : tugas individu dan laporan
4. Instrumen : Soal Essay, kunci jawaban dan Penskoran (Kognitif), terlampir, Lembar Pengamatan (Afektif), terlampir.
Kajen, Juli 2015 Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
Achmad Jaenudin, S.Pd Ibur Ernawati, S.Pd
Butir Penilaian:Wangsulana pitakonan ing ngisor iki!
Sawise deleng pambagyaharja ing dhuwur, coba saiki gawenen kerangka pambagyaharja kanthi tema kamardikan!
Skor Penilaian Tulis:No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
1 Tema pambagyaharja 5 2,5 0
2 Pokok-pokok isi pambagyaharja
- Salam pambuka 10 5 0
- Puji syukur 10 5 0
- Atur pakurmatan 15 7,5 0
- Isi (inti acara) 15 7,5 0
- Panutup (pangarep-arep/
pangapura) 15 7,5 0
- Salam panutup 10 5 0
3 Kerangka pambagyaharja 20 7,5 0
Total Nilai 100 50 0
Skor Penilaian Praktek/ lisan
No Nama Siswa Kriteria Ketepatan
Sikap Suara Tata bahasa
1 Yunitasari 20-30 20-25 20-30
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 03
Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ 1
Pertemuan ke- : 4
Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
Standar Kompetensi : Mendengarkan
Mendengarkan dan memahani wacana lisan nonsastra maupun sastra dalam berbagai ragam bahasa Jawa. Kompetensi Dasar : Mendengarkan wawancara secara langsung
Indikator : Menemukan hal-hal yang harus diperhatikan dalam wawancara
Menyebutkan siapa saja yang terlibat di dalam kegiatan wawancara
Mengidentifikasi tujuan wawancara Merangkum isi wawancara
Menyampaikan secara lisan dengan menggunakan bahasa ragam krama rangkuman isi wawancara yang dilihat
Menanggapi secara lisan dengan menggunakan bahasa ragam krama isi wawancara yang dilihat A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat menemukan hal-hal yang harus diperhatikan dalam wawancara melalui mendengarkan / melihat wawancara secara langsung.
Peserta didik dapat menyebutkan siapa saja yang terlibat di dalam kegiatan wawancara melalui mendengarkan wawancara secara langsung.
Peserta didik dapat mengidentifikasi tujuan wawancara melalui mendengarkan wawancara secara langsung.
Peserta didik dapat merangkum isi wawancara melalui mendengarkan wawancara secara langsung.
Peserta didik dapat menyampaikan secara lisan dengan menggunakan bahasa ragam krama rangkuman isi wawancara yang didengarkan
Peserta didik dapat menanggapi secara lisan dengan menggunakan bahasa ragam krama isi wawancara yang didengarkan
B. Materi Ajar
Wawancara yaiku sawijine cara kanggo nglumpukake katrangan-katrangan kang gumathok kanthi cara tetakon marang sumbering warta, ahli utawa pawongan kang kagungan wenang ngenani bab tinamtu. Tujuan wawancara kagolongake dadi papat, yaiku:
1. Kanggo golek kabar (informasi) 2. Kanggo golek panemu (opini) 3. Kanggo golek bebakalan cerita 4. Kanggo golek bebakalan biografi
Menawa arep pitakonan becike migatekake unggah-ungguh basa, yaiku migunakake basa krama marang wong kang arep diwawancarai.
C. Metode Pembelajaran
Ceramah; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan
D.
Kegiatan Pembelajaran
Mempersiapkan kelas untuk pemelajaran (absen, dan ketenangan kelas).
1.2 Apersepsi
Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah mendengarkan wawancara.
1.3 Motivasi
Dalam melakukan wawancara perlu memperhatikan unggah-ungguh basa, untuk mencapai tujuan wawancara.
Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi
Peserta didik mempersiapkan dhiri untuk mendengarkan / melihat wawancara
Peserta didik mendengarkan rekaman wawancara secara mandiri.
2.2 Elaborasi
Peserta didik bekerja keras menemukan hal-hal yang harus diperhatikan dalam wawancara
Peserta didik menyebutkan siapa saja yang terlibat di dalam kegiatan wawancara
Peserta didik mengidentifikasi tujuan wawancara. Peserta didik merangkum isi wawancara
Peserta didik menyampaikan secara lisan dengan menggunakan bahasa ragam krama rangkuman isi wawancara yang didengarkan.
Peserta didik dengan rasa ingin tahu bertanya jawab tentang isi wawancara yang didengarkan.
Peserta didik secara komunikatif menanggapi lisan dengan menggunakan bahasa ragam krama isi wawancara yang didengarkan
Peserta didik menyimpulkan secara bersama-sama isi wawancara dengan arahan dari guru.
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil tanggapan secara lisan menggunakan bahasa ragam krama isi
wawancara yang didengarkan
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik secara mandiri
Guru menghargai prestasi peserta didik dengan memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu memberikan tanggapan dan bertanya jawab secara lisan menggunakan bahasa ragam krama isi wawancara yang didengarkan
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif
Penutup
Guru meminta siswa untuk menanggapi wawancara yang didengar dengan bahasa yang santun dan komunikatif.
5
75
No Kegiatan Waktu /menit 3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberikan pertanyaan-pertanyaan berkaiatan dengan wawancara yang didengar / dilihat berupa lisan dan uraian singkat.
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi tentang wawancara secara berkelompok dengan merekam wawancara.
E. Media/ Sumber Pembelajaran Pinter Basa Jawa 2
Prigel Basa Jawa Kelas XI
LKS Tuntas, LKS Hayati Bahasa Jawa
F. Penilaian Hasil Belajar
1. Aspek penilaian : Kognitif dan afektif 2. Teknik : Tes (tertulis/lisan)
Non Tes (penugasan) 3. Jenis : Tugas Kelompok
4. Instrumen : Soal Essay, kunci jawaban dan Penskoran (Kognitif) terlampir, Lembaga Pengamatan (Afektif), terlampir
Kajen, Juli 2015 Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
Achmad Jaenudin, S.Pd Ibur Ernawati, S.Pd
Butir Penilaian:Yusuf : “Assalamu’alaikum Wr.Wb. Pak Joko, menapa kepareng kula nyuwun pirsa babagan irah-irahan ringgit tiyang?”
Pak Joko : “ Wa’alaikumsalam r.Wb. Kepareng, mangga pinarak rumiyin.”
Yusuf : “Inggih Pak, maturnuwun. Tepangaken kula Yusuf. Nuwun sewu saderengipun, kula ngresahi wekdalipun. Kalawau kula sakanca pikantuk garapan griya (PR) supados gladhen wawancara babagan kabudayan. Kula sakanca netepaken panjenengan ingkang dados narasumberipun.” Pak Joko : “Nggih boten menapa-menapa. Saged mawon. Ingkang dipunkersakaken
menapa?”
Yusuf :”Budaya Jawi, kadosta ringgit tiyang menika wonten perangan ingkang dipunwastani irah-irahan ringgit tiyang. Cacahipun irah-irahan ingkang dipunginakaken pinten warna?”
Pak Joko :”Wonten enem, inggih menika Pandhawa, Ngamarta, Janaka, Gathutkaca, Nakula, lan Sadewa.”
Yusuf :”Lajeng irah-irahan ringgit tiyang menika dipundamel saking menapa?” Pak Joko :”Saking kulit maesa utawi lembu.”
Yusuf :”Padatan irah-irahan menika reginipun pinten?”
Pak Joko :”Menawi kula nyade antawis Rp 50.000 rupiah ngantos dumugi Rp 500.000 rupiah komplit.”
Yusuf :”Lajeng panjenengan menawi nyade dhateng pundi kemawon?”
Pak Joko :”Dhateng Peken Klewer, ISI, SMKI, lan peken cinderamatasaindhenging nuswantara, malah kathah ingkang dipunsade wonten manca nagari.” Yusuf :”O...mekaten, maturnuwun sanget pak, sedaya andharanipun?”
Pak Joko :”Inggih sami-sami.”
Wangsulana pitakon-pitakon ing ngisor iki kanthi pratitis! 1. Apa kang diarani narasumber?
2. Apa kang kudu digatekake nalika arep nindakake wawancara? 3. Apa tujuwane wawancara iku?
4. Sapa kang dadi narasumber ing wawancara kasebut? 5. Babagan apa wawancara kasebut?
Skor:No Kunci Jawaban
Kriteria Ketepatan Benar Setenga
h
Salah 1 Wong kang menehi sumber katrangan (informasi) 20 10 0 2 Nyiapake pitakonan, nemtokake narasumber, gawe janji
karo narasumber, migatekake unggah-ungguh basane.
20 10 0
3 Tujuwan wawancara yaiku kanggo nggoleki katrangan (informasi) sing sabenere
20 10 0
4 Narasumbere yaiku Pak Joko 20 10 0
5 Babagan kabudayan, cethane irah-irahan ringgit tiyang 20 10 0
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 04
Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ 1
Pertemuan ke- : 5
Alokasi Waktu : 4 X 45 menit
Standar Kompetensi : Mendengarkan
Mampu mendengarkan dan memahani wacana lisan nonsastra maupun sastra dalam berbagai ragam bahasa Jawa.
Kompetensi Dasar : Mendengarkan geguritan yang disampaikan secara langsung atau berupa rekaman
Indikator : Menyebutkan kata-kata kias dalam geguritan yang didengarkan
Menemukan tema geguritan yang didengarkan Menemukan nilai-nilai yang terkandung dalam
geguritan yang didengarkan
Menyebutkan amanat yang terkandung dalam geguritan yang didengarkan
Menceritakan kembali secara lisan dengan ragam krama makna geguritan yang didengar
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat menyebutkan kata-kata kias dalam geguritan yang didengarkan Peserta didik dapat menemukan tema geguritan yang didengarkan
Peserta didik dapat menemukan nilai-nilai yang terkandung dalam geguritan yang didengarkan
Peserta didik dapat menyebutkan amanat yang terkandung dalam geguritan yang didengarkan
Peserta didik dapat menceritakan kembali secara lisan dengan ragam krama makna geguritan yang didengar
B. Materi Ajar Geguritan
Jaman
Dening Muhammad Yamin M.S
Jaman geger
Aku ngungsi ketewer-tewer Ndelik soor ngemper Ngerti-ngerti ketiban genter Alah bapak mbalung sate Uripku ijen-ijenan
Nong-ning, nong-ning, ning-nong, ning gung Rekasane urip jaman geger
Ati ora jenjem, mangan ora tentrem Turu ora bisa merem
Pating jledhor bedhil mriyem
Oh, Paiyem..Paiyem, bojoku sing mati kaliren Bubar nglairake anak wadon nalika perang rame Mula bocah wadon mau dakjenenge ”Rame” Oh Rame..Rame..
Kliwat edan dadi brandhalan
Omben-omben, mabuk-mabukan, tan ngerti bedaning kamardikan Aku tumbaling putuku
Lelabuhan jebul aji watu
Saiki jamane maju apa-apa kolu Jaman mau wong urip sarwa kesusu
Mlebu metu nang hotel nyandhing wong ayu Lah bapak ra ngerti saru
Sing nang ngomah padha padu Damen-damen, pari-pari
Mbiyen- biyen, saiki-saiki Oh Slamet-Slamet
Jamane budeg ruwet, ora eling labuh labet
E... bocah-bocah jaman rongewu neng ngarepmu mangsa borong Neng pundhakmu jaman dadi abang biru
Aku ora ngaru suku Uwis simbah turu
Sawise ngrungokake geguritan ing dhuwur gatekna tembung-tembung iki!
Katrangan,
Lumrahe sing mbalung iku awake, dudu sate lan lumrahe jaman iku ora ana nangpundhak tur ya ora ana warnane, mula yen ngono migunakake tembung-tembung kang ora sanyatane/kias.
Miturut isining geguritan, nyritakake babagan rembakaning jaman biyen nganti jaman saiki.
Ana tembung-tembung Neng pundhakmu jaman dadi abang biru, Aku ora ngaru suku, nuduhake menawa pituture yaiku nalika jaman saiki jamane gonjang-ganjing, sarwa apa-apa ana, nanging tetep ora dhuwe kekarepan pengin melu ing jaman saiki.
C. Metode Pembelajaran
Ceramah;tanya jawab; dan Penugasan
D. Kegiatan
Pembelajaran
No Kegiatan Waktu /menit
1.
2.
Kegiatan Awal 1.1 Orientasi
Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi, ketenangan kelas)
1.2 Apersepsi
Memberi tahu materi pelajaran pada hari ini adalah mendengarkan geguritan.
1.3 Motivasi
Geguritan mengandung nilai luhur dan merupakan ungkapan isi hati pengarang dengan bahasa yang indah, sehingga kita bisa menikmati keindahan geguritan
Kegiatan Inti 1.1 Eksplorasi
5
75
Alah bapak mbalung sate
No Kegiatan Waktu /menit
3.
Peserta didik secara mandiri diberi stimulan berupa tanya jawab berkaitan dengan geguritan.
Peserta didik secara mandiri mendengarkan rekaman film geguritan.
1.2 Elaborasi
Guru meminta siswa untuk menikmati keindahan geguritan.
Peserta didik menyebutkan kata-kata kias dalam geguritan yang didengarkan
Peserta didik secara mandiri menemukan tema geguritan yang didengarkan
Peserta didik bekerja keras menemukan nilai-nilai yang terkandung dalam geguritan yang didengarkan
Peserta didik menyebutkan amanat yang terkandung dalam geguritan yang didengarkan
Peserta didik secara komunikatif menceritakan kembali secara lisan dengan ragam krama makna geguritan yang didengar
1.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil peserta didik dalam menyebutkan kata-kata kias dalam geguritan yang didengarkan
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik dalam menemukan nilai-nilai yang terkandung dalam geguritan yang didengarkan
Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu secara komunikatif menceritakan kembali secara lisan dengan ragam krama makna geguritan yang didengar
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif
Penutup
Guru meminta peserta didik secara mandiri untuk menjawab pertanyaan berkaitan dengan geguritan yang didengarkan.
3.1. Penugasan Terstruktur
Guru memberikan pertanyaan-pertanyaan berkaiatan dengan geguritan yang didengar secara tertulis dan lisan
3.2. Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tidak terstruktur untuk mencari geguritan pada Kalawarti maupun Ariwarti
10
E. Media/ Sumber Pembelajaran Pinter Basa Jawa 2
Prigel Basa Jawa Kelas XI
LKS Tuntas, LKS Hayati Bahasa Jawa F. Penilaian Hasil Belajar
1. Aspek penilaian : Kognitif dan afektif 2. Teknik : Tes (tertulis/lisan)
Non Tes (penugasan) 3. Jenis : Tugas Kelompok
Kajen, Juli 2015 Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
Achmad Jaenudin, S.Pd Ibur Ernawati, S.Pd
Butir Penilaian:Wangsulana pitakon ngisor iki miturut geguritan ing dhuwur! 1. Apa irah-irahan geguritan ing dhuwur?
2. Tulisen tembung-tembung kang ora sanyatane/ kias kang digunakake pangripta ing geguritan dhuwur!
3. Sebutna amanat saka geguritan ing dhuwur!
4. Nilai-nilai/ pitutur apa kang kaemot ing geguritan dhuwur? 5. Tulisa ringkesaning isi geguritan ing dhuwur!
Skor Penilaian:No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
1 Jaman 10 5 1
2 Alah bapak mbalung sate,
Neng pundhakmu jaman dadi abang biru. 20 10 2
3 Dadia wong aja seneng nglakoni rembakaning jaman kang ora bener, kayata kliwat edan dadi brandhalan, omben-omben, mabuk-mabukan, tan ngerti bedaning kamardikan
20 10 2
4 Nilai moral, pituture nadyan jaman gonjang-ganjing,
ananging tetep ora katutan melu jaman edan. 20 10 2 5 Nalika jaman biyen, urip iku rekasa banget,ora tentrem
merga anane paprangan, nanging sawise ana rembakaning jaman sing nuduhake menawa jaman saiki gonjang-ganjing lan edan, pangripta tetep ora bakal ngaru rembakaning jaman edan.
30 15 3
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 05
Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ 1
Pertemuan ke- : 6
Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
Standar Kompetensi : Berbicara
Mampu sastra mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan, dan perasaan secara lisan maupun nonsastra dengan menggunakan berbagai ragam dan unggah-ungguh bahasa Jawa.
Kompetensi Dasar : Membahas atau mendiskusikan isi geguritan
Indikator : Menemukan tema geguritan
Menemukan amanat yang terkandung dalam geguritan
Mengungkapkan isi geguritan dengan pilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh basa Jawa Mengajukan pertanyaan yang berkaitan dengan
geguritan dengan unggah-ungguh basa Jawa
Menjawab pertanyaan yang berkaitan dengan geguritan dengan unggah-ungguh basa Jawa
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat menemukan tema geguritan melalui mendiskusikan isi geguritan.
Peserta didik dapat menemukan pokok-pokok isi geguritan melalui melalui mendiskusikan isi geguritan.
Peserta didik dapat menemukan amanat yang terkandung dalam geguritan melalui mendiskusikan isi geguritan.
Peserta didik dapat mengungkapkan isi geguritan dengan pilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh basa Jawa melalui mendiskusikan isi geguritan.
Peserta didik dapat mengajukan pertanyaan yang berkaitan dengan geguritan dengan unggah-ungguh basa Jawa melalui mendiskusikan isi geguritan.
Peserta didik dapat menjawab pertanyaan yang berkaitan dengan geguritan dengan unggah-ungguh basa Jawa melalui mendiskusikan isi geguritan.
B. Materi Ajar Geguritan
N g a n j u k
Karipta dening I.Kunpriyatno Wis, wis, wis
Kita pungkasi padudon iki. Dimen padha tentrem ruh-ruh Kuwi jroning sare kang abadi
Wis, wis, wis. Luwih becik kita
Age-age jejegake cagak-cagak kang meh ambruk ndandani atep kang padha gapuk
ngepung kita. Mung ana swarane angin kang
kemrosak nggawa warta yen sedhela meneh prahara bakal teka!
Coba saiki kumpula karo kelompokmu dhewe-dhewe. Yen uwis semaken geguritan kanthi iraha-irahan “Nganjuk”, banjur apa isine geguritan kasebut!
Kanggo mangerteni isi geguritan mesthine kudu ngerti tegese tembung-tembung kang ana ing geguritan kasebut. Upamane apa tegese pungkasi, padudon, Isp. Yen uwis ngerti banjur dijlentrehake nganggo basane dhewe kareben cetha.
Saka geguritan kasebut kawaca yen ing panggonan padha kono akeh wong-wong padha mati, iku kutandha mawa “sare kang abadi” tegese mati. Saka pada siji kasuwun supaya enggal mungkasi padudon supaya wong-wong kang wis mati padha tentrem.
“Cagak-cagak kang meh ambruk” lan “atep kang padha gapuk mratandani ing papan kono bubar ana kedadeyan kang nyebabake omah-omah padha rusak. Pada loro tegese njaluk supaya bebarengan ndandani omah-omah kang padhe rusak.
Sebanjure kawaca yen sedhela maneh bakal ana kedadeyan nggegirisi kang bakal teka maneh.
C. Metode Pembelajaran
Ceramah;tanya jawab; Diskusi; dan Penugasan
D.
Kegiatan Pembelajaran
Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi, ketenangan kelas).
1.2 Apersepsi
Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah diskusi geguritan
1.3 Motivasi
Guru membaca geguritan satu paragraf kemudian dilanjutkan oleh peserta didik
Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi
Peserta didik menyimak pembacaan geguritan 2.2 Elaborasi
Peserta didik dengan rasa ingin tahu berusaha menemukan tema geguritan
Peserta didik bekerja keras menemukan pokok-pokok isi geguritan.
Peserta didik menemukan amanat yang terkandung dalam geguritan
Peserta didik secara komunikatif mengungkapkan isi geguritan dengan pilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh basa Jawa
Peserta didik secara demokratis menerima atau menyanggah isi geguritan yang telah dikemukakan temannya.
Peserta didik dengan rasa ingin tahu mengajukan pertanyaan yang berkaitan dengan geguritan dengan unggah-ungguh basa Jawa
Peserta didik menjawab pertanyaan yang berkaitan dengan geguritan dengan unggah-ungguh basa Jawa
5
No Kegiatan Waktu /menit
3.
Peserta didik bersama guru menyimpulkan isi geguritan dan menjawab pertanyaan yang berkaitan dengan geguritan dengan unggah-ungguh basa Jawa
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif kepada peserta didik yang mengajukan pertanyaan yang berkaitan dengan geguritan dengan unggah-ungguh basa Jawa
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik dalam mengungkapkan isi geguritan dengan pilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh basa Jawa
Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu secara komunikatif mengungkapkan isi geguritan dengan pilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh basa Jawa
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif
Penutup
Guru meminta siswa berfikir keras secara mandiri untuk menjawab pertanyaan dan menyelesaikan tugas berkaitan dengan geguritan.
3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberi tugas terstruktur berupa pertanyaan uraian setelah peserta didik memahami isi geguritan.
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tak struktur untuk menjawab pertanyaan berkaitan dengan geguritan yang telah dicari dari Kalawarti/ ariwarti.
10
E. Media/ Sumber Pembelajaran Pinter Basa Jawa 2
Prigel Basa Jawa Kelas XI
LKS Tuntas, LKS Hayati Bahasa Jawa F. Penilaian Hasil Belajar
1. Aspek penilaian : Kognitif dan afektif 2. Teknik : Tes (tertulis/lisan)
Non Tes (penugasan) 3. Jenis : Tugas Kelompok
4. Instrumen : Soal Essay, kunci jawaban dan Penskoran (Kognitif), terlampir, Lembar Pengamatan (Afektif), terlampir.
Kajen, Juli 2015 Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
Achmad Jaenudin, S.Pd Ibur Ernawati, S.Pd
NIY. 201877 NPP. 308002092
Butir Penilaian:3. Amanat apa kang kandhut ing geguritan kasebut!
4. Critakna migunakake basamu dhewe isi geguritan “Nganjuk”!
5. Kepriye gambaran swasana kang dumadi ing papan iku miturut geguritan “ Nganjuk”!
Skor Penilaian:No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah 1 Kahanan kang ora tentrem merga ananing padudon 10 5 2 2 Padha bebarengan mungkasi padudon
Bebarengan anggone ngadhepi prekara
Padha siaga yen sawayah-wayah prahara teka
30 15 2
3 Supaya padha rukun, tulung-tinulung ngadhepi
prahara kang bakal teka kanthi bebarengan. 10 5 2 4 kahanan kang kisruh
Akeh wong mati/ kelangan nyawa Omah-omah padha ambruk
30 15 2
5 Geguritan kanthi irah-irahan “Nganjuk” nyariyosaken kawontenan ingkang mboten tentrem amargi wonten padudon satemah kathah tiyang ingkang kecalan nyawa, pramila langkung prayogi menawi sami guyub rukun mbangun sesarengan ngadhepi prahara ingkang badhe dhateng malih.
20 10 2
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 06
Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ 1
Pertemuan ke- : 7
Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
Standar Kompetensi : Berbicara
Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan, dan perasaan secara lisan sastra maupun nonsastra dengan menggunakan berbagai ragam dan unggah-ungguh bahasa Jawa.
Kompetensi Dasar : Berdialog sesuai dengan tingkat kesantunan
Indikator : Menentukan tema dialog
Menyusun pertanyaan dialog sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa
Menyampaikan pertanyaan dengan pilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa
Menjawab pertanyaan dengan pemilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa
Menyampaikan pertanyaan secara lisan sesuai dengan lafal, intonasi, dan irama yang tepat
Menjawab pertanyaan secara lisan sesuai dengan lafal, intonasi
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat menentukan tema melalui berdialog sesuai dengan tingkat kesantunan
Peserta didik dapat menyusun pertanyaan sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa melalui berdialog sesuai dengan tingkat kesantunan
Peserta didik dapat menyampaikan pertanyaan dengan pilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa melalui berdialog sesuai dengan tingkat kesantunan
Peserta didik dapat menjawab pertanyaan dengan pemilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa melalui berdialog sesuai dengan tingkat kesantunan
Peserta didik dapat menyampaikan pertanyaan secara lisan sesuai dengan lafal, intonasi, dan irama yang tepat melalui berdialog sesuai dengan tingkat kesantunan Peserta didik dapat menjawab pertanyaan secara lisan sesuai dengan lafal, intonasi
melalui berdialog sesuai dengan tingkat kesantunan B. Materi Ajar
Unggah-ungguh basa menika pranatan basa miturut lenggahing tata krama. tegesipun sinten kemawon tiyang ingkang kawastanan mangertos unggah-ungguh basa, menawi gineman utawi srawung dhateng tiyang sanes basanipun kedah netepi paugeran sopan santun, satemah tiyang wau tansah dipunremeni ing pasrawungan. Tiyang ingkang mangertos ing unggah-ungguh saged mapanaken pribadhi saleres-leresipun sarta tansah kurmat dhateng tiyang sanes.
Tiyang ingkang saged tansah kurmat dhateng tiyang sanes kedah ngengeti: 1. Umur.
2. Peprenahan. 3. Drajat. 4. Kasugihan.
7. Pitepangan Enggal.
Pacelathon
Adi : Assalamualaikum! Pak Ali : Wa’alaikumsalam
O….. Adi njanur gunung sore-sore wis tekan kene, ana apa?
Adi : Inggih Pak, sowan kula mriki badhe nyuwun pirsa sejarahipun “pertempuran 5 hari” ing kitha Semarang.
Pak Ali : O…. kuwi terus apa sing arep koktakokake marang bapak?
Adi : Mekaten Pak, kados pundi larah-larahipun kedadosanipun paprangan 5 dinten ing kitha Semarang?
Pak Ali : Mengkene….. Sawise kamardikan Republik Indonesia wis dipratelakake dening Ir Soekarno tanggal 17 Agustus 1945, ananging walanda lan wadya balane ora gelem ngakoni kamardikan Indonesia. Kedadeyan kaya ngono ana ing ngendi bae kayata Medan, Surabaya lsp. Semono uga ing kutha Semarang. Nalika semono tentara Jepang nyerang anggota polisi istimewa sing lagi tugas jaga ana ing tandhon banyu Wungkal, Siranda. Sabanjure keprungu warta yen tandhon banyu mau arep diracun dening Jepang. Yen pawarta mau bener, ateges wong saSemarang bakal mati keracunan. Mula pangarsa Laboraturium Pusat Rumah Sakit Rakyat (Perusara) kutha Semarang, dr. Karyadi enggal budhal menyang Siranda saperlu mriksa banyu tandhon Wungkal kasebut. Ananging ing dalan dicegat, banjur diprajaya dening Jepang. Tahanan Jepang ing sekolah Pelayaran padha brontak sateruse perang wis ora bisa dialang alangi maneh. Perjuangane para kawula mudha Semarang perang kalawan Jepang sajroning limang dina iku, katelah pertempuran 5 dina ing Semarang.
Adi : Lajeng, pasulayan menika wiwitanipun surya pinten, ngantos pinten dinten Pak?
Pak Ali : Saka tanggal, 14 Oktober 1945 nganti 19 Oktober 1945, kira-kira ya 5 dina. Adi : Lajeng menapa wonten sesambetanipun kaliyan Monumen Tugu Muda
Pak?
Pak Ali : Ana, Monumen Tugu Muda kuwi dibangun kanggo mengeti kedadean kuwi. Adi :O… Mekaten. Samenika kula sampun mangertos Pak, matur nuwun
seserapanipun. Pak Ali : Ya, padha-padha.
Adi : Menawi mekaten kula nyuwun pamit wangsul rumiyin nggih Pak. Pak Ali : Iya, ngati-ngati.
C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan
D. Kegiatan
Pembelajaran
Karena dalam berdialog harus memperhatikan unggah-ungguh basa, maka dialog perlu dipelajari pada siswa sejak dini.
Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi
Peserta didik mendapat informasi berkaitan dengan pembuatan
5
No Kegiatan Waktu /menit
3.
naskah dialog
Peserta didik dikelompokkan dalam enam kelompok, tiap-tiap kelompok menentukan tema sesuai pilihan yang telah disediakan. 2.2 Elaborasi
Peserta didik secara demokratis menyusun bersama temannya berupa percakapan dalam bentuk tanya jawab sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa
Peserta didik menyampaikan pertanyaan dengan pilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa
Peserta didik menjawab pertanyaan dengan pemilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa
Peserta didik secara komunikatif menyampaikan pertanyaan secara lisan sesuai dengan lafal, intonasi, dan irama yang tepat
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil jawaban pertanyaan dengan pemilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik dalam berkomunikasi.
Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu menyampaikan secara komunikatif menyampaikan pertanyaan secara lisan sesuai dengan lafal, intonasi, dan irama yang tepat Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif Penutup
3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberi tugas terstruktur berupa pembuatan naskah dialog secara berkelompok dengan menggunakan pilihan kata yang tepat.
3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tak terstruktur berupa pembuatan naskah dialog antara orang tua dan anak dengan tema “Wigatine Unggah-Ungguh Basa Tumrap Para Mudha” dengan jumlah tokoh/pemeran tiga orang.
5
E. Media/ Sumber Pembelajaran Pinter Basa Jawa 2
Prigel Basa Jawa Kelas XI
LKS Tuntas, LKS Hayati Bahasa Jawa F. Penilaian Hasil Belajar
1. Aspek penilaian : Kognitif dan afektif 2. Teknik : Tes (tertulis/lisan)
Non Tes (penugasan) 3. Jenis : Tugas Kelompok
Kajen, Juli 2015 Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
Achmad Jaenudin, S.Pd Ibur Ernawati, S.Pd
NIY. 201877 NPP. 308002092
Butir Penilaian:1. Apa kang dirembug ing pacelathon dhuwur? 2. Basa apa kang digunakake Adi marang Pak Ali?
3. Jlentrehna kedadeyane paprangan 5 dina ing Semarang! 4. Kapan kedadeyane paprangan 5 dina ing Semarang? 5. Kanggo apa Monumen Tugu Muda dibangun?
Skor Penilaian:No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah 1 Ngrembag pertempuran 5 dina ing kutha
Semarang
2 Basa kang digunakake, Adi migunakake krama alus dene Pak Ali migunakake ngoko lugu
10 5 0
3 Kedadeyane paprangan 5 dina ing Semarang 40 20 0 4 14 Oktober 1945 nganti 19 Oktober 1945 10 5 0 5 Kanggo mengeti prastawa pertempuran 5 dina
ing kutha Semarang
20 10 0
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 07
Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa Kelas/Program/
Semester
: XI IPA-IPS/ 1
Pertemuan ke- : 11
Alokasi Waktu : 2 X 45 menit Standar Kompetensi : Membaca
Mampu membaca dan memahami bacaan sastra maupun nonsastra, berhuruf Latin maupun Jawa dengan berbagai keterampilan dan teknik membaca.
Kompetensi Dasar : Membaca pemahaman paragraf berdasarkan letak kalimat utama
Indikator : Mengidentifikasi kalimat utama dalam paragraf
Menyebutkan jenis paragraf berdasarkan letak kalimat utama
Menunjukkan letak kalimat utama dalam paragraf Menunjukkan letak kalimat penjelas dalam paragraf Menemukan ide pokok isi paragraf
Menjawab pertanyaan berkaitan dengan isi paragraf A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat mengidentifikasi letak kalimat utama dalam paragraf melalui membaca pemahaman
Peserta didik dapat menyebutkan jenis paragraf berdasarkan letak kalimat utama melalui membaca pemahaman
Peserta didik dapat menunjukkan letak kalimat utama dalam paragraf melalui membaca pemahaman
Peserta didik dapat menunjukkan letak kalimat penjelas dalam paragraf melalui membaca pemahaman
Peserta didik dapat menemukan pokok isi paragraf melalui membaca pemahaman Peserta didik dapat menjawab pertanyaan berkaitan dengan isi paragraf melalui
membaca pemahaman B. Materi Ajar
Maca intensif : Maca kanthi ancas/tujuwan bisa mangerteni kanthi tlesih/cetha panemu ing wacan lan urut-urutane wacan.
Miturut prenahe ukara baku lan panerang, jinising paragrap ana 2 : Paragrap deduktif : titikane mapan ana ing wiwitan/ngarep paragrap.
Dijlentrehake saka bab kang umum (kagambarake ing ukara baku) tumuju bab kang luwih kusus (kagambarake ing ukara panerang)
Paragrap induktif : titekane mapan ing pungkasaning/wasananipun/buri paragrap. Diandarake kanthi cara ngudal bab kang kusus tumuju bab kang sipate umum. C. Metode Pembelajaran
Tanya jawab; Inkuiri; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan
D. Kegiatan
Pembelajaran
No Kegiatan Waktu /menit
1. Kegiatan Awal 1.1 Orientasi
Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi dan ketenangan).
No Kegiatan Waktu /menit kalimat utama terlebih dahulu, maka dari itu kita pelajari paragraf deduktif-induktif.
Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi
Bertanya jawab tentang pengertian yang berkaitan dengan paragraf.
Peserta didik membagi kelompok menjadi 5
Peserta didik mendapat potongan-potongan kertas berisi paragraf yang memuat kalimat utama.
Peserta didik menunjukkan letak kalimat penjelas dalam paragraf Peserta didik menemukan pokok isi paragraf.
Peserta didik mengemukakan pokok isi paragraf.
Peserta didik yang ditunjuk menjawab pertanyaan berkaitan dengan isi paragraf
Peserta didik lain bersiap-siap menjawab pertanyaan atau menyanggah pendapat temannya.
2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif atas hasil peserta didik dalam menemukan pokok isi paragraf.
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik
Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu mengemukakan pokok isi paragraf
Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif
Penutup
Peserta didik bersama guru menyimpulkan isi paragraf. 3.1. Penugasan Terstruktur
Guru memberikan potongan-potongan paragraf. Peserta didik menentukan letak kalimat utama dan menentukan kalimat utama serta penjelas. Peserta didik menjadikan potongan-potongan paragraf menjadi satu wacana yang mempunyai satu tema. Peserta didik menjawab pertanyaan-pertanyaan berkaiatan dengan bacaan.
3.2. Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi dengan mencari satu bacaan yang memuat paragraf deduktif, induktif atau deduktif-induktif.
75
10
Prigel Basa Jawa Kelas XI
LKS Tuntas, LKS Hayati Bahasa Jawa F. Penilaian Hasil Belajar
1. Aspek penilaian : Kognitif dan afektif 2. Teknik : Tes (tertulis/lisan)
Non Tes (penugasan)
3. Jenis : Tugas Kelompok dan Laporan
4. Instrumen : Soal Essay, kunci jawaban dan Penskoran (Kognitif), terlampir, Lembar Pengamatan (Afektif), terlampir.
Kajen, Juli 2015 Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
Achmad Jaenudin, S.Pd Ibur Ernawati, S.Pd
Butir Penilaian:Andi Juara Olimpiade Fisika Internasional
Sawise kelakon ngrebut medali emas ing olimpiade sains bidang fisika tingkat dunia kang kaping 37 taun 2006 ing Singapura, panguripane Andy Octavian Latief, murid SMA N 1 Pamekasan iki malah kaya selebritis. Tekane dipapag pejabat lan ing sadalan-dalan disalami masyarakat, persis kaya artis.
Anak mbarepe Abdul Latief lan Nur Rachimah, warga Desa Plakpak Kecamatan Pangantenan Kabupaten Pamekasan, Madura iki saiki dadi pemudha ”super sibuk”, sawise mulih saka Singapura, tanggal 22 Juli kepungkur. Remaja kelairan Tanggal 23 Oktober 1987 iki prasasat ora tau leren saka aktivitas anyare : wawancara televisi, nemoni pejabat, diwawancarai wartawan, lan isih akeh maneh acara liyane sing nyebabake dheweke ora bisa lungguh jenak.
”Mengko awan isih ana kagiyatan maneh, aku kudhu menehi bimbingan kanggo adhik kelasku.” Kandhane nalika JB. Semayan arep wawancara. Kang dikarepake adhik kelasku mau kuwi Rega Arimba (Kelas 2 SMAN 1 Pamekasan), kang wektu iki dadi wakile Jatim maju ing olimpiade sains tingkat nasional 2006 ing Jakarta. Rega dikancani Nailul Hasan murid SMAN Waru uga tandhing ing bidhang fisika. Wondene Riski Hadipranata murid SMAN 3 Pamekasan maju ing bidang komputer. Bengine Andi durung leren, dikanthi Dewan Pendidikan Pamekasan, dheweke isih kudu nemoni penggemar Radhio Karimata Pamekasan lewat acara Talk Show.
Sawise dadi juara olimpiade fisika, Andy pancen kaya pahlawan. Masyarakat pulo Madura mangayubagya dheweke kaya juara dunia olah raga. Saka Surabaya sawise nginep sewengi ing hoter berbintang, sowan Gubernur Jatim Imam Utama ing gedhung Negara Grahadi lan sowan sesepuh Jatim asal Madura R. Mohammad Noer, murid SMAN 3 saikiditumpakne mobil bukakandiarak mubeng kota lan kampunge. Ing pendopo Rongosukowati Bupati Pamekasan Ahmad Syafi’i, wakil bupati dalah para muspidha mangayubagya sang ”pahlawan” iki kanthi nggelar acara kembul bujana.
”Iki wujud terimakasihku marang Andy, dheweke pahlawan pendhidhikan saka Pamekasan,” Ngendhikane pak Bupati maranga undhangan. Miturut Pak Bupati, prestasine Andy bisa nambani sedhihe masyarakat Pamekasan kang mentas diguncang kasus carok massal kanthi kurban wong pitu tiwas. ”Prestasi kuwi bisa ngowahianane panemu saka masyarakat nasional lan internasional kang ngandhakake yen wong Madura iku bisane mung carok thok, nyatane ora ngono. Wong Madura wis kabukten uga lihai ing babagan ilmu pengetahuan tingkat internasional. Pangalembanane Bupati Ahmad Syafi’i kanthi masrahake hadiah dhuwit Rp 24 yuta, bupati uga paring bantuwan Rp 25 yuta kanggo Wimbi Pradana putra, siswa SMAN 3 Pamekasan kang kasil ngrebut medali perunggu ing olimpiade sains bidang komputer tingkat nasional, kepungkur.
Wangsulana pitakon-pitakon ngisor iki sawise maca paragraf! 1. Endi ukara bakune paragraf-paragraf ing dhuwur?
2. Endi kang kalebu paragraf deduktif lan paragraf induktif? 3. Apa titikane paragraf deduktif lan paragraf induktif?
4. Apa arane yen sajrone paragraf ukara baku prenahe ana ing kawitan lan ing mburi?
No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan Benar Setenga
h
Salah 1 Wacan ing dhuwur ana 4 wacan
Paragrap 1
Sawise kelakon ngrebut medali emas ing olimpiade sains bidang fisika tingkat dunia kang kaping 37 taun 2006 ing Singapura, panguripane Andy Octavian Latief, murid SMAN 1 Pamekasan iki malah kaya selebritis.
Paragrap 2
Anak mbarepe Abdul Latief lan Nur Rachimah, warga Desa Plakpak Kecamatan Pangantenan Kabupaten Pamekasan, Madura iki saiki dadi pemudha ”super sibuk”, sawise mulih saka Singapura, tanggal 22 Juli kepungkur.
Paragrap 3
Mengko awan isih ana kagiyatan maneh, aku kudhu menehi bimbingan kanggo adhik kelasku.
Paragrap 4
Sawise dadi juara olimpiade fisika, Andy pancen kaya pahlawan.
Paragrap 5
Pangalembanane Bupati Ahmad Syafi’i kanthi masrahake hadiah dhuwit Rp 24 yuta, bupati uga paring bantuwan Rp 25 yuta kanggo Wimbi Pradana putra, siswa SMAN 3 Pamekasan kang kasil ngrebut medali perunggu ing olimpiade sains bidang komputer tingkat nasional, kepungkur.
50 25 0
2 Paragrap 1-4 kalebu paragrap deduktif lan paragrap 5
kalebu paragrap induktif 20 10 0
3 paragrap 1 tekan paragrap 4 nuduhake ukara kapisan minangka bakuning ukara lan ukara saterusing panerang, dene paragrap 5 panerange dhisik pungkasane ukara baku kang awujud dudutan.
20 10 0
4 Paragrap dedhuktif indhuktif 10 5
Total Nilai 100 50 0
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 08
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ 1
Pertemuan ke- : 12
Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
Standar Kompetensi : Menulis
Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan, dan perasaan dalam berbagai jenis karangan sastra maupun nonsastra menggunakan berbagai ragam bahasa Jawa sesuai dengan unggah-ungguh dan menulis dengan huruf Jawa.
Kompetensi Dasar : Menulis wacana sederhana dengan
mempertimbangkan letak kalimat utama
Indikator : Menentukan tema wacana Jawa
Menentukan kalimat utama paragraf yang akan ditulis
Menentukan kalimat penjelas paragraf yang akan ditulis
Menulis paragraf jenis deduktif Menulis paragraf jenis induktif A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat menentukan tema wacana Jawa
Peserta didik dapat menentukan kalimat utama paragraf yang akan ditulis Peserta didik dapat menentukan kalimat penjelas paragraf yang akan ditulis Peserta didik dapat menulis paragraf jenis deduktif
Peserta didik dapat menulis paragraf jenis induktif
B. Materi Ajar 2. Nemtokake ukara baku 3. Nemtokake ukara panerang
4. Nyusun wacana kanthi migatekake panggonan ukara bakune. C. Metode Pembelajaran
Ceramah; Diskusi; Belajar dalam kelompok; dan Penugasan
D. Kegiatan
Pembelajaran
No Kegiatan Waktu /menit
3.
Peserta didik melihat beberapa contoh wacana budaya Jawa Peserta didik dengan rasa ingin tahu mendengarkan penjelasan
tentang menulis wacana. 2.2 Elaborasi
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik
Guru memberikan Peserta didik menentukan tema wacana secara mandiri.
Peserta didik secara kreatif menentukan kalimat utama paragraph yang akan ditulis
Peserta didik menentukan kalimat penjelas paragraph yang akan ditulis
Peserta didik secara kreatif dengan bekerja keras menulis paragraf jenis deduktif dengan menggunakan pilihan kata yang sesuai unggah-ungguh bahasa yang benar.
Peserta didik secara kreatif menulis paragraf jenis induktif dengan menggunakan pilihan kata yang sesuai unggah-ungguh bahasa yang benar
2.3 Konfirmasi
penilaian sebagai rasa menghargai siswa yang mampu menulis wacana Jawa dalam buku tulis sesuai unggah-ungguh basa. Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum
berpartisipasi aktif Penutup
Guru meminta salah satu siswa untuk membacakan hasil karyanya atau kreatifitasnya berupa wacana Jawa yang dibuat secara individu
3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberikan tugas untuk membuat sebuah wacana Jawa sederhana dengan menentukan tema, letak kalimat utama dan jenis paragraf.
10
E. Media/ Sumber Pembelajaran Pinter Basa Jawa 2
Prigel Basa Jawa Kelas XI
LKS Tuntas, LKS Hayati Bahasa Jawa
F. Penilaian Hasil Belajar
1. Aspek penilaian : Kognitif dan afektif 2. Teknik : Tes (tertulis/lisan)
Non Tes (penugasan)
3. Jenis : Tugas Kelompok dan laporan
Kajen, Juli 2015 Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
Achmad Jaenudin, S.Pd Ibur Ernawati, S.Pd
NIY. 201877 NPP. 308002092
Butir PenilaianGawea wacana Jawa rong paragraph kanthi migatekake ukara baku lan panerange!
Skor Penilaian:No Nama Siswa Kriteria Ketepatan
Ukara baku Ukara panerang Basa ukara
1 YUNITASARI 30 30 25
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 09
Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester
: XI IPA-IPS/ 1
Pertemuan ke- : 13 dan 14
Alokasi Waktu : 4 X 45 menit
Standar Kompetensi : Membaca
Mampu membaca dan memahami bacaan sastra maupun nonsastra, berhuruf Latin maupun Jawa dengan berbagai keterampilan dan teknik membaca.
Kompetensi Dasar : Nembang macapat
Indikator : Mengidentifikasi jenis tembang macapat Mengidentifikasi guru lagu tembang macapat Mengidentifikasi guru wilangan tembang macapat Membaca titi laras tembang macapat
Melantunkan syair lagu sesuai dengan nada tembang macapat
Menemukan isi tembang macapat
Menemukan amanat/pitutur yang terkandung dalam tembang macapat
A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat mengidentifikasi jenis tembang macapat melalui nembang macapat.
Peserta didik dapat mengidentifikasi guru lagu suatu tembang macapat melalui nembang macapat.
Peserta didik dapat mengidentifikasi guru wilangan suatu tembang macapat melalui nembang macapat.
Peserta didik dapat membaca titi laras tembang macapat melalui nembang macapat.
Peserta didik dapat melantunkan syair lagu sesuai dengan nada tembang macapat Peserta didik dapat menemukan isi tembang macapat melalui nembang macapat. Peserta didik dapat menemukan amanat/pitutur yang terkandung dalam tembang
macapat melalui nembang macapat. B. Materi Ajar
Tembang macapat
Tembang iku kaperang dadi papat, yaiku : 1. Tembang gedhe kawitan (maca salagu) 2. Tembang gedhe kapindho (masa rolagu) 3. Tembang tengahan ( maca lulagu)
4. Tembang cilik utawa tembang tengahan (macapat lagu)
Tembang Macapat yaiku reriptan utawa dhapukaning basa mawa paugeranipun tinamtu lan anggone maca (ngucapake) kudu dilagokake nganggo kagunan swara. Paugeran kang dikarepke yaiku ana guru gatra, guru wilangan lan guru lagune.
Sekar Macapat
Sekar Macapat Guru
gatra Guru wilangan Guru lagu Mijil 6 10, 6, 10, 10, 6, 6 i, o, e, i, i ,u
Bersama-sama menyebutkan macam-macam tembang macapat 1.3 Motivasi
Sebagai orang Jawa harus bisa menyanyikan lagu tembang macapat, maka dari itu siswa harus mempelajarinya.
Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi
Peserta didik menikmati sajian pemutaran rekaman tembang
5
No Kegiatan Waktu /menit
Guru memberikan pertanyaan lisan secara acak kepada peserta didik sebagai penguatan atas identifikasi yang telah dilakukan peserta didik.
Peserta didik diajak menirukan bersama-sama tembang macapat tersebut dengan aktivitas gemar membaca titi laras.
Guru memberikan sedikit penjelasan tentang titi laras.
Peserta didik melantunkan syair lagu sesuai dengan nada tembang macapat
Peserta didik secara kreatif menemukan isi tembang macapat Peserta didik secara kreatif menemukan amanat/pitutur yang
terkandung dalam tembang macapat
Guru memberikan penekanan sebagai penutup materi nembang. 2.3 Konfirmasi
Guru memberikan umpan balik positif kepada peserta didik dalam mengidentifikasi guru lagu dan guru wilangan suatu tembang macapat
Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik dalam menirukan bersama-sama tembang macapat dengan aktivitas gemar membaca titi laras.
Guru meminta siswa untuk nembang macapat secara mandiri. 3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberi tugas terstruktur dengan mengidentifikasi jenis tembang, guru lagu, guru wilangan, isi dan amanat tembang. 3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur
Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi tentang mengapresiasi tembang macapat dengan mempelajari satu tembang kemudian hasilnya direkam secara berkelompok.
No Kegiatan Waktu /menit
2.
3.
Menyuruh siswa yang belum atau sudah maju untuk mendengarkan temannya nembang macapat
1.3 Motivasi
Menyuruh siswa untuk mempersiapkan dhiri melanjutkan menyanyikan tembang macapat.
Kegiatan Inti 2.1. Eksplorasi
Peserta didik maju satu persatu menyanyikan tembang macapat Peserta didik yang lain mendengarkan temannya dan secara
mandiri melakukan gemar membaca dalam menyanyikan tembang macapat.
2.2. Elaborasi
Peserta didik melantunkan tembang macapat sesuai dengan titi laras tembang.
2.3. Konfirmasi
Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang mampu melantunkan syair lagu sesuai dengan titi laras/ nada tembang macapat secara mandiri.
Penutup
Guru meminta siswa untuk nembang macapat secara mandiri. 3.1 Penugasan Terstruktur
Guru memberi tugas terstruktur dengan mengidentifikasi jenis tembang, guru lagu, guru wilangan, isi dan amanat tembang. .
75
10
E. Media/ Sumber Pembelajaran Pinter Basa Jawa 2
Prigel Basa Jawa Kelas XI
LKS Tuntas, LKS Hayati Bahasa Jawa F. Penilaian Hasil Belajar
1. Aspek penilaian : Kognitif dan afektif 2. Teknik : Tes (tertulis/lisan)
Non Tes (penugasan)
3. Jenis : Tugas Individu
4. Instrumen : Soal Essay, kunci jawaban dan Penskoran (Kognitif), terlampir, Lembar Pengamatan (Afektif), terlampir.
Kajen, Juli 2015 Mengetahui,
Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran
Achmad Jaenudin, S.Pd Ibur Ernawati, S.Pd
NIY. 201877 NPP. 308002092
Butir Penilaian:1. Lagokna titilaras tembang Kinanthi ing dhuwur kanthi trep!
2. Wacanen cakepan/syair tembang Kinanthi ing dhuwur kanthi cetha!
Skor Penilaian:No Uraian Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah 1 Nembang titilaras Kinanthi
Titilaras 15 10 5
Ekspresi 15 10 5
2 Maca cakepan
Lafal 15 10 5
Vocal 15 10 5
3 Nembang cakepan Kinanthi
Titilaras 10 5 3
Cakepan 10 5 3
Vocal 10 5 3
Ekspresi 10 5 3
Total Nilai 100 60 32
Skor Penilaian:No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan
Benar Setengah Salah
1 Wangsalan Sinom 50 25 0
2 Wangsalan Kinanthi 50 25 0
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 10
Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa
Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ 1
Pertemuan ke- : 15
Alokasi Waktu : 2 X 45 menit
Standar Kompetensi : Menulis
Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan, dan perasaan dalam berbagai jenis karangan sastra maupun nonsastra mengguna-kan berbagai ragam bahasa Jawa sesuai dengan unggah-ungguh dan menulis dengan huruf Jawa.
Kompetensi Dasar : Menulis syair tembang macapat
Indikator : Menentukan jenis tembang tembang Menentukan guru gatra tembang Menentukan guru wilangan tembang Menentukan guru lagu tembang A. Tujuan Pembelajaran
Peserta didik dapat menentukan tema tembang melalui menulis syair tembang macapat
Peserta didik dapat menentukan guru gatra tembang melalui menulis syair tembang macapat
Peserta didik dapat menentukan guru wilangan tembang melalui menulis syair tembang macapat
Peserta didik dapat menentukan lagu tembang melalui menulis syair tembang macapat
B. Materi Ajar
Nulis Cakepan Macapat
Ngarang tembang macapat iku ora angel, kapara gampang banget jalaran ing tembang macapat wis ana wewaton kang gumathok. Wewaton iku awujud guru gatra, guru lagu lan guru wilangan. Kajaba iku ana kalane dikantheni nganggo watak-watak tembang.
Wewatone gatra, guru wilangan lan guru lagu tembang macapat.
Aran Gatra
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Pocung 12u 6a 8i 12a
Maskumambang 12i 6a 8i 8a
Gambuh 7u 10u 12i 8u 8o
Megatruh 12u 8i 8u 8i 8o
Mijil 10i 6o 10e 10i 6i 6u
Kinanthi 8u 8i 8a 8i 8a 8i
Asmarandana 8i 8a 8o/e 8a 7a 8u 8a
Durma 12a 7i 6a 7a 8i 5a 7i
Pangkur 8a 11i 8u 7a 12u 8a 8a 8i
Sinom 8a 8i 8a 8i 7i 8u 7a 8i 12a
Dhandhanggula 10i 10a 8e 7u 9i 7a 6u 8a 12i 7a