• Tidak ada hasil yang ditemukan

RPP BAHASA JAWA KELAS XI Smt 2

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2017

Membagikan "RPP BAHASA JAWA KELAS XI Smt 2"

Copied!
30
0
0

Teks penuh

(1)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 01

Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen

Mata Pelajaran : Bahasa Jawa Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS / 2

Pertemuan ke- : 1

Alokasi Waktu : 2 X 45 menit Standar Kompetensi : Mendengarkan

Mampu mendengarkan dan memahani wacana lisan

nonsastra maupun sastra dalam berbagai ragam bahasa Jawa. Kompetensi Dasar : Mendengarkan kegiatan musyawarah yang disampaikan

secara langsung.

Indikator :  Peserta didik menyebutkan pokok-pokok / isi musyawarah

 Peserta didik menyusun pokok-pokok / isi musyawarah ke dalam paragraf

 Peserta didik menyampaikan tanggapan secara lisan pokok-pokok musyawarah

 Peserta didik mengajukan / menjawab pertanyaan berkaitan dengan isi musyawarah

A. Tujuan Pembelajaran

1. Peserta didik dapat menyebutkan pokok-pokok / isi musyawarah.

2. Peserta didik dapat menyusun pokok-pokok / isi musyawarah ke dalam paragraph. 3. Peserta didik dapat menyampaikan tanggapan secara lisan pokok-pokok

musyawarah

4. Peserta didik dapat mengajukan / menjawab pertanyaan berkaitan dengan isi musyawarah

B. Materi Ajar Musawarah

Musawarah minangka salah sawijining kagiyatan kang nduweni ancas golek mupakat, pasarujukan utawa supeket. Kabeh anggotane entuk guneman lan menehi panemu (pendapat). Saka sakehing panemu kasebut, banjur dirembug maneh murih becik, sawise iku dijupuk dudutane utawa kesimpulan minangka pasarujukan utawa mupakat.

Bab kang dituwuhake ing musawarah : 1. Panemu kang maneka warna

2. Pamrayoga sampurnaning bab kang dirembug 3. Panyengkuyung

Ing musawarawah sapa bae bisa urun rembug, sesanti iki wredine rembugan kang adhedhasar demokrasi, ora mawas wong tuwa utawa wong enom, ora mawas wong pangkat lan ora pangkat, wong sugih lan mlarat .

Babagan kang kudu digatekake ing musawarah : 1. Ngajokake pitakonan

(2)

C. Metode Pembelajaran

Ceramah,Tanya jawab, dan Penugasan

D. Kegiatan Pembelajaran

No Kegiatan Waktu /menit

1.

2.

3.

Kegiatan Pendahuluan 1.1 Orientasi

Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi dan ketenangan).

1.2 Apersepsi

Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah mendengarkan musyawarah.

1.3 Motivasi

Segala sesuatu apabila akan ditentukan yang berkaitan dengan orang lain dan berhubungan dengan orang banyak, hendaknya dimusyawarahkan terlebih dahulu. Maka musyawarah penting untuk dipelajari

Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi

 Guru menjelaskan sedikit pengertian tentang sambutan.  Guru menyuruh enam peserta didik untuk memperagakan

musyawarah dengan rasa toleransi didepan peserta didik yang lain.  Peserta didik yang lain menyimak musyawarah secara terbuka.  Peserta didik mendengarkan pembacaan sambutan secara mandiri.  Guru membimbing peserta didik untuk mengidentifikasi tema

sambutan. 2.2 Elaborasi

 Peserta didik dibimbing agar secara mandiri dapat

mengidentifikasi menyebutkan pokok-pokok / isi musyawarah kedalam paragraf.

 Secara komunikatif peserta didik menyampaikan tanggapan secara lisan pokok-pokok musyawarah.

 Antar peserta didik secara komunikatif dan toleransi bertanya jawab yang berkaitan dengan isi musyawarah.

2.3 Konfirmasi

 Guru memberikan penghargaan atas keberhasilan siswa mendengarkan musawarah dengan baik.

 Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif.

Kegiatan Penutup

 Mengerjakan latihan soal.

 Memberikan penilaian pada hasil kerja siswa

10

40

(3)

No Kegiatan Waktu /menit  Guru meminta siswa secara mandiri untuk menyampaikan secara

lisan hasil musyawarah didengar 3.1 Penugasan Terstruktur

 Guru memberi tugas kepada siswa untuk menyusun pokok-pokok isi musyawarah kedalam sebuah paragraf.

3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur

 Peserta didik membentuk kelompok dan menentukan tema yang kemudian dimusyawarahkan, dan hasil musyawarah dikumpulkan dalam lembar kertas.

E. Media / Sumber Pembelajaran  Prigel Basa Jawa Kelas XI  Pinter Basa Jawa 2

 LKS Kelas XI

F. Penilaian Hasil Belajar

Rembugan babagan bencana alam Bu Bayan : Assalamu’alaikum …..

Kanca-kanca : Wa’laikumsalam …..

Bu Bayan : Alhamdulillah … sumangga kula lan panjenengan munjukaken puji syukur dhumateng Gusti Allah ingkang sampun paring kasarasan dhmateng kula lan panjenengan satemah kita saged makempal wonten ing rapat sonten punika. Ibu-ibu sampun kula lan panjenengan mangertosi bilih sedherek kita ing dhusun Kragan gadhah musibah, lan menawi kita biyantu sedherek kita pripun? Wonten usul ?

Bu RW : Bu, menawi kita tumbas sandhang pangan ngangge arto kas pripun ? Bu RT : Kula usul Bu…

Bu Bayan : Ohh..nggih, mangga Bu…Napa usulipun?

Bu RT : Menawi kita tumbas naming panganan pripun? Sandhanganipun kita nyuwuni saking warga-warga, amargi artonipun mangke boten cekap? Bu Bayan : Pripun Bu? Wonten pamanggih sanes boten?

Bu Camat : Sekedhap Bu…saniki artanipunpinten ing kas?

Bu RW : Artanipun wonten satnggal milyar gangsal yuta, lan tabunganipun tigangatus yuta.

Bu Carik : Kula Bu…

Bu Bayan : Ohh..nggih Mangga…

Bu Carik : Menawi kta tumbas sandhang sedanten pripun? Sandhangane anyar, mosok sing lawas Bu?

Bu RT : Lho Bu mangke boros, usul kula sandhanganipun saking warga mawon, mangke sing tumbas pangananane kita mawon… Bu Bayan : Lha pripun Bu, wonten usulan malih?

Bu Kades : Kula sarujuk, kita tumbas pangananipun kalih obat-obatan, satemah sandhanganipun sandhangan ingkang pantes diagem.

(4)

Bu Bayan : Ooo…mekaten, pripun ibu-ibu, sarujuk boten? Kanca-kanca : Sarujuk…!

Bu Bayan : Lajeng menawi tetedhanipun kados pundi?

Bu RW : Menawi kita tumbas panganan kaliyan obat-obatan kayata mi, sembako, pripun Bu?

Bu Kades : Nggih kula sarujuk…mangke kita tumbasaken ngangge arta kas Bu RT : Kula usul Bu…

Bu Bayan : Nggih mangga Bu…

Bu RT : Ngaten Bu, mangke kula kaliyan Bu Camat ingkang numbasaken tetedhanipun, wonten ing langgananipun Bu Camat. Supados angsal diskon…

Kanca-kanca : Nggih sarujuk…

Bu Bayan : Saniki pripun carane kita ngaturaken bantuwanipun? Bu RT : Kula usul Bu…

Bu Bayan : Nggih mangga…

Bu RT : Kita lak gadhah Karang Taruna, menawi nyuwun bantuwan pemudha-pemudhi Karang Taruna supads biyantu kita ngaturaken bantuwan kaliyan ngempalaken sandhangan saking warga-warga…

Bu Bayan : Ooohh…nggih…leres, wonten pamanggih malih? Bu RW : Menawi wekdalipun wulan niki pripun ibu-ibu?

Bu Camat : Wulan niki? Kok dangu sanget Bu? Minggu niki mawon pripn Bu? Luwih cepet, luwih becik…nggih ta Bu?

Bu Carik : Nggih kula sarujuk kaliyan Bu Camat…amargi menawi kedangon mangke mesakke kaliyan korbanipun.

Bu RW : Ooo…ngoten nggih kula manut mawon. Bu Bayan : Dados Minggu niki nggih Bu? Dinten menapa?

Bu RW : Kula usul Bu, saupami minggu niki sekawan dinten malih pripun? Dados dinten Kemis…

Bu Bayan : Lha blanjane pripun Bu?

Bu Carik : Kula usul Bu…saupami blanjane ngenjing-enjing pripun Bu? Bu RT : Nggih kula sarujuk, mangke kula lan Bu Camat ingkang blanja. Bu Bayan : Oooo…nggih, ibu-ibu sarujuk ta?

Kanca-kanca : Sarujuukkkk…

Bu Bayan : Nggih sampun, sampun cekap sedaya ibu-ibu? Menawi boten wonten, mangga Bu RW maosakenasilipun pirembagan ing wekdal punika. Bu RW : Nggih dados, mangke kita tumbas tetedhan ngangge arta kas samilyar

limangatus yuta, sandhanganipun kita nyuwun saking warga-warga kaliyan bantuwan pemudha-pemudhi Karang Taruna, lajeng

wekdalipun sekawan dinten malih nggih Bu…mangke Bu RT kaliyan Bu Camat tumbas tetedhan, obat-obatan, lan sembako wonten ing langgananipun Bu Camat…leres Bu? Dados tirahan kas kita tasih 300 yuta…wonten ingkang badhe mundhut pirsa?

Kanca-kanca : Boteennnnn….!

Bu Bayan : Nggih sampun, menawi boten wonten ingkang taken, kita tutup rapat kita kanthi hamdallah sareng-sareng…

(5)

Bu Bayan : Mugi-mugi rancangan kita lancar lan amal kula lan pajenengan dipuntampi dening Gusti Allah…

Kanca-kanca : Amiiiin…..!

Bu Bayan : Wassalamu’alaikum Warahmatullahi Wabarakatuh…..! Kanca-kanca : Wa’alaikumsalam Warahmatullahi Wabarakatuh…..!

Butir Penilaian:

1. Apa tema musawarah ing dhuwur?

2. Sebutna pokok-pokok musawarah ing dhuwur?

3. Gawea kasil dudutan musawarah kasebut ing paragraph?

Skor Penilaian: 1. Bencana alam Skor nilai = 10

2. Pokok-pokok musawarah :

a. Rencana maringi bantuwan bencana alam ing dhusun Kragan b. Arep biyantu korban wujude sandhang pangan, lan obat-obatan.

c. Dana bantuwan kajupuk saka iuran warga desa lan pemudha Karang Taruna Rp

1.500.000.000,-d. Sumbangan arep dikirimke pemudha Karang Taruna. e. Bantuwan arep dikirim ing dina Kemis.

Skor nilai = 10-50

3. Kasil dudutan musawarah :

Dudutan kasil musawarah ing dina iki arep biyantu korban bencana alam ing dusun Kragan arupa sandhang, pangan, lan obat-obatan. Dana bantuwan kajupuk saka kas desa Rp 1.500. 000.000,- sing arep dikirimake dening pemudha Karang Taruna ing dina Kemis. Ubarampe kanga rep diwenehake ditumbasake ing took langganane Bu Camat.

Skor nilai = 10-40

Jadi total skor nilai = 10-50 x 2 = 100

Kajen, Januari 2016 Mengetahui,

Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Achmad Jaenudin, S.Pd Ibur Ernawati, S.Pd

(6)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 02

Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen

Mata Pelajaran : Bahasa Jawa Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ 2

Pertemuan ke- : 2

Alokasi Waktu : 2 X 45 menit Standar Kompetensi : Mendengarkan

Mampu mendengarkan dan memahani serta menanggapi berbagai ragam wacana lisan nonsastra berupa berita dalam berbagai ragam bahasa Jawa. Kompetensi Dasar : Mendengarkan tembang macapat

Indikator :  Peserta didik menyebutkan watak tembang macapat  Peserta didik mengungkapkan makna kata yang

terkandung dalam macapat

 Peserta didik menanggapi makna kata yang terkandung dalam tembang macapat

 Peserta didik menceritakan kembali isi tembang macapat.

A. Tujuan Pembelajaran

Peserta didik dapat menyebutkan watak tembang macapat

Peserta didik dapat mengungkapkan makna kata yang terkandung dalam macapat Peserta didik dapat menanggapi makna kata yang terkandung dalam tembang

macapat

Peserta didik dapat menceritakan kembali isi tembang macapat.

B. Materi Ajar

MACAPAT (a) (b)

Wajibe murid iku Nuladha laku utama

Kudu sregep taberi sinau Tumrap ing wong tanah Jawi Miwah gemi setiti lan ngati-ati Wong agung ing Ngeksiganda Manut parentahing guru Panembahan Senopati

Bekti mring wong tuwa karo Kapati amarsudi Sudane hawa lan napsu Ja padha seneng nesu Pinesu tapa brata Karo kanca seneng tukar padu Tanapi ing siyang-ratri

Ngundamana agawe seriking ati Amamangangun karyenak tyasing sesama

Kalamun nganti kebacut Dadi rerasaning uwong Mula anak putuku

Dha elinga pituturing guru

Kang supaya sira enggal bisa wasis Mempeng anggonmu sinau

(7)

C. Metode Pembelajaran

Ceramah, tanya jawab, dan Penugasan

D. Kegiatan Pembelajaran

No Kegiatan Waktu / menit

1.

2.

3.

Kegiatan Awal 1.1 Orientasi

 Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi, ketenangan).

1.2 Apersepsi

 Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah mendengarkan tembang macapat.

1.3 Motivasi

 Mendengarkan tembang macapat bagi yang memahami, sangat menyenangkan, karena dalam tembang macapat terdapat makna lirik dan intonasi yang mempunyai kekuatan magic. Kegiatan Inti

2.1 Eksplorasi

Guru mempersiapkan rekaman/ naskah tembang macapat. Peserta didik menyimak tembang macapat secara terbuka. 2.2 Elaborasi

Dengan stimulus guru, peserta didik secara mandiri menyebutkan watak tembang macapat.

Peserta didik bekerja keras berusaha mengungkapkan makna kata yang terkandung dalam macapat.

Peserta didik secara komunikatif menanggapi makna kata yang terkandung dalam tembang macapat.

Peserta didik secara komunikatif peserta didik menceritakan kembali isi tembang macapat

2.3 Konfirmasi

 Guru menegaskan kembali makna dalam tembang macapat. Penutup

 Mengerjakan latihan soal dalam LKS

 Guru memberikan penghargaan nilai kepada siswa yang mengerjakan latihan soal.

2.1 Penugasan Terstruktur

 Guru memberikan tugas kepada peserta didik untuk

menyebutkan watak dan makna kata dalam tembang macapat. 2.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur

 Guru memberi tugas tidak terstruktur agar peserta didik menulis tembang macapat yang lain.

5

40

40

E. Media/ Sumber Pembelajaran  Prigel Basa Jawa Kelas XI  Pinter Basa Jawa 2

(8)

F. Penilaian Hasil Belajar  Butir Penilaian:

Sinom

Sawise deleng pambagyaharja ing dhuwur, coba saiki gawenen kerangka pambagyaharja kanthi tema kamardikan!

1. Apa watak tembang macapat ing dhuwur? 2. Apa makna tembang macapat ing dhuwur? 3. Critakna isi tembang macapat ing dhuwur!

 Skor Penilaian :

1. Watak tembang macapat ing dhuwur :

a. Gambuh : Tansah paring pitutur, jumbuhake kadewasaning jiwa lan raga b. Sinom : grapyak, luwes, seneng, bungah

Skor nilai = 20

2. Makna tembang macapat ing dhuwur :

a. Gambuh : Kuwajibane murid iku sinau, gemi lan ngati-ati, sarta manut prentahing guru lan wong tuwa; Karo kanca aja seneng tukar padu nggawe lara ati ndak dadi prekara; Bocah-bocah kudu eling pituture guru supaya pinter lan bisa klakon tujuwanmu.

b. Sinom : Nuldha wong Jawa yaiku sinau tekane pati kanthicara tapa-brata kanggo mbangun panguripan kang tentrem antar manungsa. Skor nilai = 30

3. Isi tembang macapat ing dhuwur :

a. Gambuh :Maringi pitutur marang murid kabeh supaya sregep sinau, gemi, ngati-ati, rukun padha kanca sarta manut prentahing guru lan wong tuwa supaya bisa klakon apa kang dadi tujuwane.

b. Sinom : Maringi pituduh supaya nuladha lakune wong jawa kang sinau tekane pati kanthi cara tapa-brata kanggo mbangun panguripan kang tentrem antar manungsa.

Skor nilai = 30

Jadi total skor nilai 80

Kajen, Januari 2016 Mengetahui,

Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Achmad Jaenudin, S.Pd Ibur Ernawati, S.Pd

(9)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 03

Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen

Mata Pelajaran : Bahasa Jawa Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ 2

Pertemuan ke- : 3

Alokasi Waktu : 2 X 45 menit Standar Kompetensi : Berbicara

Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan, dan perasaan secara lisan sastra maupun nonsastra dengan menggunakan berbagai ragam dan unggah ungguh bahasa Jawa.

Kompetensi Dasar : Membahas atau mendiskusikan isi tembang macapat Indikator :  Peserta didik menganalisis tema macapat

 Peserta didik menganalisis watak tembang macapat  Peserta didik menganalisis guru gatra

 Peserta didik menganalisis guru wilangan

 Peserta didik menyimpulkan amanat atau pesan yang terdapat dalam macapat

 Menyebutkan kegunaan tembang macapat

A. Tujuan Pembelajaran

 Peserta didik dapat menganalisis tema macapat.

 Peserta didik dapat menganalisis watak tembang macapat.  Peserta didik dapat menganalisis guru gatra

 Peserta didik dapat menganalisis guru wilangan

 Peserta didik dapat menyimpulkan amanat atau pesan yang terdapat dalam macapat.  Peserta didik dapat menyebutkan kegunaan tembang macapat.

B. Materi Ajar

Sinom Asmarandana

Nuladha laku utama, Kalakone amemuji, Tumrap ing wong tanah Jawi, Kang sinebut tatacara, Wong agung ing Ngeksiganda, Nyadran iku sebutane, Panembahan Senopati, Wiwit ing kuna mangkuna,

Kapati amarsudi, Lumantar putra wayah

Sudane hawa lan napsu Ngantos jaman orde baru, Pinesu tapa-brata Kabeh angurmati adat.

Tanapi ing siyang-ratri, (b)

Amamangun karyenak tyasing sasama (a)

C. Metode Pembelajaran

(10)

D.

Kegiatan Pembelajaran

No Kegiatan Waktu /menit

1.

2.

3.

Kegiatan Awal 1.1 Orientasi

Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absen, dan ketenangan kelas).

1.2 Apersepsi

Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah diskusi macapat.

1.3 Motivasi

 Dalam menganalisis macapat kita harus mengetahui unsur-unsur macapat terlebih dahulu.

Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi

 Peserta didik mengamati tembang macapat yang telah disediakan 2.2 Elaborasi

 Peserta didik bekerja keras menganalisis judul macapat

 Peserta didik bekerja keras menganalisis watak tembang macapat.  Peserta didik bekerja keras menganalisis guru gatra.

 Peserta didik menganalisis guru wilangan.

 Peserta didik secara kreatif menyimpulkan amanat / pesan yang terdapat dalam macapat.

 Peserta didik secara kreatif menyebutkan kegunaan tembang macapat

2.3 Konfirmasi

 Guru memberikan umpan balik positif atas hasil pekerjaan siswa  Guru menghargai prestasi peserta didik dengan memberikan

penghargaan kepada siswa yang mampu menjawab ananlisis secara langsung.

 Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif

Penutup

Guru meminta siswa untuk mengerjakan latihan soal secara berkelompok dengan menganalisis tembang macapat yang telah disediakan.

3.1 Penugasan Terstruktur

 Guru memberi tugas kepada peserta didik secara berkelompok, bekerja keras mengerjakan latihan soal tembang macapat dengan menganalisis tembang macapat.

3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur

 Guru memberi tugas kepada peserta didik untuk mencari tembang macapat lain dari internet

10

35

(11)

E. Media/ Sumber Pembelajaran  Prigel Basa Jawa Kelas XI  Pinter Basa Jawa 2

 LKS Kelas XI

F. Penilaian Hasil Belajar  Butir Penilaian:

1. Apa irah-irahan tembang macapat ing dhuwur? 2. Apa watak tembang macapat ing dhuwur? 3. Sebutna guru gatra tebang macapat ing dhuwur! 4. Sebutna guru wilangan tembang macapat ing dhuwur! 5. Apa gunane tembang macapat ing dhuwur?

6. Apa isine tembang macapat ign dhuwur?

 Skor nilai:

No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan

Benar Setengah Salah 1 Irah-irahan tembang macapat a.Sinom, b.Asmaradana 10 5 0 2 Watak tembang macapat a.Grapyak, luwes, seneng;

b.Seneng, susah, sedih, bungah

10 5 0

3 Guru gatra tembang macpat a.9; b.7 10 5 0

4 Guru wilangan tembang macapat a.8,8,8,8,7,8,7,8,7; b.8,8,8,8,7,8,8

20 10 0

5 Gunane tembang macapat a.kanggo nggambarake nalika isih enom seneng nggolek elmu utawa nggambarake swasana kang sigrak semanak; b.nggambarake pemudha kang lagi kasmaran carane nyadran kanggo ngurmati adat Jawa.

20 10 0

6 Isi tembang macapat ing dhuwur a. Nuladhani watak kang utama wong Jawa yaiku sinau tekane pati kanthi cara tapa-brata awan bengi kanggo mbangun panguripan kang tentrem antar manungsa; b.Numindaki kang pepuji yaiku tatacarane nyadran awet jaman biyen tumekane saiki kanggo ngurmati adat.

30 15

Total Nilai 100 50 0

Kajen, Januari 2016 Mengetahui,

Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Achmad Jaenudin, S.Pd Ibur Ernawati, S.Pd

NIY. 201877 NPP. 308002092

(12)

Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen Mata Pelajaran : Bahasa Jawa

Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ 2

Pertemuan ke- : 4

Alokasi Waktu : 6 X 45 menit Standar Kompetensi : Membaca

Mampu membaca dan memahami bacaan sastra

maupun nonsastra, berhuruf latin maupun Jawa dengan bebagai ketrampilan dan teknik membaca.

Kompetensi Dasar : Membaca nyaring naskah pidato

Indikator :  Peserta didik menentukan pokok-pokok isi pidato  Peserta didik membacakan naskah pidato dengan

lafal, intonasi, dan irama yang sesuai

 Peserta didik mengkritik/ menilai pembacaan teman.

A. Tujuan Pembelajaran

Peserta didik dapat menentukan pokok-pokok isi pidato

Peserta didik dapat membacakan naskah pidato dengan lafal, intonasi, dan irama yang sesuai

Peserta didik dapat mengkritik / menilai pembacaan teman

B. Materi Ajar Sesorah

1. Carane sesorah

a. Kanthi maca sawutuhe (metode naskah)

Kanthi maca sawutuhe, yaiku maca apa anane kang wis tinulis. b. Kanthi apalan (metode hafalan)

Yaiku nglantarake sesorah kanthi ngapalake layang sesorah kang tinulis. c. Kanthi pandom lajer (metode ekstemporan)

Yaiku kanthi nglantarake pepandom lajering gagasan kang perlu diwedharake.

d. Kanthi cara dadakan (metode impromtu)

Ditindakake kanthi dadakan ing sawijining acara. 2. Persiyapan sesorah

Sikap sarira :

a. Ngadeg ora kena lelambaran sikil siji

b. Ngadeg ora kena sikile mekar banget/ mbegagah c. Ngadeg ora kena loyo

d. Ngadeg ora kena lendhetan papan wicara Ewah-ewahaning pasuryan :

a. Ora kena asring mesem b. Ora kena mbesengut c. Ora kena tumungkul d. Ora kena gugup

(13)

a. Salam pambuka, yaiku ngaturake salam sing sepisan. Lumrahe nggunakake Assalamu’alaikum Wr.Wb; Sugeng enjing/ siyang/ sonten/ dalu; Nuwun. b. Purwaka, yaiku atur panuwun dhumateng para tamu lan ngaturake puji syukur

marang Gusti Kang Maha Agung.

c. Isi, yaiku kabeh prekara kang diwedharake jumbuh karo tema acara. d. Wigati/ dudutan/ kesimpulan, yaiku inti saka isi kang diwedharake

e. Pangajeng-ajeng/ pangarep-arep, yaiku pituduh, pangarep sing diwedharake marang wong kang ngrungokake.

f. Wusana, yaiku atur panuwun lan nyuwun pangapura.

g. Salam panutup, yaiku ngaturake salam panutup, kaya poin a.

Assalamu’alaikum Wr.Wb.

Nuwun, para pinisepuh, sesepuh ingkang satuhu kula bekteni, saha para ingkang sami rawuh ingkang winengku ing kawilujengan. Saderengipun nyuwun ngapunten, awit kula ngadeg wonten ngarsa panjenengan sedaya, boten nama ngirangi tata trapsila, ananging ngengeti kawontenan ingkang mekaten. Kula minangka tetalanging basa, kalilalana kula matur ing ngarsanipun ingkang sami rawuh, bilih keparenganipun Bapa Muryanto sekaliyan, kula dipunsaraya ngaturaken wigatining sedya wigatosing perlu ing kalenggahan punika.

Langkung rumiyin Bapa Muryanto sekaliyan ngaturaken puji syukur dhateng ngarsanipun Gusti Ingkang Maha Agung, dene saged kalaksanan mahargya putranipun ingkang angka loro kaleresan ing dinten punika sampun yuswa sepeken.

Salajengipun Bapa Muryanto sekaliyan ngaturaken pambagya wilujeng rawuhipun para tamu sedaya. Bapa Muryanto sekaliyan ngaturaken agunging panuwun ingkang tapa pepindhan, dene panjenengan sedayasampun kepareng nglonggaraken wekdal saha penggalih saged hanjenengi ing pahargyan punika kanthi legawaning penggalih. Bapa Muryanto sekaliyan rumaos karoban ing sih sutresna ingkang sakalangkung ndadosaken bombong mongkoging manah.

Wondene ingkang dados hajat-ujubing pasamuan menika, rikala dinten Senin Kliwon, tanggal 19 Nopember 2010, Bapa saha Ibu Muryanto hanampi nugrahing pangeran ginadhuhan momonganingkang mijil wonten ing griya sakit Dr. Oen Surakarta, kanthi wilujeng boten wonten alangan satunggal punapa.

Putra ingkang angka kalih punika dening Bapa Muryanto sekaliyan keparingan tetenger Khusnul Khotimah. Mugi-mugi pinaringan nugrahaning pangeran saged murakabi dhumateng tiyang sepuhipun saged mikul dhuwur mendem jero. Satemah migunani dhumateng bebrayan, minggahipun nusa lan bangsa miwah agami.

Tumapaking pahargyan menika saderengipun sampun kerantam tharik-tharik, ewadene taksih kathah tuna dungkaping tumindak, langkung-langkung tumrap atur ingkang kirang mranani penggalih panjenengan, saha kirang pangrengkuh anggenipun mapanaken, dhumateng rawuh panjenengan sedaya, lumantar kula Bapa Muryanto nyuwun agunging samudra pangaksami.

Wasana minangka panutuping atur, kula nglenggana, kathah thithaling atur saha kirang trapsilaning anggen kula matur awit kiranging titi tata patising atur, kula nyuwun agunging samudra pangaksami.

(14)

C. Metode Pembelajaran

Penjelasan; dan Penugasan praktek

D. Kegiatan Pembelajaran

Pertemuan I

No Kegiatan Waktu /menit

1.

2.

3.

Kegiatan Awal 1.1 Orientasi

 Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi, ketenangan kelas)

1.2 Apersepsi

 Memberi tahu materi pelajaran pada hari ini adalah membaca nyaring naskah pidato.

1.3 Motivasi

 Ada beberapa hal yang harus diperhatikan dalam berpidato, karena itu dalam membaca pidato perlu dipelajari

Kegiatan Inti 1.1 Eksplorasi

 Guru menjelaskan beberapa hal yang harus diperhatikan dalam membaca naskah pidato

 Peserta didik menyimak naskah pidato yang telah disediakan.

1.2 Elaborasi

 Dengan stimulus guru peserta didik bekerja keras menemukan pokok-pokok isi pidato dalam naskah yang telah disiapkan

 Peserta didik bekerja keras membaca nyaring naskah pidato dengan lafal, intonasi, dan irama yang sesuai

 Peserta didik secara kreatif mengkritik/ menilai pembacaan teman

1.3 Konfirmasi

 Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik dalam menilai dan melakukan pembacaan naskah pidato  Guru memberikan penghargaan kepada siswa berupa nilai

yang membaca naskah pidato

 Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang kurang berpartisipasi aktif

Penutup

 Guru memberi tahu bahwa praktek lisan membaca naskah pidato dilanjutkan pertemuan yang akan datang.

1.1 Penugasan Terstruktur

Peserta didik bekerja keras membaca naskah pidato dan secara kreatif menilai pembacaan teman

1.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur

Guru memberi tugas tidak terstruktur sebagai pengayaan materi untuk mencari naskah pidato berbahasa Indonesia kemudian menerjemahkan kedalam bahasa Jawa sesuai unggah-ungguh basa yang tepat.

10

70

(15)

Pertemuan II

No Kegiatan Waktu /menit

1.

2.

3.

Kegiatan Awal 1.3 Orientasi

 Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi, ketenangan kelas)

1.4 Apersepsi

 Memberi tahu materi pelajaran pada hari ini adalah membaca nyaring naskah pidato.

1.3 Motivasi

 Ada beberapa hal yang harus diperhatikan dalam berpidato, karena itu dalam membaca pidato perlu dipelajari

Kegiatan Inti 1.4 Eksplorasi

 Guru menyuruh peserta didik menyiapkan naskah pidato yang akan dibaca

 Peserta didik yang ditunjuk mempersiapkan diri untuk menilai temannya dalam berpidato.

1.5 Elaborasi

 Peserta didik bekerja keras membaca nyaring naskah pidato dengan lafal, intonasi, dan irama yang sesuai

 Peserta didik secara kreatif mengkritik/ menilai pembacaan teman

1.6 Konfirmasi

 Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik dalam menilai dan melakukan pembacaan naskah pidato.  Guru memberikan penghargaan kepada siswa berupa nilai

yang membaca naskah pidato.

 Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang kurang berpartisipasi aktif

Penutup

Guru memberi tahu bahwa praktek lisan membaca naskah pidato dilanjutkan pertemuan yang akan datang.

10

75

5

Pertemuan III

No Kegiatan Waktu /menit

1. Kegiatan Awal 1.5 Orientasi

 Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi, ketenangan kelas)

1.6 Apersepsi

 Memberi tahu materi pelajaran pada hari ini adalah membaca nyaring naskah pidato.

1.3 Motivasi

 Ada beberapa hal yang harus diperhatikan dalam berpidato, karena itu dalam membaca pidato perlu dipelajari

(16)

No Kegiatan Waktu /menit

2.

3.

Kegiatan Inti 1.7 Eksplorasi

 Guru menyuruh peserta didik menyiapkan naskah pidato yang akan dibaca

 Peserta didik yang ditunjuk mempersiapkan diri untuk menilai temannya dalam berpidato.

1.8 Elaborasi

 Peserta didik bekerja keras membaca nyaring naskah pidato dengan lafal, intonasi, dan irama yang sesuai

 Peserta didik secara kreatif mengkritik/ menilai pembacaan teman

1.9 Konfirmasi

 Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik dalam menilai dan melakukan pembacaan naskah pidato  Guru memberikan penghargaan kepada siswa berupa nilai

yang membaca naskah pidato

 Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang kurang berpartisipasi aktif

Penutup

Guru memberi tahu materi yang akan datang.

75

5

E. Media/ Sumber Pembelajaran  Prigel Basa Jawa Kelas XI  Pinter Basa Jawa 2

 LKS Kelas XI

F. Penilaian Hasil Belajar  Butir Penilaian:

Wangsulana pitakon ngisor iki miturut geguritan ing dhuwur! 1. Apa underane sesorah ing dhuwur?

2. Sapa kang duwe gawe sesorah ing ddhuwur? 3. Ukara endi kang nuduhake pambuka?

4. Manut sesorah ing dhuwur, anake jenenge sapa?

(17)

 Skor Penilaian Tulis :

No Kunci Jawaban Kriteria Ketepatan

Benar Setengah Salah

1 Mengku gati ing kawilujengan 10 5 1

2 Bapa Muryanto. 5 2 0

3 Nuwun, para pinisepuh, sesepuh ingkang satuhu kula bekteni, saha para ingkang sami rawuh ingkang winengku ing kawilujengan. Saderengipun nyuwun ngapunten, awit kula ngadeg wonten ngarsa panjenengan sedaya, boten nama ngirangi tata trapsila, ananging ngengeti kawontenan ingkang mekaten. Kula minangka tetalanging basa, kalilalana kula matur ing ngarsanipun ingkang sami rawuh, bilih keparenganipun Bapa Muryanto sekaliyan, kula dipunsaraya ngaturaken

wigatining sedya wigatosing perlu ing kalenggahan punika

30 15 3

4 Khusnul Khotimah 5 3 1

5 Mugi-mugi pinaringan nugrahaning pangeran saged murakabi dhumateng tiyang sepuhipun saged mikul dhuwur mendem jero. Satemah migunani dhumateng bebrayan, minggahipun nusa lan bangsa miwah agami.

30 15 3

Total Nilai 80 40 8

 Skor Penilaian Lisan :

No. Jeneng

Perangan kang dibiji Pocapan/

artikulasi Lagune/ Intonasi

Pamedhote ukara

Penampilan lan ekspresi

1. Ati riskiyati 18 – 21 18 - 21 18 - 21 17 - 22

2. Aulia anggun 3. Dista dwi

Jadi, skor maksimal praktek (21 x 3) + 22 = 85, dan skor minimal (18 x 3) + 17 = 71

Kajen, Januari 2016 Mengetahui,

Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Achmad Jaenudin, S.Pd Ibur Ernawati, S.Pd

(18)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 05

Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen

Mata Pelajaran : Bahasa Jawa Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ 2

Pertemuan ke- : 7

Alokasi Waktu : 6 X 45 menit Standar Kompetensi : Membaca

Mampu membaca dan memahami bacaan sastra maupun nonsastra, berhuruf latin maupun Jawa dengan bebagai ketrampilan dan teknik membaca.

Kompetensi Dasar : Nembang Campursari

Indikator :  Peserta didik menikmati keindahan lagu campursari dengan cara menyanyikannya

 Peserta didik menyebutkan isi yang terkandung dalam campursari

 Peserta didik menemukan amanat atau pitutur yang terkandung dalam campursari

 Peserta didik melantunkan tembang campursari

A. Tujuan Pembelajaran

Peserta didik dapat menikmati keindahan lagu campursari dengan cara menyanyikannya.

Peserta didik dapat menyebutkan isi yang terkandung dalam campursari. Peserta didik dapat menemukan amanat atau pitutur yang terkandung dalam

campursari.

Peserta didik dapat melantunkan tembang campursari.

B. Materi Ajar Campursari

Caping Gunung

Dhek jaman berjuang, njur kelingan anak lanang Biyen dakopeni, ning saiki ana ngendi

Jarene wis menang, keturutan sing digadhang Biyen ninggal janji, ning saiki ana ngendi

Reff

Ning gunung, dakcadhongi sega jagung Yen mendhung, tak silihi caping gunung Sukur bisa nyawang, gunung desa dadi reja Gene ora ilang, nggone padha lara lapa

Mr. Mendem

Aku wis kandha ciu marake cilaka

Aku wis matur mensen ning omongan nglantur Wis tak aturi yen vodka marake lali

(19)

Ora tak gagas penting sih sa tuku beras Ora tak anggep penting anak bojo wareg Aja muna-muni nuturi kaya kyai

Ditoke wae yen klenger wis ndlosor dhewe

Reff

Rakena tak kandani, yen ngono aku ra sudi Lilakna aku bali, wontuwaku kuwat ngingoni Aja cekak atimu, wis tak cukupke lelakonku

Pancene bener kandhamu, merga mendem ngrusak awakku

Yen wis mari kanca-kanca dipamiti Sukur gage mendem do ditinggalake

Selamat tinggal kancaku lerena ndugal Dongakna kuwat mendemku wis ora kumat

Campursari iku njinising lelagon Jawa kang nduweni titikan khas yaiku saka instrumen kang dianggo ngiringi lagu ana gamelan tradhisional Jawa lan musik modern. Gamelan Jawa kayata kendhang, demung,gong, rebab, suling, ananging menawa musik modern kayata gitar lan piano.

Tokoh campursari sing kondhang yaiku Mantho’us saka Gunung Kidul, sabanjure tuwuh penyanyi-penyanyi campursari liyane kaya Didi Kempot, Sunyahni, Nurhana, Mamik Melani, Cici Sahita, lan sapanunggale.

Sipate campursari iku baku, seneng, gumyak, lan nges swasanane. Campursari uga kulina digunakake ing pahargyan, embuh kui pengetan 17-an, hajatan, tasyakuran lan uga dianggo lelagon pangiring pandhagel, kethoprak, wayang lan liya-liyane.

Wujude campursari : 1. Lelagon campursari

Gethuk, Tamba ati, Nonong, Cucak Rawa, Mbah duku. 2. Lelagon sekar gendhing campursari

Wahyu, Ayak Pamungkas,Puspa Giwang, Gandamastuti, Umbul donga. Macapat campursari :

Asmaradana : Anjasmara Arimami Dhandhang Gula :Sido asih, Turu lawe Mijil kethoprak : Dedalane

Pocung : Semar iku

3. Lelagon dolanan campursari

Gambang Suling, Turi-turi Putih, Aja Lamis, Buta Galak, Dhayohe teka

C. Metode Pembelajaran

(20)

D. Kegiatan Pembelajaran

Pertemuan I

No Kegiatan Waktu /menit

1.

2.

3.

Kegiatan Awal 1.1 Orientasi

 Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi, ketenangan kelas).

1.2 Apersepsi

 Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah nembang campursari

1.3 Motivasi

 Setiap orang Jawa wajib untuk bisa menyanyikan lagu campursari, maka dari itu dalam pelajaran bahasa Jawa diwajibkan ada materi nembang campursari.

Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi

 Guru menjelaskan sedikit tentang lagu-lagu campursari 2.2 Elaborasi

 Peserta didik menikmati lagu campursari secara terbuka dengan cara menyanyikannya secara bersama-sama  Peserta didik secara mandiri menyebutkan isi yang

terkandung dalam lagu campursari.

 Peserta didik bekerja keras menemukan amanat atau pitutur luhur yang terkandung dalam dalam lagu campursari.  Peserta didik secara mandiri, kreatif dan terbuka

melantunkan tembang ampursari dengan baik 2.3 Konfirmasi

 Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik dalam menyanyikan lagu campursari

 Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang secara terbuka, kreatif dan mandiri dalam menyanyikan lagu campursari.

 Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif

Penutup

Guru menyampaikan materi minggu depan adalah melanjutkan nembang campursari.

3.1 Penugasan Terstruktur

Peserta didik secara terbuka, kreatif dan mandiri menyanyikan lagu campursari.

3.2 Kegiatan Mandiri Tak Terstruktur

Guru memberi tugas tidak struktur untuk mencari lagu campursari dari buku maupun internet, yang kemudian untuk dianalisis maksud isi lagu campursari dan amanat / pitutur luhurnya.

10

70

(21)

Pertemuan II

No Kegiatan Waktu /menit

1.

2.

3.

Kegiatan Awal 1.3 Orientasi

 Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi, ketenangan kelas).

1.4 Apersepsi

 Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah melanjutkan nembang campursari

1.3 Motivasi

 Setiap orang Jawa wajib untuk bisa menyanyikan lagu campursari, maka dari itu dalam pelajaran bahasa Jawa diwajibkan ada materi nembang campursari.

Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi

 Guru menyuruh peserta didik untuk mempersiapkan diri nembang campursari

2.2 Elaborasi

 Peserta didik satu persatu nembang campursari secara terbuka, dan kreatif nembang campursari.

 Peserta didik yang lain memperhatikan dan menikmati lagu campursari secara terbuka

2.3 Konfirmasi

 Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik dalam menyanyikan lagu campursari

 Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang secara terbuka, kreatif dan mandiri dalam menyanyikan lagu campursari.

 Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif

Penutup

Guru menyampaikan materi minggu depan adalah melanjutkan nembang campursari.

10

70

10

Pertemuan III

No Kegiatan Waktu /menit

1. Kegiatan Awal 1.5 Orientasi

 Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi, ketenangan kelas).

1.6 Apersepsi

 Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah melanjutkan nembang campursari

1.3 Motivasi

 Setiap orang Jawa wajib untuk bisa menyanyikan lagu campursari, maka dari itu dalam pelajaran bahasa Jawa

(22)

No Kegiatan Waktu /menit

2.

3.

diwajibkan ada materi nembang campursari. Kegiatan Inti

2.4 Eksplorasi

 Guru menyuruh peserta didik untuk mempersiapkan diri nembang campursari

2.5 Elaborasi

 Peserta didik satu persatu nembang campursari secara terbuka, dan kreatif nembang campursari.

 Peserta didik yang lain memperhatikan dan menikmati lagu campursari secara terbuka

2.6 Konfirmasi

 Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik dalam menyanyikan lagu campursari

 Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang secara terbuka, kreatif dan mandiri dalam menyanyikan lagu campursari.

 Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif

Penutup

Guru menyampaikan materi minggu depan

70

10

E. Media/ Sumber Pembelajaran  Prigel Basa Jawa Kelas XI  Pinter Basa Jawa 2

 LKS Kelas XI

F. Penilaian Hasil Belajar  Skor Penilaian:

No. Jeneng

Perangan kang dibiji

Swara Lagune/ Intonasi Pengayatan Penampilan lan ekspresi 1. Ati Riskiyati 18 - 21 18 - 21 18 - 21 17 - 22 2. Aulia Anggun

3. Dista Dwi

Jadi, skor maksimal praktek (21 x 3) + 22 = 85, dan skor minimal (18 x 3) + 17 = 71

Kajen, Januari 2016 Mengetahui,

(23)

NIY. 201877 NPP. 308002092

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 06

Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen

Mata Pelajaran : Bahasa Jawa Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ 2

Pertemuan ke- : 8

Alokasi Waktu : 4 X 45 menit Standar Kompetensi : Menulis

Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat gagasan, dan perasaan dalam berbagai jenis karangan sastra maupun nonsastra menggunakan berbagai ragam bahasa Jawa sesuai dengan unggah-ungguh bahasa dan menulis dengan huruf Jawa.

Kompetensi Dasar : Menulis wacana persuasi dalam bentuk naskah pidato Indikator :  Peserta didik menentukan tema wacana persuasi

 Peserta didik menyusun kerangka pidato berbentuk persuasi

 Peserta didik mengembangkan kerangka menjadi teks/ naskah pidato

 Peserta didik menyusun naskah pidato dengan pemilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh basa

A. Tujuan Pembelajaran

Peserta didik dapat menentukan tema wacana persuasi

Peserta didik dapat menyusun kerangka pidato berbentuk persuasi

Peserta didik dapat mengembangkan kerangka menjadi teks/ naskah pidato Peserta didik dapat menyusun naskah pidato dengan pemilihan kata yang sesuai

dengan unggah-ungguh basa

B. Materi Ajar Persuasi

Yaiku sawijining karangan kang nduweni ancas kanggo ngejak para pamireng utawa pamirsa supaya melu nindakake apa kang dikarepake. Tuladhane kaya iklan, promosi, demonstrasi, ceramah, sesorah.

Sesorah yaiku ngomong ing sangarepe wong akeh kanthi medharake ide pokok pikiran gagasan. Sesorah iku ana kang dilantarake kanthi maca tulisan. Mula sadurunge nglantarake utawa medharake ide pokok-pikiran, pakaryan kang kudu kotindakake luwih dhisik yaiku nulis teks sesorah.

Carane nulis sesorah 1. Nemtokake tema / underan 2. Nemtokake ancas

3. Ngrinci topic kang perlu diamanatke

(24)

5. Nggelar rerangken teks dadi teks sawutuhe 6. Nyempurnake teks sesorah

C. Metode Pembelajaran Ceramah; dan Penugasan

D. Kegiatan Pembelajaran

Pertemuan I

No Kegiatan Waktu /menit

1.

2.

3.

Kegiatan Awal 1.1 Orientasi

 Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi, dan ketenangan).

1.2 Apersepsi

 Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah menulis wacana persuasi dalam bentuk pidato.

1.3 Motivasi

 Sebelum kita berpidato, alangkah baiknya mempersiapkan teks pidato terlebih dahulu, agar pada saat berpidato kita bisa menguasai ruangan..

Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi

 Guru menjelaskan tentang wacana persuasi dan pidato/ sesorah

2.2 Elaborasi

 Peserta didik diberitahu tentang langkah-langkah membuat pidato

 Sebagai pengingat, guru menyuruh peserta didik secara bersama-sama mengidentifikasi ciri-ciri wacana persuasi  Peserta didik secara mandiri mengamati naskah pidato yang

sudah ada

 Peserta didik secara mandiri menentukan tema wacana persuasi

 Peserta didik secara mandiri menyusun kerangka pidato berbentuk persuasi

 Secara kreatif dan bekerja keras peserta didik

mengembangkan kerangka menjadi teks/ naskah pidato persuasi

 Pesesrta didik secara komunikatif dan bekerja keras menyusun naskah pidato dengan pemilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa.

2.3 Konfirmasi

 Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik dalam dalam membuat wacana persuasi naskah pidato.  Guru memberikan penghargaan kepada peserta didik dalam

membuat wacana persuasi dalam bentuk naskah pidato  Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang kurang

berpartisipasi aktif Penutup

Guru menyampaikan materi minggu depan yaitu melanjutkan materi hari ini

10

75

(25)

No Kegiatan Waktu /menit Peserta didik secara kreatif dan komunikatif membuat wacana

persuasi dalam bentuk naskah pidato.

Pertemuan II

No Kegiatan Waktu /menit

1.

2.

3.

Kegiatan Awal 1.1 Orientasi

 Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi, dan ketenangan).

1.2 Apersepsi

 Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah masih melanjutkan menulis wacana persuasi dalam bentuk pidato.

1.3 Motivasi

 Sebelum kita berpidato, alangkah baiknya mempersiapkan teks pidato terlebih dahulu, agar pada saat berpidato kita bisa menguasai ruangan..

Kegiatan Inti 2.4 Eksplorasi

 Guru menyuruh peserta didik untuk menyiapkan rancangan naskah minggu lalu

2.5 Elaborasi

 Pesesrta didik secara komunikatif dan bekerja keras menyusun naskah pidato dengan pemilihan kata yang sesuai dengan unggah-ungguh bahasa Jawa.

2.6 Konfirmasi

 Guru melakukan pengamatan atas kinerja peserta didik dalam dalam membuat wacana persuasi naskah pidato dan mengarahkan pekerjaan peserta didik.

 Guru memberikan penghargaan kepada peserta didik dalam membuat wacana persuasi dalam bentuk naskah pidato  Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang kurang

berpartisipasi aktif Penutup

Guru menyampaikan materi minggu depan

10

75

5

E. Media/ Sumber Pembelajaran  Prigel Basa Jawa Kelas XI  Pinter Basa Jawa 2

(26)

F. Penilaian Hasil Belajar

 Butir dan Skor Penilaian:

No Nama Kriteria Ketepatan

Bahasa Pokok-pokok

Kerapihan dan kerajinan

Rancangan

1 18-22 18-21 18-21 18-21

2 3 4 5

Total Nilai Maksimal = 85, Nilai Minimal = 72

Kajen, Januari 2016 Mengetahui,

Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Achmad Jaenudin, S.Pd Ibur Ernawati, S.Pd

(27)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN 07

Nama Sekolah : SMA PGRI 2 Kajen

Mata Pelajaran : Bahasa Jawa Kelas/Program/ Semester : XI IPA-IPS/ 2

Pertemuan ke- : 9 – 10

Alokasi Waktu : 4 X 45 menit Standar Kompetensi : Menulis

Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat gagasan, dan perasaan dalam berbagai jenis karangan sastra maupun nonsastra menggunakan berbagai ragam bahasa Jawa sesuai dengan unggah-ungguh bahasa dan menulis dengan huruf Jawa.

Kompetensi Dasar : Menulis parikan dan atau wangsalan

Indikator : Peserta didik menulis kejadian sehari-hari dalam bentuk parikan

 Peserta didik menyusun dialog dalam bentuk parikan  Peserta didik menulis kejadian sehari-hari dalam bentuk

wangsalan

 Peserta didik menyusun dialog dalam bentuk wangsalan

A. Tujuan Pembelajaran

Peserta didik dapat menulis kejadian sehari-hari dalam bentuk parikan. Peserta didik dapat menyusun dialog dalam bentuk parikan.

Peserta didik dapat menulis kejadian sehari-hari dalam bentuk wangsalan. Peserta didik dapat menyusun dialog dalam bentuk wangsalan.

B. Materi Ajar Parikan

Kang diarani parikan, yaiku kedaden saka telu werna : 1. Kadhapuk nganggo purwakanthi swara

2. Saben saukara kedaden saka rong gatra

3. Ukara kapisan minagka ukara purwaka, dene isi utawa wose dumunung ing ukara kapindho.

Tuladha : Tawon madu ngisep sekar Calon guru kudu sabar

Gunane purwaka (Ukara kapisan)

Dianggo narik kawigatene wong kang nedya dikandhani, prelune supaya wong kang nedya dikandhani ketarik atine, satemah banjur nggatekake marang wose (ukara kapindho)

Wangsalan

Yaiku unen-unen saemper cangkriman kanthi mratelakake batangane utawa tebusane sarana.

(28)

Wanda “li” ing tembung “lali” iku nuduhake menawa wangsalan “jenang gula” iku batangane “glali/ gulali”.

C. Metode Pembelajaran

Tanya jawab, ceramah dan Penugasan

D. Kegiatan Pembelajaran

Pertemuan I

No Kegiatan Waktu /menit

1.

2.

3.

Kegiatan Awal 1.1 Orientasi

 Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi dan ketenangan)

1.2 Apersepsi

 Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah menulis parikan dan wangsalan.

1.3 Motivasi:

 Dalam berkomunikasi kadang tidak harus selalu mengguna-kan bahasa pada umumnya, tetapi bisa menggunamengguna-kan bahasa yang lain yang bertujuan untuk menarik perhatian, menyindir, atau bahkan menasehati secara halus, maka dari itu kita harus mempelajari perikan dan wangsalan.

Kegiatan Inti 2.1 Eksplorasi

 Pendidik menjelaskan tentang parikan

 Peserta didik dengan rasa ingin tahu mengamati contoh parikan.

2.2 Elaborasi

 Pesesrta didik secara kreatif menulis kejadian sehari-hari dalam bentuk parikan.

 Peserta didik dengan bekerja keras dan komunikatif menyusun dialog dengan menggunakan parikan. 2.3 Konfirmasi

 Guru memberikan umpan balik positif atas hasil menemukan kata-kata dalam membuat parikan

 Guru melakukan pengamatan atas kinerja menulis parikan.  Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang selesai

mengerjakan tugas.

 Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif.

Penutup

Guru meminta siswa secara mandiri untuk menjawab pertanyaan dan mengerjakan tugas berkaitan dengan aksara Jawa.

3.1 Penugasan Terstruktur

 Peserta didik secara kreatif dan bekerja keras membuat

10

75

(29)

No Kegiatan Waktu /menit dialog dengan menggunakan parikan.

Pertemuan II

No Kegiatan Waktu /menit

1.

2.

3.

Kegiatan Awal 1.4 Orientasi

 Mempersiapkan kelas untuk pembelajaran (absensi dan ketenangan)

1.5 Apersepsi

 Guru menyampaikan materi pelajaran pada hari ini adalah melanjutkan materi pertemuan minggu lalu.

1.6 Motivasi:

 Dalam berkomunikasi kadang tidak harus selalu mengguna-kan bahasa pada umumnya, tetapi bisa menggunamengguna-kan bahasa yang lain yang bertujuan untuk menarik perhatian, menyindir, atau bahkan menasehati secara halus, maka dari itu kita harus mempelajari perikan dan wangsalan.

Kegiatan Inti 2.4 Eksplorasi

 Pendidik menjelaskan tentang wangsalan

 Peserta didik dengan rasa ingin tahu mengamati contoh wangsalan

2.5 Elaborasi

 Pesesrta didik secara kreatif menulis kejadian sehari-hari dalam bentuk wangsalan.

 Peserta didik dengan bekerja keras dan komunikatif menyusun dialog dengan menggunakan wangsalan. 2.6 Konfirmasi

 Guru memberikan umpan balik positif atas hasil menemukan kata-kata dalam membuat parikan

 Guru melakukan pengamatan atas kinerja menulis parikan.  Guru memberikan penghargaan kepada siswa yang selesai

mengerjakan tugas.

 Guru memberi motivasi kepada peserta didik yang belum berpartisipasi aktif.

Penutup

Guru meminta siswa secara mandiri untuk menjawab pertanyaan dan mengerjakan tugas berkaitan dengan aksara Jawa.

3.2 Penugasan Terstruktur

 Peserta didik secara kreatif dan bekerja keras membuat dialog dalam bentuk wangsalan

10

75

(30)

E. Media/ Sumber Pembelajaran  Prigel Basa Jawa Kelas XI  Pinter Basa Jawa 2

 LKS Kelas XI F. Penilaian Hasil Belajar

 Butir Penilaian dan Skor Penilaian:

No Jeneng Kriteria Penilaian

Purwaka Isi Ketepatan

1 ATIK RISKIYATI 23 - 28 23 - 28 21 - 29

2 AULIA ANGGUN F 3 DIAN SAFITRI 4 DISTA DWI 5 DWIKI BAYU

Total Nilai Maksimal = 85, dan Nilai Minimal = 72

Kajen, Januari 2016 Mengetahui,

Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Achmad Jaenudin, S.Pd Ibur Ernawati, S.Pd

Referensi
