• Tidak ada hasil yang ditemukan

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

E. Sumber/Bahan Relajar Buku Remen Jowo

 Kaset

 Lembar Kerja Siswa (LKS).

 Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Tertulis.

Mengetahui, __________, ________

Kepala Sekolah Guru Basa Jawa

______________ ____________________

NIP. NIP.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Basa Jawa

Kelas : I (Satu) Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Nguroake : saged nguroake lan mirangake rupo wocono lisan sami nguroake rupo-rupo swanten lan swanten boso, : Pesan, ungkapan, cerita, dongeng, percakapan sederhana lan ngelakoake sesuatu sesuai perintah

Kompetensi Dasar

1. Mendengar lan ngertos arti dari kosa kata sing dibacakan. 2. Bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada.

Indikator

1. Nguroake kosa kata sing dibacakan kang guru. 2. Bedo’ne swanten lafal lan nada.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged nguroake pelafalan kosa kata ngangge baik lan benar. 2. Bocah saged bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada ngangge tepat. 3. Menjawab pertanyaan sing berkaitan ngangge kosa kata lan kalimat sing

didengar.

B. Materi Ajar

Rupo-rupo swanten lafal lan nada.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain

3. Student Active Learning (SAL)

D. Langkah-langkah Kegiatan

Pertemuan ketujuh belas

1. Kegiatan Awal

a. Guru mengulang pelajaran sesi keenam belas. b. Bocah berlatih nguroake kosa kata sing dibaca guru.

2. Kegiatan Inti

a. Guru mengucapkan kosa kata tentang kegemaran/hobi.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ( RPP ) Pakaryan

b. Bocah niroake ucapan guru sing didengarnya. c. Guru menjelaskan arti kosa kata sing dibacanya. d. Bocah nguroake lan menyimak penjelasan guru.

3. Kegiatan Panutup

Bocah berlatih nguroake kalimat sing diucapkan guru.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo 2. Kaset

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan.

Mengetahui, __________, ________

Kepala Sekolah Guru Basa Jawa

______________ ____________________

NIP. NIP.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Basa Jawa

Kelas : I (Satu) Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Ngendika : Saged nerangake’ pikiran, pendapat, gagasan, lan perasaan, miturut lisan ngangge rupo-rupo ragam Basa Jawa sesuai ngangge ungguh-ungguh sing sing kanggo

Kompetensi Dasar

1. Nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan tentang kegemaran/hobi. 2. Menyebutkan macam-macam warna ngangge kalimat sederhana lan boso sing

santun.

Indikator

Menyebutkan macam-macam kegemaran/hobi.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan ngangge perkenalan, lan tegur sapa ngangge ucapan sing benar.

2. Bocah saged menyebutkan macam-macam kegemaran/hobi ngangge ucapan sing benar.

B. Materi Ajar

Tulisan kosa kata lan kalimat.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain

3. Student Active Learning (SAL)

D. Langkah-langkah Kegiatan

Pertemuan kedelapan belas

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi ketujuh belas.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih siswa melafalkan kosa kata ngangge ucapan sing benar. b. Bocah melafalkan kosa kata ngangge ucapan sing benar.

3. Kegiatan Panutup

Bocah menyebutkan kegemaran/hobinya di depan kelas menggunakan kalimat sederhana ngangge ucapan sing benar.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Jowo 2. Kaset

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan.

Mengetahui, __________, ________

Kepala Sekolah Guru Basa Jawa

______________ ____________________

NIP. NIP.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Basa Jawa

Kelas : I (Satu) Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Moco : Saged moco lan mirangake teks pendek ngangge cara moco lancar berswanten piro-piro kalimat sederhana.

Kompetensi Dasar

1. Mirangake kosa kata lan kalimat sederhana ngangge moco nyaring. 2. Moco nyaring kosa kata lan kalimat ngangge lafal lan nada sing benar.

Indikator

1. Moco kosa kata.

2. Moco kalimat/teks sederhana. 3. Moco tanda nada.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged moco kosa kata ngangge lafal lan nada sing benar. 2. Bocah saged moco kalimat sederhana ngangge ucapan sing benar. 3. Bocah saged moco tanda baca ngangge benar.

B. Materi Ajar

1. Kosa kata, 2. Kalimat,

3. Teks ngangge buku/LKS.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik. 2. Relajar sambil bermain.

3. Student Active Learning (SAL).

D. Langkah-langkah Kegiatan

Pertemuan kesembilana belas

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi kedelapan belas.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih bocah moco kosa kata, kalimat lan teks ngangge ucapan sing benar.

b. Bocah moco kosa kata, kalimat lan teks ngangge ucapan sing benar.

3. Kegiatan Panutup

a. Bocah moco kalimat ngangge swanten nyaring di depan kelas. b. Guru memberi tugas berlatih moco kalimat lan teks.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo 2. Kaset.

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Lisan.

Mengetahui, __________, ________

Kepala Sekolah Guru Basa Jawa

______________ ____________________

NIP. NIP.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Basa Jawa

Kelas : I (Satu) Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Nulis

Kompetensi Dasar

1. Nulis permulaan ngangge menebalkan, mencontoh, melengkapi lan menyalin ejaan Jowo.

2. Mencontoh kata atau kalimat sederhana dari buku atau papan tulis ngangge ejaan Jowo ngangge benar.

Indikator

1. Menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Menyalin kata ngangge ejaan Jowo.

3. Nulis kosa kata tentang kegemaran/hobi ngangge ejaan Jowo. 4. Mencocokkan gambar sesuai ngangge kegemarannya.

5. Mewarnai gambar.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Bocah saged menyalin kata ngangge ejaan Jowo.

3. Bocah saged nulis nama anggota keluarga ngangge ejaan Jowo.

4. Bocah saged mencocokkan gambar sesuai ngangge macam kegemarannya. 5. Bocah saged mewarnai gambar.

B. Materi Ajar

Garis putus-putus.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain

3. Student Active Learning (SAL)

D. Langkah-langkah Kegiatan

Pertemuan kedua puluh

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi kesembilan belas.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih bocah nulis kosa kata ngangge ejaan Jowo. b. Bocah menyalin kosa kata ngangge ejaan Jowo.

3. Kegiatan Panutup

Bocah mewarnai gambar.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset.

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Tertulis.

Mengetahui, __________, ________

Kepala Sekolah Guru Basa Jawa

______________ ____________________

NIP. NIP.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Basa Jawa

Kelas : I (Satu) Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Nguroake : saged nguroake lan mirangake rupo wocono lisan sami nguroake rupo-rupo swanten lan swanten boso, : Pesan, ungkapan, cerita, dongeng, percakapan sederhana lan ngelakoake sesuatu sesuai perintah.

Kompetensi Dasar

1. Mendengar lan ngertos arti dari kosa kata sing dibacakan. 2. Bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada.

Indikator

1. Nguroake kosa kata sing dibacakan kang guru. 2. Bedo’ne swanten lafal lan nada.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged nguroake pelafalan kosa kata ngangge baik lan benar. 2. Bocah saged bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada ngangge tepat. 3. Menjawab pertanyaan sing berkaitan ngangge kosa kata lan kalimat sing

didengar.

B. Materi Ajar

Rupo-rupo swanten lafal lan nada.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain

3. Student Active Learning (SAL)

D. Langkah-langkah Kegiatan

Pertemuan kedua puluh satu

1. Kegiatan Awal

a. Guru mengulang pelajaran sesi kedua puluh.

b. Bocah berlatih nguroake kosa kata sing dibaca guru.

2. Kegiatan Inti

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ( RPP ) Pasar

a. Guru mengucapkan kosa kata tentang kebersihan lan kesehatan. b. Bocah niroake ucapan guru sing didengarnya.

c. Guru menjelaskan arti kosa kata sing dibacanya. d. Bocah nguroake lan menyimak penjelasan guru.

3. Kegiatan Panutup

Bocah berlatih nguroake kalimat sing diucapkan guru.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan.

Mengetahui, __________, ________

Kepala Sekolah Guru Basa Jawa

______________ ____________________

NIP. NIP.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Basa Jawa

Kelas : I (Satu) Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Ngendika : Saged nerangake’ pikiran, pendapat, gagasan, lan perasaan, miturut lisan ngangge rupo-rupo ragam Basa Jawa sesuai ngangge ungguh-ungguh sing sing kanggo.

Kompetensi Dasar

1. Nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan tentang kebersihan lan kesehatan.

2. Menyebutkan kegiatan kebersihan lan kesehatan (mandi lan menggosok gigi) ngangge kalimat sederhana lan boso sing santun.

Indikator

Menyebutkan macam-macam kegiatan sing berhubungan ngangge kebersihan lan kesehatan.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan ngangge perkenalan, lan tegur sapa ngangge ucapan sing benar.

2. Bocah saged menyebutkan macam-macam kegiatan sing berhubungan ngangge kebersihan lan kesehatan (mandi lan menggosok gigi) ngangge ucapan sing benar.

B. Materi Ajar

Tulisan kosa kata lan kalimat.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain

3. Student Active Learning (SAL)

D. Langkah-langkah Kegiatan

Pertemuan kedua puluh dua

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi kedua puluh satu.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih siswa melafalkan kosa kata ngangge ucapan sing benar. b. Bocah melafalkan kosa kata ngangge ucapan sing benar.

3. Kegiatan Panutup

Bocah menyebutkan kata-kata sing berkaitan ngangge kebersihan lan kesehatan menggunakan kalimat sederhana ngangge ucapan sing benar.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo 2. Kaset

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan.

Mengetahui, __________, ________

Kepala Sekolah Guru Basa Jawa

______________ ____________________

NIP. NIP.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Basa Jawa

Kelas : I (Satu) Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Moco : Saged moco lan mirangake teks pendek ngangge cara moco lancar berswanten piro-piro kalimat sederhana.

Kompetensi Dasar

1. Mirangake kosa kata lan kalimat sederhana ngangge moco nyaring. 2. Moco nyaring kosa kata lan kalimat ngangge lafal lan nada sing benar.

Indikator

1. Moco kosa kata.

2. Moco kalimat/teks sederhana. 3. Moco tanda nada.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged moco kosa kata ngangge lafal lan nada sing benar. 2. Bocah saged moco kalimat sederhana ngangge ucapan sing benar. 3. Bocah saged moco tanda baca ngangge benar.

B. Materi Ajar

1. Kosa kata 2. Kalimat

3. Teks ngangge buku/LKS.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

4. Terpadu lan Tematik 5. Relajar sambil bermain

6. Student Active Learning (SAL)

D. Langkah-langkah Kegiatan

Pertemuan kedua puluh tiga

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi kedua puluh dua.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih bocah moco kosa kata, kalimat lan teks ngangge ucapan sing benar.

b. Bocah moco kosa kata, kalimat lan teks ngangge ucapan sing benar.

3. Kegiatan Panutup

a. Bocah moco kalimat ngangge swanten nyaring di depan kelas. b. Guru memberi tugas berlatih moco kalimat lan teks.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset.

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Lisan.

Mengetahui, __________, ________

Kepala Sekolah Guru Basa Jawa

______________ ____________________

NIP. NIP.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Basa Jawa

Kelas : I (Satu) Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Nulis

Kompetensi Dasar

1. Nulis permulaan ngangge menebalkan, mencontoh, melengkapi lan menyalin ejaan Jowo.

2. Mencontoh kata atau kalimat sederhana dari buku atau papan tulis ngangge ejaan Jowo ngangge benar.

Indikator

1. Menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Menyalin kata ngangge ejaan Jowo.

3. Nulis kosa kata tentang kegemaran/hobi ngangge ejaan Jowo. 4. Mencocokkan gambar sesuai ngangge kegemarannya.

5. Mewarnai gambar.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Bocah saged menyalin kata ngangge ejaan Jowo.

3. Bocah saged nulis nama anggota keluarga ngangge ejaan Jowo. 4. Bocah saged mencocokkan gambar sesuai ngangge benlanya. 5. Bocah saged mewarnai gambar.

B. Materi Ajar

Garis putus-putus.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain

3. Student Active Learning (SAL)

D. Langkah-langkah Kegiatan

Pertemuan kedua puluh

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi kedua puluh empat.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih bocah nulis kosa kata ngangge ejaan Jowo. b. Bocah menyalin kosa kata ngangge ejaan Jowo.

3. Kegiatan Panutup

Bocah mewarnai gambar.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Tertulis.

Mengetahui, __________, ________

Kepala Sekolah Guru Basa Jawa

______________ ____________________

NIP. NIP.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Basa Jawa

Kelas : I (Satu) Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Nguroake.

Kompetensi Dasar

1. Mendengar lan ngertos arti dari kosa kata sing dibacakan. 2. Bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada.

Indikator

1. Nguroake kosa kata sing dibacakan kang guru. 2. Bedo’ne swanten lafal lan nada.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged nguroake pelafalan kosa kata ngangge baik lan benar. 2. Bocah saged bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada ngangge tepat. 3. Menjawab pertanyaan sing berkaitan ngangge kosa kata lan kalimat sing

didengar.

B. Materi Ajar

Rupo-rupo swanten lafal lan nada.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain

3. Student Active Learning (SAL)

D. Langkah-langkah Kegiatan

Pertemuan kedua puluh satu

1. Kegiatan Awal

a. Guru mengulang pelajaran sesi kedua puluh.

b. Bocah berlatih nguroake kosa kata sing dibaca guru.

2. Kegiatan Inti

a. Guru mengucapkan kosa kata tentang kebersihan lan kesehatan. b. Bocah niroake ucapan guru sing didengarnya.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ( RPP ) Transportasi

c. Guru menjelaskan arti kosa kata sing dibacanya. d. Bocah nguroake lan menyimak penjelasan guru.

3. Kegiatan Panutup

Bocah berlatih nguroake kalimat sing diucapkan guru.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo 2. Kaset

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan.

Mengetahui, __________, ________

Kepala Sekolah Guru Basa Jawa

______________ ____________________

NIP. NIP.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Basa Jawa

Kelas : I (Satu) Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Ngendika : Saged nerangake’ pikiran, pendapat, gagasan, lan perasaan, miturut lisan ngangge rupo-rupo ragam Basa Jawa sesuai ngangge ungguh-ungguh sing sing kanggo.

Kompetensi Dasar

1. Nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan tentang kebersihan lan kesehatan.

2. Menyebutkan kegiatan kebersihan lan kesehatan (mandi lan menggosok gigi) ngangge kalimat sederhana lan boso sing santun.

Indikator

Menyebutkan macam-macam kegiatan sing berhubungan ngangge kebersihan lan kesehatan.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan ngangge perkenalan, lan tegur sapa ngangge ucapan sing benar.

2. Bocah saged menyebutkan macam-macam kegiatan sing berhubungan ngangge kebersihan lan kesehatan (mandi lan menggosok gigi) ngangge ucapan sing benar.

B. Materi Ajar

Tulisan kosa kata lan kalimat.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain

3. Student Active Learning (SAL)

D. Langkah-langkah Kegiatan

Pertemuan kedua puluh dua

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi kedua puluh satu.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih siswa melafalkan kosa kata ngangge ucapan sing benar. b. Bocah melafalkan kosa kata ngangge ucapan sing benar.

3. Kegiatan Panutup

Bocah menyebutkan kata-kata sing berkaitan ngangge kebersihan lan kesehatan menggunakan kalimat sederhana ngangge ucapan sing benar.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo 2. Kaset

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan.

Mengetahui, __________, ________

Kepala Sekolah Guru Basa Jawa

______________ ____________________

NIP. NIP.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Basa Jawa

Kelas : I (Satu) Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Moco : Saged moco lan mirangake teks pendek ngangge cara moco lancar berswanten piro-piro kalimat sederhana lan mirangake teks pendek ngangge cara moco lancar berswanten piro-piro kalimat sederhana.

Kompetensi Dasar

1. Mirangake kosa kata lan kalimat sederhana ngangge moco nyaring. 2. Moco nyaring kosa kata lan kalimat ngangge lafal lan nada sing benar.

Indikator

1. Moco kosa kata.

2. Moco kalimat/teks sederhana. 3. Moco tanda nada.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged moco kosa kata ngangge lafal lan nada sing benar. 2. Bocah saged moco kalimat sederhana ngangge ucapan sing benar. 3. Bocah saged moco tanda baca ngangge benar.

B. Materi Ajar

1. Kosa kata 2. Kalimat

3. Teks ngangge buku/LKS.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain

3. Student Active Learning (SAL)

D. Langkah-langkah Kegiatan

Pertemuan kedua puluh tiga

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi kedua puluh dua.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih bocah moco kosa kata, kalimat lan teks ngangge ucapan sing benar.

b. Bocah moco kosa kata, kalimat lan teks ngangge ucapan sing benar.

3. Kegiatan Panutup

a. Bocah moco kalimat ngangge swanten nyaring di depan kelas. b. Guru memberi tugas berlatih moco kalimat lan teks.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Lisan.

Mengetahui, __________, ________

Kepala Sekolah Guru Basa Jawa

______________ ____________________

NIP. NIP.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Basa Jawa

Kelas : I (Satu) Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Nulis

Kompetensi Dasar

1. Nulis permulaan ngangge menebalkan, mencontoh, melengkapi lan menyalin ejaan Jowo.

2. Mencontoh kata atau kalimat sederhana dari buku atau papan tulis ngangge ejaan Jowo ngangge benar.

Indikator

1. Menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Menyalin kata ngangge ejaan Jowo.

3. Nulis kosa kata tentang kegemaran/hobi ngangge ejaan Jowo. 4. Mencocokkan gambar sesuai ngangge kegemarannya.

5. Mewarnai gambar.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Bocah saged menyalin kata ngangge ejaan Jowo.

3. Bocah saged nulis nama anggota keluarga ngangge ejaan Jowo. 4. Bocah saged mencocokkan gambar sesuai ngangge benlanya. 5. Bocah saged mewarnai gambar.

B. Materi Ajar

Garis putus-putus.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain

3. Student Active Learning (SAL)

D. Langkah-langkah Kegiatan

Pertemuan kedua puluh

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi kedua puluh empat.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih bocah nulis kosa kata ngangge ejaan Jowo. b. Bocah menyalin kosa kata ngangge ejaan Jowo.

3. Kegiatan Panutup

Bocah mewarnai gambar.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Tertulis.

Mengetahui, __________, ________

Kepala Sekolah Guru Basa Jawa

______________ ____________________

NIP. NIP.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Basa Jawa

Kelas : I (Satu) Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Nguroake : saged nguroake lan mirangake rupo wocono lisan sami nguroake rupo-rupo swanten lan swanten boso, : Pesan, ungkapan, cerita, dongeng, percakapan sederhana lan ngelakoake sesuatu sesuai perintah.

Kompetensi Dasar

1. Mendengar lan ngertos arti dari kosa kata sing dibacakan. 2. Bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada.

Indikator

1. Nguroake kosa kata sing dibacakan kang guru. 2. Bedo’ne swanten lafal lan nada.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged nguroake pelafalan kosa kata ngangge baik lan benar. 2. Bocah saged bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada ngangge tepat. 3. Menjawab pertanyaan sing berkaitan ngangge kosa kata lan kalimat sing

didengar.

B. Materi Ajar

Rupo-rupo swanten lafal lan nada.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain

3. Student Active Learning (SAL)

D. Langkah-langkah Kegiatan

Pertemuan kedua puluh satu

1. Kegiatan Awal

a. Guru mengulang pelajaran sesi kedua puluh.

b. Bocah berlatih nguroake kosa kata sing dibaca guru.

2. Kegiatan Inti

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN ( RPP ) Kesenian

a. Guru mengucapkan kosa kata tentang kebersihan lan kesehatan. b. Bocah niroake ucapan guru sing didengarnya.

c. Guru menjelaskan arti kosa kata sing dibacanya. d. Bocah nguroake lan menyimak penjelasan guru.

3. Kegiatan Panutup

Bocah berlatih nguroake kalimat sing diucapkan guru.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan.

Mengetahui, __________, ________

Kepala Sekolah Guru Basa Jawa

______________ ____________________

NIP. NIP.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Basa Jawa

Kelas : I (Satu) Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Ngendika : Saged nerangake’ pikiran, pendapat, gagasan, lan perasaan, miturut lisan ngangge rupo-rupo ragam Basa Jawa sesuai ngangge ungguh-ungguh sing sing kanggo.

Kompetensi Dasar

1. Nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan tentang kebersihan lan kesehatan.

2. Menyebutkan kegiatan kebersihan lan kesehatan (mandi lan menggosok gigi) ngangge kalimat sederhana lan boso sing santun.

Indikator

Menyebutkan macam-macam kegiatan sing berhubungan ngangge kebersihan lan kesehatan.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan ngangge perkenalan, lan tegur sapa ngangge ucapan sing benar.

2. Bocah saged menyebutkan macam-macam kegiatan sing berhubungan ngangge kebersihan lan kesehatan (mandi lan menggosok gigi) ngangge ucapan sing benar.

B. Materi Ajar

Tulisan kosa kata lan kalimat.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain

3. Student Active Learning (SAL)

D. Langkah-langkah Kegiatan

Pertemuan kedua puluh dua

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi kedua puluh satu.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih siswa melafalkan kosa kata ngangge ucapan sing benar. b. Bocah melafalkan kosa kata ngangge ucapan sing benar.

3. Kegiatan Panutup

Bocah menyebutkan kata-kata sing berkaitan ngangge kebersihan lan kesehatan menggunakan kalimat sederhana ngangge ucapan sing benar.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo 2. Kaset

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan.

Mengetahui, __________, ________

Kepala Sekolah Guru Basa Jawa

______________ ____________________

NIP. NIP.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Basa Jawa

Kelas : I (Satu) Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Moco : Saged moco lan mirangake teks pendek ngangge cara moco lancar berswanten piro-piro kalimat sederhana.

Kompetensi Dasar

1. Mirangake kosa kata lan kalimat sederhana ngangge moco nyaring.
