• Tidak ada hasil yang ditemukan

APPENDICES. The result of questionnaire checklist in cycle 1

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Membagikan "APPENDICES. The result of questionnaire checklist in cycle 1"

Copied!
80
0
0

Teks penuh

(1)

APPENDICES I

List of the students Lesson plan cycle 1

The result of observation checklist in cycle 1 The result of questionnaire checklist in cycle 1 Students’ first writing practice

(2)
(3)
(4)
(5)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (CYCLE 1)

Nama sekolah : SMA Negeri 1 Badegan Mata Pelajaran : Bahasa Inggris

Kelas / Semester : XI / 1 Skill : Writing Alokasi waktu : 4 x 45 menit Jumlah Pertemuan : 2 kali

Standar Kompetensi

6. Mengungkapkan makna dalam teks esei berbentuk report, narrative, dan

analytical exposition dalam konteks kehidupan sehari-hari

Kompetensi Dasar

6.1. Mengungkap-kan makna dalam bentuk teks fungsional pendek (misalnya

banner, poster, pamphlet, dll.) resmi dan tak resmi dengan menggunakan ragam

bahasa tulis secara akurat, lancar dan berterima dalam konteks kehidupan sehari-hari

Indikator

1.1.1. Menggunakan tata bahasa, kosa kata, tanda baca, ejaan, dan tata tulis dengan akurat

1.1.2. Menulis gagasan utama 1.1.3. Mengelaborasi gagasan utama

1.1.4. Membuat draft, merevisi, menyunting 1.1.5. Menghasilkan banner, poster, atau pamphlet

Tujuan Pembelajaran

Setelah mengikuti kegiatan pembelajaran, peserta didik diharapkan dapat: 1.1.6. Menggunakan tata bahasa, kosa kata, tanda baca, ejaan, dan tata tulis

(6)

1.1.7. Menulis gagasan utama 1.1.8. Mengelaborasi gagasan utama

1.1.9. Membuat draft, merevisi, menyunting 1.1.10. Menghasilkan banner, poster, atau pamphlet

Materi Pembelajaran

Anderson in Enuy, Entis, dan and Yanti (2012:3), state that analytical exposition is a piece of text that presents one side of an issue.

Here are the discussions about Analytical Exposition text:

A. Definition of Analytical Exposition

Anderson in Enuy, Entis, dan and Yanti (2012:3), state that analytical exposition is a piece of text that presents one side of an issue.

Here are the discussions about Analytical Exposition text:

B. Definition of Analytical Exposition

Analytical exposition text is a text that elaborates the writer’s idea about phenomenon surrounding

C. The Purpose of Analytical Exposition

 To persuade the reader that there is something that, certainly, needs to get attention

D. To analyze a topic and persuade the reader that this opinion is correct and

supported by arguments

E. Generic structure of the Analytical Exposition Thesis

Introduce the topic and show the writers position; outlines of the argument to be presented

Argument

It consists about point and elaboration point, states main argument, elaboration, develops and supports each point of argument

(7)

Restates the writer position and take a conclusion based on the first paragraph Examples of Simple Analytical Exposition :

Motorcycle and Accident

Motorcycle is the most popular transportation. However, there are many different causes of motorcycle accidents in the streets.

Accidents are caused by hollow in street surface, the driver that feel asleep, and sometimes accidents also can be caused by motorcycle trouble.

So, knowing some factor causing accident is very important to prevent accident while driving.

The Power of Music in Life

Music has certain role completing our day to day activities.

Music is a way to express feelings, it can help people to memorize the last experiences. unite people, and changes the world.

From the fact above, it can be conclude that the world will be lonely without music.

Thesis Arguments Reiteraion Thesis Arguments Reiteraion

(8)

Metode Pembelajaran

Freewriting Strategy. Jacobs in Marta (2007:22-23) mention the basic steps of Freewriting :

1. Preparing writing

Free writing is usually best as the first activity in class because other activities, anxiety over assignment, and classroom stress may all interrupt or even hinder the creative process.

2. Setting up the task

The teacher explain what the students have to do in the writing task. 3. Freewriting

Initially, the teacher may provide an example of what to do themselves by doing the same task in front of the class. Ensuring that students are not correcting and changing what they wrote.

4. Post-writing

The teacher can collect paper or notebooks for later reading although no explicit correction or grading should be carried out on the papers.

(9)

Kegiatan Pembelajaran Pertemuan I

N O

TAHAPAN AKTIVITAS WAKTU GURU SISWA 1 Kegiatan Awal 1. Salam dan mengecek kehadiran peserta didik 2. Melakukan brainstorming tentang materi yang akan dipelajari 3. Menyampaikan tujuan pembelajaran 1. Menjawab salam dari guru 2. Memperhatikan dan merespon pertanyaan dari guru 3. Mendengarkan penjelasan guru dengan seksama 3’ 4’ 3’ 2 E X P L O R A T I O N Kegiatan Inti 4. Menjelaskan struktur daripada analytical exposition 5. Memberikan sebuah teks berbentuk analytical exposotion 6. Memberikan contoh bagaimana menyusun paragraph di dalam analytical exposition 7. Memberikan kesempatan kepada siswa untuk bertanya apabila ada penjelasan materi yang belum dipahami 8. Menjawab pertanyaan siswa 4. Memperhatikan penjelasan guru dengan seksama 5. Membaca struktur analytical exposition dengan bimbingan dari guru 6. Memperhatikan dan mencatat penjelasan penting dari guru 7. Bertanya mengenai analytical exposition 8. Memperhatikan respon dari guru 5’ 5’ 10’ 5’ 5’

(10)

E L A B O R A T I O N 9. Meminta siswa untuk berlatih menulis analytical exposition. 10. Meminta siswa untuk menentukan topik (Motorcycle and Accident dan The Power of Music in Life)

11. Meminta siswa untuk

mengembangkan topik yang telah mereka pilih dengan

Freewriting 12. Meminta siswa

mengumpulkan teks yang telah dibuat 9. Mengikuti instruksi dari guru. 10. Memilih dan menentukan topik 11. Mengerjakan dan mengembangka n topik menjadi sebuah esei (Freewriting) 12. Mengumpulkan hasil tulisan 5’ 5’ 20’ 5’ C O N F I R M A T I O N 13. Menanyakan kesulitan yang dialami siswa selama proses pembelajaran 14. Menyimpulkan

materi yang telah dibahas

13. Bertanya tentang hal – hal yang belum dipahami 14. Memperhatikan penjelasan guru 10’ 5’ 3 Kegiatan Akhir 15. Menutup dengan salam 15. Menjawab salam 1’

Kegiatan Pembelajaran Pertemuan II

N O

TAHAPAN AKTIVITAS WAKTU GURU SISWA

(11)

1 Kegiatan Awal 16. Salam dan mengecek kehadiran peserta didik 17. Melakukan brainstorming tentang materi yang akan dipelajari 18. Menyampaikan tujuan pembelajaran 16. Menjawab salam dari guru

17. Memperhatikan dan merespon pertanyaan dari guru 18. Mendengarkan penjelasan guru dengan seksama 3’ 4’ 3’ 2 E X P L O R A T I O N Kegiatan Inti 19. Menjelaskan kembali struktur teks analytical exposotion 20. Memberikan contoh bagaimana menyusun paragraph di dalam analytical exposition 21. Memberikan kesempatan kepada siswa untuk bertanya apabila ada penjelasan materi yang belum dipahami 22. Menjawab 19. Memperhatikan penjelasan guru dengan seksama 20. Memperhatikan dan mencatat penjelasan penting dari guru 21. Bertanya mengenai analytical exposition 22. Memperhatikan 5’ 10’ 5’ 5’

(12)

pertanyaan siswa respon dari guru E L A B O R A T I O N 23. Meminta siswa untuk menentukan topik tentang The Importance of English, Corrption, dan Global Warming 24. Memberikan gambaran kepada siswa tentang topik pilihan. 25. Meminta siswa untuk mengembangkan topik yang telah mereka pilih dengan

Freewriting 26. Meminta siswa

mengumpulkan teks yang telah dibuat 23. Mengikuti instruksi dari guru. 24. Memperhatikan penjelasan dari guru 25. Mengerjakan dan mengembangka n ide menjadi sebuah esei (Freewriting) 26. Mengumpulkan hasil tulisan 5’ 5’ 20’ 5’ C O N F I 27. Menanyakan kesulitan yang dialami siswa selama proses pembelajaran 27. Bertanya tentang hal – hal yang belum dipahami

(13)

R M A T I O N 28. Menyimpulkan materi yang telah dibahas 28. Memperhatikan penjelasan guru 10’ 3 Kegiatan Akhir 29. Menutup dengan salam 29. Menjawab salam 1’

II. MEDIA PEMBELAJARAN DAN SUMBER BELAJAR

1. Media Pembelajaran

- Print out materi pembelajaran - Print out teks.

2. Sumber Pembelajaran - www.englishadmin.com

III. PEDOMAN PENILAIAN

1. Teknik Penilaian : Tes Tulis.

(14)

Exercise 1

1. Choose one of the topics below!

 The Importance of English

 Corruption in Indonesia

 Global Warming

2. Establish your own topic by making thesis, arguments, and reiteration. 3. Please make a simple essay of an analytical exposition text!

……… ……… ……… ……… ……… ……… ……… ……… ……… ……… ……… ……… ……… ……… ………

(15)

IV. RUBRIK PENILAIAN WRITING

Aspect Criteria Score

Content Excellent to very good: knowledgeable – substantive – etc.

30 – 27 Good to average: some knowledge of subject

– adequate range – etc.

26 – 22 Fair to poor: limited knowledge of subject –

little substance – etc.

21 – 17 Very poor: does not show knowledge of

subject – not substantive – etc.

16 – 13 Organization Excellent to very good: fluent expression –

ideas clearly stated – etc.

20 – 18 Good to average: somewhat choppy – loosely

organized but main ideas stand out – etc.

17 – 14 Fair to poor: non fluent – ideas confused or

disconnected – etc.

13 – 10 Very poor: does not communicate – no

organization – etc.

9 – 7 Vocabulary Excellent to very good: sophisticated range –

effective word/ idiom choices and usage – etc.

20 – 18 Good to average: adequate range – occasional

errors of word/ idiom form, choice, usage but meaning not obscured.

17 – 14 Fair to poor: limited range – frequent errors of

word/ idiom form, choice, usage – etc.

13 – 10 Very poor: essentially translation – little

knowledge of English vocabulary.

9 – 7 Language Use Excellent to very good: effective complex

constructions – etc.

(16)

Good to average: effective but simple constructions – etc.

21 – 19 Fair to poor: major problems in simple/

complex constructions – etc.

17 – 11 Very poor: virtually no mastery of sentence

construction rules – etc.

10 – 5 Mechanics Excellent to very good: demonsrates mastery

of convention – etc.

5 Good to average: occasional errors of

spelling, punctuation – etc.

4 Fair to poor: frequent errors of spelling,

punctuation, capitalization – etc.

3 Very poor: no mastery of conventions –

dominated by errors of spelling, punctuation, capitalization, paragraphing – etc.

2

Skor maksimal = 100 Skor = Total skor × 100

100

V. LAMPIRAN

-

Mengetahui Guru Bahasa Inggris

Rustiani Widiasih, M.Pd NIP 19771102 200701 201 5 Ponorogo, Januari 2015 Mahasiswa Peneliti Hamim Maris NIM 11331635

(17)

THE RESULT OF OBSERVATION

CHECKLIST IN CYCLE 1

(18)

No Indicators Total Max % 1 The students pay attention to the teacher’s

explanation about lesson material. 15 22 68% 2 The students answer questions from the

teacher directly. 10 22 45% 3 The students ask the teacher about the lesson

material. 9 22 41% 4 Discussion among the students and the

teacher 11 22 50% 5 The students doing the task agree with

teacher’s guidance. 12 22 55% 6

The students can finish task on time.

12 22 55% 7 Students follow the teaching learning process

well. 18 22 73% Total 87 154 56%

(19)
(20)
(21)
(22)
(23)

THE RESULT OF

QUESTIONNAIRE CHECKLIST IN

CYCLE 1

(24)

Questions Answer Answer Total Max Percentage (%) Y 1 T 0 1 19 19 3 0 19 22 86% 2 13 13 9 0 13 22 59% 3 12 12 10 0 12 22 55% 4 19 19 3 0 19 22 86% 5 19 19 3 0 19 22 86% 6 19 19 3 0 19 22 86% 7 16 16 6 0 16 22 73% Total percentage 117 154 76%

(25)
(26)
(27)
(28)
(29)

STUDENTS’ FIRST WRITING

PRACTICE

(30)
(31)
(32)
(33)
(34)

THE RESULT OF TEST IN CYCLE

1

(35)

No Name Score 1 A.E.S. 58 2 A.S. 60 3 A.P. 69 4 A.S. 70 5 A.R.D.G. 67 6 D.N. 70 7 D.S. 72 8 E.P.N.S. 73 9 F.Z.L. 65 10 F.N. 68 11 J.H. 55 12 J.N.S. 71 13 L.S.D.N.A. 85 14 N.A.K. 85 15 N.W. 74 16 R.N.S. 74 17 R.G.A.P. 71 18 S.H.F. 66 19 S.V.P. 84 20 S.A.S. 82 21 S.R. 80 22 W.S.E. 69 Average Score 71

(36)
(37)
(38)
(39)
(40)
(41)

APPENDICES II

Lesson plan cycle 2

The result of observation checklist in cycle 2 The result of questionnaire checklist in cycle 2 Students’ second writing practice

(42)
(43)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (CYCLE 2)

Nama sekolah : SMA Negeri 1 Badegan Mata Pelajaran : Bahasa Inggris

Kelas / Semester : XI / 1 Skill : Writing Alokasi waktu : 4 x 45 menit Jumlah Pertemuan : 2 kali

Standar Kompetensi

6. Mengungkapkan makna dalam teks esei berbentuk report, narrative, dan

analytical exposition dalam konteks kehidupan sehari-hari

Kompetensi Dasar

6.1. Mengungkap-kan makna dalam bentuk teks fungsional pendek (misalnya

banner, poster, pamphlet, dll.) resmi dan tak resmi dengan menggunakan ragam

bahasa tulis secara akurat, lancar dan berterima dalam konteks kehidupan sehari-hari

Indikator

1.1.11. Menggunakan tata bahasa, kosa kata, tanda baca, ejaan, dan tata tulis dengan akurat

1.1.12. Menulis gagasan utama 1.1.13. Mengelaborasi gagasan utama

1.1.14. Membuat draft, merevisi, menyunting 1.1.15. Menghasilkan banner, poster, atau pamphlet

Tujuan Pembelajaran

Setelah mengikuti kegiatan pembelajaran, peserta didik diharapkan dapat: 1.1.16. Menggunakan tata bahasa, kosa kata, tanda baca, ejaan, dan tata tulis

(44)

1.1.17. Menulis gagasan utama 1.1.18. Mengelaborasi gagasan utama

1.1.19. Membuat draft, merevisi, menyunting 1.1.20. Menghasilkan banner, poster, atau pamphlet

Materi Pembelajaran

Anderson in Enuy, Entis, dan and Yanti (2012:3), state that analytical exposition is a piece of text that presents one side of an issue.

Here are the discussions about Analytical Exposition text:

F. Definition of Analytical Exposition

Analytical exposition text that elaborates the writer’s idea about phenomenon surrounding

G. The Purpose of Analytical Exposition

 To persuade the reader that there is something that, certainly, needs to get attention

H. To analyze a topic and persuade the reader that this opinion is correct and

supported by arguments

I. Generic structure of the Analytical Exposition Thesis

Introduce the topic and show the writers position; outlines of the argument to be presented

Argument

It consists about point and elaboration point, states main argument, elaboration, develops and supports each point of argument

Reiteration / Conclusion

Restates the writer position and take a conclusion based on the first paragraph

(45)

Motorcycle and Accident

Motorcycle is the most popular transportation. However, there are many different causes of motorcycle accidents in the streets.

Accidents are caused by hollow in street surface, the driver that feel asleep, and sometimes accidents also can be caused by motorcycle trouble.

So, knowing some factor causing accident is very important to prevent accident while driving.

The Power of Music in Life

Music has certain role completing our day to day activities.

Music is a way to express feelings, it can help people to memorize the last experiences. unite people, and changes the world.

From the fact above, it can be conclude that the world will be lonely without music.

Thesis Arguments Reiteraion Thesis Arguments Reiteraion

(46)

Metode Pembelajaran

Freewriting Strategy. Jacobs in Marta (2007:22-23) mention the basic steps of Freewriting :

5. Preparing writing

Free writing is usually best as the first activity in class because other activities, anxiety over assignment, and classroom stress may all interrupt or even hinder the creative process.

6. Setting up the task

The teacher explain what the students have to do in the writing task. 7. Freewriting

Initially, the teacher may provide an example of what to do themselves by doing the same task in front of the class. Ensuring that students are not correcting and changing what they wrote.

8. Post-writing

The teacher can collect paper or notebooks for later reading although no explicit correction or grading should be carried out on the papers.

(47)

Kegiatan Pembelajaran Pertemuan I

N O

TAHAPAN AKTIVITAS WAKTU GURU SISWA 1 Kegiatan Awal 30. Salam dan mengecek kehadiran peserta didik 31. Melakukan brainstorming tentang materi yang akan dipelajari 32. Menyampaikan tujuan pembelajaran 30. Menjawab salam dari guru 31. Memperhatikan dan merespon pertanyaan dari guru 32. Mendengarkan penjelasan guru dengan seksama 3’ 4’ 3’ 2 E X P L O R A T I O N Kegiatan Inti 33. Menjelaskan struktur daripada analytical exposition 34. Memberikan sebuah teks berbentuk analytical exposotion 35. Memberikan contoh bagaimana menyusun paragraph di dalam analytical exposition 36. Memberikan kesempatan kepada siswa untuk bertanya apabila ada penjelasan materi yang belum dipahami 37. Menjawab pertanyaan siswa 33. Memperhatikan penjelasan guru dengan seksama 34. Membaca struktur analytical exposition dengan bimbingan dari guru 35. Memperhatikan dan mencatat penjelasan penting dari guru 36. Bertanya mengenai analytical exposition 37. Memperhatikan respon dari guru 5’ 5’ 10’ 5’ 5’

(48)

E L A B O R A T I O N 38. Meminta siswa untuk berlatih menulis analytical exposition. 39. Meminta siswa untuk menentukan topik (Topik diambil dari tes Cycle 1) 40. Meminta siswa

untuk

mengembangkan topik yang telah mereka pilih dengan

Freewriting 41. Meminta siswa

mengumpulkan teks yang telah dibuat 38. Mengikuti instruksi dari guru. 39. Memilih dan menentukan topik 40. Mengerjakan dan mengembangka n topik menjadi sebuah esei (Freewriting) 41. Mengumpulkan hasil tulisan 5’ 5’ 20’ 5’ C O N F I R M A T I O N 42. Menanyakan kesulitan yang dialami siswa selama proses pembelajaran 43. Menyimpulkan

materi yang telah dibahas

42. Bertanya tentang hal – hal yang belum dipahami 43. Memperhatikan penjelasan guru 10’ 5’ 3 Kegiatan Akhir 44. Menutup dengan salam 44. Menjawab salam 1’

Kegiatan Pembelajaran Pertemuan II

N O

TAHAPAN AKTIVITAS WAKTU GURU SISWA

(49)

1 Kegiatan Awal 45. Salam dan mengecek kehadiran peserta didik 46. Melakukan brainstorming tentang materi yang akan dipelajari 47. Menyampaikan tujuan pembelajaran 45. Menjawab salam dari guru

46. Memperhatikan dan merespon pertanyaan dari guru 47. Mendengarkan penjelasan guru dengan seksama 3’ 4’ 3’ 2 E X P L O R A T I O N Kegiatan Inti 48. Menjelaskan kembali struktur teks analytical exposotion 49. Memberikan contoh bagaimana menyusun paragraph di dalam analytical exposition 50. Memberikan kesempatan kepada siswa untuk bertanya apabila ada penjelasan materi yang belum dipahami 51. Menjawab 48. Memperhatikan penjelasan guru dengan seksama 49. Memperhatikan dan mencatat penjelasan penting dari guru 50. Bertanya mengenai analytical exposition 51. Memperhatikan 5’ 10’ 5’ 5’

(50)

pertanyaan siswa respon dari guru E L A B O R A T I O N 52. Meminta siswa untuk menentukan topik tentang Smoking, The Impact of Bullying, dan The Role of Smartphone in Our Life. 53. Memberikan gambaran kepada siswa tentang topik pilihan 54. Meminta siswa untuk mengembangkan topik yang telah mereka pilih dengan

Freewriting 55. Meminta siswa

mengumpulkan teks yang telah dibuat 52. Mengikuti instruksi dari guru. 53. Memperhatikan penjelasan dari guru 54. Mengerjakan dan mengembangka n ide menjadi sebuah esei (Freewriting) 55. Mengumpulkan hasil tulisan 5’ 5’ 20’ 5’ C O N F 56. Menanyakan kesulitan yang dialami siswa selama proses 56. Bertanya tentang hal – hal yang belum dipahami

(51)

I R M A T I O N pembelajaran 57. Menyimpulkan

materi yang telah dibahas 57. Memperhatikan penjelasan guru 10’ 3 Kegiatan Akhir 58. Menutup dengan salam 58. Menjawab salam 1’

VI. MEDIA PEMBELAJARAN DAN SUMBER BELAJAR

3. Media Pembelajaran

- Print out materi pembelajaran - Print out teks.

4. Sumber Pembelajaran - www.englishadmin.com

VII. PEDOMAN PENILAIAN

3. Teknik Penilaian : Tes Tulis.

(52)

Exercise 2

4. Choose one of the topics below! The Importance of Education

 Smoking

 The Impact of Bullying

 The Role of Smartphone in Our Life

5. Establish your own topic by making thesis, arguments, and reiteration. 6. Please make a simple essay of your analytical exposition text!

……… ……… ……… ……… ……… ……… ……… ……… ……… ……… ……… ……… ……… ………

(53)

VIII. RUBRIK PENILAIAN WRITING

Aspect Criteria Score

Content Excellent to very good: knowledgeable – substantive – etc.

30 – 27 Good to average: some knowledge of subject

– adequate range – etc.

26 – 22 Fair to poor: limited knowledge of subject –

little substance – etc.

21 – 17 Very poor: does not show knowledge of

subject – not substantive – etc.

16 – 13 Organization Excellent to very good: fluent expression –

ideas clearly stated – etc.

20 – 18 Good to average: somewhat choppy – loosely

organized but main ideas stand out – etc.

17 – 14 Fair to poor: non fluent – ideas confused or

disconnected – etc.

13 – 10 Very poor: does not communicate – no

organization – etc.

9 – 7 Vocabulary Excellent to very good: sophisticated range –

effective word/ idiom choices and usage – etc.

20 – 18 Good to average: adequate range – occasional

errors of word/ idiom form, choice, usage but meaning not obscured.

17 – 14 Fair to poor: limited range – frequent errors of

word/ idiom form, choice, usage – etc.

13 – 10 Very poor: essentially translation – little

knowledge of English vocabulary.

9 – 7 Language Use Excellent to very good: effective complex

constructions – etc.

(54)

Good to average: effective but simple constructions – etc.

21 – 19 Fair to poor: major problems in simple/

complex constructions – etc.

17 – 11 Very poor: virtually no mastery of sentence

construction rules – etc.

10 – 5 Mechanics Excellent to very good: demonsrates mastery

of convention – etc.

5 Good to average: occasional errors of

spelling, punctuation – etc.

4 Fair to poor: frequent errors of spelling,

punctuation, capitalization – etc.

3 Very poor: no mastery of conventions –

dominated by errors of spelling, punctuation, capitalization, paragraphing – etc.

2

Skor maksimal = 100 Skor = Total skor × 100

100

IX. LAMPIRAN

-

Mengetahui Guru Bahasa Inggris

Rustiani Widiasih, M.Pd NIP 19771102 200701 201 5 Ponorogo, Januari 2015 Mahasiswa Peneliti Hamim Maris NIM 11331635

(55)

THE RESULT OF OBSERVATION

CHECKLIST IN CYCLE 2

(56)

No Indicators Total Max % 1 The students pay attention to the teacher’s

explanation about lesson material. 18 22 82% 2 The students answer questions from the

teacher directly. 18 22 82% 3 The students ask the teacher about the lesson

material. 17 22 78% 4 Discussion among the students and the

teacher 17 22 78% 5 The students doing the task agree with

teacher’s guidance. 18 22 82% 6

The students can finish task on time.

20 22 91% 7 Students follow the teaching learning process

well. 20 22 91% Total 128 154 83%

(57)
(58)
(59)
(60)
(61)

THE RESULT OF

QUESTIONNAIRE CHECKLIST IN

CYCLE 2

(62)

Questions Answer Answer Total Max Percentage (%) Y 1 T 0 1 20 20 2 0 20 22 91% 2 10 10 12 0 10 22 45% 3 19 19 3 0 19 22 86% 4 21 21 1 0 21 22 95% 5 20 20 2 0 20 22 91% 6 21 21 1 0 21 22 95% 7 22 22 0 0 22 22 100% Total percentage 133 154 86%

(63)
(64)
(65)
(66)
(67)

STUDENTS’ SECOND WRITING

PRACTICE

(68)
(69)
(70)
(71)
(72)

THE RESULT OF TEST IN CYCLE

2

(73)

No Name Score 1 A.E.S. 71 2 A.S. 79 3 A.P. 81 4 A.S. 70 5 A.R.D.G. 70 6 D.N. 75 7 D.S. 81 8 E.P.N.S. 76 9 F.Z.L. 71 10 F.N. 77 11 J.H. 76 12 J.N.S. 73 13 L.S.D.N.A. 73 14 N.A.K. 79 15 N.W. 74 16 R.N.S. 79 17 R.G.A.P. 72 18 S.H.F. 72 19 S.V.P. 85 20 S.A.S. 80 21 S.R. 73 22 W.S.E. 79 Average Score 71

(74)
(75)
(76)
(77)
(78)

APPENDICES III

(79)
(80)

Referensi
