• Tidak ada hasil yang ditemukan

RPP SUNDA XI IPA, IPS dan BAHASA GENAP

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2017

Membagikan "RPP SUNDA XI IPA, IPS dan BAHASA GENAP"

Copied!
2
0
0

Teks penuh

(1)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN Nama Sekolah : SMA Negeri 27 Garut

Mata Pelajaran : Bahasa Sunda Kelas : XI IPA, IPS

Semester : 2 (DUA)

Standar Kompetensi : Mampuh ngeregepkeun, maham jeung mere tanggapan kana rupaning wacana lisan sastra jeung non-sastra mangrupa lagu kawih atawa tembang pupuh jeung carita wayang

Kompetensi dasar : > Ngaregepkeun carita wayang

Indikator :

- Ngabandungan carita wayang kalawan daria - Nitenan bagian-bagian carita wayang - Nyaritakeun lalakon carita wayang - Nyaritakeun unsur carita wayang

- Nyaritakeun karakter tokoh carita wayang - Nyokot hikmah tina carita wayang

Alokasi waktu : 4 x 45 menit

A. Tujuan pembelajaran

 Siswa diharepkeun bisa nyaritakeun lalakon, unsur, carita, karakter tokoh sarta nyokot hikmah tina carita wayang

B. Materi Pembelajaran  Carita wayang

 Nyokot hikmah (pangajaran) tina carita wayang C. Metode pembelajaran

Demonstrasi, ceramah, tanya jawab E. Kegiatan pembelajaran

Langkah-langkah Pertemuan ke-1

No Kegiatan Pembelajaran AlokasiWaktu

(menit) 1. Kegiatan Awal

 Pangbagea jeung ngabsen siswa  Apersepsi jeung pretes

 Mere sumanget siswa

15

2. Kegiatan Inti

 Ngabandungan carita wayang kalayan daria  Nyaritakeun lalakon carita wayang

 Nyaritakeun karakter/tabe’at tokoh carita wayang  Nyokot hikmah tina carita wayang

60

3. Kegiatan Penutup

 Nyindekkeun pangajaran  Postes

 Nugaskeun ngaregepkeun jejer carita wayang sejen

15

F. Sumber belajar > Radio

(2)

G. Penilaian

Tes Tulisan Item tes tulisan

1. Naon sababna bacaan di luhur the judulna “Gatot Kaca Perlaya” lain Dipati Karna kembaran Arjuna?

2. Perang Bharatayudha teh antara saha jeung saha?

3. Naha Suyudhana marentah Dipati Karna maju pikeun ngalayanan Arjuna? 4. Anak saha jeung ti nagara mana ari Dipati Karna teh?

5. Kira-kira kapi naon Arjuna ka Dipati Karna teh?

6. Ti saha Karna boga pakarang Konta? Naon kaunggulan jeung kalemahanana? 7. Naon sababna Gatot Kaca kudu ngalayanan Dipati Karna?

8. Boga kasakten naon bae ari Batot Kaca teh?

9. Caritakeun peperangan antara Gatot Kaca ngalawan Karna? 10

.

Kumaha akhir peperangan antara Dipati Karna jeung Arjuna?

Jawaban

1. Sabab nyaritakeu Gatotkaca gugur dina pangperangan 2. Perang antara kaum Pandawa jeung Kurawa

3. Sabab bisa ngagedean hate para kurawa 4. Batara Surya jeung Dewi Kunti

5. Kapi adi

6. Ti Batara Surya. Lamun dilempagkeun mah atawa Dewa Perlaya ngan teu bisa dipake sakahayang

7. Sabab bakal bisa nandingan Dipati Karna 8. Otot kawat Brajamusti

9. Gatot Kaca eleh ku Konta gagaman Dipati Karna 10

.

Dipati Karna eleh ku Arjuna

Kriteria Penilaian No

. Skor Nilai

1. 2

2. 2

3. 2

4. 2

5. 1

6. 3

7. 2

8. 2

9. 2

10

. 2

Mengetahui Cibalong, Juli 2009 Kepala SMA Negri 27 Garut Guru Mata Pelajaran

Referensi
