RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN A. Identitas
Nama Sekolah : SMA Negeri 27 Garut Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas, Semester : XI IPA, IPS / 1
Standar Kompetensi : Mampuh ngaregepkeun, maham jeung mere tanggapan kana rupaning
wacana lisan sastra & non sastra mangrupa lagu kawih atawa tembang
pupuh jeung carita wayang.
Kompetensi Dasar : Ngaregepkeun kawaih.
Indikator : Ngaregepkeun kawih kalawan daria
Nuliskeun rumpaka kawih
Ngahaleuangkeun kawih
Nuliskeun pesen nu aya dina kawih
Matalikeun kawih jeung kahirupan sapopoe
Ngalarapkeun kawih murangkalih kana kahirupan sapopoe Alokasi Waktu : 4 x 45 menit (2 pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Sanggeus rengse pangajaran , siswa siswa bisa ngahaleuangkeun deui kawih jeung bisa matalikeun eusi kawih jeung kahirupan sapopoe sarta bisa ngalarapkeun kawih murangkalih (kakawihan) dina kahirupan sapopoe
C. Materi Pembelajaran
Tembang, kawih jeung kakawihan
Ngalarapkeun kawih kana kahirupan sapopoe D. Metode Pembelajaran
1. Ceramah 2. Demontrasi
E. Kegiatan Pembelajaran Lagkah-langkah;
Pertemuan 1
Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Apersepsi jeung pretes
Mere sumanget siswa
15 menit
Kegiatan Inti
Ngaregepkeun kawih
Nuliskeun rumpaka kawih Ngahaleuangkeun kawih
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyieun kacindekan pangajaran
Postes
Tugas ngapalkeun kawih
15 menit
Pertemuan 2
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Apersepsi jeung pretes
Mere sumanget siswa
15 menit
Kegiatan Inti
Nuliskeun pesen nu aya dina kawih
Matalikeun kawih jeung kahirupan sapopoe
Ngalarapkeun kawih murangkalih kana kahirupan sapopoe
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyieun kacindekan pangajaran
Postes
Tugas ngapalkeun kawih
15 menit
F. Sumber Belajar Radio Kaset VCD
Kaset pupuh TV
Buku (Diktat) G. Penilaian
Tes Praktek
No Aspek Nu Dinilai Nilai Kuantitatif Ket
1. Ekspresi / wirahma paroman 2. Intonasi / nada sora nu bener 3. Lafal nu jentre
Jumlah Total
Cibalong, 2011 Mengetahui
Kepala Sekolah,
Drs. JUANDA
NIP. 19580501 198603 1 012
Guru Mata Pelajaran,
NENENG NOVA R, S.Pd NIP
A. Identitas
Nama Sekolah : SMA Negeri 1 Pameungpeuk Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas, Semester : XI IPA, IPS / 1
Standar Kompetensi : Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran, rarasaan jeung kahayang sacara lisan
dina rapat, ngadongeng, nepikeun warta, ngawawancara , jeung drama.
Kompetensi Dasar : Mingpin rapat
Indikator : nyatet materi nu rek dirapatkeun muka acara sawala
nepikeun materi nu rek di sawalakeun
nerangkeun tiap materi kalawan lapal, intonasi & nada sora nu jelas
nampung rupa-rupa pananya
ngajawab rupa-rupa pananya kalawan jelas
nepikeun pamadegan kana saran & pamanggih hadirin kalawan tertib jeung sopan
mingpin rapat make adab kasopanan nurutkeun tatakrama sunda.
Alokasi Waktu : 4 x 45 menit (2 pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Siswa diharepkeun bisa mingpin acara rapat (sawala) kalawan make adab kasopanan nurutkeun tatakrama Sunda.
C. Materi Pembelajaran Kagiatan Sawala
Materi Keunggulan lokal
Mingpin sawala kalawan make adab kasopanan nurutkeun tatakrama sunda
D. Metode Pembelajaran 1. Ceramah
2. Tanya jawab 3. Simulasi
E. Kegiatan Pembelajaran Lagkah-langkah;
Pertemuan 3 Kegiatan Awal
Pangbagea (Ngadu’a jeung maca surat pendek) sarta ngabsen siswa
Apersepsi jeung pretes
15 menit
Kegiatan Inti
Nyatet materi nu rek dirapatkeun Muka jeung nutup acara sawala
Nepikeun materi sawala
Mingpin rapat make adab kasopanan nurutkeun tatakrama sunda.
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyimpulkeun materi pangajaran
Postes
Nugaskeun nyusun materi rapat satuluyna
Pertemuan 4 Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Nartibkeun siswa
Apersepsi jeung pretes
15 menit
Kegiatan Inti
Nyatet materi rapat nu ditugaskeun minggu samemehna
Muka jeung nutup acara rapat/ sawala
Nepikeun materi sawala
Nampung rupa-rupa pananya jeung ngajawabna kalawan jelas
Nepikeun pamadegan kana saran & pamadegan hadirin kalawan tartib & sopan
Mingpin sawala make adab kasopanan nurutkeun tatakrama Sunda.
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyimpulkeun materi pangajaran
Postes
15 menit
F. Sumber Belajar Buku
Majalah Koran TV Radio G. Penilaian
Praktek (unjuk kerja)
No Aspek Nu Dinilai Penilaian Kualitatif Ket
1. Adab-adaban mingpin sawala 2. Basa / kalimah nu dipake 3. Tata cara mingpin sawala 4. Lafal
5. Intonasi
6. Nada / tekenan sora Jumlah Nilai
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui
Kepala Sekolah,
Drs. JUANDA
NIP. 19580501 198603 1 012
Guru Mata Pelajara,
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN A. Identitas
Nama Sekolah : SMA Negeri 1 Pameungpeuk Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas, Semester : XI IPA, IPS & Bahasa / 1
Standar Kompetensi : Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran, rarasaan jeung kahayang sacara lisan
dina rapat, ngadongeng, nepikeun warta, ngawawancara , jeung drama.
Kompetensi Dasar : Nyaritakeun dongeng
Indikator : nengan dongeng-dongeng anu narik ati pikeun dicaritakeun maham kana dongeng nu rek dicaritakeun
maham jeung neuleuman eusi dongeng
merhatikeun kana digunakeunana lafal, lentong, wirahma, paroman jeung gerak-gerik anu merenah luyu jeung karakter dongeng.
nyaritakeun dongeng asal muasal kota Pameungpeuk jeung sabudeureunana
Alokasi Waktu : 2 x 45 menit (2 pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Siswa diharepkeun bisa nyaritakeun jeung maham kana dongeng asal-muasalna kota Pameungpeuk jeung sabudeureunana sarta dongeng-dongeng nu sejenna
C. Materi Pembelajaran Ngadongeng
Materi Keunggulan lokal
nyaritakeun dongeng asal muasal kota Pameungpeuk jeung sabudeureunana
2. Tanya jawab 3. Demonstrasi
E. Kegiatan Pembelajaran Lagkah-langkah;
Pertemuan 5 Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Apersepsi jeung pretes
Ngamotivasi siswa
15 menit
Kegiatan Inti
nengan dongeng anu narik ati pikeun dicaritakeun
maham jeung neuleuman eusi dongeng
merhatikeun lafal, intonasi, gerak-gerik tokoh-tokoh dongeng.
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyimpulkeun materi pangajaran Postes
Nugaskeun pikeun nyaritakeun asal muasal kota Pameungpeuk jeung sabudeureunana
15 menit
Pertemuan 6 Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Nartibkeun siswa
Apersepsi jeung pretes
15 menit
Kegiatan Inti
nyaritakeun dongeng asal muasal kota Pameungpeuk jeung sabudeuereunana
maham jeung neuleuman eusi dongeng
merhatikeun lafal, intonasi, gerak-gerik tokoh-tokoh dongeng.
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyimpulkeun materi pangajaran
Pos test
15 menit
F. Sumber Belajar Buku
Majalah Koran TV Tape Radio G. Penilaian
Tes Tulis
Jawab sakur pananya di handap 1. naon nu disebut dongeng the ?
2. Sebutkeun papasingan dongeng nurutkeun kana eusi jeung palakuna ! 3. Sebutkeun 3 conto judul-judul dongeng legenda !
5. sebutkeun 5 conto dongeng fabel ! 6. jelaskeun nu disebut dongeng mite ! 7. ari dongeng babad naon ? jelaskeun !
Jawaban
1. carita-carita nu eusina teu saluyu jeung sabenerna
2. dongeng fabel, parebel, legenda, miste, jeung sage (babad) 3. situ cangkuang, situ bagendit jeung tangkuban parahu 4. carita-carita nu eusina saluyu jeung kajadian sabenerna 5. sakadang kuya jeung sakadang monyet
6. dongeng nu nyaritakeun mahluk ciptaan, bangsaning jin jeung siluman 7. dongeng nu nyaritakeun jalma atawa kajadian anu ngandung unsur sajarah.
Kriteria penilaian
No Skor Nilai
1. 2
2. 3
3. 3
4. 2
5. 2
6. 1,5
7. 1,5
Jumlah 15 x 2 = 30 : 3
Pameungpeuk, 24 Juni 2008
Mengetahui Kepala Sekolah,
Drs. JUANDA
NIP. 19580501 198603 1 012
Guru Mata Pelajara,
LITA TRIANI, SE NIP
A. Identitas
Nama Sekolah : SMA Negeri 1 Pameungpeuk Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas, Semester : XI IPA, IPS & Bahasa / 1
Standar Kompetensi : Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran, rarasaan jeung kahayang sacara lisan
dina rapat, ngadongeng, nepikeun warta, ngawawancara , jeung drama.
Kompetensi Dasar : Nepikeun bewara atawa talatah
Indikator : nangtukeun topik anu rek dibewearakeun nyusun bewara/talatah nu alus & sopan
nepikeun bewara/talatah ka balarea kalayan lafal, intonasi & nada nyarita anu bener tur merenah
miboga sifat amanah dina nepikeun bewara/talatah kalayan teu ditambahan teu dikurangan
Alokasi Waktu : 2 x 45 menit (2 pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Siswa diharepkeun bisa nepikeun bewara /talatah nu bener tur merenah boh lisan atawa tulisan kalayan miboga sifat amanah (teu ditambahan atawa teu dikurangan)
C. Materi Pembelajaran Ngabwarakeun
Materi Keunggulan lokal
Numbuhkeun sifat amanah dina nepikeun bewara/talatah kalayan teu ditambahan teu dikurangan
D. Metode Pembelajaran 1. Ceramah
2. Tanya jawab 3. Demonstrasi
E. Kegiatan Pembelajaran Lagkah-langkah;
Pertemuan 7 Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Apersepsi jeung pretes
Ngamotivasi siswa
15 menit
Kegiatan Inti
nangtukeun topik anu rek dibewearakeun
nyusun bewara/talatah nu alus & sopan
nepikeun bewara kalayan lafal, intonasi & nada nu merenah miboga sifat amanah dina nepikeun bewara (talatah) kalayan teu
ditambahan teu dikurangan.
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyimpulkeun materi pangajaran Postes
Nugaskeun nyieun bewara nu temana ditangtukeun
15 menit
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Nartibkeun siswa
Ngamotivasi siswa
15 menit
Kegiatan Inti
Macakeun bewara sacara giliran
Nepikeun bewara kalayan lafal, intonasi jeung nada nu merenah
Miboga sifat amanah dina nepikeun bewara (talatah) kalayan teu ditambahan teu dikurangan.
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyimpulkeun materi pangajaran
Pos test
15 menit
F. Sumber Belajar Buku
Majalah Koran TV
Radio /Tape
G. Penilaian Tes Praktek
Kriteria penilaian
No Aspek Nu Dinilai Penilaian Kualitatif Ket
1. Topik nu ditangtukeun
2. Runtuyan bewara nu alus jeung sopan 3. Lafal, intonasi jeung nada nu bener
jeung merenah
4. Bewara miboga sifat amanah Jumlah Nilai
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui
Kepala Sekolah,
Drs. JUANDA
NIP. 19580501 198603 1 012
Guru Mata Pelajara,
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN A. Identitas
Nama Sekolah : SMA Negeri 1 Pameungpeuk Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas, Semester : XI IPA, IPS & Bahasa / 1
Standar Kompetensi : Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran, rarasaan, jeung kahayang dina wangun
tulisan nu mangrupa teks biantara, carita pondok, resensi buku, laporan
kegiatan, jeung teks drama..
Kompetensi Dasar : Nulis laporan kagiatan Indikator : nangtukeun topik
nyusun rangkay laporan nulis bagian awal kalawan alus nyusun laporan kalayan efektif
ngembangkeun rangkay karangan jadi laporan nutup laporan kalayan alus
nuliskeun kabudayaan / adat kabiasaan Kampung Dukuh kalawan gamblang
Alokasi Waktu : 2 x 45 menit (2 pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Siswa diharepkeun mikaweruh jeung bisa nuliskeun kabudayaan/adat kabiasaan Kp. Dukuh atawa adat istiadat nu sejena kalawan gamblang.
C. Materi Pembelajaran Laporan kagiatan Materi Keunggulan lokal
D. Metode Pembelajaran 1. Ceramah
2. Tanya jawab 3. Portofolio
E. Kegiatan Pembelajaran Lagkah-langkah;
Pertemuan 9 Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Apersepsi jeung pretes
Mere sumanget siswa
15 menit
Kegiatan Inti
nangtukeun topik
nyusun rangkay laporan
ngembangkeun rangkay jadi laporan
nuliskeun kabudayaan / adat kabiasaan Kp. Dukuh kalawan gamblang.
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyimpulkeun materi pangajaran
Postes
15 menit
F. Sumber Belajar Buku
Majalah Koran Radio /Tape
G. Penilaian Te Tulis
Praktek Tugas
a. Kriteria penilaian praktek
No Aspek Nu Dinilai Penilaian Kualitatif Ket
1. Topik nu ditangtukeun 2. Susunan rangkay laporan
3. Patalina topik jeung rangkay laporan 4. Susunan laporan nu alus tur merenah
Jumlah
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui
Kepala Sekolah,
Drs. JUANDA
NIP. 19580501 198603 1 012
Guru Mata Pelajara,
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN A. Identitas
Nama Sekolah : SMA Negeri 1 Pameungpeuk Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas, Semester : XI IPA, IPS & Bahasa / 1
Standar Kompetensi : Mampuh maca, maham jeung mere tanggapan kana rupa-rupa wacana
tinulis anu mangrupa pedaran, biografi, novel, jeung laporan lalampahan
jurnalistik..
Kompetensi Dasar : Maca pedaran
Indikator : ngilo teks bahasan kalawan bener
nepikeun eusi atawa nyieun kacindekan bahasan nu di baca
paham kana eusi jeung basana
nyindekeun tema bahasan
ngomentaran atawa ngasongkeun pamanggih kana
sababaraha aspek bahasan, boh eusi, boh pola nulisna, boh basana.
nyokot pangajaran tina pedaran “Adat Kabiasaan” nu hade jeung ngalarapkeun kana kahirupan sapopoe.
Alokasi Waktu : 2 x 45 menit (2 pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Siswa diharepkeun bisa nyokot pangajaran (hikmah) tina pedaran adat kabiasaan jeung ngalarapkeun kana kahirupan sapopoe.
C. Materi Pembelajaran
pedaran “Adat Kabiasaan” Materi Keunggulan lokal
nyokot pangajaran (hikmah) tina pedaran adat kabiasaan nu hade jeung ngalarapkeun kana kahirupan sapopoe
D. Metode Pembelajaran 1. Ceramah
2. Tanya jawab 3. Demonstrasi
E. Kegiatan Pembelajaran Lagkah-langkah;
Pertemuan 10 Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Apersepsi jeung pretes
Mere sumanget siswa
Kegiatan Inti
ngilo teks bahasan kalawan bener
nyieun kacindekan bahasan nu di baca
ngomentaran kana sababaraha aspek bahasan
nyokot pangajaran (hikmah) tina pedaran Adat kabiasaan nu hade jeung ngalarapkeun kana kahirupan sapopoe..
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyimpulkeun materi pangajaran
Postes
Nugaskeun pikeun nuliskeun kecap-kecap nu can kaharti
15 menit
F. Sumber Belajar Buku
Majalah
Koran
G. Penilaian
Tugas (cerpen)
Tengan deui pedaran nu ngeunaan sabagian budaya nun aya di tatar sunda, tuluy komentaran
Masalah nu jadi pokok pikiran dina eusina Cara nepikeun (sistematika) eusi pedaran
Merenah atawa henteuna judul pedaran
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui
Kepala Sekolah,
Drs. JUANDA
NIP. 19580501 198603 1 012
Guru Mata Pelajara,
LITA TRIANI, SE NIP
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN A. Identitas
Kelas, Semester : XI IPA, IPS & Bahasa / 1
Standar Kompetensi : Mampuh maca, maham jeung mere tanggapan kana rupa-rupa wacana
tinulis anu mangrupa pedaran, biografi, novel, jeung laporan lalampahan
jurnalistik..
Kompetensi Dasar : Maca apresiasi novel
Indikator : nyebutkeun ciri-ciri novel
paham kana eusi novel
nyawalakeun ajen-inajen nu aya dina novel
nyaritakeun tingkesan carita novel
nyindekeun tema jeung amanah eusi novel
ngomentaran eusi jeung basana
Siswa nyonto tabe’at tokoh nu hade ngajauhan tabe’at tokoh nu goreng..
Alokasi Waktu : 4 x 45 menit (2 pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Siswa diharepkeun bisa paham kana novel nu dibaca tur teu bisa ngomentaran kana eusi jeung basana sarta nyonto kana tabe’at tokoh nu hade jeung ngajauhan tabe;at nu goreng.
C. Materi Pembelajaran Apresiasi novel Materi Keunggulan lokal
Nyonto tabe’at tokoh nu hade ngajauhan tabe’at tokoh nu goreng. D. Metode Pembelajaran
1. Ceramah 2. Tanya jawab 3. Demonstrasi
E. Kegiatan Pembelajaran Lagkah-langkah;
Pertemuan 11 Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Apersepsi jeung pretes
Mere sumanget siswa
15 menit
Kegiatan Inti
nyebutkeun ciri-ciri novel
maham kana eusi novel
nyawalakeun ajen-inajen nu aya dina novel
nyaritakeun tingkesan carita novel.
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyimpulkeun materi pangajaran
Postes
Nugaskeun nengan novel nu rek/kudu dibaca
15 menit
Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Nartibkeun siswa
Apresiasi jeung pretes
15 menit
Kegiatan Inti
nyebutkeun ciri-ciri novel nu geus ditugaskeun minggu samemehna
maham kana eusina eta novel
nyindekeun tema jeung amanah eusi novel
ngomentaran eusi jeung basana
nyonto tabe’at nu hade jeung ngajauhan tabe’at tokoh nu goreng.
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyimpulkeun materi pangajaran
Postes
15 menit
F. Sumber Belajar Buku
Majalah
Koran
G. Penilaian Tes Tulis Praktek
Item Tes Tulis
1. Naon ari novel teh ?
2. Unsur-unsur naon bae nu aya dina novel ? 3. naon bedana novel jeung dongeng ?
4. Sedengkeun bedana novel jeung carpon naon wae ? 5. sebutkeun papasingan novel ditilik tina eusina ! Jawaban
1. Novel nyaeta salah sahiji wangun karya sastra nu ditulisna make basa lancaran. 2. Tokoh nu ngalalakon, tema (jejer inti pasualan), galur carita, lattar/setting, amanat 3. Novel mah pasualan nu biasa dicaritakeun ilaharna meunang ngangkat tina kahirupan
sapopoe sedengkeun dongeng mah loba unsur-unsur pamohalanana. 4. Ari carpon mah alurna ukur sa alur tur pondok
Kriteri Penilaian
No Skor Nilai
1. 4
2. 5
3. 3
4. 3
5. 5
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui
Kepala Sekolah,
Drs. JUANDA
NIP. 19580501 198603 1 012
Guru Mata Pelajara,
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN A. Identitas
Nama Sekolah : SMA Negeri 27 Garut Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas / Semester : XI IPA, IPS / 2
Standar Kompetensi : Mampuh ngaregepkeun, maham, mere tanggapan kana sarupaning wacana
lisan mangrupa lagu kawih/tembang jeung carita wayang.
Kompetensi Dasar : Ngaraegepkeun carita wayang Indikator : ngabandungan carita wayang
nyaritakeun lalakon wayang
nyaritakeun karakter tokoh carita wayang
ngajelaskeun unsur-unsur carita (tema, tempat kajadian, panokohan, amanah jeung konflik dina carita wayang nu didengekeun / diregepkeun
nyokot hikmah tina carita wayang. Alokasi Waktu : 4 x 45 menit (2 pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Siswa diharepkeun bisa nyaritakeun lalakon unsur-unsur carita, karakter tokoh sarta nyokot hikmah tina carita wayang.
C. Materi Pembelajaran carita wayang Materi Keunggulan lokal
nyokot hikmah (pangajaran) tina carita wayang. D. Metode Pembelajaran
1. Ceramah 2. Tanya jawab 3. Demonstrasi
E. Kegiatan Pembelajaran Lagkah-langkah;
Pertemuan 1 Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Apersepsi jeung pretes
Mere sumanget siswa
15 menit
Kegiatan Inti
ngabandungan carita wayang kalayan daria
nyaritakeun lalakon carita wayang
nyaritakeun karakter /tabe’at tokoh carita wayang
nyokot hikmah tina carita wayang
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyindekeun pangajaran
Postes
Nugaskeun ngaregepkeun jejer carita wayang sejen
15 menit
Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Nartibkeun siswa
Apresiasi jeung pretes
15 menit
Kegiatan Inti
Nyaritakeun carita wayang nu geus ditugaskeun minggu samemehna kalayan daria
Nyaritakeun karakter/tabe’at tokoh carita wayang
Nyokot hikmah tina carita wayang
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyimpulkeun materi pangajaran
Postes
15 menit
F. Sumber Belajar Buku
Majalah
Koran
Televisi
Radio
Tape
CD
G. Penilaian Tes Tulisan
Item Tes Tulis
1. Naon sababna bacaan di luhur the judulna “Gatot Kaca Perlaya? Lain Dipati Karna Kembaran Arjuna ?
2. Perang Bharatayuda the perang antara saha jeung saha ?
3. Naha Suyudhana marentah Dipati Karna maju pikeun ngalayanan Arjuna ? 4. Anak saha jeung tinagara mana Dipati Karna Teh ?
5. Kira-kira kapi naon Arjuna ka Dipati Karna ?
6. Ti saha Karna boga pakarang Konta? Naon Kaunggulan jeung kalemahanana ? 7. Naon sababna Gatot Kaca kudu ngalayanan Dipati Karna ?
8. Boga kasakten anon bae ari gatotkaca teh ?
9. Caritakaun peperangan antara Gatotkaca ngalawan Karna ? 10. Kumaha peperangan antara Dipati Karna jeung Arjuna ?
Jawaban
1. Sabab nyaritakeun Gatotkaca gugur dina peperangan. 2. Perang anatar kauam Pandawa jeung Kaum Kuarawa 3. Sabab bisa ngagedean hate para kurawa.
4. Batara Surya & Dewi Kanti 5. Kapi adi
7. Sabab bakal bisa nandingan Dipati Karna 8. Oto kawat Brajamusti
9. Gatotkaca eleh ku konta gagaman Dipati Karna 10. Dipati Karna eleh ku Arjuna
Kriteri Penilaian
No Skor Nilai
1. 2
2. 2
3. 2
4. 2
5. 1
6. 3
7. 2
8. 2
9. 2
10. 2
Cibalong, 2012 Mengetahui
Kepala Sekolah,
Drs. JUANDA
NIP. 19580501 198603 1 012
Guru Mata Pelajara,
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN A. Identitas
Nama Sekolah : SMA Negeri 1 Pameungpeuk Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas, Semester : XI IPA, IPS & Bahasa / 2
Standar Kompetensi : Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran, rarasaan, jeung kahayang sacara lisan
dina rapat, ngadongeng, nepikeun warta, ngawawancara jeung drama.
Kompetensi Dasar : Ngawawancara tokoh
Indikator : nyatet hal-hal nu rek diwawancarakeun
nepikeun pananya saluyu jeung nu geus disusun
nyatet hasil wawancara
nyarita (ngawawancara) ngagunakeun basa & tatakrama nu hade saluyu jeung undak usuk basana.
Alokasi Waktu : 6 x 45 menit (2 pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Siswa diharepkeun bisa nyarita (ngawawancara) kalayan ngagunakeun basa & tatakrama nu hade saluyu jeung undak usuk basana
C. Materi Pembelajaran
Ngawawancara tokoh-tokoh sabudeureun Pameungpeuk Materi Keunggulan lokal
Nyarita (ngawawancara) ngagunakeun basa & tatakrama nu hade saluyu jeung undak usuk basana.
D. Metode Pembelajaran 1. Ceramah
2. Tanya jawab 3. Diskusi 4. Simulasi
E. Kegiatan Pembelajaran Lagkah-langkah;
Pertemuan 3 Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen
Nartibkeun sisw jeung mere sumanget
Apersepsi jeung pretes
15 menit
Kegiatan Inti
nyatet hal-hal nu rek diwawancarakeun
nepikeun pananya saluyu jeung nu geus disusun
nyatet hasil wawancara
nyarita (ngawawancara) ngagunakeun basa & tatakrama nu hade saluyu jeung undak usuk basana
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyieun kacindekan pangajaran
Postes
Nugaskeun maluruh kakurangan wawancara
Pertemuan 4 Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Apresiasi jeung pretes
Ngamotivasi siswa
15 menit
Kegiatan Inti
Siswa sacara kolompok ngabahas masing-masing kakurangan dina wawancara
Siswa ngayakeun tanya jawab jeung kolompok nu sejen kalayan dipandu / dipimpin ku panumbu catur (moderator)
Nyokot hikmah tina carita wayang
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyimpulkeun hasil sawala (diskusi)
Postes
15 menit
Pertemuan 5 Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Nartibkeun siswa jeung mere sumanget Apresiasi jeung pretes
15 menit
Kegiatan Inti
Scara giliran 5 urang siswa ngawawancara siswa sejen bari dibandungan kunu loba
Nyarita (ngawawancara) ngagunakeun basa & tatakrama nu hade saluyu jeung undak usuk basa
Silih pariksa hasil wawancarana
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyindekeun pangajaran
Postes
15 menit
F. Sumber Belajar Buku
Majalah
Koran
Televisi
Radio
G. Penilaian
Praktek (unjuk kerja)
No Aspek Nu Dinilai Penilaian Kualitatif Ket
1. Rangkay nu rek diwawancarakeun 2. Adab kasopanan salila ngawawancara 3. Karapihan tulisan
Jumlah Total
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui
Kepala Sekolah,
Drs. JUANDA
NIP. 19580501 198603 1 012
Guru Mata Pelajara,
LITA TRIANI, SE NIP
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN A. Identitas
Nama Sekolah : SMA Negeri 1 Pameungpeuk Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas, Semester : XI IPA, IPS & Bahasa / 2
Standar Kompetensi : Mampuh maca, maham, jeung mere tanggapan kana rupa-rupa wacana
tinulis nu mangrupa pedaran, biografi, novel, jeung lalampahan jurnalistik.
Kompetensi Dasar : Maca biograf
Indikator : maham kana eusi bacaan biograf
ngagambarkeun eusi wacana biograf
ngajelaskeun harti kapahlawanan tokoh nu dibacana
nyokot tauladan tina tokoh nu dibaca biografna Alokasi Waktu : 4 x 45 menit (2 pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Siswa diharepkeun bisa nyindekeun jejer bacaan biograf tur ngasongkeun pamanggih kana sababaraha aspek biografna sarta nyokot tauladan tina tokoh nu dibaca biografna.
C. Materi Pembelajaran wacana biograf Materi Keunggulan lokal
1. Ceramah 2. Tanya jawab 3. Demonstrasi
E. Kegiatan Pembelajaran Lagkah-langkah;
Pertemuan 6 Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Apersepsi jeung pretes
Mere sumanget siswa
15 menit
Kegiatan Inti
maham kana eusi bacaan biograf
ngagambarkeun eusi wacana biograf
ngajelaskeun harti kapahlawanan tokoh nu dibaca
nyokot tauladan ti tokoh nu dibaca
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyieun kacindekan pangajaran
Postes
Nugaskeun neangan buku biograf sejen pikeun dibaca
15 menit
Pertemuan 7 Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Nartibkeun siswa
Pretees
15 menit
Kegiatan Inti
maham kana eusi bacaan biograf nu ditulis masing-masing saluyu jeung pamanggihna
ngagambarkeun eusi wacana biograf
ngajelaskeun harti kapahlawanan tokoh nu dibacana
nyokot tauladan ti tokoh nu dibaca
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyimpulkeun materi pangajaran
Postes
15 menit
F. Sumber Belajar Buku
Majalah
Koran
Televisi Radio
G. Penilaian Tes tulis
1. Naon nu dimaksud biograf teh ? 2. Naon bedana jeung otobiograf ?
3. Naon sababna nu sok ditulis biografna teh mangrupa tokoh atawa pahlawan ? 4. Widang-widang kaahlian naon bae nudipiboga ku tokoh-tokoh eta ?
5. Sebutkeun deui 2 tokoh / pahlawan sejenna nu aya di teater Sunda ! Jawaban
1. Riwayat hirup hiji jalma nu ditulis atawa dicaritakeun deui ku batur 2. Riwayat hirup hiji jalma nu ditulis atawa dicaritakeun deui ku sorangan 3. Sabab tokoh atawa pahlawan ngabogaan kaahlian masing-masing
4. Rupa-rupa, saperti widang agama, pendidikan, musik, jeung rea-rea deui. 5. K.H Zaenal Mustopa, Dewi Sartika
Kriteria penilaian
No Aspek Nu Dinilai
1. 4
2. 4
3. 4
4. 4
5. 4
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui
Kepala Sekolah,
Drs. JUANDA
NIP. 19580501 198603 1 012
Guru Mata Pelajara,
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN A. Identitas
Nama Sekolah : SMA Negeri 1 Pameungpeuk Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas, Semester : XI IPA, IPS & Bahasa / 2
Standar Kompetensi : Mampuh ngebrehkeun pikiran, rarasaan, jeung kahayang dina wangun
tulisan nu mangrupa carita pondok, laporan kagiatan, jeung resensi buku.
Kompetensi Dasar : Nulis carita pondok (carpon) Indikator : ngarti kana ciri-ciri carpon
ngarang carpon sarta ngembangkeun karakter tokoh
ngedit carpon beunang babaturan
ngarang carpon kalayan jejer “Seni Sunda Urang Baheula” Alokasi Waktu : 4 x 45 menit (2 pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran Siswa dipiharep bisa :
ngarti kana ciri-ciri carpon
ngarang carpon sarta ngembangkeun karakter tokoh
ngarang carpon kalayan jejer “Seni Sunda Urang Baheula” C. Materi Pembelajaran
Carita pondok “Seni sunda nu ampir ilang dangiangna” Materi Keunggulan lokal
ngarang carpon kalayan jejer “Seni Sunda Urang Baheula” masing gamblang D. Metode Pembelajaran
1. Ceramah 2. Tanya jawab 3. Simulasi
E. Kegiatan Pembelajaran Lagkah-langkah;
Pertemuan 8 Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Apersepsi jeung pretes
Mere sumanget siswa
15 menit
Kegiatan Inti
ngarti kana ciri-ciri carpon
ngarang carpon sarta ngembangkeun karakter tokoh ngedit carpon beunang babaturan
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyieun kacindekan pangajaran Postes
Nugaskeun ngarang carpon
Pertemuan 9 Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Apresiasi jeung preetes
15 menit
Kegiatan Inti
ngarang carpon kalayan jejer “Seni Sunda Urang Baheula” masing gamblang
ngarti kana ciri-ciri carpon nu ditulis
ngedit carpon beunang babaturan
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyimpulkeun materi pangajaran
Postes
15 menit
F. Sumber Belajar Buku
Majalah
Koran
G. Penilaian Tes tulis
Praktek
Kriteria penilaian
No Aspek Nu Dinilai Penilaian Kualitatif Ket
1. Tema (jejer) nu dipilih 2. Rangkay caritaan 3. Karapihan tulisan
4. Hubungan paragraf kahiji jeung paragraf satuluyna
5. Runtuyan kalimahna
6. Anatar jejer jeung runtuyan kalimah nu diebrehkeun
Jumlah Total
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui
Kepala Sekolah,
Drs. JUANDA
NIP. 19580501 198603 1 012
Guru Mata Pelajara,
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN A. Identitas
Nama Sekolah : SMA Negeri 1 Pameungpeuk Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas, Semester : XI IPA, IPS & Bahasa / 2
Standar Kompetensi : Mampuh ngebrehkeun pikiran, rarasaan, jeung kahayang sacara lisan dina
rapat, ngadongeng, nepikeun warta, ngawawancara jeung drama.
Kompetensi Dasar : Ngaragakeun drama
Indikator : maca jeung neuleuman teks drama nu rek dimaenkeun
neuleuman pasipatan / karakter tokoh
merankeun tokoh, merhatikeun lafal, gerak gerik luyu jeung karakter tokoh
ngomentaran kana gaya, ekspresi tina tokoh dina pagelaran drama
ngaragakeun karakter tokoh kalayan teu ngaleungitkeun karakter asli siswa nu alus
Alokasi Waktu : 6 x 45 menit (2 pertemuan)
Siswa diharepkeun bisa ngaragakeun karakter tokoh kalayan teu ngaleungitkeun karakter asli siswa nu alus sarta bisa ngomentaran kana gaya jeung ekspresi babaturan.
C. Materi Pembelajaran
Ngaragakeun (Apresiasi) drama Materi Keunggulan lokal
ngaragakeun karakter tokoh kalayan teu ngaleungitkeun karakter asli siswa nu alus D. Metode Pembelajaran
1. Ceramah 2. Tanya jawab 3. Demonstrasi
E. Kegiatan Pembelajaran Lagkah-langkah;
Pertemuan 10 Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Apersepsi
Mere sumanget siswa
15 menit
Kegiatan Inti
maca jeung neuleuman teks drama nu rek dimaenkeun
neuleuman pasipatan / karakter tokoh
ngomentaran kana gaya, ekspresi tina tokoh dina tokoh drama
ngaragakeun karakter tokoh kalayan teu ngaleungitkeun karakter asli siswa nu alus
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyieun kacindekan pangajaran
Postes
Nugaskeun kudu merankeun tokoh sejen anu karakterna beda
15 menit
F. Sumber Belajar Buku
Majalah
Koran
TV
Radio
Tape & Kaset / CD
G. Penilaian Tes tulis
Praktek a. Tes Tulis
1. Naon nu dimaksud carita drama teh ?
2. Naon bedana drama radio jeung drama suara (gending karesmen) ? 3. Aya sabaraha unsur nu kudu aya dina carita drama ?
1. Drama nyaeta carita nu lalakona dipagelarkeun diluhur panggung atawa ditayangkeun di televisi
2. Sarua, sabab ngan ukur sorana wungkul ari palaku dramana teu katinggali 3. Aya 9 unsur, diantarana :
Pertelaan palaku
Babak jeung adegan
Setting
Paguneman (dialog)
Prolog
Epilog
Monolog
Satire
Cacandraan
4. prolog, epilog, monolog, jeung satire
b. Kriteria penilaian praktek
No Aspek Nu Dinilai Penilaian Kualitatif Ket
1. Neuleuman teks drama
2. Kakompakan tiap-tiap kolompok 3. Apal kana naskah
Jumlah Total
Pameungpeuk, 24 Juni 2008
Mengetahui Kepala Sekolah,
Drs. JUANDA
NIP. 19580501 198603 1 012
Guru Mata Pelajara,
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN A. Identitas
Nama Sekolah : SMA Negeri 1 Pameungpeuk Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas, Semester : XI IPA, IPS & Bahasa / 2
Standar Kompetensi : Mampuh ngebrehkeun pikiran, rarasaan, jeung kahayang dina wangun
tulisan nu mangrupa carita pondok, laporan kagiatan, jeung resensi buku.
Kompetensi Dasar : Maca laporan kagiatan
Indikator : maca teks bahasan kalayan alus jeung bener
nyindekeun eusi laporan
ngomentaran kana sababaraha aspek laporan
mikawanoh budaya/ adat kabiasaan kampung Dukuh sarta ngamumule budayana saluyu jeung ajaran Islam
Alokasi Waktu : 4 x 45 menit (2 pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Siswa dipiharep mampuh maca jeung nyieun laporan kagiatan saperti mikaweruh budaya/tradisi di Kp Dukuh sarta ngamumule budayana nu saluyu jeung ajaran Islam.. C. Materi Pembelajaran
Laporan saba budaya kampung Dukuh Materi Keunggulan lokal
Mikaweruh budaya / adat kabiasaan di kampung dukuh sarta ngamumule budayana nu saluyu jeung ajaran Islam
D. Metode Pembelajaran 1. Ceramah
2. Tanya jawab 3. Demonstrasi
E. Kegiatan Pembelajaran Lagkah-langkah;
Pertemuan 11 Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Apersepsi jeung pretes
Mere sumanget siswa
15 menit
Kegiatan Inti
maca teks bahasan kalayan alus jeung bener
nyindekeun eusi laporan
ngomentaran kana sababaraha aspek laporan
mikawanoh budaya/ adat kabiasaan kampung Dukuh sarta ngamumule budayana saluyu jeung ajaran Islam
Kegiatan Penutup
Nyieun kacindekan pangajaran
Postes
Nugaskeun maca laporan kagiatan sejen
15 menit
F. Sumber Belajar Buku
Majalah
Koran
G. Penilaian Tes tulis
Praktek
Kriteria penilaian praktek
No Aspek Nu Dinilai Penilaian Kualitatif Ket
1. Topik / jejer nu ditangtukeun 2. Susunan rangkay laporan
3. Patalina topik jeung rangkay laporan kagiatan
4. Karapihan tulisan
5. Susunan laporan nu alus tur merenah Jumlah Total
Pameungpeuk, 24 Juni 2008
Mengetahui Kepala Sekolah,
Drs. JUANDA
NIP. 19580501 198603 1 012
Guru Mata Pelajara,
LITA TRIANI, SE NIP
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN A. Identitas
Nama Sekolah : SMA Negeri 1 Pameungpeuk Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas, Semester : XI IPA, IPS & Bahasa / 2
Standar Kompetensi : Mampuh ngebrehkeun pikiran, rarasaan, jeung kahayang dina wangun
tulisan nu mangrupa carita pondok, laporan kagiatan, jeung resensi buku.
Kompetensi Dasar : Nulis resensi buku
pamedal
nyusun pokok-pokok eusi buku
nyusun kaunggulan & kakurangan buku
nulis resensi buku salengkepna
mariksa pasaratan resensi buku beunang babaturan
ngedit resensi buku beunang babaturan
nulis resensi buku kaagamaan masing taliti Alokasi Waktu : 4 x 45 menit (2 pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Siswa dipiharep bisa nulis resensi buku kaasup buku kaagamaan masing taliti sarta bisa ngedit resensi buku beunang babaturan
C. Materi Pembelajaran Ngaresensi buku Materi Keunggulan lokal
Nulis resensi buku kaagamaan masing taliti D. Metode Pembelajaran
1. Ceramah 2. Tanya jawab 3. Demonstrasi
E. Kegiatan Pembelajaran Lagkah-langkah;
Pertemuan 12 Kegiatan Awal
Pangbagea jeung ngabsen siswa
Apersepsi jeung pretes
15 menit
Kegiatan Inti
nyatet judul buku, pangarang, taun medal, pamedal, & kota pamedal
nyusun pokok-pokok eusi buku
nyusun kaunggulan & kakurangan buku
nulis resensi buku kaagamaan masing taliti
60 menit
Kegiatan Penutup
Nyieun kacindekan pangajaran
Postes
Nugaskeun ngaresensi buku kaagamaan sejen
15 menit
F. Sumber Belajar Buku
Majalah
Koran
G. Penilaian Tes tulis
1. Naon nu dimaksud ngaresensi teh ?
2. Naon bae nu ditaliti mun urang ngaresensi buku ? sebutan hiji-hijina ! 3. Pagawean saha ari ngaresensi buku teh ?
4. Naon ari sesebutan ka jalma nu ngaresensi buku ?
5. Sebutkeun 3 urang sastrawan Sunda nudipikawanoh oge salaku kritikus ! Jawaban
1. Ngaresensi teh sarua jeung meunteun (ngajen) hiji buku
2. Judul bukuna, pangarangna, jenisna, penerbit, citakan, kandel ipisna buku. 3. Pagawean kritikus nu teu eleh pentingna jeung pangarang
4. Resensor
5. Ajip Rosidi, Duduh Durahman, jeung Abdullah Mustappa
Kriteria penilaian
No Skor Nilai
1. 2
2. 3
3. 2
4. 1
5. 3
Jumlah 10
b. Tugas (pancen)
Sanggeus nengan conto jeung bagbagan resensi buku, ayeuna mah prak hidep diajar ngaresensi buku husus buku-buku sunda, tong poho kudu saluyu jeung katangtuan nu sakuduna !
Pameungpeuk, 24 Juni 2008
Mengetahui Kepala Sekolah,
Drs. JUANDA
NIP. 19580501 198603 1 012
Guru Mata Pelajara,