• Tidak ada hasil yang ditemukan

RPP 2 ESBI english3 4 1

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2017

Membagikan "RPP 2 ESBI english3 4 1"

Copied!
5
0
0

Teks penuh

(1)

Mata Kuliah

: Estimasi Biaya

Kode Mata Kuliah

: TSP 231

Jurusan/Prodi

: PTSP

Semester

: 5

Pertemuan ke

: 2 (dua )

Alokasi Waktu

: 2 X 50 menit

Standar Kompetensi

: memahami dan menjelaskan pengertian

estimasi biaya di dalam proyek konstruksi, sekaligus mampu

menerapkannya di lapangan

Kompetensi Dasar

: 1. menjelaskan pengertian sumber daya proyek

2. menjelaskan macam sumber daya proyek

Indikator Pencapaian Kompetensi

:

1. mampu menjelaskan pengertian sumber daya proyek

2. mampu menjelaskan macam sumber daya proyek

I.

TUJUAN PEMBELAJARAN:

Setelah selesai perkuliahan diharapkan mahasiswa dapat:

1. menjelaskan pengertian sumber daya proyek (SDP)

2. menjelaskan macam suber daya proyek

II.

MATERI AJAR:

1. pengertian SDP

2. macam SDP

III.

METODE PEMBELAJARAN:

1.ceramah

2.tanya jawab

IV.

LANGKAH-LANGKAH PEMBELAJARAN:

A.Kegiatan Pendahuluan:

1. Menjelaskan tujuan pembelajaran yang ingin yang dicapai

2. Apersepsi, memberi pertanyaan untuk penjajagan

3. Motivasi, menjelaskan pentingnya materi ajar yang akan

disampaikan.

FAKULTAS TEKNIK

UNIVERSITAS NEGERI YOGYAKARTA

RPP ESTIMASI BIAYA

No. RPP/TSP/TSP 231 Revisi: 00 Tgl 15 Peb

2009 Hal: 1 Dari:

(2)

B.Kegiatan Inti:

1. menjelaskan pengertian SDP

2. menjelaskan macam DP dan pengertiannya

C. Kegiatan Penutup:

a. Tanya jawab

b. Merangkum

V.

ALAT/BAHAN AJAR:

1. white board dan spidol

2. komputer dan LCD

VI.

SUMBER BELAJAR/REFERENSI:

1

. Asiyanto, 2003, Construction Project Cost Management , Pradnya Paramita, Jakarta

2. Bachtiar Ibrahim, 1996, Rencana dan Estimate Real of Cost , Bumi Aksara,

Jakarta

3. Erviato, Wulfram I, 2005, Manajemen Proyek Konstruksi, Andi Offset, Yogyakarta

VII. PENILAIAN:

a.

Teknik: tes Lisan, tes tertulis

b.

Skor penilaian: 0-100

Dibuat oleh :

Sativa, MT.

Dilarang memperbanyak sebagian atau seluruh isi dokumen tanpa ijin tertulis dari Fakultas Teknik

Universitas Negeri Yogyakarta

Diperiksa oleh :

(3)

Subject : Cost Estimation Subject code : TSP 231

Study program : Civil Engineering and Planning Education Semester : V

Pertemuan ke : 3-4

Alokasi Waktu : 2 X 50 menit

STANDARD OF COMPETENCY

Having knowledge about the importance of cost estimation, project

resources, related sides in project, kind of payments for planner , contractor and supervisor, and also having ability to calculate the global cost and detail cost estimation of a project

BASIC COMPETENCE :

1. Having ability to explain the related sides in a project,and the project organization

2. Having ability to explain the sequences of a project

INDICATORS OF ACHIEVED COMPETENCE :

1. explain the related sides in a project,and the project organization 2. explain the sequences of a project

I. OBJECTIVES

1. Be able to explain the related sides in a project,and the project organization

2. Be able to explain the sequences of a project II. MATERIALS

1. meaning of relates sides in a project and the item of sides 2. meaning of sequences of a project and the item of sequences III. METHOD

1.presentation 2.discussion

FAKULTAS TEKNIK

UNIVERSITAS NEGERI YOGYAKARTA

TEACHING-LEARNING PLAN OF COST ESTIMATION

No. RPP/TSP/TSP 231 Revision: 00

date 15

Pebruari 2009 Page: 3 of 2

fifth semester

RELATED SIDES IN A PROJECT and PROJECT SEQUENCES 2x50 mimutes Prepared by: : Sativa, MT.

Do not copy parts or all of the contens without permission from The Faculty of Engineering

Yogyakarta State University

Checked by: :

(4)

IV. STEPS

A. Opening

1.explaining course objectives 2.aperception, giving oral test 3.motivating

B. Main Activities

1. Explain the importance of cost estimation 2. Explain the project resources

3. Explain the component of project resources C. Closing

1. Sampling oral post test 2. summarizing

V. LEARNING ANDTEACHING TOOLS 1. white board and boardmarker 2. computer and LCD

VI. REFERENCES

1. Asiyanto, 2003, Construction Project Cost Management , Pradnya Paramita, Jakarta

2. Erviato, Wulfram I, 2005, Manajemen Proyek Konstruksi, Andi Offset, Yogyakarta

VII. SCORING

1. Techniques: written and oral test 2. Score range: 0-100

Prepared by: :

Sativa, MT.

Do not copy parts or all of the contens without permission from The Faculty of Engineering

Yogyakarta State University

Checked by: :

(5)

Referensi
