• Tidak ada hasil yang ditemukan

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Membagikan "RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN"

Copied!
8
0
0

Teks penuh

(1)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Nama Sekolah : SMP N 1 BERBAH. Mata Pelajaran : Bahasa Jawa

Kelas/ Semester : VIII/ Ganjil Alokasi Waktu : 2 X 40 menit Standar Kompetensi :

1. Memahami wacana lisan sastra dalam kerangka budaya Jawa Kompetensi Dasar :

1.2. Menanggapi pembacaan wacana prosa (fiksi) Indikator :

1. Menjawab pertanyaan dari pembacaan wacana prosa (fiksi) 2. Menyebutkan isi cerita wacana prosa (fiksi) yang dibacakan 3. Mengartikan kata-kata penting dari wacana prosa (fiksi) 4. Menyebutkan nilai-nilai didaktik dari wacana prosa (fiksi) A. Tujuan Pembelajaran

1. Siswa dapat menjawab pertanyaan dari pembacaan wacana prosa (fiksi) 2. Siswa dapat menyebutkan isi cerita wacana prosa (fiksi) yang dibacakan 3. Siswa dapat mengartikan kata-kata penting dari wacana prosa (fiksi) 4. Siswa dapat Menyebutkan nilai-nilai didaktik dari wacana prosa (fiksi) 5. Siswa dapat menyebutkan unsur-unsur instrinsik dari wacana prosa (fiksi)  Nilai karakter yang diharapkan :

Dapat menanggapi pembacaan wacana prosa. B. Materi Pembelajaran

Wacanen lan tindakna ing ngarep kelas kanthi lagu kang becik!

Pak Raisin

Kocapa ana wong arane Pak Raisin. Dheweke kesed banget. Yen ana gawean dheweke rewa-rewa lara. Ngakune adhem panas, mgilu, mumet, pegel,

(2)

senut-senut, cekot-cekot lan sabreg alasan liyane. Suwalike yen ana dum-duman pangan apa kenduri dhewe mesthi mangkat tur nomer siji anggone tekan panggonan. Awake ya sehat, bregas, ethes.

Nuju sawijing dina lurah Jono ya lurah ing desane Pak Raisin ngunekake kenthongan. Swarane ngumandhang sumusup tekan pojok-pojok desa. Kenthongan saka bongkotan glugu mula swaranane gadem ulem. Unine kenthongan minangka pratandha yen wong-wong ing desa kono didhawuhi padha kumpul ing dalem kalurahan. Sedyane Pak Lurah Jono para warga arep didhawuhi kerja bakti utawa gugur gunung ngresiki desa. Pak Raisin diampiri tanggane diajak kumpul ing dalem kalurahan. Nanging Pak Raisin banjur njranthal mlebu kamar gage kemul jarit karo awake digawe ndrodhok kaya wong lara adhem panas. Tanggane ngeloke mangkene “Apa lara ta Pak Raisin, kok kaya sambat gereng-gereng?” Wangsulane Pak Raisin “Wiwit wingi sore ki awaku ora kepenak rasane adhem panas. Tekan saiki durung mari sajake malah saya nemen iki.” Tanggane banjur mbacutake laku karo guneman mangkene “Yawis yen mangkono, kowe lerena aku dak mangkat dhewe.”

Liya dina ing kalurahan keprungu meneh swara kenthongan ngumandhang. Pak Raisin mepetake kupinge ana ing cedhak lawang ngrungokake guneme para tangga. Ora suwe ana tanggane kang ngampiri karo celuluk “Pak Raisin ayo ndang mangkat iki ing kalurahan ana kendhuren.” Krungu tanggane omong kendhuren Pak Raisin banjur semperet mlayu mlebu kamar saperlu salin karo isih kober mangsuli tanggane “Dienteni dak salin dhisik.” Ora gantalan wektu Pak Raisin wis metu saka ngomah. Klambine necis. Sarunge apik tenunan weton Samarinda. Ora lali pecis ireng rada kluwuh uga wis dinggo. Lakune gegancangan. Tangga kang ngampiri malah keri nanging tanggane mung mesem karo gedhek-gedhek.

Suwe-suwe tanggane banjur apal yen Pak Raisin yen ana kenthongan tandha kerja bakti banjur ethok-ethok lara dene yen ana kenthongan tandha kenduren Pak Raisin katon sehat, ethes. Mula tanggane banjur semayan karo kanca-kancane Pak Raisin kudu digawe kapok.

Sawijine dina ing kalurahan ana kenthong maneh tandha ana kerja bakti. Tanggane Pak Raisin banur mangkat. Dheweke banjur ngampiri Pak Raisin. “Pak Raisin ing kalurahan ana kenduren njenenge mangkata sik aku isih arep ngedusi anakku dhisik aku mengko nyusul!” Pak Raisin ngage mangsuli. “Beres aku mangkat dhisik ya.”

Pak Raisin lumaku ibut. Dheweke nganggo klambi necis kaya adat sabene. Sinambi mesem-mesem. Wewayang sega kenduren, iwak pitik, tempe lan ndhog

(3)

dadar wis cumithak ingangen-angene. Tekan ngarep kalurahan dheweke kaget ora ana tandha-tandha wong kang arep kenduren. Kabeh tanggane kang teka nganggo kaos, caping, clana pendhek karo nggawa pacul, linggis, arit lan sapanunggalane. Tangga kang weruh banjur alok “Hoooi Pak Raisin mangga-mangga niki taksih wonten pacul nganggur kook.” Tangga liyane uga ana sing nyaut “Kerja bakti sarungan nggih angsal Pak!” Sing krungu banjur ger-geran. Pak Raisin banjur nyedhak semu isin. “Trembelane ketrangane aku diapusi ta.” Ngono batine Pak Raisin. Pak Lurah kang priksa banjur nyedhak karo ngendika. “Pak Raisin, mula yen ana kegiyatan ki ya kudu melu apa kuwi kendhuren apa ta kuwi kerja bakti. Aja mung milih kepenake wae yen kenduren mangkat nomer siji dene ngepasi kerja bakti banjur ethok-ethok lara niku rak nggih ora bener.” Pak Raisin klencutan karo wangsulan “Inggih Pak... nuwun sewu.. kula..kula lepat.”

Wangsulana pitakonan iki!

1. Apa sebabe Pak Raisin rewa-rewa lara?

2. Apa kang ditindakne tanggane Pak Raisin supaya Pak Raisin kapok? 3. Aranana tumindake Pak Raisin kang ora becik ditiru?

4. Kepriye panemumu bab tumindake Pak Raisin mau? 5. Aranana piwulang budi pekerti kang ana ing wacan mau?

6. Coba ringkesen wacan Pak Raisin ing ndhuwur kanthi basa krama!

7. Kawruh Basa

Golekana tegese tetembungan iki! a. Kocapa

b. Rewa-rewa lara c. Ngumandhang d. Bongkotan glugu e. Swarane gadem ulem f. Pratandha g. Gugur gunung h. Njranthal i. Ndrodhok j. Celuluk k. Semperat Mlayu l. Kober

(4)

n. Gegancangan o. Ethok-ethok p. Ethes q. Semayan r. Kapok s. Lumaku ibut t. Wewayangan C. Metode /Model Pembelajaran

 CTL : Partisipatorik-Learning, Tanya jawab, pemberian tugas, Role playing

D. Langkah-Langkah Kegiatan Pembelajaran Pertemuan Kegiatan Pembelajaran

Alokasi Waktu

……

1. Kegiatan Pendahuluan Apersepsi

 Berdoa, presensi, mengkondisikan siswa  Memberi salam, menanyakan kabar siswa

tentang kesehatan, siapa yang bangun kesiangan, terlambat sholat subuh, siapa yang tidak masuk, merapikan pakaian, rambut, apa saja yang dilakukan semalam (belajar atau hanya bermain, dan lain-lain)

 Guru menanyakan tugas materi pembelajaran sebelumnya

 Siswa menjawab pertanyaan guru tentang asal-usul cerita-cerita fiksi

2. Kegiatan Inti Eksplorasi

 Secara berkelompok siswa mempelajari wacana prosa “Pak Raisin"

Elaborasi

10’

(5)

 Siswa berdiskusi kelompok

Pelaksanaan diskusi menggunakan pendekatan pembelajaran I CARE

 Langkah-langkah diskusi/ tugas kelompok :

- Siswa dibagi kelompok kecil yang Beranggotakan 4 - 5 orang

- Siswa dalam kelompok mendapatkan tugas untuk melakukan diskusi

 Pelaksanaan diskusi

Tiap kelompok membahas tentang: - mencari isi pokok bacaan

- mengartikan istilah-istilah yang belum dimengerti

- menjawab pertanyaan isi bacaan  Guru memantau, membimbing, dan

mengarahkan dalam berdiskusi Konfirmasi

 Satu atau dua kelompok siswa sebagai model membacakan wacana di depan kelas dengan teknik dan intonasi yang baik

 Memberi kesempatan secara bergirilan pada tiap kelompok untuk mempresentasikan hasil diskusi

 Kelompok lain diberi kesempatan untuk menanggapi

 Guru mengevaluasi dan mengklarifikasi dari berbagai pendapat peserta didik yang telah disampaikan dalam proses pembelajaran  Guru memberi kesempatan kepada setiap

peserta didik untuk menanyakan hal-hal yang belum dipahami

3. Kegiatan Penutup

 Guru memberikan pertanyaan, siswa 5’

(6)

menjawab

 Menyimpulkan materi  Pemberian tugas

E. Sumber Belajar  Sumber :

Poerwadarminta. 1939. Bausastra Djawa. Batavia: JB. Wolters Uitgevers Maatschappij Groningen

Kaloka Basa , LKS Pendamping Materi SEMBADA kelas VIII  Media : teks Wacana

F. Penilaian Hasil Belajar 1. Kisi-kisi

Indikator

Penilaian Kunci

Jawaban Jenis Bentuk Instrumen

1. Siswa dapat menjawab pertanyaan dari pembacaan wacana prosa (fiksi) 2. Siswa dapat menyebutkan isi cerita wacana prosa (fiksi) yang dibacakan 3. Siswa dapat mengartikan kata-kata penting dari wacana prosa (fiksi) Non Tes Tes Performent Uraian

1. Apa sebabe Pak Raisin rewa-rewa lara?

2. Apa kang ditindakne tanggane Pak Raisin supaya Pak Raisin kapok?

3. Aranana tumindake Pak Raisin kang ora becik ditiru?

4. Kepriye panemumu bab tumindake Pak Raisin mau?

5. Aranana piwulang budi pekerti kang ana ing wacan mau?

(7)

4. Siswa dapat Menyebutkan nilai-nilai didaktik dari wacana prosa (fiksi)

Lembar Penilaian Membaca Wacana

Kriteria Sangat Baik Skor (100-90) Baik Skor (89-70) Cukup Skor (69-60) Kurang Skor (59 kebawah) Ketepatan artikulasi Ketepatan penghayatan Ketepatan intonasi Ketepatan ekspresi Jumlah Penilaian KETERANGAN

NILAI 90 – 100 : A (SANGAT BAIK)

NILAI 70 – 89 : B (BAIK)

NILAI 60 – 69 : C (CUKUP)

NILAI 40 – 59 : D (KURANG

Soal Uraian :

Soal nomor 1-5 skor maksimal 5 Soal nomor 6 skor maksimal 5 Soal nomor 7 skor maksimal 10

(8)

Jumlah Skor ideal 20

NILAI AKHIR = Jumlah perolehan skor x 100 Skoor idea

Mengetahui Sleman, 22 Juli 2016

Guru Pembimbing Mahasiswa

Th. Sumarni, S.Pd. Tabita Herni Astuti NIP. 19580302 198503 2 004 NIM. 13205241024

Referensi
