• Tidak ada hasil yang ditemukan

Логикалық есептер

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2024

Membagikan "Логикалық есептер"

Copied!
2
0
0

Teks penuh

(1)

Автор: АЛИМОВА АЛИЯ ТУРМЫСОВНА Пән: Математика

Сынып: 4-сынып

Бөлім: Жылдамдық, уақыт, арақашықтық Тақырып: Логикалық есептер

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

4.4.2.2 кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептерді шығару 

Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар: кеңістіктік фигуралар жөнінде түсініктерінің болуы. Оқушылардың басым бөлігі:

кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептерді талдау және шығару. Кейбір оқушылар: кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептерді зерттеу, шығару және құрастыру  

Тілдік мақсаттар: Оқушылар: Көлеңке пайда болуын, айнаға қарағанда қандай бейнені көретінін түсіндіру  Күтілетін нәтиже: кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептерді зерттеу, шығару және

құрастыру.

Бағалау критерийлері: кеңістіктік фигуралар жөнінде түсініктерінің болуы. кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептерді талдау және шығару.   

Құндылықтарды дарыту:

Адамгершілік, еңбекқорлық

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Электронды тапсырмалар.

Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі, көркем еңбек, жаратылыстану Бастапқы білім: Жоспарланған жаттығулар

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы Ынталандыру№1 тапсырма Оқушылар өрнектердің мәнін тауып,

нәтижелерін өсу ретімен орналастырып найзағай басталар алдында орын алатын жағдайды білетін болады. Найзағай 451 • 203 – 444 444 : 11 + 3 789 =54938 Күн күркіреу 56 • 640 – (11 258 – 27 • 35) + 374 498 = 400 025 Дескриптор:Амалдардаң орындалу тәртібін біледі Есептің шешімін табады;

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. Топтық жұмыс №2 тапсырма Бес бұрыш жасау үшін қағаздан ені 3 см болатын жолақ қиып алады, сосын оны түйіндеп байлайды. Оны қатты керіп байлап, бесбұрыш жасайды. Қарындашты қағаз бетінен ажыратпай суреттегідей жұлдыз салып көреді Дескриптор:Үлгі бойынша қағаздан бесбұрыш

жасайды,салады; ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау Оқу мақсатын таныстыру: сен кеңістіктік ойлауды дамытатын логикалық есептер шығаратын боласың.  

Сұраққа жауап берген оқушыны

мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.

Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары  

(2)

Сабақкезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Сабақтың ортасы Өзіндік жұмыс. 3 тапсырма Тапсырманы орында. a) Сен неше үшбұрыш

көріп тұрсың? ә) Қарындашты қағазданажыратпай жұлдыз сала аласыңба?

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау №4тапсырма Берілген фигурабірдей 7 шаршыдан тұ¬рады. Оның периметрі – 112 см. Фигураның ауданынешеге тең? Шешуі: Оқушылар алдымен фигураның қабырғаларыныңсанын анықтайды. 112 : 16 = 7см – шаршының бір қабырғасының ұзындығы7см

•7см = 49 см2 – бір шаршының ауданы 49 •.7 = 343 см2 – фигураның ауданы Жауабы: фигураның ауданы 343 см2 тең Дескриптор:фигураның қабырғаларының санын анықтайды. шаршының бір қабырғасының

ұзындығы анықтайды. фигураның ауданы анықтайды. ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау Жұптық жұмыс №5 тапсырма«Жұптас, ойлан, бөліс»әдісі. 

   

Тапсырманы орындаған оқушыны

мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.

Оқулық, дәптер, текшелердің модельдері.     

Сабақтың соңы Сен зерттеушісің №8 тапсырма Оқушылар берілген фигураларда қанша шаршы барын анықтайды. Ол үшін бір шаршыны екінші рет қайталамай барлық шаршыларды санап шығады. а) Бірінші фигурада үлкен шаршы – 1, орташа шаршы – 1, кіші шаршы – 4. Барлығы – 6. ә) Екінші фигурада үлкен шаршы – 2, орташа шаршы – 2, кіші шаршы – 5. Барлығы – 9. ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау «Бас бармақ» кері байланыс  

Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,

толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.  

Рефлексия Сөйлемді толықтырыңдар:

– Бүгін мен ... білдім.

– Маған ... қызық болды.

– Маған ... қиын болды.

– Мен тапсырманы ... орындадым.

Referensi
