• Tidak ada hasil yang ditemukan

Сабақ барысыСабақкезеңдеріЖоспарланған іс-әрекетРесурстар

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2024

Membagikan "Сабақ барысыСабақкезеңдеріЖоспарланған іс-әрекетРесурстар"

Copied!
2
0
0

Teks penuh

(1)

Автор: АЛЬМУХАНОВ АЛМАТ КАДЫРЖАНУЛЫ Пән: Қазақстан тарихы

Сынып: 6-сынып

Бөлім: Біртұтас қазақ мемлекетінің құрылуы Тақырып: "Қазақ хандығының құрылуы"

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

6.3.1.9 Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызын анықтау

Сабақтың мақсаты: Барлық оқушы: Қазақ хандығы құрылуының себептерін анықтайды, тарихи маңызын түсінеді.

Оқушылардың көпшілігі : қазақ хандығының негізін салушы Керей мен Жәнібектердің рөлін анықтап, хандықтың алғашқы териториясын картадан көрсетеді. М.Х.Дулатидің "Тарих-и-Рашиди"

еңбегінің мазмұнын ашады,

Кейбір оқушы: Қазақ елінің кешегі қалыптасуымен бүгінін салыстырып, ертеңіне болжау жасайды.  

Тілдік мақсаттар: Тыңдалым. Оқушылар бірін-бірі тыңдай біледі;

Айтылым. Мазмұнын ашады, ой тұжырымдайды;

Оқылым. Мәтінді талдай алады, мағынасын ажыратады.

Жазылым. Тиісті терминдерге мән береді.  

Бағалау критерийлері: - Қазақ хандығы құрылуының себептерін анықтайды;

- Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызын түсінеді;

- Қазақ хандығының негізін салушы Керей мен Жәнібектің рөлін анықтайды;

- Хандықтың алғашқы териториясын картадан көрсетеді;

- М.Х.Дулатидің "Тарих-и-Рашиди" еңбегінің негізгі мазмұнын ашады;  

Құндылықтарды дарыту:

- тұлғааралық қарым-қатынасты дамытуға және бағалауға мүмкіндік беретін жұптық және топтық жұмыстарды қолдану;

- жеке тұлғаның пікірін ескеру және әрбір ойдың құндылығын құрметтеу;

- «Мәңгілік- ел» Жалпы ұлттық идеясының құндылықтарын негізге ала отырып, білімге деген құштарлық, адамгершілікке, ұлтжандылыққа баулу. өз ұлтын, халқын құрметтеу және мақтаныш сезімін қалыптастыру  

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Интербелсенді тақтамен жұмыс, https://bilimland.kz/, https://itest.kz/ru білім платформаларын қолдану

Пәнаралық байланыс: Дүниежүзі тарихы, география пәндері

Бастапқы білім: "Қазақ халқының қалыптасу процесінің аяқталуы" 

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

(2)

Сабақтың басы (08:00–08:05 мин)

Ұйымдастыру сәті:

• Сәлемдесу;

• Сыныпты түгендеу;

https://itest.kz/kz/ent/ платформасындағы сұрақтарды қолданып (ЖЖ)"Чак фенд әдісі" (ағ. Сheck friend - қаз. Досынды тексер) арқылы өткен

тақырыпты бекітіп алу (1 мин). 

Жаңа тақырыпқа көшу:

• Алдымен https://bilimland.kz/kk/ платформасында бейнесюжеттен үзінді көрсетіледі.    

• "Мозайка әдісі" арқылы сыныпты топқа бөледі. Сыныпқа "Әбілқайыр, Керей, Жәнібек" деген үш термин сөздері беріледі. Таңдалған сөздерге байланысты сынып топқа бөлінеді;

• Содан кейін https://itest.kz/kz/ent/ платформасы арқылы тақырыпқа байланысты мұғалімнің кіріспе сөзі.   

https://itest.kz/kz/ent/  

https://bilimland.kz/kk

Image not found or type unknown

https://itest.kz/kz/ent/  

Image not found or type unknown

Сабақтың ортасы (08:05–08:35 мин)

Тапсырмалармен жұмыс:

№ 1-тапсырма (ТЖ): "Джигсо әдісі" арқылы тақырыпты топ ішінде талқылайды, басқа топтарға өкілдерді жіберіп өздері келтірген мәліметтерді жеткізеді; 

№ 2-тапсырма (ЖЖ) Содан кейін оқушылардың ойлау қабілеттерін жетілдіру мақсатында Қазақ хандығының құрылуының тарихи маңызына байланысты "Де-фоат әдісі" (ағ. Develop thought- қаз. ойын дамыту) арқылы проблемалық жағдаят туындатады. 

№ 3-тапсырма (ТЖ): "Эйлер шеңбері әдісі" Не? Қалай? арқылы кезек пен мәліметтер жазылып, мәселелер бойынша идеялар сараланады;  

№ 4-тапсырма (ТЖ): "Галереяға саяхат әдісі" арқылы топтарға шығармашылық жұмыс жасату мақсатында постерлерге тапқырыпқа байланысты карта салып, сынып қабырғасына іліп топ ішінен қорғайтын бір оқушыны тағайындайды. Басқа топ мүшелері кезекпен келіп қорғаушы оқушының мәліметтерін жазып алады. Сонымен қатар сұрақтар қоюға болады.   

№ 5-тапсырма (ТЖ): "Адасқан әріптер әдісі"

https://bilimland.kz/kk/courses/

Image not found or type unknown

https://bilimland.kz/kk/c

Image not found or type unknown

Сабақтың соңы (08:35–08:40 мин)

(МКБ) "Бес саусақ әдісі" арқылы оқушылардың өзіндік пікірлері анықталады, кері байланыс беріледі.

Image not found or type unknown

Үй тапсырмасы. Тест орындап келу.

https://itest.kz/uploads/pdf/test/163291363_kz.pdf

https://itest.kz/uploads/pdf/test/

163291363_kz.pdf

Image not found or type unknown

Referensi
