• Tidak ada hasil yang ditemukan

Табиғат тағлымы

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2024

Membagikan "Табиғат тағлымы"

Copied!
3
0
0

Teks penuh

(1)

Автор: Хамитова Кымбат Нургалиевна Пән: Әдебиеттік оқу

Сынып: 3-сынып Бөлім: Жанды табиғат Тақырып: Табиғат тағлымы

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

3.2.4.1 - өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау;

3.2.6.1 - кейіпкердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен дәлелдер келтіріп бағалау;

3.1.2.1 - шығарманың мазмұнын бірлесе құрастырған жоспар бойынша немесе өз сөзімен толық, таңдауына қарай мазмұндау, сахналау;

Сабақтың мақсаты: шығарманың мазмұнын бірлесе құрастырған жоспар бойынша немесе өз сөзімен толық таңдауына қарай  мазмұндау, сахналау; Кейіпкердің іс-әрекеті, мінез құлқының өзгеру себептерін мәтіннен дәлелдер келтіріп бағалау;

Тілдік мақсаттар: Шегіртке, құмырсқа;

Күтілетін нәтиже: Барлық оқушылар: шығарманың мазмұнын өз сөзімен толық мазмұндайды, сахналайды, мысал жанрлық ерекшеліктерін анықтайды, кейіпкердің іс-әрекетіне баға береді.

Көптеген оқушылар: мысалдың басты белгілерін біледі, түсінеді, кейіпкердің іс-әрекетіне баға береді.

Кейбір оқушылар: шығарманы сахналайды

Бағалау критерийлері: * шығарманың мазмұнын өз сөзімен толық мазмұндайды, сахналайды, мысал, жанрлық ерекшеліктерін анықтайды, кейіпкердің іс-әрекетіне баға береді;

* мысалдың басты белгілерін біледі, түсінеді, кейіпкердің іс-әрекетіне баға береді;

* шығарманы сахналайды;

Құндылықтарды дарыту:

Еңбектену арқылы мақсатқа жетуге болады.

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Интербелсенді тақта, шығарылған суреттер

Пәнаралық байланыс: Дүниетану, Жаратылыстану Бастапқы білім: С.Бегалин. Есеннің кірпісі

Сабақ барысы Сабақ

кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы (10 минут)

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу.

Шаттық шеңбері: "Айна әдісі"

Мақсаты: оқушылардың өздеріне деген көзқарастарын білу, оқушылар айнаға қарап өздері жайлы мәлімет береді.

2. "Өрмекші торы" әдісі бойынша үй жұмысын сұрау.

Мақсаты: оқушылар өткен тақырып бойынша бір-біріне сұрақ қою арқылы жіпті кезек-кезек ұсынып отырады.

3. Топқа бөлу: оқушылардың аттары жазулы тұрған таяқшалар арқылы 3 топқа бөлу.

Айна

Жіп

Аттары жазылған таяқшалар

(2)

Сабақкезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Сабақтың ортасы

(20 минут, 3 минут сергіту сәті)

"Ұшқыр ой" әдісі

Мақсаты: оқушылар тез, жылдам, нақты жауап беру керек.

Жұмбақты шеш:

1) Қатар-қатар қара нан, Аспанменен бара-бар.

Алды биік, арты жар. (Құмырсқа) 2) Ат басты, Арқар мүйізді, Бөрі кеуделі, Бөкен санды,

Қос қанатты, құмырсқа ізді. Ол не? (Шегіртке) Ауызша бағалау: "Керемет! Жарайсың!"

Сабақтың тақырыбын болжау.

"Сұрақ-жауап" әдісі.

Мақсаты: сабақтың тақырыбын болжау арқылы ашық, жабық сұрақтар қойып, тілдік дағдыларын қалыптастырып, оқуға тарту.

Оқушыларға қозғау салып, ойлануына түрткі болу.

- Сонымен, бүгін не жайында білетін боламыз?

Сурет бойынша берілген сұрақтарға жауап беріп, оқылатын мәтін не туралы екенін болжап көрейік.

- Шегіртке мен құмырсқаның не екенін білесіңдер ме?

- Оларды қайдан кездестіруге болады?

- Суретте қайсысы құмырсқа? Қайсысы шегіртке?

- Суретте нелерді көріп тұрсың?

- Жылдың қай мезгілі бейнеленген?

- Құмырсқаның киімі қандай? Шегірткенің ше?

- Шегірткенің көңіл-күйі қандай деп ойлайсың? Неліктен?

Топтық жұмыс: "Ой қозғау" әдісі.

Мақсаты: ынталандырудағы танымдық тәсілдің бірі.

І топ: Оқулықтағы мәліметті пайдаланып, Абай туралы кластер құрау.

ІІ топ: Оқулықтағы 6-тапсырма. Кейіпкерлердің іс-әрекетіне баға береді.

ІІІ топ: Мысалды сахналау.

Жұлдызша арқылы бағалау Жасыл түс - 5

Сары түс - 4 Қызыл түс -3

Сергіту сәті: "Қызыл өрік"

Әуен ырғағымен билейді.

Жұптық жұмыс. Тапсырма. "Ойлан,жұптас, бөліс" әдісі.

Мақсаты: оқушылар берілген тапсырманы ойланып, жұптасып, топпен бөлісіп орындайды.

І топ: Мысалдан кейіпкерлерге қатысты сөздерді тауып жаз.

ІІ топ: Мысалға сүйеніп, кейіпкерлерді салыстыра сипаттап жаз.

ІІІ топ: Мысалды талда.

"Бас бармақ" арқылы бағалау Жеке жұмыс.

ҚБ ретінде:

Шегіртке сияқты---болмау Құмырсқа сияқты---болу Көңілді смайлик арқылы бағалау

интербелсенді тақта құмырсқа мен шегірткенің суреті

оқулық

интербелсенді тақта А4 қағазы, маркер Дәптермен жұмыс

Сабақтың соңы (5 минут)

Үй тапсырмасы: "Еңбек түбі - береке" тақырыбында мақал жаттау.

Қосымша: хрестоматиядан "Түлкі мен қырғауыл" ертегісін оқу.

Кейіпкерлердің іс-әрекетіне баға беру.

"БББ" кестесі әдісі

"Білемін.Білдім.Білгім келеді"

БББ кестесі

(3)

Сабақкезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Рефлексия

(2 минут)

Рефлексия: Кері байланыс.

Мақсаты: Бүгінгі сабақты қорытындылау.

- Бүгінгі сабағымыздың мақсатына жеттік пе? (оқушылардан сұрау) - Қалай жеттік? Не істедік?

Ауызша бағалау.

"Бәрекелді! Жарайсыңдар!"

Referensi
