• Tidak ada hasil yang ditemukan

Қожаның қиялы. Көптік жалғау

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2024

Membagikan "Қожаның қиялы. Көптік жалғау"

Copied!
2
0
0

Teks penuh

(1)

Автор: Искакова Сара Кагеновна Пән: Қазақ тілі (Т1)

Сынып: 5-сынып Бөлім: Қиял әлемі

Тақырып: Қожаның қиялы. Көптік жалғау

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

5.1.3.1. – тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау;

5.4.2.2. – зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану.

Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар:Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсініп, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды.

Тілдік мақсаттар: Оқушылар: грамматикалық ережелерді ұсынады, шығармашылық жұмыстар жаза алады.

Күтілетін нәтиже: Барлық оқушылар:Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсініп, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды.

Бағалау критерийлері: Барлық оқушылар:Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсініп, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды.

Құндылықтарды дарыту:

Барлық оқушылар:Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсініп, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды.

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Барлық оқушылар:Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсініп, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды.

Пәнаралық байланыс: Барлық оқушылар:Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсініп, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды.

Бастапқы білім: Армия, батыр, қиял, арман, Қозы мен Баяндай.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы (0 – 5)

Қызығушылықты ояту. Оқушылар тыңдалым және айтылым материалдары бойынша берілген «Менің атым Қожа» хикаятынан үзінді тыңдап,

сұрақтарға жауап береді. Өзара ой бөліседі.

ОӘК материалдары

Сабақтың ортасы (6-34)

Оқылым материалдарымен «Іштей оқу» әдісі арқылы танысып, оқиғасын мазмұндайды. Ойтүрькі сұрақтарына жауап береді:

1.Берілген үзіндіден  Қожаның қандай өзіндік әлемі байқалады? 

2.Қожа не себепті атақты, танымал тұлғаға айналғысы келеді?

3.Қожа батыр болуды армандағанда тек қана атын шығаруды мақсат ете ме?

4.Сендердің ойларыңша оқиға қалай жалғасуы мүмкін?

Деңгейлік тапсырмаларды топқа бөлініп орындайды.

1-топ. Мәтіннен жалқы және жалпы зат есімдерге мысалдар теріп жазады.

2-топ. Мәтіндегі деректі және дерексіз зат есімдерді тауып, оған көптік жалғауын жалғайды.

3-топ. Өз армандарымен бөлісіп, Қожаға хат жазады.

Қожаның қадамын «Үш қадамды сұхбат» әдісі бойынша талқылап, түйінді үш сөзді анықтайды. Бұл сөздерге көптік жалғауларын жалғап, сөйлемдер құрайды.

«Іштей оқу» әдісі, ОӘК материалдары

Деңгейлік тапсырма    «Үш қадамды сұхбат» әдісі

Сабақтың соңы (35-40)

«Төрт сөйлем» әдісімен пікір, дәлел, мысал, қорытынды арқылы сабақтың нәтижесін шығарады. Үйге тапсырма: жоспар құрып, «Менің қиялымдағы болашақтың мектебі» тақырыбына эссе жазады.

«Төрт сөйлем» әдісі  Стикерлер ОӘК материалдары

(2)

Сабақкезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы

ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Referensi
