• Tidak ada hasil yang ditemukan

Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan kedua puluh satu

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan kedua puluh satu

1. Kegiatan Awal

a. Guru mengulang pelajaran sesi kedua puluh.

b. Bocah berlatih nguroake kosa kata sing dibaca guru.

2. Kegiatan Inti

a. Guru mengucapkan kosa kata tentang kebersihan lan kesehatan. b. Bocah niroake ucapan guru sing didengarnya.

c. Guru menjelaskan arti kosa kata sing dibacanya. d. Bocah nguroake lan menyimak penjelasan guru.

3. Kegiatan Panutup

Bocah berlatih nguroake kalimat sing diucapkan guru.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo 2. Kaset

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan.

Mengetahui, __________, ___________________

Kepala Sekolah Guru Boso Jowo

____________________ ____________________

Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD

44

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD)

Mata Pelajaran : Boso Jowo

Kelas : I (Satu)

Semester : I (Satu)

Ngendika : Saged nerangake’ pikiran, pendapat, gagasan, lan perasaan, miturut lisan ngangge rupo-rupo ragam boso Jowo sesuai ngangge ungguh-ungguh sing sing kanggo.

Kompetensi Dasar

1.

Nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan tentang kebersihan lan kesehatan.

2.

Menyebutkan kegiatan kebersihan lan kesehatan (mandi lan menggosok gigi) ngangge kalimat sederhana lan boso sing santun.

Indikator

Menyebutkan macam-macam kegiatan sing berhubungan ngangge kebersihan lan kesehatan.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan ngangge perkenalan, lan tegur sapa ngangge ucapan sing benar.

2. Bocah saged menyebutkan macam-macam kegiatan sing berhubungan ngangge kebersihan lan kesehatan (mandi lan menggosok gigi) ngangge ucapan sing benar.

B. Materi Ajar

Tulisan kosa kata lan kalimat.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain

3. Student Active Learning (SAL)

D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan kedua puluh dua

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi kedua puluh satu.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih siswa melafalkan kosa kata ngangge ucapan sing benar. b. Bocah melafalkan kosa kata ngangge ucapan sing benar.

3. Kegiatan Panutup

Bocah menyebutkan kata-kata sing berkaitan ngangge kebersihan lan kesehatan menggunakan kalimat sederhana ngangge ucapan sing benar.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo 2. Kaset

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan.

Mengetahui, __________, ___________________

Kepala Sekolah Guru Boso Jowo

____________________ ____________________

NIP. NIP.

Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD

46

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD)

Mata Pelajaran : Boso Jowo

Kelas : I (Satu)

Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Moco : Saged moco lan mirangake teks pendek ngangge cara moco lancar berswanten piro- piro kalimat sederhana lan mirangake teks pendek ngangge cara moco lancar berswanten piro-piro kalimat sederhana.

Kompetensi Dasar

1. Mirangake kosa kata lan kalimat sederhana ngangge moco nyaring. 2. Moco nyaring kosa kata lan kalimat ngangge lafal lan nada sing benar.

Indikator

2. Moco kalimat/teks sederhana. 3. Moco tanda nada.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged moco kosa kata ngangge lafal lan nada sing benar. 2. Bocah saged moco kalimat sederhana ngangge ucapan sing benar. 3. Bocah saged moco tanda baca ngangge benar.

B. Materi Ajar

1. Kosa kata 2. Kalimat

3. Teks ngangge buku/LKS.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain

3. Student Active Learning (SAL)

D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan kedua puluh tiga

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi kedua puluh dua.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih bocah moco kosa kata, kalimat lan teks ngangge ucapan sing benar. b. Bocah moco kosa kata, kalimat lan teks ngangge ucapan sing benar.

3. Kegiatan Panutup

a. Bocah moco kalimat ngangge swanten nyaring di depan kelas. b. Guru memberi tugas berlatih moco kalimat lan teks.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Lisan.

Mengetahui, __________, ___________________

Kepala Sekolah Guru Boso Jowo

____________________ ____________________

NIP. NIP.

Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD

48

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD)

Mata Pelajaran : Boso Jowo

Kelas : I (Satu)

Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Nulis

Kompetensi Dasar

1. Nulis permulaan ngangge menebalkan, mencontoh, melengkapi lan menyalin ejaan Jowo. 2. Mencontoh kata atau kalimat sederhana dari buku atau papan tulis ngangge ejaan Jowo

ngangge benar.

Indikator

1. Menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Menyalin kata ngangge ejaan Jowo.

3. Nulis kosa kata tentang kegemaran/hobi ngangge ejaan Jowo. 4. Mencocokkan gambar sesuai ngangge kegemarannya.

5. Mewarnai gambar.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Bocah saged menyalin kata ngangge ejaan Jowo.

4. Bocah saged mencocokkan gambar sesuai ngangge benlanya. 5. Bocah saged mewarnai gambar.

B. Materi Ajar

Garis putus-putus.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain

3. Student Active Learning (SAL)

D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan kedua puluh

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi kedua puluh empat.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih bocah nulis kosa kata ngangge ejaan Jowo. b. Bocah menyalin kosa kata ngangge ejaan Jowo.

3. Kegiatan Panutup

Bocah mewarnai gambar.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Tertulis.

Mengetahui, __________, ___________________

Kepala Sekolah Guru Boso Jowo

____________________ ____________________

NIP. NIP.

Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD

50

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD)

Mata Pelajaran : Boso Jowo

Kelas : I (Satu)

Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Nguroake : saged nguroake lan mirangake rupo-rupo wocono lisan sami nguroake rupo-rupo swanten lan swanten boso, : Pesan, ungkapan, cerita, dongeng, percakapan sederhana lan ngelakoake sesuatu sesuai perintah.

Kompetensi Dasar

1. Mendengar lan ngertos arti dari kosa kata sing dibacakan. 2. Bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada.

Indikator

1. Nguroake kosa kata sing dibacakan kang guru. 2. Bedo’ne swanten lafal lan nada.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged nguroake pelafalan kosa kata ngangge baik lan benar. 2. Bocah saged bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada ngangge tepat.

3. Menjawab pertanyaan sing berkaitan ngangge kosa kata lan kalimat sing didengar.

B. Materi Ajar

Rupo-rupo swanten lafal lan nada.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain

3. Student Active Learning (SAL)

D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan kedua puluh satu

1. Kegiatan Awal

a. Guru mengulang pelajaran sesi kedua puluh.

b. Bocah berlatih nguroake kosa kata sing dibaca guru.

2. Kegiatan Inti

a. Guru mengucapkan kosa kata tentang kebersihan lan kesehatan. b. Bocah niroake ucapan guru sing didengarnya.

c. Guru menjelaskan arti kosa kata sing dibacanya. d. Bocah nguroake lan menyimak penjelasan guru.

3. Kegiatan Panutup

Bocah berlatih nguroake kalimat sing diucapkan guru.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan.

Mengetahui, __________, ___________________

Kepala Sekolah Guru Boso Jowo

____________________ ____________________

NIP. NIP.

Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD

52

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD)

Mata Pelajaran : Boso Jowo

Kelas : I (Satu)

Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Ngendika : Saged nerangake’ pikiran, pendapat, gagasan, lan perasaan, miturut lisan ngangge rupo-rupo ragam boso Jowo sesuai ngangge ungguh-ungguh sing sing kanggo.

Kompetensi Dasar

1.

Nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan tentang kebersihan lan kesehatan.

2.

Menyebutkan kegiatan kebersihan lan kesehatan (mandi lan menggosok gigi) ngangge kalimat sederhana lan boso sing santun.

Indikator

Menyebutkan macam-macam kegiatan sing berhubungan ngangge kebersihan lan kesehatan.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan ngangge perkenalan, lan tegur sapa ngangge ucapan sing benar.

2. Bocah saged menyebutkan macam-macam kegiatan sing berhubungan ngangge kebersihan lan kesehatan (mandi lan menggosok gigi) ngangge ucapan sing benar.

B. Materi Ajar

Tulisan kosa kata lan kalimat.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain

3. Student Active Learning (SAL)

D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan kedua puluh dua

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi kedua puluh satu.

a. Guru melatih siswa melafalkan kosa kata ngangge ucapan sing benar. b. Bocah melafalkan kosa kata ngangge ucapan sing benar.

3. Kegiatan Panutup

Bocah menyebutkan kata-kata sing berkaitan ngangge kebersihan lan kesehatan menggunakan kalimat sederhana ngangge ucapan sing benar.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo 2. Kaset

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan.

Mengetahui, __________, ___________________

Kepala Sekolah Guru Boso Jowo

____________________ ____________________

NIP. NIP.

Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD

54

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Boso Jowo

Kelas : I (Satu)

Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Moco : Saged moco lan mirangake teks pendek ngangge cara moco lancar berswanten piro-piro kalimat sederhana.

Kompetensi Dasar

1. Mirangake kosa kata lan kalimat sederhana ngangge moco nyaring. 2. Moco nyaring kosa kata lan kalimat ngangge lafal lan nada sing benar.

Indikator

1. Moco kosa kata.

2. Moco kalimat/teks sederhana. 3. Moco tanda nada.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged moco kosa kata ngangge lafal lan nada sing benar. 2. Bocah saged moco kalimat sederhana ngangge ucapan sing benar. 3. Bocah saged moco tanda baca ngangge benar.

B. Materi Ajar

1. Kosa kata 2. Kalimat

3. Teks ngangge buku/LKS.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik 2. Relajar sambil bermain

3. Student Active Learning (SAL)

D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan kedua puluh tiga

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi kedua puluh dua.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih bocah moco kosa kata, kalimat lan teks ngangge ucapan sing benar. b. Bocah moco kosa kata, kalimat lan teks ngangge ucapan sing benar.

3. Kegiatan Panutup

a. Bocah moco kalimat ngangge swanten nyaring di depan kelas. b. Guru memberi tugas berlatih moco kalimat lan teks.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Lisan.

Mengetahui, __________, ___________________

Kepala Sekolah Guru Boso Jowo

____________________ ____________________

NIP. NIP.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Boso Jowo

Kelas : I (Satu)

Semester : I (Satu)

Standar Kompetensi

Nulis

Kompetensi Dasar

1. Nulis permulaan ngangge menebalkan, mencontoh, melengkapi lan menyalin ejaan Jowo. 2. Mencontoh kata atau kalimat sederhana dari buku atau papan tulis ngangge ejaan Jowo

ngangge benar.

Indikator

1. Menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Menyalin kata ngangge ejaan Jowo.

3. Nulis kosa kata tentang kegemaran/hobi ngangge ejaan Jowo. 4. Mencocokkan gambar sesuai ngangge kegemarannya.

5. Mewarnai gambar.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Bocah saged menyalin kata ngangge ejaan Jowo.

3. Bocah saged nulis nama anggota keluarga ngangge ejaan Jowo. 4. Bocah saged mencocokkan gambar sesuai ngangge benlanya. 5. Bocah saged mewarnai gambar.

B. Materi Ajar

Garis putus-putus.

Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD

56

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih bocah nulis kosa kata ngangge ejaan Jowo. b. Bocah menyalin kosa kata ngangge ejaan Jowo.

3. Kegiatan Panutup

Bocah mewarnai gambar.

E. Sumber/Bahan Relajar

Buku Remen Jowo. Kaset

Lembar Kerja Siswa (LKS). Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Tertulis.

Mengetahui, __________, ___________________

Kepala Sekolah Guru Boso Jowo

____________________ ____________________

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN BOSO JOWO

Kelas 1 Semester II SD/MI

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD) Mata Pelajaran : Boso Jowo

Kelas : I (Satu)

Semester : II (Dua)

Standar Kompetensi

Nguroake : saged nguroake lan mirangake rupo-rupo wocono lisan sami nguroake rupo-rupo swanten lan swanten boso, : Pesan, ungkapan, cerita, dongeng, percakapan sederhana lan ngelakoake sesuatu sesuai perintah.

Kompetensi Dasar

1. Mendengar lan ngertos arti dari kosa kata sing dibacakan. 2. Bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada.

Indikator

1. Nguroake kosa kata lan kalimat sing dibacakan kang guru. 2. Bedo’ne swanten lafal lan nada.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged nguroake pelafalan kosa kata ngangge baik lan benar. 2. Bocah saged bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada ngangge tepat.

3. Bocah saged menjawab pertanyaan sing berkaitan ngangge kosa kata lan kalimat sing didengar.

B. Materi Ajar

Rupo-rupo swanten lafal lan nada.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik. 2. Relajar sambil bermain.

Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD

58

2. Kegiatan Inti

a. Guru mengucapkan kosa kata tentang nama-nama benda langit. b. Bocah niroake ucapan guru sing didengarnya.

c. Guru menjelaskan arti kosa kata sing dibacanya. d. Bocah nguroake lan menyimak penjelasan guru.

3. Kegiatan Panutup

Bocah berlatih nguroake kalimat sing diucapkan guru.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset.

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan.

Mengetahui, __________, ___________________

Kepala Sekolah Guru Boso Jowo

____________________ ____________________

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD)

Mata Pelajaran : Boso Jowo

Kelas : I (Satu)

Semester : I I (Dua)

Standar Kompetensi

Ngendika : Saged nerangake’ pikiran, pendapat, gagasan, lan perasaan, miturut lisan ngangge rupo-rupo ragam boso Jowo sesuai ngangge ungguh-ungguh sing sing kanggo.

Kompetensi Dasar

1.

Nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan tentang benda-benda langit.

2.

Menyebutkan nama benda-benda lengit ngangge lafal lan nada sing benar lan boso sing santun.

Indikator

Saged menjawab pertanyaan guru tentang nama benda-benda langit ngangge ucapan sing benar lan boso sing santun.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan tentang nama benda- benda langit ngangge ucapan sing benar.

2. Bocah saged menyebutkan macam-macam benda langit ngangge ucapan sing benar.

B. Materi Ajar

Tulisan kosa kata, kalimat, lan teks.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik. 2. Relajar sambil bermain.

3. Student Active Learning (SAL).

D. Langkah-langkah Kegiatan
