• Tidak ada hasil yang ditemukan

Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan ketiga belas

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan ketiga belas

1. Kegiatan Awal

a. Guru mengulang kosa kata pelajaran kedua belas. b. Bocah berlatih nguroake kosa kata sing dibaca guru.

2. Kegiatan Inti

a. Guru mengucapkan kosa kata tentang pantai. b. Bocah niroake ucapan guru sing didengarnya. c. Guru menjelaskan arti kosa kata sing dibacanya. d. Bocah nguroake lan menyimak penjelasan guru.

3. Kegiatan Panutup

Bocah berlatih nguroake kalimat sing diucapkan guru.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Jowo 2. Kaset.

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan.

Mengetahui, __________, ___________________

Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD

66

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD)

Mata Pelajaran : Boso Jowo

Kelas : I (Satu)

Semester : I I (Dua)

Ngendika : Saged nerangake’ pikiran, pendapat, gagasan, lan perasaan, miturut lisan ngangge rupo-rupo ragam boso Jowo sesuai ngangge ungguh-ungguh sing sing kanggo.

Kompetensi Dasar

1.

Nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan tentang pantai.

2.

Menyebutkan nama benda di sekitar pantai ngangge ucapan sing benar.

Indikator

Saged menjawab pertanyaan guru tentang nama benda-benda di sekitar pantai ngangge ucapan sing benar.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan tentang nama benda- benda di sekitar pantai ngangge ucapan sing benar.

2. Bocah saged menyebutkan nama benda-benda di sekitar pantai ngangge ucapan sing benar.

B. Materi Ajar

Tulisan kosa kata, kalimat, lan teks.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik. 2. Relajar sambil bermain.

3. Student Active Learning (SAL).

D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan keempat belas

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi ketiga belas.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih siswa melafalkan kosa kata lan kalimat ngangge ucapan sing benar. b. Bocah melafalkan kosa kata ngangge ucapan sing benar.

3. Kegiatan Panutup

Bocah menyebutkan kata-kata sing berkaitan ngangge nama benda-benda di sekitar pantai ngangge ucapan sing benar.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Jowo 2. Kaset.

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan.

Mengetahui, __________, ___________________

Kepala Sekolah Guru Boso Jowo

____________________ ____________________

NIP. NIP.

Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD

68

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD)

Mata Pelajaran : Boso Jowo

Kelas : I (Satu)

Semester : II (Dua)

Standar Kompetensi

Moco : Saged moco lan mirangake teks pendek ngangge cara moco lancar berswanten piro-piro kalimat sederhana..

Kompetensi Dasar

1. Mirangake kosa kata lan kalimat sederhana ngangge moco nyaring. 2. Moco nyaring kosa kata lan kalimat ngangge lafal lan nada sing benar.

Indikator

1. Moco kosa kata.

2. Moco kalimat/teks sederhana. 3. Moco tanda nada.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged moco kosa kata ngangge lafal lan nada sing benar. 2. Bocah saged moco kalimat sederhana ngangge ucapan sing benar. 3. Bocah saged moco tanda baca ngangge benar.

B. Materi Ajar

1. Kosa kata. 2. Kalimat.

3. Teks ngangge buku/LKS.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik. 2. Relajar sambil bermain.

3. Student Active Learning (SAL).

D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan kelima belas

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi keempat belas.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih bocah moco kosa kata, kalimat lan teks ngangge ucapan sing benar. b. Bocah moco kosa kata, kalimat lan teks ngangge ucapan sing benar.

3. Kegiatan Panutup

a. Bocah moco kalimat ngangge swanten nyaring di depan kelas. b. Guru memberi tugas berlatih moco kalimat lan teks.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Lisan.

Mengetahui, __________, ___________________

Kepala Sekolah Guru Boso Jowo

____________________ ____________________

NIP. NIP.

Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD

70

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD)

Mata Pelajaran : Boso Jowo

Kelas : I (Satu)

Semester : II (Dua)

Standar Kompetensi

Nulis.

Kompetensi Dasar

1. Nulis permulaan ngangge menebalkan, mencontoh, melengkapi lan menyalin ejaan Jowo. 2. Mencontoh kata atau kalimat sederhana dari buku atau papan tulis ngangge ejaan Jowo

ngangge benar.

Indikator

1. Menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Menyalin kata ngangge ejaan Jowo.

3. Nulis kalimat tentang benda-benda di sekitar pantai ngangge ejaan Jowo. 4. Mencocokkan gambar sesuai ngangge benlanya.

5. Mewarnai gambar.

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Bocah saged menyalin kata ngangge ejaan Jowo.

3. Bocah saged nulis nama anggota keluarga ngangge ejaan Jowo. 4. Bocah saged mencocokkan gambar sesuai ngangge benlanya. 5. Bocah saged mewarnai gambar.

B. Materi Ajar

Garis putus-putus.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik. 2. Relajar sambil bermain.

3. Student Active Learning (SAL).

D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan keenam belas

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi kelima belas.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih bocah nulis kosa kata ngangge ejaan Jowo. b. Bocah menyalin kalimat ngangge ejaan Jowo.

3. Kegiatan Panutup

b. Bocah mencocokkan gambar ngangge nama benlanya. c. Bocah mewarnai gambar.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo 2. Kaset.

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Tertulis.

Mengetahui, __________, ___________________

Kepala Sekolah Guru Boso Jowo

____________________ ____________________

NIP. NIP.

Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD

72

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD)

Mata Pelajaran : Boso Jowo

Kelas : I (Satu)

Semester : II (Dua)

Standar Kompetensi

Nguroake : saged nguroake lan mirangake rupo-rupo wocono lisan sami nguroake rupo-rupo swanten lan swanten boso, : Pesan, ungkapan, cerita, dongeng, percakapan sederhana lan ngelakoake sesuatu sesuai perintah.

Kompetensi Dasar

1. Mendengar lan ngertos arti dari kosa kata sing dibacakan. 2. Bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada.

Indikator

1. Nguroake kosa kata lan kalimat sing dibacakan kang guru. 2. Bedo’ne swanten lafal lan nada.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged nguroake pelafalan kosa kata ngangge baik lan benar. 2. Bocah saged bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada ngangge tepat.

3. Bocah saged menjawab pertanyaan sing berkaitan ngangge kosa kata lan kalimat sing didengar.

B. Materi Ajar

Rupo-rupo swanten lafal lan nada.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik. 2. Relajar sambil bermain.

3. Student Active Learning (SAL).

D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan ketujuh belas

1. Kegiatan Awal

a. Guru mengulang kosa kata pelajaran keenam belas. b. Bocah berlatih nguroake kosa kata sing dibaca guru.

2. Kegiatan Inti

a. Guru mengucapkan kosa kata tentang alat transportasi darat. b. Bocah niroake ucapan guru sing didengarnya.

c. Guru menjelaskan arti kosa kata sing dibacanya. d. Bocah nguroake lan menyimak penjelasan guru.

3. Kegiatan Panutup

Bocah berlatih nguroake kalimat sing diucapkan guru.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset.

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan.

Mengetahui, __________, ___________________

Kepala Sekolah Guru Boso Jowo

____________________ ____________________

NIP. NIP.

Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD

74

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD)

Mata Pelajaran : Boso Jowo

Kelas : I (Satu)

Semester : I I (Dua)

Standar Kompetensi

Ngendika : Saged nerangake’ pikiran, pendapat, gagasan, lan perasaan, miturut lisan ngangge rupo-rupo ragam boso Jowo sesuai ngangge ungguh-ungguh sing sing kanggo.

Kompetensi Dasar

1.

Nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan tentang alat-alat transportasi.

2.

Menyebutkan macam-macam alat transportasi ngangge ucapan sing benar.

Indikator

Saged menjawab pertanyaan guru tentang macam-macam alat transportasi darat ngangge ucapan sing benar.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan tentang nama benda-benda di sekitar pantai ngangge ucapan sing benar.

2. Bocah saged menyebutkan macam-macam alat transportasi darat ngangge ucapan sing benar.

B. Materi Ajar

Tulisan kosa kata, kalimat, lan teks.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik. 2. Relajar sambil bermain.

3. Student Active Learning (SAL).

D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan kedelapan belas

Guru mengulang pelajaran pada sesi ketujuh belas.

2. Kegiatan Inti

c. Guru melatih siswa melafalkan kosa kata lan kalimat ngangge ucapan sing benar. d. Bocah melafalkan kosa kata ngangge ucapan sing benar.

3. Kegiatan Panutup

Bocah menyebutkan kata-kata sing berkaitan ngangge alat transportasi darat ngangge ucapan sing benar.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo 2. Kaset.

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan.

Mengetahui, __________, ___________________

Kepala Sekolah Guru Boso Jowo

____________________ ____________________

NIP. NIP.

Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD

76

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD)

Mata Pelajaran : Boso Jowo

Kelas : I (Satu)

Semester : II (Dua)

Standar Kompetensi

Moco : Saged moco lan mirangake teks pendek ngangge cara moco lancar berswanten piro-piro kalimat sederhana..

Kompetensi Dasar

1. Mirangake kosa kata lan kalimat sederhana ngangge moco nyaring. 2. Moco nyaring kosa kata lan kalimat ngangge lafal lan nada sing benar.

Indikator

1. Moco kosa kata.

2. Moco kalimat/teks sederhana. 3. Moco tanda nada.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged moco kosa kata ngangge lafal lan nada sing benar. 2. Bocah saged moco kalimat sederhana ngangge ucapan sing benar. 3. Bocah saged moco tanda baca ngangge benar.

B. Materi Ajar

1. Kosa kata. 2. Kalimat.

3. Teks ngangge buku/LKS.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik. 2. Relajar sambil bermain.

3. Student Active Learning (SAL).

D. Langkah-langkah Kegiatan
