• Tidak ada hasil yang ditemukan

Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan kesembilan belas

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan kesembilan belas

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi kedelapan belas..

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih bocah moco kosa kata, kalimat lan teks ngangge ucapan sing benar. b. Bocah moco kosa kata, kalimat lan teks ngangge ucapan sing benar.

3. Kegiatan Panutup

a. Bocah moco kalimat ngangge swanten nyaring di depan kelas. b. Guru memberi tugas berlatih moco kalimat lan teks.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo 2. Kaset.

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Lisan.

Mengetahui, __________, ___________________

Kepala Sekolah Guru Boso Jowo

____________________ ____________________

NIP. NIP.

Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD

78

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD)

Mata Pelajaran : Boso Jowo

Kelas : I (Satu)

Semester : II (Dua)

Standar Kompetensi

Nulis.

Kompetensi Dasar

1. Nulis permulaan ngangge menebalkan, mencontoh, melengkapi lan menyalin ejaan Jowo. 2. Mencontoh kata atau kalimat sederhana dari buku atau papan tulis ngangge ejaan Jowo

ngangge benar.

Indikator

1. Menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Menyalin kata ngangge ejaan Jowo.

3. Nulis kalimat tentang alat-alat transportasi darat ngangge ejaan Jowo. 4. Mencocokkan gambar sesuai ngangge benlanya.

5. Mewarnai gambar.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Bocah saged menyalin kata ngangge ejaan Jowo. 3. Bocah saged nulis kalimat ngangge ejaan Jowo.

4. Bocah saged mencocokkan gambar sesuai ngangge benlanya. 5. Bocah saged mewarnai gambar.

B. Materi Ajar

Garis putus-putus.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik. 2. Relajar sambil bermain.

3. Student Active Learning (SAL).

D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan kedua puluh

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi kedua puluh.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih bocah nulis kosa kata ngangge ejaan Jowo. b. Bocah menyalin kalimat ngangge ejaan Jowo.

3. Kegiatan Panutup

a. Bocah mencocokkan gambar ngangge nama benlanya. b. Bocah mewarnai gambar.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset

4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Tertulis.

Mengetahui, __________, ___________________

Kepala Sekolah Guru Boso Jowo

____________________ ____________________

NIP. NIP.

Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD

80

Standar Kompetensi

Nguroake : saged nguroake lan mirangake rupo-rupo wocono lisan sami nguroake rupo-rupo swanten lan swanten boso, : Pesan, ungkapan, cerita, dongeng, percakapan sederhana lan ngelakoake sesuatu sesuai perintah.

Kompetensi Dasar

1. Mendengar lan ngertos arti dari kosa kata sing dibacakan. 2. Bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada.

Indikator

1. Nguroake kosa kata lan kalimat sing dibacakan kang guru. 2. Bedo’ne swanten lafal lan nada.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged nguroake pelafalan kosa kata ngangge baik lan benar. 2. Bocah saged bedo’ne rupo-rupo swanten lafal lan nada ngangge tepat.

3. Bocah saged menjawab pertanyaan sing berkaitan ngangge kosa kata lan kalimat sing didengar.

B. Materi Ajar

Rupo-rupo swanten lafal lan nada.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik. 2. Relajar sambil bermain.

3. Student Active Learning (SAL).

D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan kedua puluh satu 1. Kegiatan Awal

a. Guru mengulang kosa kata pelajaran kedua puluh. b. Bocah berlatih nguroake kosa kata sing dibaca guru.

2. Kegiatan Inti

a. Guru mengucapkan kosa kata tentang nama-nama kewan jinak lan sayur mayur. b. Bocah niroake ucapan guru sing didengarnya.

c. Guru menjelaskan arti kosa kata sing dibacanya. d. Bocah nguroake lan menyimak penjelasan guru.

3. Kegiatan Panutup

Bocah berlatih nguroake kalimat sing diucapkan guru.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset.

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan.

Kepala Sekolah Guru Boso Jowo

____________________ ____________________

NIP. NIP.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD)

Mata Pelajaran : Boso Jowo

Kelas : I (Satu)

Semester : I I (Dua)

Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD

82

boso sing santun.

Indikator

saged menjawab pertanyaan guru tentang jenis-jenis kewan jinak lan sayur mayur ngangge ucapan sing benar

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged nerangake’ pikiran, perasaan lan informasi miturut lisan tentang kewan-kewan jinak lan sayur mayur ngangge ucapan sing benar.

2. Bocah saged menyebutkan jenis-jenis kewan jinak lan sayur mayur ngangge ucapan sing benar.

B. Materi Ajar

Tulisan kosa kata, kalimat, lan teks.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik. 2. Relajar sambil bermain.

3. Student Active Learning (SAL).

D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan kedua puluh dua

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi kedua puluh satu.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih siswa melafalkan kosa kata lan kalimat ngangge ucapan sing benar. b. Bocah melafalkan kosa kata ngangge ucapan sing benar.

3. Kegiatan Panutup

Bocah menyebutkan kata-kata sing berkaitan ngangge jenis-jenis kewan jinak lan sayur mayur ngangge ucapan sing benar.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset.

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Perbuatan.

Mengetahui, __________, ___________________

Kepala Sekolah Guru Boso Jowo

NIP. NIP.

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD)

Mata Pelajaran : Boso Jowo

Kelas : I (Satu)

Semester : II (Dua)

Standar Kompetensi

Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD

84

2. Moco kalimat/teks sederhana. 3. Moco tanda nada.

Alokasi waktu : 1 x 35 menit (1 pertemuan).

A. Tujuan Pembelajaran

1. Bocah saged moco kosa kata ngangge lafal lan nada sing benar. 2. Bocah saged moco kalimat sederhana ngangge ucapan sing benar. 3. Bocah saged moco tanda baca ngangge benar.

B. Materi Ajar

1. Kosa kata. 2. Kalimat.

3. Teks ngangge buku/LKS.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik. 2. Relajar sambil bermain.

3. Student Active Learning (SAL).

D. Langkah-langkah Kegiatan Pertemuan kedua puluh tiga

1. Kegiatan Awal

Guru mengulang pelajaran pada sesi kedua puluh dua.

2. Kegiatan Inti

a. Guru melatih bocah moco kosa kata, kalimat lan teks ngangge ucapan sing benar. b. Bocah moco kosa kata, kalimat lan teks ngangge ucapan sing benar.

3. Kegiatan Panutup

a. Bocah moco kalimat ngangge swanten nyaring di depan kelas. b. Guru memberi tugas berlatih moco kalimat lan teks.

E. Sumber/Bahan Relajar

1. Buku Remen Jowo. 2. Kaset

3. Lembar Kerja Siswa (LKS). 4. Gambar.

F. Penilaian

Teknik : Lisan.

Mengetahui, __________, ___________________

Kepala Sekolah Guru Boso Jowo

____________________ ____________________

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)

Nama Sekolah : Sekolah Dasar (SD)

Mata Pelajaran : Boso Jowo

Kelas : I (Satu)

Semester : II (Dua)

Standar Kompetensi

Nulis.

Kompetensi Dasar

1. Nulis permulaan ngangge menebalkan, mencontoh, melengkapi lan menyalin ejaan Jowo. 2. Mencontoh kata atau kalimat sederhana dari buku atau papan tulis ngangge ejaan Jowo

ngangge benar.

Indikator

1. Menebalkan kata ngangge ejaan Jowo. 2. Menyalin kata ngangge ejaan Jowo.

3. Nulis kalimat tentang kewan jinak lan sayur mayur ngangge ejaan Jowo. 4. Mencocokkan gambar sesuai ngangge benlanya.

Silabus lan RPP Boso Jowo Kl 1 SD

86

5. Bocah saged mewarnai gambar.

B. Materi Ajar

Garis putus-putus.

C. Pendekatan lan Metode Pembelajaran

1. Terpadu lan Tematik. 2. Relajar sambil bermain.

3. Student Active Learning (SAL).

D. Langkah-langkah Kegiatan
