• Tidak ada hasil yang ditemukan

MATA PELAJARAN SAINS

Dalam dokumen RPH SAINS THN 5 (Halaman 32-45)

TEMA: Sains Fizikal TOPIK Tenaga

KELAS: 5DE TARIKH: 29/4/2015

KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 5.1 NILAI MORAL: Bekerjasma kreatif

HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Keusahawanan

OBJEKTIF PEMBELAJARAN:

Murid boleh:

5. 1 .4 Menjelaskan melalui contoh perubahan

bentuk tenaga berdasarkan contoh peralatan

seperti radio, telefon bimbit, lampu suluh,

levisyen, lilin, basikal.

5. 1.5 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran,

TMK, penulisan atau lisan.

KRITERIA KEJAYAAN

Rujuk standard prestasi 1-6

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA

UTAMA

Sumber dan bentuk tenaga

SUMBER

Buku teks, teaching courseware

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI

AKTIVITI PEMULA

1. Guru menunjukkan contoh model kipas yang dibina

AKTIVITI UTAMA

3. Murid diminta membina model tersebut

PENAKSIRAN

1. Murid diminta menerangkan semula apa yang disampaikan guru

AKTIVITI PENUTUP

1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti

2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

TINDAKAN SUSULAN

MURID

PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN Murid diminta

meyiapkan aktiviti tersebut

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN

SAINS

TEMA: Sains Fizikal TOPIK SIFAT CAHAYA

KELAS: 5DE TARIKH: 6/5/2015

KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 6.1 NILAI MORAL: Bekerjasma kreatif

HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Keusahawanan

OBJEKTIF PEMBELAJARAN:

Murid boleh:

6.1.1. Menyatakan cahaya bergerak lurus dengan menjalankan aktiviti.

KRITERIA KEJAYAAN

Rujuk standard prestasi 1-6

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA

UTAMA

Cahaya bergerak lurus

SUMBER

Buku teks, teaching courseware

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI

AKTIVITI PEMULA

1. Guru menyalakan lampu suluh dan menyuluh ke arah objek

AKTIVITI UTAMA

1. Murid menjalankan aktiviti untuk membuktikan cahaya bergerak lurus

PENAKSIRAN

1. Murid diminta menerangkan semula apa yang disampaikan guru

AKTIVITI PENUTUP

1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti

2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

TINDAKAN SUSULAN

PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN Murid diminta

MURID tersebut

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN

SAINS

TEMA: Sains Fizikal TOPIK SIFAT CAHAYA

KELAS: 5DE TARIKH: 8/5/2015

KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 6.1 NILAI MORAL: Bekerjasma kreatif

HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Keusahawanan

OBJEKTIF PEMBELAJARAN:

Murid boleh:

6.1.1. Menyatakan cahaya bergerak lurus dengan menjalankan aktiviti.

KRITERIA KEJAYAAN

Rujuk standard prestasi 1-6

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA

UTAMA

Cahaya bergerak lurus

SUMBER

Buku teks, teaching courseware

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI

AKTIVITI PEMULA

1. Guru menyalakan lampu suluh dan menyuluh ke arah objek

AKTIVITI UTAMA

1. Murid menjalankan aktiviti untuk membuktikan cahaya bergerak lurus

PENAKSIRAN

1. Murid diminta menerangkan semula apa yang disampaikan guru

AKTIVITI PENUTUP

1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti

2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

TINDAKAN SUSULAN

MURID

PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN Murid diminta

meyiapkan aktiviti tersebut

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN

SAINS

TEMA: Sains Fizikal TOPIK SIFAT CAHAYA

KELAS: 5DE TARIKH: 11/5/2015

KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 6.1 NILAI MORAL: Bekerjasma kreatif

HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Keusahawanan

OBJEKTIF PEMBELAJARAN:

Murid boleh:

6.1.2 Mengeksperimen untuk menentukan faktor yang mempengaruhi saiz bayang-bayang.

6.1.3 Mengeksperimen untuk menentukan faktor yang mempengaruhi bentuk bayang-bayang.

KRITERIA KEJAYAAN

Rujuk standard prestasi 1-6

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA

UTAMA

Cahaya bergerak lurus

SUMBER

Buku teks, teaching courseware

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI

AKTIVITI PEMULA

1. Guru menyalakan lampu suluh dan menyuluh ke arah objek

bayang-bayang AKTIVITI UTAMA

1. Murid menjalankan aktiviti untuk menunjukkan factor perubahan saiz bayang-bayang

PENAKSIRAN

1. Murid diminta menerangkan semula apa yang disampaikan guru

AKTIVITI PENUTUP

1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti

2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

TINDAKAN SUSULAN

MURID

PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN Murid diminta

meyiapkan aktiviti tersebut

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN

SAINS

TEMA: Sains Fizikal TOPIK SIFAT CAHAYA

KELAS: 5DE TARIKH: 25/5/2015

KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 6.2 NILAI MORAL: Bekerjasma kreatif

HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Keusahawanan

OBJEKTIF PEMBELAJARAN:

Murid boleh: Murid boleh:

Menyatakan cahaya boleh dipantulkan dengan menjalankan aktiviti.

Memerihalkan kegunaan pantulan cahaya dalam kehidupan harian seperti: cermin sisi

KRITERIA KEJAYAAN

kereta periskop cermin muka.

Melukis gambar rajah sinar menunjukkan pantulan cahaya pada permukaan cermin.

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA

UTAMA

Cahaya boleh dipantulkan

SUMBER

Buku teks, teaching courseware

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI

AKTIVITI PEMULA

1. Guru menyalakan lampu suluh dan menyuluh ke arah cermin

2. Murid memerhatikan arah pergerakan cahaya AKTIVITI UTAMA

1. Murid menjalankan aktiviti untuk menunjukkan konsep pantulan cahaya

PENAKSIRAN

1. Murid diminta menerangkan semula apa yang disampaikan guru

AKTIVITI PENUTUP

1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti

2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

TINDAKAN SUSULAN

MURID

PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN Murid diminta

meyiapkan aktiviti tersebut

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN

SAINS

TEMA: Sains Fizikal TOPIK SIFAT CAHAYA

KELAS: 5DE TARIKH: 29/5/2015

KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 6.3 NILAI MORAL: Bekerjasma kreatif

HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Keusahawanan

OBJEKTIF PEMBELAJARAN:

6.3.1 Menyatakan cahaya boleh dibiaskan.

6.3.2 Memerihalkan satu peristiwa atau fenomena yang menunjukkan sifat cahaya boleh dibiaskan seperti:

kedudukan duit syiling dalam air

bentuk pensel dalam gelas berisi air

saiz huruf apabila dilihat melalui kaca.

saiz ikan dalam akuarium.

KRITERIA KEJAYAAN

Rujuk standard prestasi 1-6

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA

UTAMA

Cahaya boleh dibiaskan

SUMBER

Buku teks, teaching courseware

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI

AKTIVITI PEMULA

1. Guru meletakkan sebatang rod kaca ke dalam gelas

2. Murid memerhatikan bentul rod kaca di dalam gelas

AKTIVITI UTAMA

1. Murid menjalankan aktiviti untuk menunjukkan konsep pembiasan cahaya

PENAKSIRAN

1. Murid diminta menerangkan semula apa yang disampaikan guru

AKTIVITI PENUTUP

1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti

2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

TINDAKAN SUSULAN

MURID

PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN Murid diminta

meyiapkan aktiviti tersebut

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN

SAINS

TEMA: Sains Fizikal TOPIK SIFAT CAHAYA

KELAS: 5DE TARIKH: 18/6/2015

KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 6.3 NILAI MORAL: Bekerjasma kreatif

HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Keusahawanan

OBJEKTIF PEMBELAJARAN:

6.3.1 Menyatakan cahaya boleh dibiaskan.

6.3.2 Memerihalkan satu peristiwa atau fenomena yang menunjukkan sifat cahaya boleh dibiaskan seperti:

kedudukan duit syiling dalam air

bentuk pensel dalam gelas berisi air

saiz huruf apabila dilihat melalui kaca.

saiz ikan dalam akuarium.

KRITERIA KEJAYAAN

Rujuk standard prestasi 1-6

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA

UTAMA

Cahaya boleh dibiaskan

SUMBER

Buku teks, teaching courseware

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI

AKTIVITI PEMULA

1. Guru meletakkan sebatang rod kaca ke dalam gelas

2. Murid memerhatikan bentul rod kaca di dalam gelas

AKTIVITI UTAMA

1. Murid menjalankan aktiviti untuk menunjukkan konsep pembiasan cahaya

PENAKSIRAN

1. Murid diminta menerangkan semula apa yang disampaikan guru

AKTIVITI PENUTUP

1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti

2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

TINDAKAN SUSULAN

MURID

PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN Murid diminta

meyiapkan aktiviti tersebut

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN

SAINS

TEMA: Sains Fizikal TOPIK ELEKTRIK

KELAS: 5DE TARIKH: 22/6/2015

KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 7.1 Sumber tenaga elektrik NILAI MORAL: Bekerjasma kreatif

HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Keusahawanan

OBJEKTIF PEMBELAJARAN:

7.1.1 Menjelaskan dengan contoh sumber yang menghasilkan tenaga elektrik seperti sel kering, sel suria, dinamo, janakuasa elektrik, akumulator dan generator.

KRITERIA KEJAYAAN

Rujuk standard prestasi 1-6

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA

UTAMA

Cahaya boleh dibiaskan

SUMBER

Buku teks, teaching courseware

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI

AKTIVITI PEMULA

1. Guru menekan suis on pada lampu suluh yang tidak mempunyai bateri

2. Murid diminta menyelesaikan masalah tersebut AKTIVITI UTAMA

1. Murid menjalankan aktiviti untuk memahami sumber tenaga elektrik

PENAKSIRAN

disampaikan guru AKTIVITI PENUTUP

1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti

2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

TINDAKAN SUSULAN

MURID

PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN Murid diminta

meyiapkan aktiviti tersebut

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN

SAINS

TEMA: Sains Fizikal TOPIK ELEKTRIK

KELAS: 5DE1 TARIKH: 24/6/2015 RABU KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 7.2 Litar elektrik lengkap. NILAI MORAL: Bekerjasma kreatif

HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Keusahawanan

OBJEKTIF PEMBELAJARAN:

Murid boleh:

7.2.1 Membina litar elektrik lengkap dengan menggunakan sel kering, mentol, suis dan wayar penyambung. 7.2.2 Menyatakan fungsi suis dalam litar elektrik.

7.2.3 Mengenal pasti simbol-simbol komponen dalam litar elektrik lengkap.

7.2.4 Melakarkan gambarajah litar elektrik menggunakan simbol.

KRITERIA KEJAYAAN

Rujuk standard prestasi 1-6

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA

UTAMA

Cahaya boleh dibiaskan

SUMBER

Buku teks, teaching courseware

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI

1. Guru menerangkan tentang suis

2. Murid diminta membezakan maksud suis dibuka dan ditutup

AKTIVITI UTAMA

1. Murid melukis symbol komponen elektrik

PENAKSIRAN

1. Murid diminta menerangkan semula apa yang disampaikan guru

AKTIVITI PENUTUP

1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti

2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

TINDAKAN SUSULAN

MURID

PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN Murid diminta

meyiapkan aktiviti tersebut

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN

SAINS

TEMA: Sains Fizikal TOPIK ELEKTRIK

KELAS: 5DE2 TARIKH: 25/6/2015 KHAMIS KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 7.2 Litar elektrik lengkap. NILAI MORAL: Bekerjasma kreatif

HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Keusahawanan

OBJEKTIF PEMBELAJARAN:

Murid boleh:

7.2.1 Membina litar elektrik lengkap dengan menggunakan sel kering, mentol, suis dan wayar penyambung. 7.2.2 Menyatakan fungsi suis dalam litar elektrik.

7.2.3 Mengenal pasti simbol-simbol komponen dalam litar elektrik lengkap.

KRITERIA KEJAYAAN

7.2.4 Melakarkan gambarajah litar elektrik menggunakan simbol.

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA

UTAMA

Cahaya boleh dibiaskan

SUMBER

Buku teks, teaching courseware

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI

AKTIVITI PEMULA

1. Guru menerangkan tentang suis

2. Murid diminta membezakan maksud suis dibuka dan ditutup

AKTIVITI UTAMA

1. Murid melukis symbol komponen elektrik 2. Murid mambina litar elektrik

PENAKSIRAN

1. Murid diminta menerangkan semula apa yang disampaikan guru

AKTIVITI PENUTUP

1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti

2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

TINDAKAN SUSULAN

MURID

PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN Murid diminta

meyiapkan aktiviti tersebut

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN

SAINS

TEMA: Sains Fizikal TOPIK ELEKTRIK

KELAS: 5DE1 TARIKH: 26/6/2015 JUMAAT KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 7.2 Litar elektrik lengkap. NILAI MORAL: Bekerjasma kreatif

HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Keusahawanan

OBJEKTIF PEMBELAJARAN:

Murid boleh:

7.2.1 Membina litar elektrik lengkap dengan menggunakan sel kering, mentol, suis dan wayar penyambung. 7.2.2 Menyatakan fungsi suis dalam litar elektrik.

7.2.3 Mengenal pasti simbol-simbol komponen dalam litar elektrik lengkap.

7.2.4 Melakarkan gambarajah litar elektrik menggunakan simbol.

KRITERIA KEJAYAAN

Rujuk standard prestasi 1-6

KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA

UTAMA

Litar elektrik

SUMBER

Buku teks, teaching courseware

RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI

AKTIVITI PEMULA

1. Guru melakarkan rajah litar elektrik lengkap

AKTIVITI UTAMA

1. Murid melukis symbol komponen elektrik 2. Murid mambina litar elektrik

PENAKSIRAN

1. Murid diminta menerangkan semula apa yang disampaikan guru

AKTIVITI PENUTUP

1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti

2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid

TINDAKAN SUSULAN

MURID

PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN Murid diminta

meyiapkan aktiviti tersebut

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Dalam dokumen RPH SAINS THN 5 (Halaman 32-45)
