KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN
8.1 Suhu dan haba.
NILAI MORAL: Bekerjasma kreatif
HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Keusahawanan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
Murid boleh:
8.1.1 Menyatakan suhu adalah ukuran darjah kepanasan.
8.1.2 Menyatakan unit piawai untuk suhu 8.1.3 Menyukat suhu dengan menggunakan alat dan teknik yang betul.
8.1.4 Mengitlak bahawa bahan menjadi panas apabila menerima haba dan menjadi sejuk apabila kehilangan haba dengan menjalankan aktiviti.
KRITERIA KEJAYAAN
Rujuk standard prestasi 1-6
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA
UTAMA
SUHU DAN HABA
SUMBER
Buku teks, teaching courseware
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI
AKTIVITI PEMULA
1. Guru menunjukkan kesan apabila langkah keselamatan tidak diamalkan
AKTIVITI UTAMA
1. Murid menyenaraikan langkah-langkah keselamatan yang perlu diambil apabila mengendalikan peralatan elektrik
PENAKSIRAN
1. Murid diminta menerangkan semula apa yang disampaikan guru
AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
TINDAKAN SUSULAN
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN Murid diminta
MURID tersebut
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN
SAINS
TEMA: Sains Fizikal TOPIK HABA
KELAS: 5DE1 TARIKH: 22/7/2015 RABU
KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN
8.1 Suhu dan haba.
NILAI MORAL: Bekerjasma kreatif
HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Keusahawanan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
Murid boleh:
8.1.4 Mengitlak bahawa bahan menjadi panas apabila menerima haba dan menjadi sejuk apabila kehilangan haba dengan menjalankan aktiviti.
8.1.5 Membuat kesimpulan suhu bahan meningkat apabila menerima haba dan menurun apabila kehilangan haba dengan menjalankan aktiviti seperti pemanasan dan penyejukan air.
KRITERIA KEJAYAAN
Rujuk standard prestasi 1-6
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA
UTAMA
SUHU DAN HABA
SUMBER
Buku teks, teaching courseware
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI
AKTIVITI PEMULA
1. Guru menunjukkan kesan apabila langkah keselamatan tidak diamalkan
AKTIVITI UTAMA
1. Murid menyenaraikan langkah-langkah keselamatan yang perlu diambil apabila mengendalikan peralatan elektrik
PENAKSIRAN
disampaikan guru AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
TINDAKAN SUSULAN
MURID
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN Murid diminta
meyiapkan aktiviti tersebut
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN
SAINS
TEMA: Sains Fizikal TOPIK HABA
KELAS: 5DE1 TARIKH: 23/7/2015 KHAMIS
KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN
8.1 Suhu dan haba.
NILAI MORAL: Bekerjasma kreatif
HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Keusahawanan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
Murid boleh:
8.1.4 Mengitlak bahawa bahan menjadi panas apabila menerima haba dan menjadi sejuk apabila kehilangan haba dengan menjalankan aktiviti.
8.1.5 Membuat kesimpulan suhu bahan meningkat apabila menerima haba dan menurun apabila kehilangan haba dengan menjalankan aktiviti seperti pemanasan dan penyejukan air.
KRITERIA KEJAYAAN
Rujuk standard prestasi 1-6
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA
UTAMA
SUHU DAN HABA
SUMBER
Buku teks, teaching courseware
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI
AKTIVITI PEMULA
1. Guru menunjukkan kesan apabila langkah keselamatan tidak diamalkan
AKTIVITI UTAMA
1. Murid menyenaraikan langkah-langkah keselamatan yang perlu diambil apabila mengendalikan peralatan elektrik
PENAKSIRAN
1. Murid diminta menerangkan semula apa yang disampaikan guru
AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
TINDAKAN SUSULAN
MURID
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN Murid diminta
meyiapkan aktiviti tersebut
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN
SAINS
TEMA: Sains Fizikal TOPIK HABA
KELAS: 5DE1 TARIKH: 25/7/2015 SABTU
KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN
8.1 Suhu dan haba.
NILAI MORAL: Bekerjasma kreatif
HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Keusahawanan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
Murid boleh:
8.1.4 Mengitlak bahawa bahan menjadi panas apabila menerima haba dan menjadi sejuk apabila kehilangan haba dengan menjalankan aktiviti.
8.1.5 Membuat kesimpulan suhu bahan meningkat apabila menerima haba dan menurun apabila kehilangan haba dengan menjalankan aktiviti seperti pemanasan dan penyejukan air.
KRITERIA KEJAYAAN
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA
UTAMA
SUHU DAN HABA
SUMBER
Buku teks, teaching courseware
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI
AKTIVITI PEMULA
1. Guru menunjukkan kesan apabila langkah keselamatan tidak diamalkan
AKTIVITI UTAMA
2. Murid menyenaraikan langkah-langkah keselamatan yang perlu diambil apabila mengendalikan peralatan elektrik
PENAKSIRAN
1. Murid diminta menerangkan semula apa yang disampaikan guru
AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
TINDAKAN SUSULAN
MURID
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN Murid diminta
meyiapkan aktiviti tersebut
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN
SAINS
TEMA: Sains Fizikal TOPIK HABA
KELAS: 5DE1 TARIKH: 29/7/2015 RABU
KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN
8.1 Suhu dan haba.
NILAI MORAL: Bekerjasma kreatif
HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Keusahawanan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
Murid boleh:
8.1.6 Menyatakan bahan mengembang apabila menerima haba dan mengecut apabila kehilangan haba dengan menjalankan aktiviti seperti :
memanaskan bebola besi dan gelang;
Rujuk standard prestasi 1-6
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA
UTAMA
SUHU DAN HABA
SUMBER
Buku teks, teaching courseware
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI
AKTIVITI PEMULA
1. Guru menunjukkan kesan apabila langkah keselamatan tidak diamalkan
AKTIVITI UTAMA
1. Murid menyenaraikan langkah-langkah keselamatan yang perlu diambil apabila mengendalikan peralatan elektrik
PENAKSIRAN
1. Murid diminta menerangkan semula apa yang disampaikan guru
AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
TINDAKAN SUSULAN
MURID
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN Murid diminta
meyiapkan aktiviti tersebut
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN
SAINS
TEMA: Sains Fizikal TOPIK HABA
KELAS: 5DE2 TARIKH: 30/7/2015 KHAMIS
KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN
8.1 Suhu dan haba.
NILAI MORAL: Bekerjasma kreatif
HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Keusahawanan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
Murid boleh:
8.1.6 Menyatakan bahan mengembang apabila menerima haba dan mengecut apabila kehilangan haba dengan menjalankan aktiviti seperti :
memanaskan bebola besi dan gelang;
KRITERIA KEJAYAAN
Rujuk standard prestasi 1-6
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA
UTAMA
SUHU DAN HABA
SUMBER
Buku teks, teaching courseware
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI
AKTIVITI PEMULA
1. Guru menunjukkan bola pingpong yang kemek mengembang semula selepas dimasukkan ke dalam air panas
AKTIVITI UTAMA
1. Murid menjalankan eksperimen pengembangan dan pengecutan
PENAKSIRAN
1. Murid diminta menerangkan semula apa yang disampaikan guru
AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
TINDAKAN SUSULAN
MURID
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN Murid diminta
meyiapkan aktiviti tersebut
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN
SAINS
TEMA: Sains Fizikal TOPIK HABA
KELAS: 5DE1 TARIKH: 3/8/2015 ISNIN
KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN
8.1 Suhu dan haba.
NILAI MORAL: Bekerjasma kreatif
HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Keusahawanan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
Murid boleh:
8.1.7 Menaakul kepentingan aplikasi prinsip pengembangan dan pengecutan bahan dalam kehidupan seharian seperti:
ruang di antara sambungan landasan keretapi.
kabel elektrik dipasang kendur.
cecair dalam bebuli termometer.
KRITERIA KEJAYAAN
Rujuk standard prestasi 1-6
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA
UTAMA
SUHU DAN HABA
SUMBER
Buku teks, teaching courseware
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI
AKTIVITI PEMULA
1. Guru mengimbas kembali topic pembelajaran yang lalu
AKTIVITI UTAMA
1. Murid menjalankan eksperimen suis haba
PENAKSIRAN
1. Murid diminta menerangkan semula apa yang disampaikan guru
AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
TINDAKAN SUSULAN
MURID
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN Murid diminta
meyiapkan aktiviti tersebut
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN
SAINS
TEMA: Sains Fizikal TOPIK HABA
KELAS: 5DE2 TARIKH: 3/8/2015 ISNIN
KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN
8.1 Suhu dan haba.
NILAI MORAL: Bekerjasma kreatif
HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Keusahawanan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
Murid boleh:
8.1.7 Menaakul kepentingan aplikasi prinsip pengembangan dan pengecutan bahan dalam kehidupan seharian seperti:
ruang di antara sambungan landasan keretapi.
kabel elektrik dipasang kendur.
cecair dalam bebuli termometer.
KRITERIA KEJAYAAN
Rujuk standard prestasi 1-6
KONSEP UTAMA/ PERBENDAHARAAN KATA
UTAMA
SUHU DAN HABA
SUMBER
Buku teks, teaching courseware
RANGKA PENGAJARAN IMPAK/ REFLEKSI
AKTIVITI PEMULA
1. Guru mengimbas kembali topic pembelajaran yang lalu
1. Murid menjalankan eksperimen suis haba
PENAKSIRAN
1. Murid diminta menerangkan semula apa yang disampaikan guru
AKTIVITI PENUTUP
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti
2. Guru memberikan komen positif dan membina kepada murid
TINDAKAN SUSULAN
MURID
PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN Murid diminta
meyiapkan aktiviti tersebut
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN
SAINS
TEMA: Sains Bahan TOPIK Jirim
KELAS: 5DE1 TARIKH: 5/8/2015 RABU KOD STANDARD KANDUNGAN/ PEMBELAJARAN 9.1 Kead an Jirim NILAI MORAL: Bekerjasma kreatif
HUBUNGAN RENTASAN KURIKULUM Keusahawanan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN:
Murid boleh:
9.1. Menyatakan jirim wujud dalam keadaan pepejal, cecair dan gas.
9.1.2 Mengelas contoh bahan/objek dalam keadaan pepejal, cecair dan gas
9.1.3 Mencirikan sifat pepejal, cecair dan gas dengan menjalankan aktiviti dari segi:
jisim
memenuhi ruang
isipadu
bentuk
KRITERIA KEJAYAAN
Rujuk standard prestasi 1-6