Rancangan Pelajaran Harian ( Pendidikan Seni Visual ) Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 5 Amanah (6 orang)
Masa : 7.30 pagi – 8.30 pagi ( 1 jam )
Bidang : Corak dan Rekaan
Standard Kandungan : 2.2 Mereka corak secara terancang
Standard Pembelajaran : 2.2.3 Menghasilkan corak dengan teknik resis
bermotifkan flora
Tajuk : Pembalut Hadiah
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid
dapat menghasillkan corak pembalut
hadiah dengan teknik resis bermotifkan flora.
Aras tinggi : 3 flora dengan menggunakan teknik resis.
Aras sederhana : 2 flora dengan menggunakan teknik resis.
Aras rendah : 1 flora dengan menggunakan teknik resis.
BBB : kertas lukisan, hadiah, pita pelekat, warna air, lilin,
EMK : Kreativiti dan Inovatif , Keusahawanan
LANGKAH AKTIVITI CATATAN
Set Induksi
( 5 minit ) 1. Murid ditunjukkan 2 contohhadiah. Satu telah dibalut dengan kertas pembalut bercorak batik dan satu lagi dibalut dengan kertas putih.
Cadangan soalan:
i. Apa yang ada ditangan cikgu?
ii. Siapa diantara kamu pernah
BBB: Kotak hadiah
EMK: Bahasa, keusahawanan
mendapat hadiah?
iii. Diantara 2 hadiah ini, mana satu yang kamu pilih?
Kenapa?
Murid menjawab
Langkah 1
(10 minit ) 1. Murid ditunjukkan pembalut hadiah bercorak flora yang dihasilkan melalui teknik resis.
Cadangan soalan: i. Apa ini?
ii. Antara ketiga-tiga gambar ini, mana satu lebih cantik?
iii. Apakah kegunaan kertas ini?
2. Murid ditunjukkan dengan contoh corak flora.
BBB : Pembalut hadiah yang bercorak flora
KBAT
EMK: bahasa
Langkah 2 ( 20 minit )
1. Murid diperlihatkan dengan alatan yang akan
digunakan.
Cadangan soalan:
i. Sebutkan nama
peralatan-peralatan ini ? ii. Apakan kegunaan
peralatan -
peralatan tersebut
2. Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan.
Kumpulan 1 : aras tinggi Kumpulan 2 : aras
sederhana
Kumpulan 3 : aras rendah
3. Murid melihat contoh motif flora teknik resis yang telah guru hasilkan.
4. Murid melihat demonstrasi oleh guru untuk
menghasilkan corak
menggunakan teknik resis.
5. Murid melakukan langkah-langkah yang ditunjukkan tadi bersama-sama guru:
i. Membuat lakaran corak flora di atas kertas lukisan dengan menggunakan
BBM:
Kertas lukisan,warna air,berus lukisan,lilin,palet
KBAT
pensel mengikut kreativiti
ii. Melakar corak sedia ada dengan menggunakan lilin.
iii. Membancuh warna air iv. Mewarna hasil lakaran
dengan menggunakan warna air.
Langkah 3
(20 minit) 1. Murid menunjukkan hasil kerja yang telah dibuat.
2. Murid menentukan hasil kerja yang terbaik di antara mereka.
3. Murid bekerjasama membalut hadiah
menggunakan pembalut yang telah dihasilkan.
yang dibalut dengan
pembalut hadiah & 1 kotak tidak dibalut)
Cadangan soalan :
1. Kotak mana yang lebih cantik, yang telah dibalut atau yang tidak dibalut?
2. Mengapakah anda memilih kotak yang dibalut dengan pembalut hadiah?
KBAT
Nilai murni :-Yakin diri Pengamatan Kerjasama
Penutup
( 5 minit )
1. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai bahan,teknik dan motif yang digunakan.
2. Murid mempamerkan kepada rakan hasil kerja masing-masing.
3. Murid diminta
menceritakan apa yang dipelajari pada hari ini.