logo KSV

18 

Loading....

Loading....

Loading....

Loading....

Loading....

Teks penuh

(1)

KERTAS KERJA PROGRAM KEMBARA

SENI VISUAL

2016

TARIKH:

28 – 30 OGOS 2016

TEMPAT:

PULAU PAPAN, W. P LABUAN

Disediakan oleh: AZIZE MOHD YUSOPH

UNIT SENI VISUAL PRA-U SMK LABUAN

PETI SURAT 81094 87021

(2)

SENARAI NAMA AHLI JAWATANKUASA 2 - 3

NAMA PROGRAM 4

TARIKH DAN TEMPAT PROGRAM 4

PENGENALAN 4 MATLAMAT 4 OBJEKTIF PROGRAM 5 BILANGAN PESERTA 6 TENTATIF PROGRAM 6 - 10 PENGANGKUTAN 10 PERUNTUKAN PERBELANJAAN 11

SENARAI NAMA PESERTA 12 - 13 PENUTUP 13

(3)

PENAUNG : Encik Ismail bin Abdullah

PENASIHAT : Encik Saminan bin Sabtu

PENGERUSI : Encik Mazri bin Mohd. Yunus

PENYELARAS : Encik Azize bin Mohd. Yusoph

PENGARAH PROJEK : Cik Nurul Syakinah binti Sairan

NAIB PENGERUSI : Cik Nur Era Fadilah binti Jumain

SETIAUSAHA : Cik Sofeany binti Jumarding

NAIB SETIAUSAHA : Cik Dyg Wasitah binti Mohd

BENDAHARI : Cik Erra Syakirah binti Md Sallih

NAIB BENDAHARI : Cik Rabiatul Adawiyah binti Abdul Rasid

SENARAI NAMA AHLI JAWATANKUASA KERJA

PROGRAM KEMBARA VISUAL PRA-U

SMK LABUAN, W.P LABUAN

2016

(4)

AJK Pengangkutan Encik Ag Hamidi bin Abd Razak Encik Anuar bin Talip

AJK Penginapan Abd. Manan bin Nasir Ustaz Sanusi bin Ya

AJK Peralatan Encik Sazali Hassan Cook Mohammad Ismail bin Nasib Mohd Danish bin Samri (Dibantu pelajar 6 RA)

AJK Makanan Puan Jamaliah binti Razali Cik Suziana binti Saperi Cik Asmah binti Alias

Nurul Syazwana binti Ramlan

AJK Aktiviti Puan Jamaliah binti Razali Cik Rosnanih binti Ahmad Encik Mazri bin Mohd Yunus Encik Azize Mohd Yusoph

AJK Cenderahati Dayang Asimah binti Musa Eqnor Farren Nabila Hamdan

AJK Publisiti/ Dokumentasi/ Erohana Lakasse

Banting Refidah binti Mohd Noh Ellie Zawanie binti Dollah

AJK Buku Program Mira Rusella Ruslle Hadirah Olah

Nur Atika Khairunisa binti Aiwan

AJK Logo/T-shirt/Tema Khairul bin Daimasala

Mohammad Shafiq bin Anuar

AJK Perasmian/Protokol Sherra Leon Ambang

Nur Najwa Naaim binti Mohd Nashir Nurul Syazwina binti Ramlan

(5)

1. NAMA PROGRAM

Program Kembara Visual PRA-U SMK Labuan, W.P Labuan

2. TARIKH DAN TEMPAT PROGRAM

Tarikh : 28 – 30 Ogos 2016

Tempat : Pulau Papan, W.P Labuan

3. PENGENALAN

Pengurusan pengetahuan dalam era globalisasi dan dunia k-ekonomi mengutamakan integrasi antara perbagai kecerdasan (multiple intelligence) dan pelbagai tugas (multi-tasking). Tumpuan terhadap perkembangan yang seimbang pada kedua-dua belah otak kanan dan kiri secara holistik telah meningkatkan lagi kepentingan Pendidikan Seni Visual dalam proses perkembangan intelektual manusia. Hal ini telah membawa kepada pembaharuan pada penekanan kandungan mata pelajaran. Oleh sebab itu, kaedah untuk menggerakkan aktiviti intelektual perlu ditegaskan secara eksplisit dalam proses pemerhatian, penerokaan, interaksi, dan apresiasi.

Atas kesedaran inilah kami mengambil peluang untuk menjalankan

Program Kembara Visual sesi 2016 bagi memantapkan lagi pemahaman

terhadap kepentingan mata pelajaran Seni Visual dan membina kemampuan serta kebolehan diri dalam pelbagai aspek selaras dengan Falsafah Pendidikan Kebangsaan (FPK) yang menekankan keseimbangan jasmani, emosi, rohani, intelek dan sahsiah. Proses pemerhatian, penerokaan, interaksi dan apresiasi diberi penekanan dalam penghasilan karya seni untuk menjana perkembangan intelek yang seimbang dan menyeluruh.

4. MATLAMAT

Mata pelajaran Seni Visual memainkan peranan penting dan menyumbang ke arah perkembangan kualiti peribadi pelajar melalui peningkatan daya persepsi dan kreativiti. Ia juga bertujuan mewujudkan kesedaran dan kepekaan terhadap pelbagai nilai artistik dan mempraktikkannya dalam pengajaran dan pembelajaran di sekolah rendah khususunya.

Program Kembara Visual ini diadakan dalam konteks peranan seni sebagai media yang merupakan simbol peradaban bangsa yang perlu

(6)

diwarisi dan dihargai. Pelajar juga diharapkan dapat menyampaikan pemikiran dan idea melalui laras bahasa seni tampak dengan penekanan kepada unsur-unsur seni dan prinsip rekaan serta aplikasi teori, kritikan dan sejarah seni.

Selain itu, pelajar juga dapat mengembangkan minat, bakat dan sahsiah, kegiatan berfikir meneroka dan mereka bentuk pelbagai jenis aktiviti seni visual. Pengalaman yang akan diperolehi kelak akan dapat membantu pelajar membina dan mempertingkatkan keyakinan diri dalam pembentukan watak, membuat penilaian diri dan mengenali citarasa sendiri.

5. OBJEKTIF PROGRAM

v. Salah satu keperluan bagi melengkapkan pengajaran dan pembelajaran Seni Visual secara lebih efektif.

ii. Meningkatkan potensi pelajar khususnya dalam proses pemikiran dan daya imaginasi, penerokaan, penyataan idea, ekspresi diri, penghasilan karya yang kreatif, mampu membuat kritikan dan apresiasi seni.

iii. Mendekatkan diri dengan alam sekeliling di samping mengenali spesis flora dan fauna secara lebih dekat.

iv. Mengeksploitasi bahan-bahan semulajadi yang unik dalam penghasilan karya seni seperti lukisan, catan, cetakan dan arca. v. Mengeratkan hubungan silaturahim dan memupuk semangat

kerjasama di kalangan pelajar

6. BILANGAN PESERTA

PESERTA BILANGAN PESERTA

LELAKI PEREMPUAN JUMLAH KESELURUHAN

Pensyarah Pra-U 5 1 6

KTBM 2 0 2

GURU ARUS PERDANA 1 1 2 Pelajar PRA-U Atas

Pelajar PRA-U Rendah A Pelajar PRA-U Rendah G

4 3 9 17 21 11 21 24 20 JUMLAH KESELURUHAN 44 31 75

(7)

7. TENTATIF PROGRAM

TARIKH MASA TEMPAT AKTIVITI

28 Ogos 2016

8.00 am Terminal FeriLabuan - Bertolak dari Terminal Feri Labuan ke Pulau Papan

9.00 am -12.00 am

Pulau Papan

-Sampai di Pulau Papan

- Persediaan membuat perkhemahan dan makan tengahhari - Solat Zohor -2.00 am -3.00 pm

Pulau Papan - Taklimat Kembara Seni Visual

3.00 pm -5.30 pm Pulau Papan - Solat Asar MENGGAMBAR

- Aktiviti menghasilkan lukisan pemandangan jeti Pulau Papan - Merakamkan gambar ‘sillhoutte’

6.00pm

-8.00 pm Pulau Papan

- Solat dan kuliah Maghrib - Persediaan makan malam

8. 30 pm -10.30 pm

Pulau Papan

- Bicara dan sessi Kritikan dan Apreasiasi Seni Visual

- Rehat dan Tidur

29 Ogos 2016 5.00 am -6.00 am Pulau Papan Pantai Pulau Papan

- Solat dan kuliah subuh

(8)

29 Ogos 2016 6.30 am 6.30am -8.00 am Pulau Papan -Persiapan diri - Sarapan pagi 8.30 am -12.30 pm Pulau Papan

- Taklimat program berikutnya.

MEMBUAT CORAK DAN REKAAN

- Mengenali fenomena alam sekitar melalui eksplorasi dan eksperimentasi - Aktiviti membuat jalinan untuk

mendapatkan kesan daripada bahan semulajadi seperti kulit kayu, akar, dedaun, batu-batan, pasir dan lain-lain - Menjelaskan aktiviti deria tampak untuk

menerangkan pengamatan ruang, depth, jarak dan pergerakan

12.30 pm 2.30 pm Pulau Papan - Solat Zohor - Makan Tengahari 2.30 pm -4.30 pm Pantai Pulau Papan PENULISAN KREATIF

- Ekspedisi pulau secara berkumpulan untuk membuat kajian flora dan fauna tentang jalinan, warna, rupa, garisan, bentuk, dan ruang serta mood dan suasana serta menghayati keindahan alam semulajadi.

- Menghasilkan karya puisi berdasarkan alam dan persekitaran serta pengalaman yang dilalui pelajar.

(9)

29 Ogos 2016

30 Ogos 2016

MEMBENTUK & MEMBUAT BINAAN

- Menghasilkan sand building dari sudut pandangan dan rupa bentuk di tepi pantai

- Melihat komposisi :

 Bahagian dan kesuluruhan  Ruang dan struktur

 Persamaan dan kelainan  Peranan kontra, penegasan,

ulangan untuk kelainan - Peranan ulangan ritma untuk

keseragaman

- Buat kerja eksplorasi dan eksperimentasi dalam karya seni

- Menghasilkan ‘ Earth Art’

4.30 pm -5.30 pm - Riadah Seni 5.30 pm -8.00pm 8.30 pm 11. pm 5.30 am – 6.30 am Dewan Pulau Papan Surau Pulau Papan - Persediaan diri

- Solat dan Kuliah Maghrib - Makan Malam

- Malam Seni dan Budaya

(10)

6.30 am

-7.30 am Pulau Papan

-Riadah dan Aktiviti Kecergasan - Persiapan diri

- Sarapan pagi

8.00 am – 10.00 am

Aktiviti menghasilkan Kit Survival

10. 30 am -1.00 pm

- Mengemas tapak perkhemahan dan persiapan balik ke Labuan

- Mengemas tapak perkhemahan dan persiapan balik ke Labuan

- Majlis penutupan

2.00 pm – 4.00 pm

- Sampai di Terminal Feri - Bersurai

8. PENGANGKUTAN

1. Sebuah bot catamaran Jabatan Laut dijangka akan mengangkut semua pelajar dan guru dalam Program Kembara Visual ini. Sebagai alternatifnya bot-bot tambang akan ditempah untuk mengangkut pelajar pergi dan balik.

(11)

9. PERUNTUKAN PERBELANJAAN

BIL PERKARA KOS JUMLAH

1 Pakej penginapan 3 hari 2 malam dan

pengangkutan RM30 X 75 ORANG RM 2250.00 2 Makanan dan minuman RM 20 X 75 ORANG RM 1500.00 JUMLAH RM 3750.00 * Kutipan Yuran

(12)

10.SENARAI NAMA PESERTA

Pensyarah Unit PSV dan 33 orang pelajar semester 8 Program Pensiswazahan Guru (PPG) ambilan Jun 2011.

PENSYARAH BIL SENARAI NAMA PENSYARAH UNIT

PSV

NO K/P NO. TEL

1 ENCIK MAZRI BIN MOHAMED YUNUS 670217086507 0138560786 2 ENCIK SAMINAN BIN SABTU 740207125243 0198122302 3 ENCIK AZIZE BIN MOHD YUSOPH 581115125793 0128436688 4 ENCIK ABD MANAN BIN NASIR 650427085595 01115366891 5 ENCIK AG HAMIDI BIN ABD RAZAK 731101125435 0198317213 6 ENCIK MOHD SANUSI BIN YA 661124035343 0133996161 7 ENCIK SAZALI HASSAN COOK 571030125357 0188707853 8 PUAN JAMALIAH BINTI RAZALI 670210087064 0173072484 9 CIK ROSNANI BINTI AMAT 801223125290 0198094678 10 ENCIK ANUAR BIN TALIP 700716125165 0138121970

PELAJAR SV PRA-U ATAS KOHORT 4

BIL NAMA NO K/P NO.TEL

1 ASMAH ALIAS 971110-60-5038 ALIAS@AMINOSMAN 01126895486 2 DAYANG ASIMAH MUSA 970515-15-5018 TASSIMMUSA

0109422592 3 ELLIE ZAWANIE DOLLAH 970902-15-5026

DOLLAH ALI 0198822843

4 EQNOR FARRENN NABILLA HAMDAN 970319-15-5176 HAMDAN ISMAIL 0165824884 5 EROHANA LAKKASE 970216-15-5106 SAMSIAH LAKKASE 0128377884 6 ERRA SYAKIRAH MD SALLIH 970514-15-5016

KHATIJAH BULAT 0168464783 7 HADIRAH OLAH 970315-15-5048 0198224363OLAH LIMA

(13)

8 KHAIRUL DAIMANSALA 970524-15-5087

DAIMANSALA 0172173371

9 MIRA RUSELLA RUSLLE 970612-15-5036

ASMAH PENGIS 0143737018 10 MOHAMAD ISMAIL NASIB 970205-15-5055

NASIB GEMBUR 0146553036 11 MOHAMMAD SHAFIQ ANUAR 970703-15-5015

SAUITI IDRIS 0168183987

12 MOHD DANISH SAMRI 971116-15-5023 SAFARSAMRI 0178135157 13 NUR ATIKA KHAIRUNISA AIWAN 970310-15-5014 AIWAN TUAH0109300939

14 NUR NAJWA NAAIM MOHD NASHIR

970528-12-5598

ROSMINAH JAMBOL 0198415161 15 NURUL SYAKINAH SAIRAN 970117-12-5868

SAIRAN IBRAHIM 0145559291 16 NURUL SYAZWANA RAMLAN 971128-12-5390

RAMLAN HAMIDAN 0168863617 17 NURUL SYAZWINA RAMLAN 971128-12-5382

SARIWARNI TUAH 0146531165 18 REFIDAH MOHD NOH 971122-15-5046 MOHD NOHHJ TALIB 0168777090 19 SHERRA LEON AMBANG 970913-15-5056 JALUMIN

AMBANG 0198127868 20 SOFEANY JUMARDING 970929-12-6348 SUHARA SULAMAN 0138150760 21 SUZIANA SAPERI 970928-13-6376 SAPERI KAMIS 0142821041

(14)

PELAJAR SENI VISUAL PRA-U RENDAH KOHORT 5

BIL NAMA PELAJAR NO K/P NO.TEL

1 ANI BINTI ELIAS 981123-13-6372 ELIAS BIN OLA 0195845998 2 DYG WASITAH BINTI MOHD WASLIH 981026-15-5088 SARIMAH

BINTI AHMAD 0195331452 3 ISMA SHAHIRAHTULIQMA BINTI

ISMAIL

980722-15-5028 SARIMAH BINTI YUSSOF 01125294139 4 JUNEDAH BINTI OSMAN 980621-15-5010 OSMAN BIN

BEDDU 0146227740 5 LILIANNA LINCAP 980111-15-5088 LINCAP

HONGKIN 0178283811 6 MARIYANIE BINTI YAINI 980206-15-5048 YAINI BIN

DULAH 0168253492 7 MEREDITH MARILYN KER 980804-12-5228 KER KEE

CHONG 0128444833 8 MOHD DZULKIFLI BIN

HAMDENI@HAMDANI

980530-15-5015 MOHD FAZLEENI 0168287186 9 MOHD JASIMAN BIN MASRAPI 980413-15-5059 MASRAPI

BIN KASSAU 0138751775 10 NADIRAH BINTI ABDUL RAHIM 980108-13-5182 HAMINAH

BINTI MERASAN 0135506803 11 NOOR AZERA BINTI MOHD YASID 980504-15-5054 MOHD YASID

BIN HASSAN 0168254549 12 NORSHAKILAWATI BINTI SARAMAN 980311-12-5588 017-9178517 13 NUR ELYSA SYAHFINAZ BINTI

JAFFERY

980926-15-5038 JAFFERY KASSIM 0198224430 14 NUR ERA FADILAH BINTI JUMAIN 980126-12-5092 Chiu Mei Nee

019-5338276 15 NUR FIFIE AFIERA BINTI ZAINAL 980202-15-5032 SUNI BINTI

(15)

IDRIS 0168253558 16

NUR FPIDA BINTI SAIDAKIL

980111-15-5010 SAIDAKIL SALLEH 0168451765 17 NUR SHAMIMI IZZATI BINTI SOFRI 981110-15-5064 Sofri bin

Awang 0168383462 18 NUR SHAZLEENA BINTI NIKWAN

SULONG

980902-15-5156 Nikwan Sulong 0146655279 19 RABIATUL ADAWIYAH BINTI ABDUL

RASID

980515-12-5416 ARSHAD BIN ABDUL RAHMAN 0148746844 20 RICKEY AK STIA 980401-15-5115 STIA AK

MAPAN 0178326586 21 SHARON LIM SUE FERN 980128-15-5068 LIM SU

HIONG 0198118067 22 SITI NORFAZLIANA BINTI

HADANAN@ABAS

980912-15-5010 ROSLIYA BINTI BARIK 01131623440 23

SUZLIANA BINTI SUALI

980419-15-5068 SUALI BIN TUAH 0168364252 24 WANI’MA BINTI BURHANUDDIN 980107-15-5034 JAMIAH

BINTI TAMIT 0128684885

(16)

1 ABIGAIL MOSUSI 981213125124 SpencerMosusi 0128365704

2 ALVIVIANAH ASSAN 980220125590 Assan Agurun 0128671240

3 ANWAR BIN ABDULLAH AZMAN 980113135099 Azman Bin Abdul Latip 0168808806

4 AQILAH ATHIRAH BINTI AZRI 980829155079 Azri binNayan 0145668228

5 DANIEL ZULKARNAIN B. MD AL-GHAFFAR

980829155079

Md Al-Ghaffar 016-4531927

6 ELNER VORNI BIUS 981222125206

Jalpa Lojuin 0138651965

7 FREDERICA JUSTINUS 980413126194 Justinus Majikon 0135480464

8 LIYANA BINTI ABDUL RAHMAN 980819155032

Rohanah Judin 0168204038

9 MEGANN APRIL KIOK 980430125492

Naomi Karen 0138640404

10 MOHAMAD NOOR PIUS HERI 980313155027

Asimah Ismail 0128242978

11 MOHAMMAD ADDIB BIN MOHAMAD YUSSUF

981110155013

Hindon binti Abdul Hamid 0195363226

12 MOHD AZMEY BIN DANAN 980311155031 Zaiton binti HjKhalidin 0168232219

13 MOHD NAJIB RABANI BIN MOHD. RIDHWAN

980201155049 RidhwanMohd 0138511113

(17)

14 MOHD RIDUAN BIN MOHD SAINY 981221155075 Mohd SainyBin A.Kadir 087416459

15 MOHD SYAHMI BIN MOHAMMAD NORMAN

981006155099 Mohammad Norman 0198818229

16 NEILY NURQASRINA BT SAZALI 980730155028 Siti Noriah btWahab 0178585344

17 NUR HANISYAH BINTI HASHIM 980208155068 Hashim bin Dahlan 0128981061

18 NUR NAJIHAH BT AHMAD 980104125796 Ahmad binAhim 0198228300

19 NURUL AFSARYNA BTE SENIN 980919155048 Norafi Lucy binti Jaibi 0128362989

20 SHAHRUL BIN SAMSYURI 980808155045 Asmah Lamit0128365476

11. PENUTUP

Akhir sekali,dengan kerjasama dan komitmen daripada pihak tuan,adalah diharapkan program ini dapat dilaksanakan dengan jayanya dan mencapai objektif serta matlamat yang telah digariskan.

Disediakan oleh,

...

(AZIZE MOHD YUSOPH)

Penyelaras,

Program Kembara Visual, Pra-U,

(18)

Sekolah Menengah Kebangsaan Labuan, W.P Labuan.

Disemak oleh,

...

(MAZRI BIN MOHD YUNUS)

Pengerusi Program Kembara Seni Visual Pra-U 2016, Sekolah Menengah Kebangsaan Labuan,

Peti Surat 81094, 87021,

W.P Labuan

Disahkan oleh,

...

(SAMINAN BIN SABTU)

Penolong Kanan Pra- U,

Sekolah Menengah Kebangsaan Labuan, Peti Surat 81094,

87021, W.P Labuan

Diluluskan oleh,

...

(ISMAIL BIN ABDULLAH)

Pengetua,

Sekolah Menengah Kebangsaan Labuan, Peti Surat 81094,

87021, W.P Labuan

Figur

Memperbarui...

Referensi

Memperbarui...

Related subjects :