3.5 “THREE-PART LESSON”
KEMENTERIAN PENDIDIKAN
MALAYSIA
PROGRAM TRANSFORMASI SEKOLAH TS25 2.0
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
• Membangunkan satu rancangan pengajaran yang berasaskan PA21
KRITERIA KEJAYAAN
• Menganalisis contoh contoh RPH yang diberi dan menyatakan elemen-elemen yang terdapat di dalam RPH tersebut.
• Memberi ulasan dan menulis perbandingan tentang 2 video PdP SK dan SMK
• Menulis dan mempamerkan three-part lesson Rancangan Pengajaran Harian berdasarkan OP dan KK dari Slot 1.
Aktiviti 1
Perancangan Berkesan
KENAPA MERANCANG?
AKTIVITI 1: Refleksi Perancangan Berkesan
Berikan respon anda terhadap penyataan di bawah:
Menurut penyelidikan di Universiti of Scranton:
Marcel Schwantes, Principal and founder, Leadership From the Core www.inc.com/marcel-schwantes/science-says-92-percent-of-people-dont-achieve-goals-heres-
how-the-other-8-perce.html
10 sebab Perancangan Gagal
1. Merancang kerana orang lain pun merancang.
2. Tidak faham persekitaran dan tidak fokus kepada hasil
3. Kurang komited
4. Tidak melibatkan orang yang betul
5. Menulis rancangan dan membiarkannya di atas meja
10 sebab Perancangan Gagal
6. Tidak mahu berubah
7. Orang yang salah mengetuai pengurusan
8. Tidak memberi perhatian kepada realiti, fakta dan andaian
9. Tiada akauntabiliti / “follow through”
10.Matlamat yang tidak realistik, tidak/ kurang fokus dan kurang sumber
https://www.forbes.com/sites/aileron/2011/11/30/10-reasons-why-strategic-plans- fail/2/#6f2e80556988
KENAPA MERANCANG?
• Memastikan kelancaran dan keberkesanan proses PdP
• Meramal iklim bilik darjah dan membuat persediaan langkah-langkah untuk
menanganinya
• Menentukan objektif pembelajaran
• Memilih jenis soalan yang sesuai serta mencabar untuk dikemukakan semasa pengajaran
Perancangan Efektif:
Berpusatkan murid
“Jika pelajar hendak mengambil
tanggungjawab untuk pembelajaran mereka sendiri, maka mereka perlu tahu:
• Apa yang mereka akan belajar;
• Kenapa mereka harus mempelajarinya terlebih dahulu; dan
• Bagaimana mereka akan tahu bila mereka telah berjaya.”
Perancangan Efektif….
• faktor utama yang memberi impak kepada kualiti
pengajaran dan pembelajaran. Ini adalah matlamat muktamad transformasi sekolah.
• membolehkan guru merancang keperluan
pembelajaran yang berbeza dan kemudian memberi setiap murid peluang terbaik atau satu pengalaman yang positif dan berjaya
• membolehkan guru menggabungkan kemahiran dan amalan baharu ke dalam pembelajaran mereka,
membolehkan pembangunan profesional dan motivasi tinggi.
2 Model Rancangan Pengajaran
Gagne’s Nine Events of Instruction
Madeline Hunter's Seven Step Lesson
Plan Mode
1. Gain attention
2. Inform learners of objectives 3. Stimulate recall of prior
learning
4. Present the stimulus
5. Provide “learning guidance 6. Elicit performance (practice) 7. Provide feedback
8. Assess performance 9. Enhance retention and
transfer
1. Gain attention
2. Inform learners of objectives 3. Stimulate recall of prior learning 4. Present the stimulus
5. Provide “learning guidance 6. Elicit performance (practice) 7. Provide feedback
8. Assess performance
9. Enhance retention and transfer
Gagne’s Nine Events of Instruction
Step 1. Review
Step 2. Anticipatory Set
Step 3. Objective
Step 4. Input and modeling
Step 5. Checking understanding
Step 6. Guided practice
Step 7. Independent practice
Madeline
Hunter's Seven Step Lesson Plan Model
Step 1. Review
Step 2. Anticipatory Set
Step 3. Objective
Step 4. Input and modeling
Step 5. Checking understanding
Step 6. Guided practice
Step 7. Independent practice
M. HUNTER’S GAGNE’S
1. Review
2. Anticipatory Set 3. Objective
4. Input and modeling
5. Checking understanding 6. Guided practice
7. Independent practice
1. Gain attention
2. Inform learners of objectives
3. Stimulate recall of prior learning
4. Present the stimulus
5. Provide “learning guidance 6. Elicit performance
(practice)
7. Provide feedback 8. Assess performance 9. Enhance retention and
transfer
RUMUSAN: MERANCANG PENGAJARAN
Hunter & Gagne
1. Permulaan (antipatory, gain attention, recall prior knowledge)
2. Objektif (Inform learners of objectives) 3. Pengajaran / Input (input n modelling,
present the stimulus, provide learning
guidance)
RUMUSAN: MERANCANG PENGAJARAN
Hunter & Gagne
4. Praktis (elicit performance, guided practice)
5. Semak pemahaman (checking
understanding, provide feedback, independent practice)
6. Penilaian (Assess performance, enhance
retention and transfer)
MAKLUMAT ASAS RPH
Mata Pelajaran: Tema:
Topik:
Kelas:
Masa:
Tarikh:
Hari :
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Rentasan Kurikulum :
Aspirasi Murid
Pengetahuan kemahiran
berfikir
Kemahiran memimpin
kemahiran Dwi bahasa
Etika dan kerohanian
Identiti Nasional Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan:
Konsep / Penbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Belajar/Sumber :
How Students learn…
explore
Show &
Share
connect
Reflect
practice
How Teachers teach…
After During Before
St Francis Xavier University, 2017
PEMULA/
INDUKSI
AKTIVITI UTAMA
AKTIVITI PENUTUP
Three-part Lesson
John A. Van de Walle, Ahli Matematik - Virginia Commonwealth University.
THREE-PART LESSON
Rangka Pengajaran Impak/Refleksi
Pemula (Starter)
Aktiviti untuk menarik minat murid
Memaklumkan kepada murid tentang OP dan
KK Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
Aktiviti Utama (Main Activities)
Penerangan kandungan pembelajaran
Contoh dan tunjuk cara
Peluang membuat latihan
Bimbingan dan maklum balas berterusan
Beri pelbagai gaya pembelajaran
Cabaran bersesuaian untuk semua murid
Peluang untuk belajar secara kolaboratif
Pentaksiran untuk pembelajaran (AFL)
Penutup(Plenary)
Aktiviti penutup
Tindakan susulan untuk murid (Students’ task to follow-up)
Pemulihan (Remedial)
Pengukuhan (reinforcement)
Pengayaan (Enrinchment)
Refleksi
Refleksi: Kajian dan penilaian pembelajaran
Akan datang :Kenalpasti langkah-langkah seterusnya
Aktiviti 2
Apa Pilihan Anda?
AKTIVITI 2 : APA PILIHAN ANDA?
Set induksi Pernahkah anda menggunakannya?
BHG 1 – AKTIVITI PEMULA / SET INDUKSI (STARTER – PART 1)
• Aktiviti untuk menarik minat murid.
• Bagaimanakah cara anda akan menarik minat murid dengan topik anda?
• Maklumkan kepada murid tentang objektif pembelajaran.
• Meransang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu / pengetahuan sedia ada.
KOMPONEN KEMAHIRAN AKTIVITI PEMULA/
SET INDUKSI
K1. MENARIK PERHATIAN
• Menggunakan nada suara untuk
memfokus minat
• Menggunakan bahan bantu mengajar
• Memperkenal sesuatu yang luar biasa/kreatif
• Menggunakan gerak isyarat badan dan kontak mata
K2. MEWUJUDKAN MOTIVASI
• Menunjukkan kemesraan dan
semangat yang tinggi
• Menggunakan teknik bercerita untuk
merangsang naluri ingin tahu
• Menggunakan
soalan/aktiviti yang mencabar minda
KOMPONEN KEMAHIRAN AKTIVITI PEMULA/
SET INDUKSI K3. PERKAITAN
KOGNITIF
• Mengaitkan dengan pengalaman lepas
• Mengaitkan dengan pengalaman baru
• Mengaitkan dengan peristiwa semasa
• Mengaitkan minat dan pengalaman murid
K4. MENSTRUKTUR
• Menyatakan had tugasan
• Menggunakan siri
soalan yang berkaitan
• Mencadangkan cara cara menjalankan tugasan
• Menyatakan tujuan aktiviti atau tugasan
BHG 2 - AKTIVITI UTAMA (MAIN ACTIVITIES – PART 2)
K1. PENYAMPAIAN ISI KANDUNGAN/
PENGAJARAN
K2. PRAKTIS
K3. PENYEMAKAN PEMAHAMAN
INPUT? PRAKTIS? SEMAK PEMAHAMAN?
• Berdasarkan stimulus ini, bagaimanakah ia boleh digunakan
untuk:
• K1? - input
• K2? – praktis
• K3? – semak pemahaman?
AKTIVITI PENUTUP PLENARY
• Guru BERTANYA murid tentang pembelajaran mereka
• Mesti merujuk/dikaitkan dengan Objektif Pembelajaran
• Memberitahu guru apa yang perlu diajar semula (sekiranya perlu)
• Memberi panduan untuk pengajaran akan datang
AKTIVITI PENUTUP
IDEA AKTIVITI PENUTUP PLENARY IDEAS
• Guru BERTANYA soalan-soalan yang selari dengan objektif pembelajaran.
• Menggunakan “exit ticket”:
• murid perlu menulis di atas sekeping kad apa yang dipelajari pada hari tersebut dan memberinya
kepada guru (semua murid perlu menulis sesuatu)
• Murid menulis soalan yang mereka inginkan jawapan untuk kelas berikutnya.
KERJA SUSULAN UNTUK MURID
• PEMULIHAN – MURID YANG LEMAH
• PENGUKUHAN – MURID YANG SEDERHANA
• PENGAYAAN – MURID YANG CEMERLANG
REFLEKSI
• Refleksi merupakan aktiviti mengkaji semula proses
keberkesanan pengajaran yang telah dilakukan melalui renungan dengan tujuan mempertingkatkan kemahiran guru.
• Mengenalpasti kekuatan dan kelemahan dalam pengajaran pembelajaran.
• Mengambil tindakan susulan untuk mempertingkatkan mutu pengajaran pembelajaran.
• Meningkatkan pengetahuan dan kemahiran perguruan.
CONTOH PENULISAN REFLEKSI
1. Pelajar/murid perlu lebih latihan berkaitan….
2. Ulangkaji topik ini dengan murid yang lemah.
3. Cari lebih banyak contoh ……… untuk membantu murid lebih memahami.
4. Perlu memikirkan kaedah lain untuk mengawal kebisingan.
5. 25 murid berjaya menguasai dan mencapai objektif pembelajaran hari ini.
Aktiviti 3: (Tool Kit 3.5.3 - 3.5.7) Perbandingan RPH
• Lihat contoh contoh RPH yang telah diedarkan
• Buat perbandingan terhadap contoh contoh yang diberi
• Lengkapkan Tool Kit 3.5.7
• Buat rumusan dan perbandingan terhadap 4 RPH tersebut
Aktiviti 4
TAYANGAN VIDEO
• Tonton 2 tayangan video PdP sekolah rendah dan sekolah menengah.
• Catatkan elemen-elemen RPH dan PA21
• Beri ulasan tentang pengajaran guru di dalam video yang telah anda tonton.
• Secara “Think-Pair-Share” banding dan bincangkan semua elemen pengajaran termasuklah KBAT, PA 21, Pentaksiran dan Gaya Pembelajaran yang terdapat di dalam 2 video tersebut.
Video SK
Video SMK
AKTIVITI 5: Menulis RPH
• Di atas kertas mahjung, lengkapkan RPH yang telah ada1 objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan
(daripada slot 1, aktiviti 6) dengan aktiviti-aktiviti PdP yang sesuai mengikut 3 bahagian pengajaran yang ditetapkan.
• Paparkan hasil tugasan anda di dinding.
• Jejak galeri – gunakan “2 Stars and a Wish” untuk
memberi komen terhadap hasil tugasan kumpulan lain.
TUGASAN untuk SLOT 3
1) Dalam kumpulan, pilih satu topik dari subjek
teras.(rujuk RPT yang anda diminta bawa dari sekolah)
2) Menggunakan kertas Mahjung / menggunakan aplikasi padlet, bina RPH yang lengkap
menggunakan format RPH sekolah transformasi (Tool Kit 3.5.8) dengan mengambil kira elemen- elemen yang telah anda pelajari dari hari
pertama.
• Effective Lesson Planning, Module 3 Leading Learning, Day 2 Sesi 3
• Brunn, P. (2010). The lesson planning handbook: essential strategies that inspire student thinking & learning. New York: Scholastic.
• Hunter, R., & Hunter, M. C. (2004). Madeline Hunter's Mastery teaching:
increasing instructional effectiveness in elementary and secondary schools. Thousand Oaks, CA: Corwin Press.
• Powell, L. (2016). A crash course in lesson planning:. Lexington, KY:
Miafn, LLC.
• Skowron, J., & Danielson, C. (2015). Powerful lesson planning: every teacher's guide to effective instruction. New York, NY: Skyhorse
Publishing.
• Allen, T. (n.d.). Tina Allen, University of Louisiana at Monroe. Diperolehi pada 18 Januari 2017, daripada
http://www.ulm.edu/~tallen/supervisors/ObservationTips(STUDENT%20 TEACHERS).pptx
• Ramblings of a Gifted Teacher. (n.d.). Diperolehi pada 17 Januari 2017, daripada https://ramblingsofagiftedteacher.wordpress.com/
RUJUKAN
• https://www.edutopia.org/blog/22-powerful- closure-activities-todd-finley
• https://twitter.com/mrs_vjacobson