SJKC KEPONG 1, KUALA LUMPUR RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas Bahasa Malaysia Tahun 3L
Tema/Tajuk Keluarga Kita – Unit 4 : Mesyuarat Hari Mesra Taman Bestari
Tarikh/Masa Selasa (26 Januari 2016) / 12:15 pagi – 01:15 tengah hari
Standard Kandungan 2.3 – Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. Standard
Pembelajaran 2.3.1 – Membaca kuat pelbagai jenis pola ayat dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. Objektif
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Membaca teks dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. Langkah 1
Set Induksi
1. Murid melihat gambar dalam petikan teks.
2. Guru mengaitkan cerita yang disampaikan murid dengan tajuk pelajaran hari ini – Mesyuarat Hari Mesra Taman Bestari.
Langkah 2 1. Murid membaca petikan teks. 2. Murid mencari makna perkataan. Langkah 3 1. Murid membaca secara individu .
2. Murid membaca kuat dalam setiap kumpulan.
Langkah 4 2.1. Murid memberi respons secara lisan terhadap petikan yang dibaca. Murid bersoal jawab dengan guru.
Penutup 1. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini. Sistem Bahasa Tatabahasa: Simpulan bahasa
Kosa kata: sumbangan
Pengisian Kurikulum
Ilmu: Pendidikan Moral Nilai: bekerjasama EMK:TMK: Visualiser Kreativiti dan inovasi : -Bahan Bantu Belajar Buku teks, bahan grafik
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas Bahasa Malaysia Tahun 3L
Tema/Tajuk Keluarga Kita – Unit 4 : Hari Mesra Taman Bestari
Tarikh/Masa Rabu (27 Januari 2016) / 10:45 pagi – 11:45 pagi Standard Kandungan 3.4- Menulis imlak dengan tepat.
Standard Pembelajaran
3.4.1- Menulis imlak frasa dan ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan awalan dan berimbuhan akhiran dengan tepat.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Mendengar dan mengambil imlak perkataan berimbuhan awalan dan akhiran yang dicetak berwarna merah dalam buku latihan.
Langkah 1 Set Induksi
1. Guru menayangkan teks petikan di dalam kelas. 2. Guru mengaitkan teks dengan pembelajaran hari ini.
Langkah 2 1.Murid membaca dan memahami isi penyampaian dalam teks.
Langkah 3 1.Murid mengujarkan perkataan berwarna merah yang terdapat di dalam teks dengan sebutan yang betul dan intonasi yang jelas. Langkah 4 1.Murid berbincang tentang faedah mengadakan hari keluarga.
Penutup
1. Murid menyatakan maksud ayat yang bercetak berwarna dengan bimbingan guru.
2. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini. Sistem Bahasa Tatabahasa: - imbuhan awlan dan akhiran
Kosa kata: mengusik
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Pendidikan Moral Nilai : Kasih sayang EMK :TMK : Visualiser
Kreativiti dan inovasi : - Peta pemikiran : Peta Alir Bahan Bantu Belajar Buku teks, Buku aktiviti, Bahan grafik.
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas Bahasa Malaysia Tahun 3L
Tema/Tajuk Keluarga Kita – Unit 4 : Majlis Hari Mesra Taman Bestari
Tarikh/Masa Khamis (28 Januari 2016) / 07:15 pagi – 08:15 pagi Standard Kandungan 5.1 – Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut
konteks. Standard
Pembelajaran 5.1.4– Memahami dan menggunakan kata kerja terbitan dengan betul mengikut konteks. Objektif
Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Membina ayat menggunakan kata kerja terbitan yang dicetak berwarna. Langkah 1
Set Induksi
1. Guru memaparkan gambar dan petikan teks.
2. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan gambar yang dipaparkan.
Langkah 2 1. Murid membaca dan memahami bahan grafik secara mekanis. 2. Murid menceritakan perkara yang dibaca.
Langkah 3 1. Murid membaca pelbagai pola ayat.
Langkah 4 1. Murid mengenal pasti kata kerja terbitan yang terdapat dalam petikan. 2. Murid membina ayat menggunakan kata kerja terbitan.
Penutup 1. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini. Sistem Bahasa Tatabahasa : Kata kerja terbitan
Kosa kata : memujuknya
Pengisian Kurikulum
Ilmu :
Nilai : Bekerjasama EMK :TMK : Visualiser Kreativiti dan inovasi : - Bahan Bantu Belajar Buku teks, Bahan grafik.
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas Bahasa Malaysia Tahun 3L
Tema/Tajuk Keluarga Kita – Unit 4 : Hari Mesra Taman Bestari
Tarikh/Masa Jumaat (29 Januari 2016) / 10:45 pagi – 11:45 pagi
Standard Kandungan 4.1 – Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur.
Standard Pembelajaran
4.1.2 – Menyebut dan memahami diksi lirik lagu dalam nyanyian secara didik hibur.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Menyebut dan menyanyi sambil beraksi mengikut lirik lagu. Langkah 1
Set Induksi
1. Murid membaca lirik lagu ”Jiran Bersatu”.
2. Guru mengaitkan lirik lagu dengan tajuk pembelajaran hari ini.
Langkah 2 1. Murid menyanyi sambil bertepuk tangan berdasarkan lirik lagu ”Jiran Bersatu”. Langkah 3 1. Murid mencari makna kata dalam lirik lagu.
Langkah 4
1. Murid bersoal jawab dengan guru.
2. Murid memberikan contoh laktiviti lain untuk mewujudkan semangat bekerjasama.
Penutup 1. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini. Sistem Bahasa Tatabahasa :
Kosa kata : berjiran
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Pendidikan Moral
Nilai : semangat kemasyarakatan EMK : TMK : Visualiser
Kreativiti dan inovasi :
-Bahan Bantu Belajar Buku teks, Buku aktiviti, bahan grafik
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan