RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
TARIKH/HARI: JUMAAT 3/14/2025 Mata pelajaran: Sains WAKTU/MASA: 0830 – 1000 Tingkatan: 1 Dedikasi Bilangan murid: /
TEMA/TOPIK/MODUL KAEDAH SAINTIFIK
TEMA PEMBELAJARAN 1.0 Pengenalan kepada penyiasatan saintifik STANDARD KANDUNGAN 1.4 Penggunaan alat pengukur, kejituan, kepersisan, kepekaan dan ralat STANDARD PEMBELAJARAN /
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran murid dapat;
1.4.1 menggunakan alat pengukur yang betul dan dengan cara yang betul, untuk mengukur dengan persis dan jitu kuantiti panjang, jisim, masa, suhu dan arus elektrik.
1.4.2 menggunakan alat pengukuran yang lebih jitu bagi membandingkan kejituan, kepersisan dan kepekaan dalam pengukuran.
1.4.3 menerangkan bagaimana mengatasi ralat sistematik dan ralat rawak.
1.4.4 menganggar panjang, luas, jisim atau isi padu sesuatu objek dengan membuat anggaran sebelum membuat pengukuran sebenar.
KRITERIA KEJAYAAN Pelajar berjaya mengukur dengan betul menggunakan dua radas di dalam makmal.
AKTIVITI PDP ENGAGE
1.
Guru mengemukakan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan.2.
Murid mengimbas kembali pelajaran lepas tentang unit S.I.3.
Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran hari ini.EXPLORE
4.
Guru menunjukkan radas di makmal yang kerap digunakan dalam eksperimen dan menerangkan tentang peraturan dan langkah keselamatan di makmal.5.
Dalam kumpulan, murid diberi appratus untuk berbincang kaedah membaca menggunakan radas tersebut.EXPLAIN
6.
Guru memurnikan pemahaman murid berkenaan kaedah pembacaan tersebut.ELABORATE
7.
Murid mentafsir dan menganalisis maklumat.8.
Murid membentangkan hasil di hadapan kelas.EVALUATE
9.
Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.10.
Murid melengkapkan latihan yang diberikan oleh guru bagi PBD secara bertulis.11.
Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.BAHAN BANTU MENGAJAR Buku Teks Sains Tingkatan 1, pen penanda, papan putih, buku tulis pelajar.
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Menilai
Menganalisis
REFLEKSI