RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
TARIKH/HARI: SELASA 3/19/2024 Mata pelajaran: Sains WAKTU/MASA: 1150 – 1320 Tingkatan: 1 Dedikasi Bilangan murid: /
TEMA/TOPIK/MODUL KAEDAH SAINTIFIK
TEMA PEMBELAJARAN 1.0 PENGENALAN KEPADA PENYIASATAN SAINTIFIK STANDARD KANDUNGAN 1.3 KUANTITI FIZIK DAN UNITNYA
STANDARD PEMBELAJARAN /
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pembelajaran murid dapat;
1.3.1 mengenal pasti dan menggunakan unit yang betul bagi kuantiti fizikal yang berbeza.
1.3.2 mengenal pasti maksud simbol dan nilai simbol bagi imbuhan yang digunakan dalam pengukuran.
1.3.3 menukar unit kuantiti asas iaitu jisim, panjang dan masa seperti gram kepada kilogram, sentimeter kepada meter, saat kepada jam dan sebaliknya.
1.3.4 mewajarkan kepentingan penggunaan unit S.I dalam kehidupan harian.
KRITERIA KEJAYAAN Pelajar berjaya menukarkan lima nilai jisim daripada kg kepada g.
AKTIVITI PDP ENGAGE
1.
Guru mengemukakan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan.2.
Guru menunjukkan gambar tentang ukuran yang digunakan dalam kehidupan seharian.3.
Murid bercerita tentang gambar tersebut dengan bimbingan.EXPLORE
4.
Guru menerangkan tentang cara mengukur kuantiti fizik panjang, jisim, masa, arus elektrik dan suhu. Ambil perhatian tentang nilai dan unit yang digunakan dalam spesifikasi dan label produk.EXPLAIN
5.
Guru memurnikan pemahaman murid berkenaan pengiraan dan pertukaran unit dengan memberikan contoh soalan dan memberi bimbingan berfokus.ELABORATE
6.
Murid mengumpul dan mentafsir data tentang simbol dan nilai simbol bagi awalan nano-, mikro, mili, centi, kilo, mega, giga7.
Murid membentangkan hasil di hadapan kelas.EVALUATE
8.
Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.9.
Murid melengkapkan latihan yang diberikan oleh guru bagi PBD secara bertulis.10.
Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.BAHAN BANTU MENGAJAR Buku Teks Sains Tingkatan 1, pen penanda, papan putih, buku tulis pelajar.
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS
TINGGI (KBAT) Menilai
Menganalisis
REFLEKSI