• Tidak ada hasil yang ditemukan

Аяз би ертегісі 2-сабақ

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2024

Membagikan "Аяз би ертегісі 2-сабақ"

Copied!
3
0
0

Teks penuh

(1)

Автор: Шауенова Эльмира Сапаровна Пән: Қазақ әдебиеті

Сынып: 6-сынып

Бөлім: Туған жерім-аялы алтын бесігім Тақырып: Аяз би ертегісі 2-сабақ

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

6.1.1.1. шығарма композициясындағы  белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау; 

6.3.1.1. шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру.  

Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар орындай алады:

Ертегі желісі бойынша сұрақ-жауапқа түсу арқылы эпизодтардың маңыздылығына негіздеме жасап, кейіпкерлердің іс-әрекетін талдайды

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Аяз би ертегісінде кездесетін кейіпкерлердің іс-әрекетін қомымша мәліметтерді пайдалана отырып өзара салыстыра алады

Кейбір оқушылар орындай алады:

Аяз би ертегісінің кейіпкерлері іс-әрекетінің тарихи және көркемдік құндылығына баға береді.

Тілдік мақсаттар: Оқушылар орындай алады:  Графикалық органайзерлер арқылы тапсырмаларды орындай алады.  

 Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Хан, мырза, уәзір, қарақоға, қырғауыл, тақсыр, сауысқан, шеңгел, біреудің қанын жүктемеу, ақиреттік дос, тақ, бай, бикеш, араз.

Тұжырым кестесін жазуға арналған пайдалы тіркестер: уәзірлердің іштарлығы, Жаманның даналығы, дандайсымау,ойшылдық

Талқылауға арналған сұрақтар:   Аяз бидің даналығын қандай оқиғалардан байқаймыз?  Хан неліктен Жаманды таққа лайық деп шешті?  

Күтілетін нәтиже: Оқушылар шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беруге үйренеді.

Бағалау критерийлері: Ертегідегі эпизодтардың маңыздылығына негіздеме жасай отырып, кейіпкерлерінің іс-әрекетін салыстыру арқылы құндылықтарына баға береді.

Құндылықтарды дарыту:

Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау;   Сабақ барысында айтылған адам бойындағы жақсы-жаман қасиеттерді анықтау арқылы ынтымақтастыққа баулу  

АКТ-ны қолдану дағдылары:

электрондық ресурстан тапсырмалар орындау

Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі, өзін-өзі тану

Бастапқы білім: Аяз би ертегісінде кездесетін жамандық және жақсылық қасиеттерді айтып өту

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы (5 минут)

Амандасу. 

Ширату жаттығуы:

Тапсырма: көрсетілген суреттегі оқиғаны баяндаңыз;  Алдында не болды, кейін не болды?  Топқа бөлу. Жамандық,жақсылық қасиеттер жазылған стикерлерді таңдау арқылы 2 топқа бөлу  

Image not found or type unknown

Стикерлер

(2)

Сабақкезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Сабақтың ортасы

(24 минут) 1-тапсырма.  Топтық жұмыс. Электрондық ресурстан аудионұсқаны тыңдап, сұрақтар құрастырыңыз.

1-топ. Ертегі желісі бойынша Кім? Не? Кімге? Қалай? Қашан? Қандай? деген сұрау есімдіктерін пайдаланып сұрақ және жауап құрастырыңыздар. 

2-топ.   Неге? Неліктен? Не үшін? Не себепті? Не мақсатпен? деген сұрау есімдіктерін пайдаланып сұрақ және жауап құрастырыңыздар.  

Жұппен жұмыс  2-тапсырма.  Оқулықты және қосымша мәліметтерді пайдалана отырып, ертегі кейіпкерлерінің іс-әрекетін салыстырыңыз. 

Ресурс және мәтін бойынша саралау: Энциклопедия ұсыну(құстар, шөптер)  Дискриптор:      Кейіпкерлерді тиімді таңдай алады.   Қосымша мәліметті пайдаланады 

Топпен жұмыс:  3- тапсырма. Кейіпкерлердің іс-әрекетін оқи отырып, тірек сөздерді пайдаланып өзіндік тұжырымдама жасаңыз  

Кейіпкердің іс-әрекеті Менің

тұжырымым Жаманның ханның атын сынап беруі

Хан уәзірлерінің Жаман мен хан арасын арандатуы Жаманның хан сайланғаннан кейін жыртық шапанын төрге іліп қоюы

https://bilimland.kz/kk/courses/qaz aq-adebieti/5-synyp/lesson/ayaz-bi- ertegisi

Саралау. Тірек сөздер:

уәзірлердің іштарлығы, Жаманның даналығы, дандайсымау,ойшылдық. 

Дескриптор:    Ойын тұжырымдай алады;   Тірек сөздерді орынды пайдалана алады;  

Сабақтың соңы (5 минут)

Bilim land сайтынан тест орындау.

 

https://bilimland.kz/kk/courses/qaz aq-adebieti/5-synyp/lesson/ayaz-bi- ertegisi

Рефлексия (5 минут)

Ең маңызды  Маңыздырақ 

Маңызды емес   "Маңызды аймақ" әдісі арқылы рефлексия жасау Үй тапсырмасы

(10)

Таңдаған кейіпкерге сауаттылық хат жазу Пәнаралық байланыс;

денсаулық және қауіпсіздік, АКТ- мен байланыс, құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)  Саралау –

оқушыға мейлінше қолдау

көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай

түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? 

(3)

Сабақкезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Тапсырмаларды

құрастыру барысында оқушылардың қажеттіліктерін ескеріп, 2- тапсырмада ресурс және мәтін бойынша саралау ұсындым. Ол үшін қосымша материал - энциклопедия ұсынуды жоспарладым.

Жұптық және топтық жұмыс түрлері арқылы оқушылар бір- біріне

көмектесіп, қалыптасады.3- тапсырмада топтық жұмыста Тұжырымдама кестесін толтыру үшін қабілетті оқушыларға ертегі оқиғасын өзі таңдауды ұсындым.

Барлық тапсырмалар мақсатқа жеткізеді.

Оқушылар бағалау критерийлері арқылы бағаланады. Сонымен қатар тапсырмада бағалау түрлері көрсетілген. 1-тапсырмада  бір-бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады, 2-тапсырмада дескриптор ұсынылады және жұптар бір-бірін «+,-,қызықты » әдісі арқылы бағалауды,3-

тапсырманы топтар бір-бірін «Сэндвич» әдісі арқылы бағалауды жоспарладым.        

Сабақта жазылым тапсырмалары арқылы

сөйлемдерді стильдік жағынан дұрыс байланыстыру,

орфографиялық нормаларды сақтап жазу арқылы қазақ тілі пәнімен, кейіпкер іс-әрекетін талдау кезінде өзін-өзі тану пәнімен пәнаралық байланыс жүргізілді.  Денсаулық, қауіпсіздік ережелері

сақталады.   Оқытуды жақсарту үшін АКТ тиімді қолданылады  Сабақтың өн бойында құрмет, ынтымақтастық құндылықтары жайлы пікірлер қарастырылады.

   

Referensi
