• Tidak ada hasil yang ditemukan

Ерлан Жүніс "Менің атым-Тәуелсіздік" өлеңі

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2024

Membagikan "Ерлан Жүніс "Менің атым-Тәуелсіздік" өлеңі"

Copied!
4
0
0

Teks penuh

(1)

Автор: ТУСУПОВА ТОРГЫН БЕКЕНОВНА Пән: Қазақ әдебиеті

Сынып: 6-сынып

Бөлім: Тәуелсіздік - қасиет тұнған ұлы ұғым

Тақырып: Ерлан Жүніс "Менің атым-Тәуелсіздік" өлеңі

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;

6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау;

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың барлығы орындай алады: Өлеңнің тақырыбы мен идеясын түсінеді, заман бейнесін түсінеді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Өлеңнің әлеуметтік-қоғамдық мәселелерді идеясы арқылы дұрыс анықтайды. Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: Өлеңдердің идеясын өз

көзқарасы негізінде жеткізеді  

Тілдік мақсаттар: Қажетті сөздік қор мен термин: тәуелсіздік, бақыт, алып, жанр,идея, Диалог және жазу үшін қажетті пайдалы тіркестер: алып қорғандар, бодан болу, еркіндік, империя, территориясы, нышандар    Күтілетін нәтиже: Тәуелсіздік ұғымын кеңінен ұғына отырып,  ұлтжанды болуға тәрбиеленеді.Өлеңді мәнерлеп оқуға,

теориялық талдауғы үйренеді.

Бағалау критерийлері: Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтай алады әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік- қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіре алады   

Құндылықтарды дарыту:

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау Қарым-қатынас жасау қабілеті Өзгелердің мәдениетіне құрметтпен қарау Жауапкершілік Денсаулық,достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету Өмір бойы оқуға дайын болу  

АКТ-ны қолдану дағдылары:

https://abai.kz/post/43017,презентация,

Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы, тіл,  Бастапқы білім: А.Алтай «Прописка» әңгімесі

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

(2)

Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал туғызу.

«Ішкі,сыртқы шеңбер комплимент» ойыны

Топқа бөлу «Герб», «Әнұран», «Көк байрақ» сөздері арқылы Топқа отырған соң

     

Image not found or type unknown

    Ой қозғау «Герб», «Әнұран», «Көк байрақ» сөздерінен не ұқтыңдар ?

Ықтимал жауап: Әр мемлекетттің ұлттық рәміздері болады. Рәміздер сол елдің

мемлекеттік белгісі.Тәуелсіз елдің нышандары осы –рәміздер. б

С.Тәуелсіз ел дегенді қалай түсінесіңдер ? Біздің еліміз тәуелсіздігін қашан

алды?

Image not found or type unknown

ҚБ. Ауызша марапаттау.

Ендеше ,балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы да ақын Е.Жүністің

«Менің атым –Тәуелсіздік» өлеңіне арналады.

Ақын тәуелсіздікті жырға қалай қосыпты тыңдап көрейік.

Image not found or type unknown

Аудио https://abai.kz/post/43017

Ерлан Жүніс «Менің атым -Тәуелсіздік» өлеңі тыңдалады.  

https://abai.kz/post/43017

(3)

Сабақтың ортасы

Image not found or type unknown

ЖЖ. 1-тапсырма

Шығарманың жанры , тақырыбы, идеясы не ? жанры тақырыбы идеясы Бағалау дескрипторы

Шығарма жанрын анықтайды

 Шығарманың тақырыбын айтады

 Идеясы берілген өлең жолдарын табады

 Өлең екенін дәлелдейді  Мысалы: Бұл шығарма – өлең, себебі белгілі-бір ұйқасқа құрылған, бірнеше шумақтан тұрады.

ҚБ: «Жақсы сұрақ негіздері» әдісімен       Image not found or type unknown

Ж.

2- тапсырма Өлең қалай ісер етті? Өлеңнен алған әсеріңді екі сөйлеммен жаз

--- ---

ҚБ. «Прогресс білдіру» әдісі   

С. 3- тапсырма Автор өлеңінде қайталанып келетін сөздердің мәні қандай?

Автор неліктен қайталайды? Ақынның айтары не? Алып қорғанның құлағанын көрдім, Небары алты жасымда, Алып тұлғалар жылағанын көрдім, Бастарын сүйеп ғасырға. Алып таулардың шайқалғанын көрдім, Алты жасымда соны ұқтым: Алып сөздерді айта алғанын көрдім, Ат төбеліндей халықтың. Алып кітаптар торыққанын көрдім,  

Көтерілген мәселе  Болашағы  Төнген қауіп   Менің түйгенім 

ҚБ: «Үлдірленген критерийлер» әдісімен

 

Image not found or type unknown

ТЖ«Тәуелсіздік - қасиет тұнған ұлы ұғым» шағын постер қорғау 

Image not found or type unknown

Топтық бағалау. Әр топ бір –бірін бағалайды.

ақ парақ, маркерлер

(4)

Сабақтың соңы

Image not found or type unknown

«Бір ауыз сөз» Оқушылар стикерлерге

сабақтан алған әсерлері туралы  жазып, оны тақтаға жапсырады   

стикерлер

Рефлексия Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып қалдырады

Referensi
