• Tidak ada hasil yang ditemukan

Жел энергетикасы.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2024

Membagikan "Жел энергетикасы."

Copied!
2
0
0

Teks penuh

(1)

Автор: Сабыкова Гульшат Кайроллаевна Пән: Қазақ тілі мен әдебиеті

Сынып: 6-сынып

Бөлім: Қуат көзін үнемдей білеміз бе?

Тақырып: Жел энергетикасы.

Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

6.1.5.1 - тірек сөздер, жетекші сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау 6.2.5.1 - коммуникативтік жағдаят бойынша диалогке қатысушылар өзара түсінісіп, ойларын толықтырып отыру  

Сабақтың мақсаты: Барлық оқушы диалогке қатысушылардың ойын толықтырады.

Көптеген оқушы есімдіктің түрлерін ажыратады.

Кейбір оқушылар тірек сөздердің көмегімен тыңдалған мәтіндегі негізгі ойды аңықтайды.  

Тілдік мақсаттар: Пәнге тән лексика мен терминология: жап-жарық, ылғи, жан, жылыт, жұмса.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: желдің маңызы, желді аймақ, зор энергия.  

Күтілетін нәтиже: Электр энергиясын үнемдеудің пайдасы, оның тиімді қолданудың жолдары туралы біледі. Мұғалім оқушының бастапқы білімін жетекші сұрақтар қою арқылы біле алады.

Бағалау критерийлері: Сұрақтарға жауап береді (1-тапсырма). Кестедегі сөздерді тауып, мәтін құрайды (2-тапсырма).

Дереккөздерге сүйеніп, Қазақстандағы желді аймақтарды анықтайды, дәптерге жазады (3- тапсырма). Суреттің сабақ тақырыбына қатысын болжап айтады (4-тапсырма).  

Көп нүктенің орнына тіре сөздерді қояды (5-тапсырма). Құрамында белгісіздік есімдігі бар мақал- мәтел, жұмбақтарды айтады (6-тапсырма).  

Құндылықтарды дарыту:

Бағалау Оқушыларға бағалау парақшасы таратылады. Топтық тапсырмалардың орындалу реті бойынша әр дұрыс жауапқа 5 балл қойылады.    

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Ғаламтор ресурсы  .     OnlinMektep  т.б.

Пәнаралық байланыс:

Бастапқы білім: Электр энергиясын үнемдеудің пайдасы, оның тиімді қолданудың жолдары туралы біледі. Мұғалім оқушының бастапқы білімін жетекші сұрақтар қою арқылы біле алады.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы Психологиялық ахуал қалыптастыру. Ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін оқушылар парталас достарымен қазақша амандасады.  Сәлем достым (амандасады)  Қалің қалай? (иықтарын қағады)  Қалай демалдың?

(құлақтарын тартады)  Мен сені сағындым! (қолдарын жүрекке қояды)  Қош келдің! (қолдарын жаяды)  Күніміз сәтті болсын! (құшақтайды) Қызығушылығын ояту. «Кумбизм» әдісін пайдаланып, оқушыларға тақырыпқа қатысты сұрақтар мен суреттер береді. Берілген сөздердің мағынасын анықтайды. Мәтіналды жұмыс. Мұғалім интерактивті

тақтадағы тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады, оқиды, оқушыларға қайталатады, сөздік дәптермен жұмыс жасатады. Сұрақтарға жауап береді (1-тапсырма). Кестедегі сөздерді тауып, мәтін құрайды (2-тапсырма). Дереккөздерге сүйеніп, Қазақстандағы желді аймақтарды анықтайды, дәптерге жазады (3-тапсырма). Суреттің сабақ тақырыбына қатысын болжап айтады (4-тапсырма). Тілдік бағдар.

Мұғалім оқушыларға өзіндік және болымсыздық есімдіктерін меңгертеді.

Грамматикалық тақырып туралы мағлұмат береді, мысалдар келтіреді. Көп нүктенің орнына тіре сөздерді қояды (5-тапсырма). Құрамында белгісіздік есімдігі бар мақал-мәтел, жұмбақтарды айтады (6-тапсырма).  

Таныстырылым  Тренинг жазылған парақшалар Кубиктер

Оқулық 

(2)

Сабақкезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Сабақтың ортасы Мәтінмен жұмыс. Мәтінмен жұмыс істеу негіздерін қалыптастыру үшін

оқулықтағы мәтіннің мазмұнын, тілдік ерекшеліктерін талдауға арналған тапсырмаларды орындатады. Мәтінді оқиды, конспект жазады, «Венн»

диаграммасын толтырады, мәтінді тыңдайды, ақпаратты мазмұндайды.

Сергіту сәті. Мұғалім оқушыларды сергіту үшін сазды әуенге билетеді.  

Оқулық, аудиотаспа, ватман немесе А4 парағы,

маркерлер, сурет, тақырыпқа қатысты фотолар Сазды әуен Ғаламтор ресурсы  

Сабақтың соңы «Ойшыл қалпақтар» әдісімен «Жел энергетикасы біздің өмірмізде» деген тақырыпта пікір білдіреді (11-тапсырма). Бағалау Оқушыларға бағалау парақшасы таратылады. Топтық тапсырмалардың орындалу реті бойынша әр дұрыс жауапқа 5 балл қойылады. Оқушы-ның аты-жөні «Пікірлер парағы» әдісі «Қызық суреттер» тәсілі «Фото-суреттер» әдісі «Кім жылдам?» ойыны Балл        

Оқулық Кесте        

Рефлексия Кері байланыс. Рефлесия парағы Сабақтағы жетістіктерім себептері Сабақтағы кемшіліктерім себептері Үйге тапсырма. Үй тапсырмасы ретінде оқулықтағы 8-тапсырма беріледі. Тапсырманың шарты, қалай орындалуы қажет екені түсіндіріледі.  

Referensi
