• Tidak ada hasil yang ditemukan

Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2024

Membagikan "Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу"

Copied!
2
0
0

Teks penuh

(1)

Автор: Нұрлан Мөлдір Нұрланқызы Пән: Биология

Сынып: 7-сынып

Бөлім: Микробиология және биотехнология

Тақырып: Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу: амебалық қантышқақ, фитофтороз, оба, күл, лейшмания, герпес

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.3.1-қарапайымдылар, бактериялар,саңырауқұлақтар, вирустармен туындайтын аурулардың ерекшеліктері мен алдын алу шараларын сипаттау.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың барлығы:-қарапайымдылар,бактериялар, саңырауқұлақтар мен вирустар арқылы таралатын ауруларды талдау

Оқушылардың басым көпшілігі:-жұқпалы ауруларының (фитофтороз, оба, күл, , герпес) себептерін, белгілерін сипаттау

Оқушылардың кейбірі: - жұқпалы аурулардан туындайтын (амебалық қантышқақ, фитофтороз, оба, күл, лейшмания, герпес) факторларды жіктеу  

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы.

(5 минут)

(С) Психологиялық ахуал: Оқушылар смайлик арқылы көңіл күйлерін көрсетеді Суреттер арқылы оқушылар топқа бөлінеді. 7 сыныпта алған білімдерін еске түсіре отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. Топқа бөлу: 1-топ қарапайымдылар 2-топ саңырауқұлақтар 3-топ бактериялар    

https://youtu.be/3xQII5oEJII https://youtu.be/Sc2n4q9a9bU http://www.microbiologyonline.o rg.uk/  

(2)

Сабақкезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар Сабақтың ортасы

(30 минут)

(Д) Миға шабуыл: Жаңа тақырып бойынша видеоролик көрсетіледі.

(Т) Видеороликті көрсетпес бұрын мынадай сұраққа жауап беруі керек....

Жұқпалы аурулардың қандай жолмен таралады?

(Жж) Видеороликтен жұқпалы аурулардың қалай таралуын талдай отыра алдын алу шараларын ұсынады.

Дескриптор - қарапайымдылар, бактериялар,саңырауқұлақтар мен вирустар арқылы таралатын ауруларды талдады ;

(Тж) Әр топқа әртүрлі жұқпалы аурулар туралы мәтін беріліп, постер жасау тапсырылады. «біреуі үйде, төртеуі қонақта» әдісі арқылы топтық жұмыс жасалады. Оқушылар жұқпалы аурулардың әр түрлерін топ ішінде талқылап, тапсырманы орындап болғаннан кейін, әр топтан бір адам қонаққа барып, түсіндіріп және жинақтау үшін, және басқалардың идеяларын анықтау үшін басқа топқа жіберіледі Сосын не білгенін айту үшін қонақ өз тобына қайта оралады.

1- топ амеба дизентериясы 2-топ тырысқақ ауруы 3-топ дифтерия қоздырушысы

Дескриптор - жұқпалы ауруларының (амеба дизентериясы,тырысқақ ауруы,дифтерия қоздырушысы,герпес қоздырушысы себептерін, белгілерін сипаттады. (ҚБ) Бас бармақ арқылы өз-өзін бағалайды.

( Ж ) 1. Қарапайымдылар, бактериялар, саңырауқұлақтар, вирустармен туындайтын ауруларды сәйкестендір .

Қарапайымдар туындататын аурулар:_____________

Саңырауқұлақтар туындататын аурулар:__________

Бактериялар туындататын аурулар:_______________

Вирустар қоздыратын: _________________________

А. Қантышқақ В.Фитофтороз С. Оба D.Күл E. Лейшмания F. Герпес (ҚБ) фигура арқылы оқушыларды бағалау

FILA әдіс арқылы жұқпалы аурулардан туындайтын факторларды жіктейді Факт (ақпарат айтады) Идея ( алдын алу шаралары) Сұрақ (таралу жолдары) Ақпарат (ақпаратты топтастырып,жіктейді)  

https://bilimland.kz/kk/courses/b iologiya-kk/adam-biologiyalyq- tur-retinde/ahzanyng-zheke- damuy/lesson/zhuqpaly-aurular

Сабақтың соңы (5 минут)

Бағалау: «Бағдаршам» әдісі Рефлексия: «Екі жұлдыз, бір тілек»  

Referensi
