• Tidak ada hasil yang ditemukan

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN Oleh : Risa Umami, S.Pd

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Membagikan "RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN Oleh : Risa Umami, S.Pd"

Copied!
11
0
0

Teks penuh

(1)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN Oleh : Risa Umami, S.Pd

Satuan Pendidikan : SMK Negeri 1 Mondokan Kelas/ Semester : XII/ Genap

Tema : Procedure Text

Sub Tema : Meminta dan memberi informasi terkait manual penggunaan teknologi dan kiat-kiat (tips)

Pembelajaran ke : 2

Alokasi waktu : 10 Menit A. TUJUAN PEMBELAJARAN

Melalui serangkaian kegiatan pembelajaran, peserta didik dapat:

1. Mengidentifikasi fungsi sosial, susunan teks, dan ciri kebahasaan yang terdapat dalam teks prosedur dengan sungguh-sungguh.

2. Membuat sebuah teks prosedur sederhana dengan memanfaatkan teknologi smartphone sesuai dengan kaidah kebahasaan pada teks prosedur dengan baik dan benar.

B. KEGIATAN PEMBELAJARAN Pendahuluan (3 menit)

➢ Guru mengucapkan salam, dan membimbing peserta didik untuk berdoa dan melakukan presensi

➢ Guru mereview pembelajaran pada pertemuan sebelumnya

➢ Guru menyampaikan tujuan dan manfaant mempelajari materi procedure text Inti (5 menit)

1. Orentasi peserta didik pada masalah

➢ Guru meminta peserta didik untuk menyaksikan tayangan video yang berkaitan dengan materi procedure text

Video: https://www.youtube.com/watch?v=BICZdYmCJpk

➢ Peserta didik memberikan tanggapan dari video yang ditayangkan dengan bantuan pertanyaan yang diberikan oleh guru

2. Mengorganisasikan peserta didik untuk belajar

➢ Guru meminta peserta didik untuk membuat kelompok, tiap-tiap kelompok terdiri dari 5-6 peserta didik

➢ Peserta didik diberikan Lembar Kerja Peserta Didik (LKPD) yang terkait dengan teks prosedur

➢ Guru mengarahkan peserta didik berdiskusi untuk membuat sebuah teks prosedur sederhana dari clue yang diberikan oleh guru berupa simbol sebuah icon aplikasi yang erat dalam kehidupan mereka sehari-hari dengan memperhatikan kaidah kebahasaan dalam procedure text (Goal/Purpose, Material, Steps/Methods)

3. Membimbing penyelidikan individu dan kelompok

➢ Peserta didik bersama anggota kelompoknya menghimpun informasi yang telah diperoleh untuk menyelesaikan tugas tentang teks prosedur

➢ Guru mendampingi peserta didik dalam berdiskusi kelompok dengan menanyakan

(2)

4. Mengembangkan dan menyajikan hasil karya

➢ Peserta didik bersama anggota kelompoknya mengaitkan informasi yang diperoleh dalam menyelesaikan tugas tentang teks prosedur

➢ Guru meminta setiap kelompok mempresentasikan hasil pekerjaan mereka.

5. Menganalisis dan mengevaluasi proses pemecahan masalah

➢ Guru mengevaluasi hasil diskusi kelompok dan memberikan kesimpulan yakni tentang konsep atau kaidah kebahasaan yang terdapat dalam teks prosedur

Penutup (2 menit)

➢ Guru dan peserta didik bersama-sama mengulas kembali materi yang sudah dipelajari terkait teks prosedur

➢ Guru memberikan tugas kepada peserta didik untuk memperdalam pemahaman mereka terkait teks prosedur (Quizizz)

➢ Guru dan peserta didik menutup kegiatan dengan berdoa.

C. PENILAIAN PEMBELAJARAN 1. Penilaian Sikap

Bentuk : Observasi 2. Penilaian Pengetahuan

Bentuk : Tes pilihan ganda (media pembelajaran Quizizz)

3. Penilaian ketrampilan

Bentuk : Keaktifan dalam berdikusi dan presentasi kelompok

Sragen, Juni 2022

Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Drs. Suyono, M.Pd Risa Umami, S.Pd

NIP.196802021994121008 NIP.198604192010012023b

(3)

LAMPIRAN

Video : https://www.youtube.com/watch?v=BICZdYmCJpk

Clue dan kemungkinan materi yang akan muncul bagi peserta didik:

1. HOW TO CREATE WHATSAPP ACCOUNT

2. HOW TO POST OUR PHOTOS/VIDEOS ON WHATSAPP 3. HOW TO USE WHATAPP WEB ON LAPTOP/PC

4. HOW TO ARCHIVE AND UNARCHIVE CHAT ON WHATSAPP 5. HOW TO HIDE WHATSAPP ONLINE STATUS AND BLUE TICK 6. HOW TO MAKE A GROUP ON WHATSAPP

7. HOW TO PIN CHAT ON WHATSAPP

8. HOW TO SHARE YOUR LOCATION ON WHATSAPP 9. HOW TO HIDE YOUR WHATSAPP STORY FROM SELECT

CONTACT

10. HOW TO SEND A DOCUMENT ON WHATSAPP 11. HOW TO SEND VOICE MESSAGES ON WHATSAPP 12. HOW TO CHANGE PROFIL PICTURE ON WHATSAPP 13. HOW TO CHANGE THEME WALLPAPER ON WHATSAPP

14. HOW TO SET ONLY ADMIN CAN SEND MASSAGE ON WHATSAPP GROUP

Tugas Individu

https://quizizz.com/admin/quiz/62bc45f9d9e52f001d59b3f3?source=quiz_page

(4)

D

D

NAME :

Procedure Text for CGP 10 Questions

CLASS : DATE :

1. How To Operate TV Instructions :

Last, if you want to turn off the television you can use the power button (4) First, Plug the cable television into electricity (2)

Wait untill the televison show the picture (6)

After that, press the power button to turn on the television (1) Set the volume use the remote or button volume (3)

Choose the channel that you want to watch use the button or the remote.

(5) arrange it to be a good step !

2 - 1 - 6 - 4 - 3 - 5 2 - 4 - 6 - 1 - 3 - 5 2 - 1 - 6 - 5 - 3 - 4 2 - 4 - 5 - 3 - 1 - 6

2. How To Call Person

If you want to call the other persons, follow the instructions below: Press the “power” button.

Search the name of the person that you want to call in contact list or press the number you want to call

Press the call button (green button)

Wait until the other accept your call Start the conversation.

Press the “Call Off” button to end the conversation (red button)

What we must do if we want to end the conversation ?

Press the call button Press the "power" button Press the green button Press the red button

(5)

D

D 3. How to download music from you tube

1. Find the artist whose song's you want to download. In the address bar at your browser, search the video's address.

2. Pop along to www.cljp consorter cc and use Ctrl-V to paste the clip's address into the Media URL to Download box.

3. Check on the kind of file you, want to create MP 3 offer the widest comp. ability.

4. Click on to continue and clip converter will check the URL and detect the video clip.

Give the song a file name and then click on start.

5. Clip converter will now do thing and present you with a download link. Simply click on that, find the song in your download folder and open it to hear the song.

"and open it to hear the song" The underlined word refers to ...

The song The download folder

The download link The clip converter

4. Follow these steps to upload your video to Youtube successfully:

· First, convert your video into a proper format accepted by Youtube such as AVI, 3GP, MP4, MPEG and save it to your computer

· Second, log in to your Youtube account

· Then find the upload button on the right side of the search bar and click it

· Click the “select files to upload” button and find that you want to add. After choosing the file click the Open button

· When the file is successfully uploaded, give it a title description. Remember that the details should give clear information.

When we can save any changes we made with our video?

After finishing our privacy setting When the video is successfully uploaded Before logging in to our youtube account Before giving details of the uploaded video

(6)

D

D

5. Follow these steps to upload your video to Youtube successfully:

· First, convert your video into a proper format accepted by Youtube such as AVI, 3GP, MP4, MPEG and save it to your computer

· Second, log in to your Youtube account

· Then find the upload button on the right side of the search bar and click it

· Click the “select files to upload” button and find that you want to add. After choosing the file click the Open button

· When the file is successfully uploaded, give it a title description. Remember that the details should give clear information.

What should we do before saving our video in computer?

Log in to our Youtube account Convert our video to the proper format Find the “upload button” on the screen Give a little and description to the video

6. Follow these steps to upload your video to Youtube successfully:

· First, convert your video into a proper format accepted by Youtube such as AVI, 3GP, MP4, MPEG and save it to your computer

· Second, log in to your Youtube account

· Then find the upload button on the right side of the search bar and click it

· Click the “select files to upload” button and find that you want to add. After choosing the file click the Open button

· When the file is successfully uploaded, give it a title description. Remember that the details should give clear information.

“… and save it to your computer”. The word “it” refers to …

Youtube MPEG

Format Video

7. How To Operate TV Instructions :

Last, if you want to turn off the television you can use the power button (4) First, Plug the cable television into electricity (2)

Wait untill the televison show the picture (6)

After that, press the power button to turn on the television (1) Set the volume use the remote or button volume (3)

Choose the channel that you want to watch use the button or the remote.

(5) arrange it to be a good step !

(7)

D

2 - 1 - 6 - 4 - 3 - 5 2 - 4 - 6 - 1 - 3 - 5 2 - 1 - 6 - 5 - 3 - 4 2 - 4 - 5 - 3 - 1 - 6

(8)

8. What is the function of procedure text?

To persuade the readers

To retell events for the purpose of informing or entertaining

To describe how something is accomplished through a sequence of action or step

To entertain the readers

9. How to save videos from Instagram First, open the Instagram app.

Second, open the story or video you want to save.

Third, tap its corresponding menu button (located in the lower right-hand corner, represented by 3 dots)

Next, when the pop-up menu appears, tap Save or Save Photo/Video.

Why does the writer write the text?

To tell the use of Instagram app To describe a video from Instagram To share the way to save videos

from Instagram

To tell how to create a video using Instagram

D

D

(9)

D 10. How to save videos from

Instagram First, open the Instagram app.

Second, open the story or video you want to save.

Third, tap its corresponding menu button (located in the lower right-hand corner, represented by 3 dots)

Next, when the pop-up menu appears, tap Save or Save Photo/Video. What is the last step?

Open the story or video Tap its corresponding menu button

Tap Save or Save Photo/Video. Share the foto / video

ANSWER KEY:

1. C 2. D 3. B 4. C 5. B 6. D 7. C 8. C 9. C 10. C

(10)

FORMAT DAN RUBLIK PENILAIAN Format Penilaian Sikap

Aspek

Nama Siswa

………….. ………….. ………. Nilai (Skor

yg diperoleh/

Skor Maks) x 10

Sangat Baik Baik Cukup Kurang Sangat Baik Baik Cukup Kurang Sangat Baik Baik Cukup Kurang

4 3 2 1 4 3 2 1 4 3 2 1

Rublik Penilaian Sikap Score

Aspect Sangat Baik Baik Cukup Kurang

Santun Selalu santun dalam

berkomunikasi

Kadang- kadang santun dalam

berkomunikasi

Jarang santun dalam

berkomunikasi

Tidak Pernah santun dalam berkomunikasi

Disiplin Selalu

menunjukkan sikap disiplin/

tertib

Kadang-kadang menunjukkan sikap disiplin/

tertib

Jarang menunjukkan sikap disiplin/

tertib

Tidak Pernah menunjukkan sikap disiplin/

tertib

Percaya diri Selalu

menunjukkan sikap percaya diri

Kadang-kadang menunjukkan sikap percaya diri

Jarang menunjukkan sikap percaya diri

Tidak Pernah menunjukkan sikap percaya diri

Tanggung

jawab Selalu

mengerjakan tugas baik individu maupun kelompok

Kadang-kadang mengerjakan tugas baik

individu maupun kelompok

Jarang

mengerjakan tugas baik individu maupun kelompok

Tidak Pernah mengerjakan baik individu

maupun kelompok

Kerjasama

Selalu mampu bekerjasama dengan baik

Kadang- kadang mampu bekerjasama

Jarang mampu bekerjasama

Tidak Pernah mampu bekerjasama

Format Penilaian Writing

Aspect Student’s name

Diction Grammar Unity

Score

(TotalScore/ 12) x 10

Great Good Fair Great Good Fair Great Good Fair

4 3 2 4 3 2 4 3 2

(11)

Rublik Penilaian Writing Score

Aspect Great Good Fair

Diction More than 75%

diction correct 50%-75% diction

correct Less than 50% diction correct

Grammar More than 75%

structures correct

50%-75% structures

correct Less than 50%

structures correct Unity More than 75%

sentences relevant 50%-75% sentences

relevant Less than 50%

sentences relevant

Format Penilaian Speaking Monolog/ Pidato/ Presentasi

Aspect Student’s name

Fluency Pronunciation Content

Score

(Total.Score/ 12) x 10

Great Good Fair Great Good Fair Great Good Fair

4 3 2 4 3 2 4 3 2

Scoring Rubric of Speaking: Monolog/ Pidato/ Presentasi

Score

Aspect Great Good Fair

Fluency Describe fluently

without stopping Describing less fluent with max. 3 hesitate

Describing less fluent with more than 3 hesitate

Pronounciation Intonation and spelling appropiately

Intonation and spelling

less appropiate with max. 3 hestitate

Intonation and spelling less appropiate with more than 3 hestitate

Content 5 – 6 sentences 3 – 4

sentences 1 – 2 sentences

Test tertulis Individu

SCORE:

Jumlah soal = 10 1 soal benar bernilai = 10 Penilaian = jawaban benar x 10

Referensi
