• Tidak ada hasil yang ditemukan

Rancangan Pengajaran Harian

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2018

Membagikan "Rancangan Pengajaran Harian"

Copied!
11
0
0

Teks penuh

(1)

Rancangan Pengajaran

Harian

DISEDIAKAN OLEH

:

1.

NORFARZILLA BINTI IDRIS

(2)

RANCANGAN PENGAJARAN

HARIAN

Bahasa Melayu Tahun 4

Tajuk : Keselamatan jalan Raya

Bahasa Melayu Tahun 4

Tajuk : Keselamatan jalan Raya

Objektif : Pada akhir pengajaran

dan pembelajaran murid dapat:-

1. Bercerita tentang keselamatan

semasa melintas jalan raya

dengan menggunakan 3

daripada 5 ayat yang

mengandungi wacana.

2. Bercerita dengan menggunakan

sebutan yang jelas dan intonasi

yang betul.

Objektif : Pada akhir pengajaran

dan pembelajaran murid dapat:-

1. Bercerita tentang keselamatan

semasa melintas jalan raya

dengan menggunakan 3

daripada 5 ayat yang

mengandungi wacana.

2. Bercerita dengan menggunakan

sebutan yang jelas dan intonasi

yang betul.

Standard

Kandungan

dan Standard

Pembelajaran

Set Induksi

Langkah 1

Langkah 2

(3)

Standard Kandungan

1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan

tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

Standard Pembelajaran

(4)

Berhati-hati di jalan raya

Tonton dan

nyanyi

beramai-ramai

mengikut

lirik yang di

paparkan.

(5)

1. Murid menceritakan perkara yang berlaku dalam gambar.

2. Secara berkumpulan, murid diminta menyenaraikan cara menjaga

keselamatan semasa melintas jalan. (Dalam bentuk peta minda).

(6)

Langkah 2

1. Murid dikehendaki mengisi tempat

kosong dalam dialog.

(7)

Pengayaan

Secara berkumpulan, murid akan

melakonkan watak yang terdapat dalam

Teks Dialog ”Ali budak nakal” yang telah

dilengkapkan tadi.

1. Pencerita

2. Pelakon

Pemulihan.

Murid di minta untuk

menyusun ayat

yang

diberikan bagi melengkapkan sebuah cerita.

(8)

Masa

5 minit

Kognitif

Soalan

1. Apakah yang kita pelajari pada hari ini?

2. Mengapa kita perlu menjaga keselamatan

diri.

(9)

  adik beradik

lintas

berhati-hati Sk.

Jelantong kenderaan motosikal sibuk

lalu lalang pelanggaran

berbahaya

Isi tempat kosong dengan jawapan yang telah disediakan.

Ali budak nakal.

Ammar dan Ali merupakan __________. Mereka berdua berasal dari keluarga yang sederhana. Umur kedua-duanya tidak jauh beza. Ammar berumur 12 tahun manakala Ali berumur 11 Tahun. Mereka bersekolah di___________. Sk Jelantong terletak disimpang jalan. Kawasan tersebut sangat _________. Setiap hari, mereka akan melalui jalan yang ___________ dengan _____________ sebelum sampai ke sekolah. Ibu sentiasa menasihati Ammar dan Ali supaya ____________ ketika melintas jalan. Bagi ibu, malang tidak berbau. Disebabkan itu dia sentiasa mengingatkan mereka berdua. Ibu tidak dapat menghantar kedua-duanya ke sekolah kerana ibunya menjaga adik bongsu mereka yang berumur 2 tahun. Manakala Ayah pula telah pergi bekerja seawal jam 5 pagi.

Ali : Abang, jum ______.

Ammar : Ali, masih banyak kereta yang __________. Kita tak boleh melintas jalan sesuka hati. Ali : Ala, kereta itu masih jauhlah abang.

Ammar : Jauh pada pandangan Ali, pada pandangan abang kereta tu hampir dengan kedudukan kita. Ali : Cepatlah bang, nanti aiskrim di kantin sekolah habis.

Ammar : Sekejap lagi ya Ali. Selepas _____________ ini lalu, kita lintas jalan ya. ( Bang ..kedengaran seorang budak di langgar kereta dari arah bertentangan)

Ammar : eh, mana Ali ni?

Ammar mula panik. Ketiadaan Ali dan bunyi ___________ menjadikannya begitu risau. Dia terus bergerak ke tempat kemalangan tersebut. Didapati adiknya Ali terbaring lemah, kakinya patah dilanggar oleh motosikal. Ali dihantar ke hospital oleh orang ramai.

(10)

  adik beradik

lintas

berhati-hati Sk.

Jelantong kenderaan motosikal sibuk

lalu lalang pelanggaran

berbahaya

Isi tempat kosong dengan jawapan yang telah disediakan.

Ali budak nakal.

Ammar dan Ali merupakan adik beradik. Mereka berdua berasal dari keluarga yang sederhana. Umur kedua-duanya tidak jauh beza. Ammar berumur 12 tahun manakala Ali berumur 11 Tahun. Mereka bersekolah di Sk Jelatong. Sk Jelantong terletak disimpang jalan. Kawasan tersebut sangat berbahaya. Setiap hari, mereka akan melalui jalan yang sibuk dengan kereta sebelum sampai ke sekolah. Ibu sentiasa menasihati Ammar dan Ali supaya berhati-hati ketika melintas jalan. Bagi ibu, malang tidak berbau. Disebabkan itu dia sentiasa mengingatkan mereka berdua. Ibu tidak dapat menghantar kedua-duanya ke sekolah kerana ibunya menjaga adik bongsu mereka yang berumur 2 tahun. Manakala Ayah pula telah pergi bekerja seawal jam 5 pagi.

Ali : Abang, jum lintas.

Ammar : Ali, masih banyak kereta yang lalu lalang. Kita tak boleh melintas jalan sesuka hati. Ali : Ala, kereta itu masih jauhlah abang.

Ammar : Jauh pada pandangan Ali, pada pandangan abang kereta tu hampir dengan kedudukan kita. Ali : Cepatlah bang, nanti aiskrim di kantin sekolah habis.

Ammar : Sekejap lagi ya Ali. Selepas motosikal itu lalu, kita lintas jalan ya. ( Bang ..kedengaran seorang budak di langgar kereta dari arah bertentangan) Ammar : eh, mana Ali ni?

Ammar mula panik. Ketiadaan Ali dan bunyi pelanggaran menjadikannya begitu risau. Dia terus bergerak ke tempat kemalangan tersebut. Didapati adiknya Ali terbaring lemah, kakinya patah dilanggar oleh motosikal. Ali dihantar ke hospital oleh orang ramai.

(11)

 

Ah Meng dan Ali telah berpakat untuk berlumba balik ke rumah. Namun itu tidak dipersetujui oleh Kumar.

Apabila berada pada jarak yang dekat, barulah Kumar dapat melihat perkara yang berlaku. Dia terkejut kerana

kemalangan dihadapannya melibatkan dua sahabatnya iaitu Ah Meng dan Ali.

Ah Meng dan Ali tetap meneruskan niat mereka berdua. Kumar hanya mampu memandang kedua-duanya berlalu begitu

sahaja.

Ali, Kumar dan Ah Meng menggunakan basikal untuk pulang ke rumah. Mereka pulang bersama-sama kerana jarak

rumah ketiga-tiga mereka tidak jauh antara satu sama lain.

Ah Meng dan Ali dalam keadaan cedera parah. Kedua-duanya dihantar ke hospital oleh orang ramai. Kumar pulang ke

rumah untuk memberitahu ayahnya dan juga menelefon ibu bapa kedua-dua sahabatnya itu.

Mereka bersama-sama pergi ke hospital untuk melihat keadaan Ah Meng dan Ali. Malangnya, apabila sampai di

hospital. Kedua-dua sahabatnya itu disahkan meninggal dunia akibat pendarahan di kepala.

Kumar menyesal kerana tidak mampu menghalang rakannya dari berlumba di jalan raya.

Di penghujung persimpangan, Kumar melihat ramai orang berkumpul. Dia merasa hairan kerana kawasan

tersebut merupakan laluan ke rumahnya.

Referensi
