Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Harian Sains Tingkatan 3
2018
Bab 1: Respirasi
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Respirasi
Objektif pembelajaran: Menganalisa mekanisme pernafasan manusia Hasil pembelajaran : Mengenal pasti struktur sistem respirasi manusia Aktiviti pembelajaran : Memerhati sistem respirasi manusia
(Aktiviti 1.1, PPPM: Band 2)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Respirasi
Objektif pembelajaran: Menganalisa mekanisme pernafasan manusia
Hasil pembelajaran : Memerihalkan proses menarik dan menghembus nafas Aktiviti pembelajaran : Membina model sistem respirasi menusia yang
berfungsi (Aktiviti 1.2 dan 1.3, PPPM: Band 3)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Respirasi
Objektif pembelajaran: Menganalisa mekanisme pernafasan manusia Hasil pembelajaran : Memerihalkan mekanisme pernafasan dan
memerihalkan resapan oksigen daripada alveoli ke dalam kapilari darah
Aktiviti pembelajaran : Memerhatikan perisian komputer tentang mekanisme pernafasan dan resapan oksigen daripada alveoli ke dalam kapilari darah (Aktiviti 1.4)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Respirasi
Objektif pembelajaran: Menyedari kepentingan sistem respirasi yang sihat Hasil pembelajaran : Menyenaraikan pelbagai bahan yang memudaratkan
sistem respirasi
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan kesan merokok kepada peparu (Peka Sains)
(Aktiviti 1.5, 1.6 dan 1.7, PPPM: Band 1, 4 & 6)
Bab 2: Peredaran darah dan pengangkutan
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Peredaran darah dan pengangkutan
Objektif pembelajaran: Memahami sistem pengangkutan dalam manusia Hasil pembelajaran : Mengenal pasti struktur jantung manusia dan
menyatakan fungsi jantung
Aktiviti pembelajaran : Memerhati model jantung manusia
(Aktiviti 2.1, PPPM: Band 2 & 4)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Peredaran darah dan pengangkutan
Objektif pembelajaran: Memahami sistem pengangkutan dalam manusia Hasil pembelajaran : Membanding dan membezakan struktur arteri, vena
dan kapilari
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk membanding dan membezakan stuktur arteri, vena dan kapilari
(Aktiviti 2.2)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Peredaran darah dan pengangkutan
Objektif pembelajaran: Memahami sistem pengangkutan dalam manusia Hasil pembelajaran : Mengilustrasikan laluan aliran darah dalam sistem
peredaran
Aktiviti pembelajaran : Memerhatikan model laluan aliran darah dalam sistem peredaran (Aktiviti 2.3, PPPM: Band 3)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Peredaran darah dan pengangkutan
Objektif pembelajaran: Menganalisa darah manusia Hasil pembelajaran : Menyatakan kumpulan darah
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan komponen darah (Aktiviti 2.4)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Peredaran darah dan pengangkutan
Objektif pembelajaran: Menganalisa darah manusia
Hasil pembelajaran : Memadankan kumpulan darah penderma kepada penerima
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan kesesuaian antara kumpulan darah penderma dengan penerima (Aktiviti 2.5 dan 2.6)
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Peredaran darah dan pengangkutan
Objektif pembelajaran: Menganalisa sistem pengangkutan dalam tumbuhan Hasil pembelajaran : Memerihalkan transpirasi
Aktiviti pembelajaran : Mengkaji epidermis sehelai daun di bawah mikroskop untuk mengenal pasti stomata
(Aktiviti 2.7, PPPM: Band 4)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Peredaran darah dan pengangkutan
Objektif pembelajaran: Menganalisa sistem pengangkutan dalam tumbuhan Hasil pembelajaran : Memerihalkan bagaimana faktor ini mempengaruhi
kadar transpirasi
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan eksperimen untuk mengkaji faktor yang mempengaruhi kadar transpirasi
(Aktiviti 2.8, PPPM: Band 4 & 5)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Peredaran darah dan pengangkutan
Objektif pembelajaran: Menganalisa sistem pengangkutan dalam tumbuhan Hasil pembelajaran : Mengenal pasti lokasi xilem dan floem dan fungsi
xilem
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengenal pasti lokasi xilem dan pengangkutan air dari akar ke daun melalui xilem (Aktiviti 2.9, PPPM: Band 4)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Peredaran darah dan pengangkutan
Objektif pembelajaran: Menganalisa sistem pengangkutan dalam tumbuhan Hasil pembelajaran : Memerihalkan fungsi floem
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktivti untuk mengkaji pengangkutan bahan makanan yang disintesiskan melalui floem ( Aktiviti 2.10, PPPM: Band 4)
Bab 3: Perkumuhan
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Perkumuhan
Objektif pembelajaran: Memahami perkumuhan manusia
Hasil pembelajaran : Menerangkan maksud perkumuhan dan organ perkumuhan
Aktiviti pembelajaran : Mengkaji model ginjal, kulit dan peparu
(Aktiviti 3.1, PPPM: Band 1, 2 & 3)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Perkumuhan
Objektif pembelajaran: Menganalisa sistem urinari dalam manusia Hasil pembelajaran : Mengenal pasti lokasi ginjal dan bahagian sistem
urinari yang lain dan fungsi setiap bahagian Aktiviti pembelajaran : Mengkaji model sistem urinari manusia
(Aktiviti 3.2 dan 3.3, PPPM: Band 2 & 4)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Perkumuhan
Objektif pembelajaran: Menganalisa perkumuhan dalam tumbuhan
Hasil pembelajaran : Memerihalkan cara tumbuhan menyingkirkan hasil perkumuhan
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang cara tumbuhan menyingkirkan hasil perkumuhan
(Aktiviti 3.4, PPPM: Band 1)
Refleksi :
Bab 4: Pembiakan
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Pembiakan
Objektif pembelajaran: Memahami pembiakan seks dan aseks
Hasil pembelajaran : Menyatakan jenis pembiakan termasuklah pelbagai cara pembiakan aseks
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan pelbagai jenis pembiakan termasuklah pelbagai cara pembiakan aseks
(Aktiviti 4.1, PPPM: Band 2 & 3)
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Pembiakan
Objektif pembelajaran: Memahami pembiakan seks dan aseks
Hasil pembelajaran : Membanding dan membezakan antara pembiakan seks dengan aseks
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk membanding dan membezakan antara pembiakan seks dengan aseks
(Aktiviti 4.2, PPPM: Band 3)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Pembiakan
Objektif pembelajaran: Menganalisa sistem pembiakan lelaki dan perempuan Hasil pembelajaran : Memerihalkan fungsi bagi bahagian yang berbeza
sistem pembiakan lelaki
Aktiviti pembelajaran : Memerhati transparensi tentang bahagian yang berbeza sistem pembiakan lelaki
(Aktiviti 4.3, PPPM: Band 1 & 3)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Pembiakan
Objektif pembelajaran: Menganalisa sistem pembiakan lelaki dan perempuan Hasil pembelajaran : (a) Memerihalkan fungsi bagi bahagian yang berbeza
sistem pembiakan perempuan
(b) Membanding dan membezakan antara gamet lelaki dengan wanita
Aktiviti pembelajaran : (a) Memerhati transparensi tentang bahagian yang berbeza sistem pembiakan perempuan
(Aktiviti 4.4, PPPM: Band 1 & 3)
(b) Membincangkan tetang perbezaan antara gamet lelaki dengan wanita (Aktiviti 4.4)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Pembiakan
Objektif pembelajaran: Menganalisa kitar haid Hasil pembelajaran : Memerihalkan kitar haid
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang haid dan kitar haid (Aktiviti 4.5, PPPM: Band 2)
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Pembiakan
Objektif pembelajaran: Menganalisa persenyawaan dan kehamilan
Hasil pembelajaran : Memerihalkan perkembangan zigot kepada embrio seterusnya menjadi fetus hingga kelahiran
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan perkembangan zigot kepada embrio seterusnya menjadi fetus hingga kelahiran
(Aktiviti 4.6, PPPM: Band 3)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Pembiakan
Objektif pembelajaran: Memahami kepentingan penjagagaan pranatal Hasil pembelajaran : (a) Menerangkan pentingnya mengelak daripada
mengambil bahan yang boleh memudaratkan fetus dan cara untuk mengatasi kemandulan
(b) Memerihalkan kaedah kawalan kehamilan
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan mengelak daripada mengambil bahan yang boleh memudaratkan fetus dan cara untuk
mengatasi kemandulan serta kaedah kawalan kehamilan (Aktiviti 4.7 dan 4.8)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Pembiakan
Objektif pembelajaran: Menganalisa sistem pembiakan seks tumbuhan berbunga
Hasil pembelajaran : Mengenal pasti fungsi bahagian yang berbeza pada bunga dalam pembiakan seks
Aktiviti pembelajaran : Meneliti bunga untuk mengenal pasti bahagian bunga (bunga raya) (Aktiviti 4.9, PPPM: Band 4)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Pembiakan
Objektif pembelajaran: Menganalisa sistem pembiakan seks tumbuhan berbunga
Hasil pembelajaran : Mengenal pasti gamet jantan dan betina Aktiviti pembelajaran : Menggunakan mikroskop untuk memerhati:
(a) keratan rentas dan keratan melintang ovari untuk mengenal pasti ovul
(b) butir debunga (Aktiviti 4.9, PPPM: Band 3)
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Pembiakan
Objektif pembelajaran: Menganalisa pendebungaan
Hasil pembelajaran : (a) Menghubungkait ciri bunga dengan agen pendebungaannya
(b) Membanding dan membezakan antara pendebungaan sendiri dengan pendebungaan kacuk
Aktiviti pembelajaran : (a) Membincangkan ciri bungan dengan agen pendebungaannya
(b) Menjalankan aktiviti untuk membanding dan membezakan antara pendebungaan sendiri dengan pendebungaan kacuk
(Aktiviti 4.10 dan 4.11, PPPM: Band 3 & 4)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Pembiakan
Objektif pembelajaran: Memahami perkembangan buah dan biji benih pada tumbuhan
Hasil pembelajaran : Mengenal pasti dan memerihalkan lokasi di mana berlakunya persenyawaan dalam bunga
Aktiviti pembelajaran : Menggunakan mikroskop untuk memerhati perkembangan salur butir debunga dalam larutan sukrosa pada peratusan yang berbeza (5% - 10%) (Aktiviti 4.12, PPPM: Band 4)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Pembiakan
Objektif pembelajaran: Mensintesis konsep percambahan biji benih
Hasil pembelajaran : Menerangkan struktur dan fungsi bahagian biji benih yang berbeza
Aktiviti pembelajaran : Membelah biji benih secara memanjang dan mengenal pasti strukturnya dengan menggunakan kanta tangan (Aktiviti 4.13, PPPM: Band 4)
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Pembiakan
Objektif pembelajaran: Mensintesis konsep percambahan biji benih
Hasil pembelajarab : Memerihalkan perubahan fizikal biji benih semasa percambahan
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk memerhati peringkat percambahan biji benih (Aktiviti 4.14)
Rerfleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Pembiakan
Objektif pembelajaran: Mensistesis konsep percambahan biji benih
Hasil pembelajaran : Merekabentuk eksperimen untuk mengkaji keadaan yang diperlukan untuk percambahan biji benih
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan eksperimen untuk mengkaji keadaan yang diperlukan untuk percambahan biji benih (Peka Sains) (Aktiviti 4.15, PPPM: Band 5)
Refleksi :
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Pembiakan
Objektif pembelajaran: Mengaplikasi pembiakan vegetatif dalam tumbuhan berbunga
Hasil pembelajaran : Mengelaskan tumbuhan berbunga berdasarkan bahagian yang boleh membiak secara vegetatif Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengelaskan tumbuhan
berbunga berdasarkan bahagian yang boleh membiak secara vegetatif (Aktiviti 4.16, PPPM: Band 4)
Refleksi :
Bab 5: Pertumbuhan
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Pertumbuhan
Objektif pembelajaran: Menganalisa pola pertumbuhan manusia Hasil pembelajaran : Menganalisa lengkuk pertumbuhan lelaki Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mentafsir lengkuk
pertumbuhan lelaki dan wanita daripada bayi kea lam dewasa (Aktiviti 5.1, PPPM: Band 2, 3 & 4)
Tema : Penyenggaraan dan kesinambungan hidup Bidang pembelajaran : Pertumbuhan
Objektif pembelajaran: Menganalisa pola pertumbuhan manusia
Hasil pembelajaran : Memerihalkan kesan pengambilan nutrisi ke atas pertumbuhan kanak-kanak
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan tentang kesan pengambilan nutrisi ke atas pertumbuhan kanak-kanak (Aktiviti 5.2)
Refleksi :
Bab 6: Tanah dan sumbernya
Tema : Jirim dalam alam Bidang pembelajaran : Tanah dan sumbernya
Objektif pembelajaran: Menganalisa kepelbagaian mineral dalam kerak Bumi Hasil pembelajaran : Memerihalkan sifat mineral
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan kerja lapangan untuk mengumpul pelbagai batu (mineral) di kawasan sekolaj dan mengenal pastinya dengan merujuk kepada sampel mineral di makmal (Aktiviti 6.1, PPPM: Band 2 & 3)
Refleksi :
Tema : Jirim dalam alam Bidang pembelajaran : Tanah dan sumbernya
Objektif pembelajaran: Menganalisa kepelbagaian mineral dalam kerak Bumi Hasil pembelajaran : Memerihalkan sifat mineral
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji sifat mineral (Aktiviti 6.2, PPPM: Band 4)
Refleksi :
Tema : Jirim dalam alam Bidang pembelajaran : Tanah dan sumbernya
Objektif pembelajaran: Memahami tindak balas antara logam dengan bukan logam
Hasil pembelajaran : Memerihalkan tindak balas antara logam dengan bukan logam
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan eksperimen untuk mengkaji tindak balas antara logam dengan bukan logam
(Aktiviti 6.3 dan 6.4, PPPM: Band 4 & 5)
Tema : Jirim dalam alam Bidang pembelajaran : Tanah dan sumbernya Objektif pembelajaran: Memahami sebatian silikon
Hasil pembelajaran : Menghubungkait sifat sebatian silikon dengan kestabilannya
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan eksperimen untuk mengkaji sifat sebatian silikon dengan kestabilannya (Peka Sains)
(Aktiviti 6.5 dan 6.6, PPPM: Band 1 & 3)
Refleksi :
Tema : Jirim dalam alam Bidang pembelajaran : Tanah dan sumbernya
Objektif pembelajaran: Menganalisa sebatian kalsium
Hasil pembelajaran : Memerihalkan sifat kalsium karbonat
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan eksperimen untuk mengkaji sifat kalsium karbonat (Peka Sains)
(Aktiviti 6.7, PPPM: Band 1 & 4) Refleksi :
Tema : Jirim dalam alam Bidang pembelajaran : Tanah dan sumbernya
Objektif pembelajaran: Menganalisa sebatian kalsium
Hasil pembelajaran : Memerihalkan pembentukan kalsium oksida dan kalsium hidroksida
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan eksperimen untuk mengkaji pembentukan kalsium oksida dan kalsium hidroksida
(Aktiviti 6.8 dan 6.9)
Refleksi :
Tema : Jirim dalam alam Bidang pembelajaran : Tanah dan sumbernya
Objektif pembelajaran: Menganalisa sumber bahan api semula jadi dan kepentingannya
Hasil pembelajaran : Memerihalkan pelbagai pecahan daripada penyulingan berperingkat petroleum
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan pelbagai pecahan daripada
penyulingan berperingkat petroleum dan kegunaannya (Aktiviti 6.10, 6.11 dan 6.12, PPPM: Band 1, 3, 4 & 6)
Bab 7: Keelektrikan
Tema : Tenaga dalam kehidupan Bidang pembelajaran : Keelektrikan
Objektif pembelajaran: Memahami elektrostatik
Hasil pembelajaran : Memerihalkan maksud elektrostatik dan cara mengesan cas elektrik statik
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan eksperimen untuk menghasilkan cas elektrik statik dalam bahan melalui geseran dan mengesannya menggunakan elektroskop
(Aktiviti 7.1)
Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan Bidang pembelajaran : Keelektrikan
Objektif pembelajaran: Memahami elektrostatik
Hasil pembelajaran : Menyatakan sifat cas elektrik statik
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan eksperimen untuk memerhatikan apa yang berlaku apabila dua objek yang sama atau
berlawanan cas diletakkan berdekatan antara satu sama lain (Aktiviti 7.2 dan 7.3, PPPM: Band 4)
Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan Bidang pembelajaran : Keelektrikan
Objektif pembelajaran: Memahami keelektrikan
Hasil pembelajaran : Menyatakan maksud keelektrikan
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk memerhatikan pengaliran arus elektrik menggunakan jana kuasa Van De Graff dan galvanometer
(Aktiviti 7.4 dan 7.5, PPPM: Band 2)
Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan Bidang pembelajaran : Keelektrikan
Objektif pembelajaran: Mengaplikasi kefahaman cara mengukur keelektrikan Hasil pembelajaran : Mengukur arus dan voltan
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan eksperimen untuk mengukur arus dan voltan (Aktiviti 7.6, PPPM: Band 1)
Tema : Tenaga dalam kehidupan Bidang pembelajaran : Keelektrikan
Objektif pembelajaran: Mensintesis hubungan antara arus, voltan dan rintangan Hasil pembelajaran : Merekabentuk eksperimen untuk mengkaji hubungan
antara rintangan dan arus
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan eksperimen untuk mengkaji hubungan antara rintangan dan arus
(Aktiviti 7.7 dan 7.8, PPPM: Band 5) Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan
Bidang pembelajaran : Keelektrikan
Objektif pembelajaran: Mensintesis hubungan antara arus, voltan dan rintangan Hasil pembelajaran : Merekabentuk eskperimen untuk mengkaji hubungan
antara rintangan, arus dan voltan
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan eksperimen untuk mengkaji hubungan antara rintangan, arus dan voltan
(Aktiviti 7.9, PPPM: Band 5)
Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan Bidang pembelajaran : Keelektrikan
Objektif pembelajaran: Mensintesis konsep litar selari dan litar bersiri
Hasil pembelajaran : Mengenal pasti komponen litar elektrik dan simbolnya serta membina satu litar yang lengkap
Aktiviti pembelajaran : Memadankan simbol pada litar elektrik dengan komponennya (Aktiviti 7.10)
Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan Bidang pembelajaran : Keelektrikan
Objektif pembelajaran: Menganalisa arus, voltan dan rintangan dalam satu litar bersiri
Hasil pembelajaran : Memerihalkan pengaliran arus melalui komponen dalam litar bersiri
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan eksperimen untuk mengkaji pengaliran arus melalui komponen melalui komponen dalam litar bersiri (Aktiviti 7.11, PPPM: Band 4)
Tema : Tenaga dalam kehidupan Bidang pembelajaran : Keelektrikan
Objektif pembelajaran: Menganalisa arus, voltan dan rintangan dalam satu litar selari
Hasil pembelajaran : Memerihalkan pengaliran arus melalui komponen dalam litar selari
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan eksperimen untuk mengkaji pengaliran arus melalui komponen melalui komponen dalam litar selari (Aktiviti 7.12, PPPM: Band 4)
Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan Bidang pembelajaran : Keelektrikan
Objektif pembelajaran: Memahami kemagnetan
Hasil pembelajaran : Melukiskan medan magnet dan arah medan magnet bagi magnet bar
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk melukiskan medan magnet dan arah medan magnet bagi magnet bar (Peka Sains) (Aktiviti 7.13, PPPM: Band 4)
Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan Bidang pembelajaran : Keelektrikan
Objektif pembelajaran: Memahami keelektromagnetan
Hasil pembelajaran : Menghubungkaitkan arus elektrik yang mengalir melalui konduktor dengan kemagnetan
Aktiviti pembelajaran : Menajalankan aktiviti untuk mengkaji hubungan antara arus elektrik yang mengalir melalui konduktor dengan kemagnetan (Aktiviti 7.14, PPPM: Band 4)
Refleksi :
Bab 8: Penjanaan elektrik
Tema : Tenaga dalam kehidupan Bidang pembelajaran : Penjanaan elektrik
Objektif pembelajaran: Memahami penjanaan tenaga elektrik
Hasil pembelajaran : Memerihalkan prinsip penjanaan tenaga elektrik Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji prinsip penjanaan
tenaga elektrik
Tema : Tenaga dalam kehidupan Bidang pembelajaran : Penjanaan elektrik Objektif pembelajaran: Memahami transformers
Hasil pembelajaran : Memerihalkan bagaimana transformer bekerja Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji bagaimana
transformer bekerja (Aktiviti 8.3, PPPM: Band 2 & 3)
Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan Bidang pembelajaran : Penjanaan elektrik
Objektif pembelajaran: Menganalisa penghantaran elektrik dan sistem pengagihan
Hasil pembelajaran : Menyusun mengikut urutan komponen dalam sistem penghantaran dan pengagihan elektrik
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan urutan komponen dalam sistem penghantaran dan pengagihan elektrik
(Aktiviti 8.4, PPPM: Band 3)
Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan Bidang pembelajaran : Penjanaan elektrik
Objektif pembelajaran: Memahami bekalan elektrik dan sistem pendawaian di rumah
Hasil pembelajaran : Memerihalkan fungsi pelbagai bahagian sistem pendawaian elektrik
Aktiviti pembelajaran : Membincangkan fungsi pelbagai bahagian sistem pendawaian elektrik (Aktiviti 8.5, PPPM: Band 3)
Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan
Bidang pembelajaran : Penjanaan elektrik
Objektif pembelajaran: Memahami bekalan elektrik dan sistem pendawaian di rumah
Hasil pembelajaran : Memerihalkan pendawaian plug 3-pin
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktivti untuk melengkapkan pendawaian plug 3-pin (Aktiviti 8.6, PPPM: Band 3)
Tema : Tenaga dalam kehidupan Bidang pembelajaran : Penjanaan elektrik
Objektif pembelajaran: Menganalisa kos penggunaan tenaga elektrik Hasil pembelajaran : Mengirakan jumlah arus yang mengalir melalui
peralatan elektrik dan kos penggunaan elektrik
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengira arus yang mengalir melalui peralatan elektrik dan kos penggunaan elektrik (Aktiviti 8.7 dan 8.8, PPPM: Band 3)
Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan
Bidang pembelajaran : Penjanaan elektrik
Objektif pembelajaran: Memahami fungsi fius dan wayar bumi Hasil pembelajaran : Memerihalkan fungsi fius dan wayar bumi
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk mengkaji kejadian litar pintas (Aktiviti 8.9, PPPM: Band 4)
Refleksi :
Tema : Tenaga dalam kehidupan
Bidang pembelajaran : Penjanaan elektrik
Objektif pembelajaran: Memahami fungsi fius dan wayar bumi
Hasil pembelajaran : Menentukan nilai fius yang sesuai bagi peralatan elektrik
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menentukan nilai fius yang sesuai bagi peralatan elektrik
(Aktiviti 8.10 dan 8.11, PPPM: Band 4)
Refleksi :
Bab 9: Bintang dan galaksi
Tema : Astronomi dan penerokaan angkasa lepas Bidang pembelajaran : Bintang dan galaksi
Objektif pembelajaran: Menganalisa Matahari
Hasil pembelajaran : Mengenal pasti struktur dan fenomena Matahari Aktiviti pembelajaran : Memerhati perisian komputer/slaid projektor tentang
struktur dan fenomena Matahari (Aktiviti 9.1, PPPM: Band 2 & 3)
Tema : Astronomi dan penerokaan angkasa lepas Bidang pembelajaran : Bintang dan galaksi
Objektif pembelajaran: Memahami bintang dan galaksi dalam alam semesta Hasil pembelajaran : Memerihalkan Galaksi Bima Sakti dan ciri-ciri bintang Aktiviti pembelajaran : Memerhati perisian komputer/slaid projektor tentang
Galaksi Bima Sakti dan bintang
(Aktiviti 9.2, 9.4 dan 9.5, PPPM: Band 3 & 6)
Refleksi :
Tema : Astronomi dan penerokaan angkasa lepas Bidang pembelajaran : Bintang dan galaksi
Objektif pembelajaran: Memahami bintang dan galaksi dalam alam semesta Hasil pembelajaran : Memerihalkan pembentukan dan kematian bintang Aktiviti pembelajaran : Memerhati perisian komputer/slaid projektor tentang
bintang dan pembentukan dan kematian bintang (Aktiviti 9.3, PPPM: Band 3)
Refleksi :
Bab 10: Penerokaan angkasa lepas
Tema : Astronomi dan penerokaan angkasa lepas Bidang pembelajaran : Bintang dan galaksi
Objektif pembelajaran: Memahami perkembangan dalam bidang astronomi dan penerokaan angkasa lepas
Hasil pembelajaran : Memerihalkan perkembangan dalam bidang astronomi Aktiviti pembelajaran : Memerhati perisian komputer/slaid projektor tentang
perkembangan dalam bidang astronomi
(Aktiviti 10.1, 10.2, 10.3 dan 10.4, PPPM: Band 3 & 4)