• Tidak ada hasil yang ditemukan

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN. Kelas : X AP/ 1 : Teks Deskriptif teks tempat wisata dan bagunan bersejarah : Menulis (writing skill)

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Membagikan "RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN. Kelas : X AP/ 1 : Teks Deskriptif teks tempat wisata dan bagunan bersejarah : Menulis (writing skill)"

Copied!
17
0
0

Teks penuh

(1)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Satuan Pendidikan : SMK N 5 Negara

Kelas : X AP/ 1

Tema : Teks Deskriptif teks tempat wisata dan bagunan bersejarah Keahlian : Menulis (writing skill)

Pembelajaran : 1 (satu) Alokasi Waktu : 10 Menit

A. Tujuan Pembelajaran

- Peserta didik mampu menganalisis makna teks deskritif terkait dengan tempat wisata dan bagunan bersejarah.

- Peserta didik mempersentasikan hasil diskusi kelompoknya sehingga peserta didik dapat mengembangkan sikap saling menghargai, kerja sama dan peduli serta meningkatkan kemampuan befikir kritis, komunikatif , kolaboratif, kreatif dengan benar dalam menulis descriptive text.

B. Indikator Pencapaian Kompetensi

3.4.1 Peserta didik menganalisis makna teks deskritif terkait dengan tempat wisata dan bagunan bersejarah.

4.4.1 Peserta didik mempersentasikan hasil diskusi kelompoknya sehingga peserta didik dapat mengembangkan sikap saling menghargai, kerja sama dan peduli serta meningkatkan kemampuan befikir kritis, komunikatif , kolaboratif, kreatif dengan benar dalam descriptive text.

C. Materi Pembelajaran

Descriptive text Describe a tourist destination and historical place.

Generic structure Identification: contain the introduction of a place or object in detail.

Description to describe all information about tourist destination and historical place.

Purpose of Descriptive text To describe a particular place in specific.

(2)

Language Feature of Descriptive Text

Specific participant: has a particular object, is not shared and unique (only one). For example, Bandengan beach, my house, Borobudur temple.

The use of the adjective (an adjective) to clarify the noun, for example, a beautiful beach.

The use of simple present tense: The sentence pattern used is simple present because it tells the fact of the object described.

Action verb: verbs that show an activity (for example, run, sleep, walk, cut, etc.

Link resource about descriptive about a place and historical place

Video

https://www.youtube.com/watch?v=N7-gniIB0Ls Slide Presentasi

https://www.canva.com/design/DAE- bJy0rU0/hv_3TW07cl-

F1cptQGILig/view?utm_content=DAE-

bJy0rU0&utm_campaign=designshare&utm_medium=lin k&utm_source=publishsharelink.

D. Metode Pembelajaran : Comparative learning E. Kegiatan Pembelajaran

Kegiatan Deskripsi Alokasi

Waktu Kegiatan

pendahuluan

1. Guru mengawali pembelajaran dengan mengucapkan salam dan mengajak berdoa

2. Guru mempersiapkan kelas dan memeriksa kehadiran

3. Guru memberikan brainstorming tentang materi pembelajaran yang akan diajarkan

4. Guru melalukan apersepsi dengan menyakan hubungan antara materi sebelumnya dengan materi yang akan dibahas.

2 Menit

(3)

Kegiatan inti

Fase 1

Menyampaikan tujuan dan motivasi peserta didik 1. Guru Menjelaskan tujuan pembelajaran

2. Guru memotivasi peserta didik dengan menyampaikan pentingnya mempelajari materi pembelajaran

6 Menit

Fase 2

Menyajikan informasi

1. Guru menampilkan beberapa gambar tentang descriptive text (tempat wisata dan tempat berbersejarah).

2. Peserta didik menganalisis contoh text descriptive text yang diberikan dari tujuan, struktur teks dan language melalui gambar beserta yang ditunjukan oleh guru.

Fase 3

Mengorganisasi peserta didik dalam kelompok belajar 1. Peserta didik dibentuk dalam beberapa kelompok yang terdiri

dari 4 – 5 orang untuk mendiskusikan , mengumpulkan informasi dan mempresentasikan dan saling bertukar informasi mengenai gambaran teks descriptive text

2. Peserta didik menganalisis berbagai macam referensi terkait tentang descriptive text tentang tempat wisata dan tempat berserjarah secara berkelompok.

Fase 4

Membimbing kelompok berkerja dan belajar

1. Peserta didik berdiskusi menemukan fungsi sosial, struktur teks dan unsur kebahasaan descriptive text tentang tempat wisata dan bagunan bersejarahdidampingi oleh guru.

2. Peserta didik mempersentasikan hasil kerja kelompoknya atau individu secara klasikal dan mengemukakan pendapat atas presentasi yang dilakukan kemudian ditanggapi kembali oleh kelompok atau individu yang mempresetasikan.

Fase Evaluasi

(4)

1. Guru dan peserta didik membuat evaluasi tentang hal – hal telah dipelajari terkait tujuan, sturktur teks dan language features descriptive text tentang tempat wisata dan bagunan bersejarah sesuai dengan konteks penggunaanya.

2. Peserta didik kemudian diberi kesempatan untuk menyakan kembali hal – hal yang belum dipahami.

Kegiatan Penutup

Penutup

1. Guru bersama peserta didik menyimpulkan materi pembelajaran

2. Guru dan peserta didik melakukan refleksi.

3. Guru menyampaikan materi dan penugasan pada pertemuan berikutnya

4. Guru memberikan REWARD (Penghargaan) kepada kelompok terbaik yang telah melaksanakan presentasi.

5. Guru menutup pembelajaran dengan mengucapkan salam.

2 Menit

F. Penilain Pembelajaran

Teknik Penilian Intrumen Penjelasan

Penilaian sikap Observasi Menekankan pada kedisiplinan peserta didik dalam mengikuti kegiatan pembelajaran dengan melakukan Absensi/Presensi di setiap pertemuan.

Penilian Pengetahuan Laporan tugas kelompok

Menekankan pada kemampuan peserta didik dalam menyelesaikan soal-soal terkait “fungsi sosial, struktur teks, dan unsur kebahasaan beberapa teks deskriptif dan melaksanakan Tugas kelompok (presentasi) serta melaporkannya

Penilaian Keterampilan Writing Menekankan pada hasil

(5)
(6)

LAMPIRAN

A. Rubrik Penilaian Sikap

Satuan Pendidikan : SMK N 5 Negara

Kelas : X AP/ 1

Tema : Teks Deskriptif teks tempat wisata dan tempat berbersejarah Keterampilan : Menulis (writing skill)

Pembelajaran : 1 (satu)

1. Penilian Observasi

Penilaian observasi berdasarkan pengamatan sikap dan perilaku peserta didik sehari-hari, baik terkait dalam proses pembelajaran maupun secara umum. Pengamatan langsung dilakukan oleh guru. Berikut contoh instrumen penilaian sikap.

K e K

Keterangan

BS Bekerja Sama

KR Kritis

KO Komunikatif

KS Kreatif

Catatan

100 - 85 Sangat Baik 84 - 75 Baik

74 – 60 Cukup 60 > Kurang

No Nama Siswa Aspek prilaku yang dinilai Jumlah Skor

Skor Sikap

Nilai

BS KR KO KF

1 Ayu Kristina 80 80 89 82 331 83 B

(7)

B. Rubrik penilaian Pengetahuan Penilaian presentasi

No Aspek Penilaian Baik Kurang Baik

1 Organisasi presentasi (pengantar, isi, kesimpulan)

2 Isi presentasi

3 Koherensi dan kelancaran berbahasa 4 Penyajian (tatapan, ekspresi wajah,

bahasa tubuh) 5 Tata Bahasa

Skor dicapai

Skor Maksimum 10

Penilaian Keterampilan Menulis Descriptive text

No Aspek dinilai Kriteria Skor 1- 5

1 Keaslian Penulisan Sangat original 5

Original 4

Cukup original 3

Kurang original 2

Tidak original 1

2 Kesesuaian isi dengan judul Isi sangat sesuai dengan judul

5

Isi sesuai dengan judul 4

Isi cukup sesuai dengan judul

3

Isi kurang sesuai dengan judul

2

Isi tidak sesuai dengan judul

1

(8)

3 Keruntuhan Teks Keruntutan teks sangat tepat

5

Keruntutan teks tepat 4 Keruntutan teks cukup

tepat

3

Keruntutan teks kurang tepat

2

Keruntutan teks tidak tepat 1

4 Pilihan Kosakata Pilihan kosakata sangat tepat

5

Pilihan kosakata tepat 4 Pilihan kosakata cukup

tepat

3

Pilihan kosakata kurang tepat

2

Pilihan kosakata tidak tepat

1

5 Pilihan tata bahasa Pilihan tata bahasa sangat tepat

5

Pilihan tata bahasa tepat 4

Pilihan tata bahasa cukup tepat

3

Pilihan tata bahasa kurang tepat

2

Pilihan tata bahasa tidak tepat

1

6 Penulisan Kosakata Penulisan kosakata sangat tepat

5

(9)

Penulisan kosakata tepat 4 Penulisan kosakata cukup tepat

3

Penulisan kosakata kurang tepat

2

Penulisan kosakata tidak tepat

1

7 Kerapihan Tulisan Tulisan rapi dan mudah terbaca

5

Tulisan tidak rapi dan tidak mudah terbaca

4

Tulisan tidak rapi dan sulit terbaca

3

Tulisan tidak rapi dan tidak terbaca

2

C. Komptensi Inti, Komptensi Dasar dan Ipk

Komptensi Inti Kompetensi dasar IPK

Pengetahuan

3. Memahami, menerapkan, menganalisis pengetahuan faktual, konseptual, prosedural berdasarkan rasa ingin tahunya tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya, dan humaniora dengan wawasan kemanusiaan, kebangsaan, kenegaraan, dan peradaban terkait penyebab fenomena dan kejadian, serta menerapkan

3.4 Menganalisi fungsi sosial, kebahasaan beberapa teks deskriptif lisan dan tulis dengan terkait tempat wisata dan bangunan bersejarah terkenal, pendek dan sederhana, sesuai dengan penggunaannya

3.4.1 Peserta didik menganalisis makna teks deskritif terkait dengan tempat wisata dan bagunan bersejarah

(10)

pengetahuan prosedural pada bidang kajian yang spesifik sesuai dengan bakat dan minatnya untuk memecahkan masalah

4. Mengolah, menalar, dan menyaji dalam ranah konkret dan ranah abstrak terkait dengan pengembangan dari yang dipelajarinya di sekolah secara mandiri, dan mampu menggunakan metoda sesuai kaidah keilmuan

4.4 Mempersentasikan hasil tulisan descriptive text tentang tempat wisata dan bangunan bersejarah melalui diskusi kelompok.

4.4.1 Peserta didik mempersentasikan hasil diskusi kelompoknya

sehingga peserta

didik dapat

mengembangkan sikap saling menghargai, kerja sama dan peduli serta meningkatkan kemampuan befikir kritis, komunikatif , kolaboratif, kreatif dengan benar dalam descriptive text

D. Kegiatan pembelajaran dan materi a. Brainstorming

Gambar 1

(11)

Gambar 2

(12)

Gambar 3

Aktivitas kedua

Menganalisis contoh descriptive text

Kintamani Lovina Beach Lempuyang temple

Identification Identification Identification Kintamani is a famous

tourist place because this area owns the beautiful panorama and it is encircled by the cold atmosphere. Kintamani as one of Famous Bali Places of Interest It is located in Kintamani sub district, Bangli Regency as well as about 50 km from Denpasar Town. Or, it can take 2 hours by car or motorcycle.

Lovina Beach is officially located in Kalibukbuk area and covering some countryside like Pemaron, Tukad Mungga, Anturan

and Kalibukbuk

countryside. Kalibugbug countryside itself is located in Buleleng sub district, meanwhile the Kaliasem and Temukus countryside are located in Banjar sub district where it both of them are belong to Buleleng regency. The

Pura Lempuyang Temple located in east Bali within the highlands of Mount Lempuyang which is easily accessible from any areas of Bali. The distance around 89 kms from Denpasar Ngurah Rai International Airport, or 2 hours 45 minutes by car and drive to the east via Jl. Prof. Dr. Ida Bagus Mantra.

(13)

eastern countryside is called Pemaron about 5 Km west of Singaraja, and the western countryside is Temukus about 12 Km west of Singaraja

Description Description Description

Kintamani is beautifully place to see at the day time around 10:00 am until 15:00 pm. We can see the entire the area during the Kintamani will arrive in the day time. It because, they can enjoy the panorama or enjoy the lunch in the local restaurant with lake vie beautiful view. This a perfect place for tourists merge their lunch in this restaurant while seeing the panorama. This place is one of several options include full day tours, half day tours, Bali tour packages etc

Lovina Beach is one of the famous tourist places in north part of Bali which own beautiful of calm sea water, blackish chromatic sand and the sea with its dolphin. One of the favorite fascinations in Lovina is dolphin watching tour. Hundreds of dolphins can be seen in the morning time around 1 km offshore, lot of habitat dolphin inside of the sea, and best time to see dolphin is in early morning. We can see the dolphin attractions in this place like jumping t is not fail to draw if the tourist has the time to see the sunset here. Lovina area is also supported by the number of tourism

The view from the temple is very beautiful, as you will see an amazing panorama of Mount Agung. The beautiful forest around the temple is known as the lungs of the island of Bali.

To reach the temple Lempuyang, you pass the road with lots of turns and climbs. To reach the main temple, we have to climb more than 1,500 steps.

The scenery along the way to the temple is very beautiful and tourists get to enjoy the refreshing cool air of the forest.

A very unique fact is that one does not feel the clothes getting wet even when we pass through the clouds around us. A Pelinggih named Tirta Pingit (Secret) is located between the clumps of bamboo that grow on the top of Pura Luhur Lempuyang. There are only 3

(14)

fascination which is can be reached from this location.

Places of interests around Lovina are Hot Water Banjar, Wihara Budha (Buddies shrine), Gigit Waterfall and some countryside exist around the location

groves of bamboo that grow in that place. From the clump of bamboo, the Pemangku (Priest) of Pura Tirta Lempuyang Luhur gets Tirta (Holy Water). And then gives it to pemedek (people who perform the ceremony or prayer) as well as tourists who pray

Tugas menganalisis descriptive text

Aktivitas ketiga mempresentasikan hasil diskusi tentang descriptive text.

Gambar 1

Banjar hot spring

Identification Result

Topic Lovina Beach

Social Function Lovina Beach is one of the famous tourist places in north part of Bali

Present tense We can see the dolphin attractions in this place

Adverbial The tourist has the time to see the sunset here

(15)

Gambar 2

Brahma Vihara Arama

Gambar 3 Kuta Beach

Banjar Hot Water Spring Brahma Vihara Arama Kuta Beach

Identification Identification Identification

Banjar Hot Water Spring is progressively recognized to be a place of interest in north of Bali or a tourist destination in Singaraja Bali. Now this place visited by tourists from local and Foreign countries. Banjar Hot Water Spring is located in Banjar Countryside, Banjar sub district and Singaraja Regency.

It is about 1,5 Km from Banjar

Brahma Vihara Arama is the biggest Buddhist monastery of Bali, situated up in the hilly land of Banjar village, only 1.5km from the so called Holy Hot Spring of Banjar. It was opened in 1970; Brahma Vihara Arama covers a hectare of hillside, with a number of meditation rooms, libraries, beautiful gardens, and an impressive miniature of the

Kuta is one of beautiful beaches in Bali. Kuta beach is located in Badung regency. It is close to the Ngurah Rai airport and is about 9 km from Denpasar.

Kuta is a beach that is very popular both in Indonesia and international. In Kuta beach, there are a variety of facilities including accommodation, restaurant, bar, as well as a very

(16)

or 24 Km from Singaraja Town.

To reach the Hot Water location in Banjar, we can use the motor vehicle through the main road with good condition and passing the Balinese Village with unique culture life.

largest Buddhist archaeological site of the world, Borobudur, on its highest location

famous spots in the world.

Description Description Description

There are three hot water pools in Banjar Hot Springs. The first hot water pool is at the top level, this pool has a width of 1.5 meters with a pool length of 12 meters. In the first pool there are 8 showers of hot water with a depth of 1 meter. Meanwhile, the second hot water pool is below the first pool level. The second pool has a length of 12 meters and a pool width of 10 meters. The second pool is the widest of the three pools here.

The third hot spring pool is in the west of the second pool and separated from the other ponds.

There is a shower in the third pool and a shower height of approximately 3 meters. The pool is not deep, only as deep as an adult's waist and the drop water is more often used by visitors to massage the back of the back.

The monastery is around 20 kilo meters drive from Singaraja town,the capital town of Buleleng, north Bali and around 10 kilo meters from the main beach resort of Lovina. Inside the front office there are Buddhist calendars, posters, and printed shirts portraying the landmark, available for visitors. Another gate has stairs lined with guardian statues, where each step marked with aspects from Buddhist ‘eightfold path of enlightenment’. Its name, given by the late founding father of the monastery, Bhante Giri, consists of three words: Brahma, Vihara and Arama, which when the words are combined, they mean

‘a place for self-cultivation’.

There are some tall pine trees, trimmed lawns, well-maintained flower gardens that add up to the sense of peaceful atmosphere you

In Kuta beach, you will see a lot of tourists with a variety of activities in which they live.

The usual tourist will take the time for sunbathing, kite flying, playing volleyball, walking around, and playing beach soccer. This is a beach that is very crowded every day. The activity in Kuta beach is not only takes place during the day, but also in the night. Various types of pubs and restaurants provide night hours for visitors so they can enjoy a meal and entertainment throughout the night. The night life at Kuta beach starts at 23:00. When you visit Kuta beach, then you do not have to worry with the

existing system of

accommodation. In the vicinity of Kuta beach, there are many types of hotels and resorts that provide you with an

(17)

Banjar Hot Water Spring is progressively recognized to be a place of interest in north of Bali or a tourist destination in Singaraja Bali.

can enjoy here accommodation budget ranging

from the lowest to the highest.

Kuta Beach is a beach that is highly recommended for you. In addition to oaring the natural beauty, the environment around it also gives a classy facility

Identification Result

Topic Banjar Hot

Social Function we can use the motor vehicle through the main road with good condition and passing the Balinese Village with unique culture life

The second pool is the widest of the three pools here Present tense The pool is not deep, only as deep as an adult's waist and

the drop water is more often used by visitors to massage the back of the back.

Adverbial Banjar Hot Water Spring is progressively recognized to be a place of interest in north of Bali or a tourist destination in Singaraja Bali.

Gambar

Gambar 3  Kuta Beach

Referensi
