• Tidak ada hasil yang ditemukan

RPP Kelas 3 B. Sunda Semester 1

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2017

Membagikan "RPP Kelas 3 B. Sunda Semester 1"

Copied!
16
0
0

Teks penuh

(1)

Alokasi Waktu : 4 x 35

Standar Kompetensi :

3.3 Mampu membaca, memahami, serta menangga berbagai bentuk dan jenis Wacana tulis dengan membaca intensif, membaca nyaring serta

membaca puisi.

Kompetensi Dasar

3.3.1. Membaca dalam hati ( membaca intensif ).

Indikator

 Neangan harrti kecap- kecap penting tina eta bacaan.  Ngalengkapan kalimah ku jawaban nu larap/ luyu.

 Ngajawab pananya nu eusina aya patalina jeung bacaan .  Nyindekkaeun eusi wacana.

 Nyieun ringkasan tina eusi wacana.

Tujuan Pembelajaran

 Siswa dapat menyebutkan sinonim dari kata-kata penting dalam bacaan.  Siswa dapat melengkapi kalimat dengan jawaban yang sesuai.

 Siswa dapat menjawab pertanyaan dari bacaan.  Siswa dapat membuat ringkasan dari isi bacaan.

Materi Pokok

Teks Basajan.

Metoda Pembelajaran

 Ceramah  Tanya jawab.  Pemberian tugas

Langkah-langkah Pembelajaran

A. Kegiatan Awal.

 Berdoa, mempersiapkan, materi ajar.  Apersepsi.

B. Kegiatan Inti

 Siswa maca wacana nu geus disadiakeun dina jero hate.

 Nuliskeun kecap-kecap penting tina wacana sarta neangan harti kecap.

(2)

 Ngajawab pananya ngenaan eusi bacaan.  Nyieun ringkesan tina eta bacaan. C. Kegiatan Akhir.

 Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.  Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber

 Teks wacana.

 Buku pelajaran penerbit geger Sunten.

Penilaian

(3)

Alokasi Wakto : 8 x 35

Standar Kompetensi :

3.4. Mampu mengungkapkan fikiran, perasaan, dan keinginan secara tertulis dengan menulis kalimat berita , kalimat tanya, kalima perintah, kalimat luas, dan menulis paragraf denagn memperhatikan ejaan dan tanda baca.

Kompetensi Dasar

3.4.3 Menulis kalimat tanya.

Indikator

 Nyebutkeun kecap-kecap pananya.

 Ngagunakeun kalimah pananya keur babaturan jeung keur saluhureun kalawan merenah.

 Nanya babaturan atawa kasaluhureun ngagunakeun pilihan kecap nu merenah.

 Nuliskeun kalimah pananya nu ngagunakeun kecap pananya ngenaan sabab musabab, waktu jeung tempat.

Tujuan Pembelajaran

 Siswa dapat menggunakan kalimat tanya yang ditujukan kepada teman dan orang lain yang lebih tua dengan menggunakan kaliamt yang benar.

Materi Pokok

Kalimah Pananya.

Metoda Pembelajaran

 Ceramah  Diskusi  Tanya jawab.  Pemberian tugas

Langkah-langkah Pembelajaran

A. Kegiatan Awal.

(4)

B. Kegiatan Inti

 Maca paguneman nu eusina ngenaan kalimah-kalimah pananya.  Ngagunemkeun eta wacana jeung jeung babaturan sabangku bari

make lentog nu bener.

 Nuliskeun kecap-kecap pananya.

 Nyieun kalimah pananya jeung babaturan atawa jang kasaluhureun make basa nu merenah.

 Ngedalkeun kalimah pananya jang babaturan atawa kasaluhureun.

C. Kegiatan Akhir.

 Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.  Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber

 Teks guneman.

 Buku pelajaran penerbit geger Sunten.

Penilaian

(5)

Alokasi Wakto : 4 x 35

Standar Kompetensi :

3.1 Mampu menyimak, memahami, serta menanggapi berbagai jenis wacana lisan, tentang bahasan kesehatan dan kebersihan, cerita binatang dan kakawihan.

Kompetensi Dasar

3.1.1. Menyimak bahasan tentang kesehatan dan makanan.

Indikator

 Ngaregepkeun pedaran ngenaan kabersihan lingkungan.  Nyebutkeun rupa-rupa penyakit.

 Nuliskeun jenis-jenis kabersihan jeung kasehatan lingkungan.  Nyieun ringkesan tina eta pedaran.

 Nyaritakeun deui eusi eta pedaran.

Tujuan Pembelajaran

 Siswa dapat menyimak uraian tentang lingkungan.  Siswa dapat menyebutkan macam-macam penyakit.

 Sioswa dapat menyebutkan jenis-jenis kebersihan dan kesehatan lingkungan.

 Siswa dapat membuat ringkasan dan tanggapan terhadap isi dari uraian tersebut.

 Siswa dapat menceritakan kembali isi dari uraian tersebut.

Materi Pokok

Pedaran Ngenaan Kasehaan.

Metoda Pembelajaran

 Ceramah  Tanya jawab.  Pemberian tugas

Langkah-langkah Pembelajaran

(6)

 Mempersiapkan, materi ajar, memerikasa PR.  Apersepsi.

B. Kegiatan Inti

 Maca pedaran ngenaan kabersihan lingkungan.

 Ngajawab pananya nu aya patalina jeung kabersihan lingkungan.  Ngelompokkeun jenis-jenis kabersihan jeung kasehatan lingkungan .  Ngaringkeus eusi pedaran.

 Nyieun tanggapan kana eta pedaran.

C. Kegiatan Akhir.

 Pemberian tugas tentang membuat kliping tentang kesehatan dan jenis penyakit..

Alat dan Sumber

 Teks pedaran  Gambar-gambar

 Buku pelajaran penerbit geger Sunten.

Penilaian

Teknik : Tertulis. Bentuk : Isian

(7)

Alokasi Wakto : 4 x 35

Standar Kompetensi :

3.4 Mampu membaca, memahami, serta menangga berbagai bentuk dan jenis wacana tulis dengan membaca intensif, membaca nyaring serta membaca puisi.

Kompetensi Dasar

3.3.2 Membaca Nyaring..

Indikator

 Maca bedas kalawan lafal jeung lentomh anu merenah.  Ngajawab penanya nu aya patalina jeung eusi bacaan.  Ngalengkepan bacaan ku kecap-kecap anu merenah.

Tujuan Pembelajaran

 Siswa dapat membaca nyaring dengan lafal dan intonasi yang benar  Siswa dapat menjawab pertanyaan tentang isi bacaan.

 Siswa dapat melengkapi suatu bacaan dengan kat-kata.

Materi Pokok

Maca Bedas.

Metoda Pembelajaran

 Ceramah  Demontrasi  Tanya jawab.  Pemberian tugas

Langkah-langkah Pembelajaran

A Kegiatan Awal.

 Mengumpulkan tugas.  Apersepsi.

(8)

 Maca hiji wacana pondok bari dibarengan kusora nu bedas.  Ngalakukeun latihan maca make sora nu bedas.

 Ngajawab pananya anu aya patalina jeung eta wacana.

 Ngalengkepan bacaan kana bagian-bagian bacaan nu can leungkep.  Ngedalkeun kalimah pananya jang babaturan atawa kasaluhureun.

C. Kegiatan Akhir.

 Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.  Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber

 Teks wacana

 Buku pelajaran penerbit geger Sunten.

Penilaian

(9)

Alokasi Wakto : 4 x 35

Standar Kompetensi :

3.4 Mampu mengungkapkan fikiran, perasaan, dan keinginan secara tertulis dengan menulis kalimat berita , kalimat tanya, kalima perintah, kalimat luas, dan menulis paragraf denagn memperhatikan ejaan dan tanda baca.

Kompetensi Dasar

3.4.1. Menulis Kalimat Berita

Indikator

 Nyieun catetan penting ngenaan wawaran atawa ceramah.  Nuliskeun kalimah wawaran.

 Nyebutkeun ciri-ciri kalimah wawaran.  Nyieun laporan tina wawaran atau ceramah.

Tujuan Pembelajaran

 Siswa dapat membuat kalimat berita

 Siswa dapat menuliskan ciri-ciri kalimat berita.  Siswa dapat mambuat laporan dari suatu berita.

Materi Pokok

Nulis kalimah wawaran

Metoda Pembelajaran

 Ceramah  Tanya jawab.  Pemberian tugas

Langkah-langkah Pembelajaran

A. Kegiatan Awal.

(10)

B. Kegiatan Inti

 Nitenan bacaan nu eusina ngenaan wawaran hiji hal.  Nyatet hal-hal penting tina eta wawaran .

 Nuliskeun kalimah wawaran.

 Nyebutkeun conto-conto ciri-ciri kalimah wawaran.  Nyieun hiji laporan.

C. Kegiatan Akhir.

 Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.  Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber

 Teks wacana

 Buku pelajaran penerbit geger Sunten.  Koran, majalah.

Penilaian

(11)

Alokasi Wakto : 4 x 35

Standar Kompetensi :

3.2 Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara lisan, dalam menyapa, menceritakan gamber seri, bercakap-cakap dan meyakinkan teman..

Kompetensi Dasar

3.2..2 Menceritakan gambar seri.

Indokator

 Nyusun gambar kalawan puguh entep seureuhna.

 Ngajelaskeun eusi hiji-hijina gambar nu geus disadiakeun  Nerangkeun eusi gambar sacara gembleng.

 Nyieun hiji karangan nu eusina tina penjelasan gambar seri.

Tujuan Pembelajaran

 Siswa dapat membuat suatu karangan yang diambil dari susunan gambar seri sehingga menjadi suatu cerita yang utuh.

Materi Pokok

Gambar seri.

Metoda Pembelajaran

 Ceramah  Tanya jawab.

Langkah-langkah Pembelajaran

A. Kegiatan Awal.

(12)

B. Kegiatan Inti

 Nengetan gambar nu geus disadiakeun.  Nyieun kalimah tina unggal gambar.  Ngajelaskeun eusi tina hiji-hijina gambar.

 Nyaritaankeun gambar ku kalimah nu basajan sarta puguh entep seureuhna.

C. Kegiatan Akhir.

 Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.  Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber

 Teks wacana

 Buku pelajaran penerbit geger Sunten.

Penilaian

(13)

Alokasi Wakto : 4 x 35

Standar Kompetensi :

3.2. Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara lisan, dalam menyapa, menceritakan gamber seri, bercakap-cakap dan meyakinkan teman..

Kompetensi Dasar

3.2.3 Bercakap-cakap tentang jenis – jenis binatang.

Indokator

 Nyebutkeun sasatoan nu gede jeung sasatoan nu leutik.  Ngabedakeun antara sato galak jeung sato nu lindeuk.

 Ngelompokkeun mana nu ka asup sato di darat, di cai jeung sato nu hiber.

 Nyebutkeun warna, suku, bulu, jeung kadaharan eta sasatoan.

Tujuan Pembelajaran

 Siswa dapat menyebutkan binatang yang besar dan yang kecil.  Siswa dapat membedakan binatang buas dan jinak.

 Siswa dapat mengelompokkan jenis binatang di darat, di air dan udara.  Siswa dapat menyebutkan warna, kaki, bulu dan makanan binatang –

binatang tersebut.

Materi Pokok

Percakapan ( Paguneman )

(14)

 Ceramah  Diskusi  Tanya jawab.

Langkah-langkah Pembelajaran

A. Kegiatan Awal.

c. Pembentukan kelompok. d. Apersepsi.

B. Kegiatan Inti

 Tiap kelompok maca paguneman kahirupan sato.  Ngabedakeun antara sato nu galak jeung nu lindek.

 Ngelompokkeun sato nu hirup di darat, di cai, jeung nu hiber.

C. Kegiatan Akhir.

 Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.  Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber

 Teks percakapan

 Buku pelajaran penerbit geger Sunten.  Gambar yang menunjang materi.

Penilaian

 Tes lisan

(15)

Alokasi Wakto : 4 x 35

Standar Kompetensi :

3.4. Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara tertulis dengan menuliskan kalimat berita, tanya , perintah, kalimat luas dan menulis paragraf.

Kompetensi Dasar

3.4.2.Menulis kalimat luas..

Indokator

 Nyusun kalimah tunggal anu diwuwuhan ku rupa-rupa obyek jeung katerangan.

 Nulis kalimah tunggal tunggal kalawan ngagunakeun tanda baca anu bener.

 Nyieun kalimah jembar tina kalimat tunggal.

Tujuan Pembelajaran

 Siswa dapat menyusun kalimat tunggal yang terdiri dari obyek dan keterangan.

 Siswa dapat menuliskan kalimat tunggal yang menggunakan tanda baca yang benar.

 Siswa dapat membuat kalimat luas.

Materi Pokok

(16)

Metoda Pembelajaran

 Ceramah  Tanya jawab.  Pemberian tugas.

Langkah-langkah Pembelajaran

A Kegiatan Awal.

Pembentukan kelompok. Apersepsi.

B. Kegiatan Inti

 Nitenan sababaraha kalimah mana nu kaasup kalimah tunggal jeung nu kaasup kalimah jembar.

 Ngalengkepan kalimah jembar ku kecap atawa kalimah tunggal.  Nyieun kalimah jembar ku kecap atawa kalimah tunggal.

C. Kegiatan Akhir.

 Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber

 Buku pelajaran penerbit geger Sunten.

Penilaian

 Tes lisan

Referensi
